Jak si vybrat mechaniku?

Při výběru mechaniky je nejdříve potřeba určit, jaká média budeme používat a jestli z nich chceme jenom číst nebo i zapisovat. Dalším kritériem je zda požadujeme mechaniku interní nebo externí.

Při výběru mechaniky je nejdříve potřeba určit, jaká média budeme používat a jestli z nich chceme jenom číst nebo i zapisovat. Dalším kritériem je zda požadujeme mechaniku interní nebo externí.

Doba čtení 4 min.
Jan, redakce Heureka.cz

Rychlé odkazy:
CD mechaniky
DVD mechaniky
BLU-RAY mechaniky

Odkazy na ověřené výrobce: LG, Hewlett-Packard, Teac, Lite-On  

Jaký druh mechaniky zvolit?

Volba je celkem snadná, záleží s jakými nosiči chcete pracovat. Na výběr máme dnes již téměř nepožívané disketové mechaniky, dále CD mechaniky, DVD mechaniky a Blu-ray mechaniky.

Disketové mechaniky

Nejstarší druh uchování dat. Pro ukládání se používají diskety. Z dnešního pohledu se na disketu vejde jen malé množství dat a to 1,44MB. Zápis probíhá na plastový kotouč s magnetickou vrstvou uzavřený v plastovém pouzdře. Počet zápisu na diskety je omezen a průběhem času dochází ke ztrátě dat. V dnešní době je jedná o raritu.

CD mechaniky

Jako datový nosič zde je optické médium CD (Compact disk). Na CD se vejde 700MB dat. V případě, že chceme ukládat data na disk CD máme na výběr ze dvou možnosti. V případě, že data uložená na disk CD z něj nebudeme chtít mazat koupíme si jednorázové CD-R médium a v případě, že data budeme chtít z CD smazat (ale vždy všechny, nelze pouze část) koupíme média CD-RW.

DVD mechaniky

Optické médium DVD (Digital Video Disc), které má kapacitu 4,7GB. V případě že použijeme dvouvrstvé disky označované DVD-R DL (Double layer) můžeme využít kapacity až 8,5GB. I zde existují disky jednorázové a přepisovatelné RW, navíc formát DVD nám přináší ještě takzvaný DVD-RAM, z kterého se dají data libovolně mazat jako například na pevném disku a nemusí se mazat vždy celý obsah jako u RW disků. DVD mechaniky jsou zpětně plně kompatibilní s CD mechanikami a můžeme tedy na nich číst i zapisovat na CD disky. Na trhu se vyskytuji mechaniky DVD-ROM a DVD-RW, první z nich umožňují z disku data pouze číst a neumožňují zápis.

Blu-ray mechaniky

Poslední generace optických disků jsou BD-R s kapacitou 25 GB, v případě dvouvrstvého disku 50 GB. I zde je přepisovatelná varianta, která se označuje BD-RE. Je zaručena zpětná kompatibilita s DVD a CD mechanikami.

Interní nebo externí?

Zde bude rozhodování poměrně jednoduché, jestliže kupujeme mechaniku k notebooku, požadujeme mobilitu nebo jen budeme mechaniku často přenášet zvolíme provedení externí. Naopak kupujeme-li mechaniku do stolního počítače, zvolíme provedení interní, kde dojde k zabudování mechaniky do PC skříně a mechanika nám tudíž nikde nezabírá místo.

Jaký druh připojení zvolit?

V dnešní době máme na výběr že tří druhů připojení a to PATA (paralelní) SATA (sériové) a USB (sériové). U interních mechanik je rozhraní PATA  již v dnešní době na ústupu a v případě, že váš počítač vlastní (všechny nové již ano a pokud nemáte opravdu starý počítač, tak také) SATA porty na základní desce, vždy volte rozhraní SATA. U externích mechanik máme výběr ulehčen, protože se nám připojení nabízí pouze přes rozhraní USB.

Značení

Typ mechaniky specifikuje, které formáty mechanika pouze čte a na které i zapisuje. Vypalovačka umí na daný formát zapisovat, combo mechanika uvedený formát pouze čte a nižší formáty zapisuje. Např. Blu-ray combo mechanika BD pouze čte, ale DVD a CD i vypaluje.

Co dalšího nám mechaniky nabízejí?

Výrobci dnes nabízejí mechaniky i v takzvané SLIM (tenké) podobě. Tyto mechaniky jsou určeny hlavně jako interní pro notebooky a před jejich koupí se informujte zdali jsou kompatibilní s vaším notebookem.

Dále se u disketových externích mechanik můžeme setkat s tím, že na jejich předním čele je ještě integrována čtečka paměťových karet. A nakonec bych se rád zmínil o technologii Lightscribe. Jedná se o technologii která umožní na vrchní část disku (CD,DVD,BLU-RAY) laserem vypálit obrázek. Tato technologie zvládá obrázky v několika úrovních šedi a abyste mohli tuto technologii využít, musíte ještě spolu s mechanikou, která Lightscribe umí, mít i disk jehož vrchní strana je pro tento způsob potisku uzpůsobena. V popisu jednotlivých mechanik je někdy tato funkce schována pod zkratkou LS.

M-DISC

Vysoce odolné disky, u kterých výrobce slibuje uchování dat na médiu až na 1000 let. Disky mají oproti běžným nosičům speciální datovou i krycí vrstvu, pro zápis je tedy potřeba mít vypalovačku M-DISC READY. Výhodou je, že takto vypálený disk lze přečíst i v běžné mechanice. Dostupné jsou DVD a BD nosiče, v případě BD jsou i vícevrstvé verze s kapacitou až 100GB. Pokud tedy hledáte cestu jak trvale uchovat důležitá data nebo rodinné fotografie, mohla by to být správná cesta.

Lightscribe

Technologie, která umožní na vrchní část disku laserem mechaniky vypálit obrázek. Technologie zvládá vypálit obrázky v několika úrovních šedi. Pro použití je potřeba mít mechaniku, která Lightscribe podporuje.

Závěr

V případě že jste běžný uživatel PC doporučuji pořídit některou DVD mechaniku, budete moci sledovat DVD filmy a získáte poměrně slušně velké uložiště dat na DVD diskách. BLU-RAY mechaniky doporučuji pouze v případě že chcete  sledovat filmy ve vysokém rozlišení na BLU-RAY discích anebo požadujete větší množství dat vměstnat na jeden disk. Dále pomatujte na to, že ke sledování filmů ve vysokém rozlišení také musíte vlastnit náležitě rychlý počítač.

 

Vybrat mechaniku kartu podle parametrů

Rádce aktualizoval obchod [T.S.BOHEMIA a.s](http://www.tsbohemia.cz: www.tsbohemia.cz/?utm_source=heureka.cz&utm_medium=link&utm_campaign=partner-web).