Je to nástroj skládající se z podložky, na kterou je připevněn blok papírových archů, typicky k hornímu okraji tabule.
Ačkoliv nejčastějším typem fixace je na stojan (stativ), jsou dostupné i jiné formy.
Samostatný – je to kartonový trojúhelník, který se postaví například na stůl. Nebývá velkých rozměrů a používá se na velmi zjednodušené prezentace.
Kovový stojan (stativ) – Obvykle má 3-4 nohy, které se schází v jednom bodě. Tabule je připevněna ke dvěma nohám a zbylé fungují jako podpora.
Kovový stojan na kolečkách – Jedna svislá základna, které je z jedné strany připevněna tabule, a z druhé vodorovná základna v oválném tvaru, ke které je připevněna sada koleček. Výhodou tohoto typu je snadná transportace mezi různými místnostmi.
Další způsob, jak od sebe flipcharty rozlišit je na magnetický a nemagnetický povrch.
Magnetický je obzvláště šikovný při používání magnetů, nebo pro přichycení držáku popisovačů. Toto Vám nemagnetický bohužel neumožní. Nevýhodou je však o něco vyšší cena.
Před koupí také rozhodně zvažte, zda by měl flipchart podporovat funkci vysouvacích ramen, které umožňují využít větší pracovní plochu. Například pro použití nadrozměrného archu papíru, zavěšení rozkládací mapy, nebo psát na magnetickou plochu a vedle zavěsit flipchartový blok. Způsobu využití se meze nekladou.
Běžně je text psaný rukou pomocí popisovačů a může obsahovat číslice a grafy. Po zaplnění prostoru na psaní přednášející jednoduše otočí stránku a může pokračovat ve výkladu nebo se i vrátit ke stránkám předchozím.
Příklady použití flipchartů pro jejich maximální využití.
Jakákoliv prezentace, kde jsou stránky popsány informacemi na dané téma
Pro zaznamenávání poznámek na schůzích a poradách
Ve třídách nebo v jakékoliv studijní instituci
Pro zapsání postupů při výrobě
Studentské kreativní malování
Ve sportu pro náčrtky strategií a poznatků