Jak si vybrat váhu?

Váhy používáme téměř každý den, víme o nich ale vše? Dělí se do několika skupin a každá je vhodná pro jiné použití. Jak se tedy při nákupu nesplést a koupit tu, která poslouží co nejlépe?

Váhy používáme téměř každý den, víme o nich ale vše? Dělí se do několika skupin a každá je vhodná pro jiné použití. Jak se tedy při nákupu nesplést a koupit tu, která poslouží co nejlépe?

Doba čtení 3 min.
Jan, redakce Heureka.cz

Kompaktní váhy

Využívají se především v průmyslu, gastronomii a potravinářství. Některé typy mají výhodu ve velkém a dobře čitelném displeji, jiné zase v odolnosti vůči agresivnímu prostředí (voda, prach apod.).

kompaktní váha

Laboratorní váhy

Jedná se o váhy s nejpřesnějším vážením. Jsou určeny do výzkumných center a ústavů, lékáren, laboratoří apod. Výhodou je odolnost proti vnějším vlivům v podobě změn teplot a jiných rušivých elementů, které mohou přesné měření znatelně ovlivnit.

laboratorní váha

Plošinové a podlahové váhy

Tyto váhy slouží pro vážení objemnějších břemen, jako jsou palety nebo hotové výrobky. Své uplatnění nachází například ve výkupnách barevných kovů, ve sběrných dvorech nebo v logistických firmách při vážení balíků. Zpravidla mají oddělený ovládací panel a displej.

podlahová váha

Počítací váhy

Primárně se využívají při evidenci a následném prodeji drobných součástek (hřebíky, šrouby, etikety, apod.) a pomáhají tedy s pracným počítáním, které by jinak muselo být prováděno člověkem. Při výběru váhy se zaměřte na hmotnost nejlehčí věci, kterou budete vážit.

počítací váha

Závěsné váhy

Slouží pro vážení materiálů, surovin a různých předmětů, které jsou zavěšeny na jeřábu nebo jiném zařízení. V nabídce od malých přenosných mincířů pro rychlé kontrolní vážení až po jeřábové váhy s vážícím rozsahem do několika tun.

závěsná váha

Paletové vozíky s váhou

Jsou výhodné pro vážení na expedicích či příjmech, kde se manipuluje se paletami. Paletové vozíky s váhou kombinují výhody jak paletových vozíků, tak paletových vah.

vozík s váhou

Před zakoupením dobře zvažte následující body

Materiál vážící platformy?

  • Plast - dostačující běžné použití v kancelářích, pro vážení zásilek, drobných předmětů atp.

  • Nerezový plech -  vhodné pro časté vážení i v náročnějších provozních podmínkách

Vážící rozsah a přesnost měření?

Určuje maximální hmotnost předmětů, které lze na váze vážit. S vážícím rozsahem souvisí počet dílků stupnice, který určuje přesnost měření. Zpravidla platí, čím vyšší počet dílků stupnice (vyšší přesnost), tím dražší váha. U počítacích vah je důležitým údajem také minimální kusová hmotnost, která určuje, kolik musí vážit 1 kus vážených předmětů, aby bylo možno využít počítací funkce váhy.

V jakém prostředí budete vážit?

Pro mokrá a prašná prostředí je nutno zvolit odpovídající provedení váhy. Odolnost proti prachu a vodě zajistí krytí IP 65.

Budete váhu přemisťovat?

Pokud plánujete používat váhu v terénu nebo tam, kde není k dispozici napájení ze sítě, zvolte vhodnou formu alternativního napájení - buď na baterie, nebo dobíjecí akumulátory. Naopak, malé kompaktní váhy jsou zpravidla dodávány pouze s napájením na baterie. Napájecí zdroj lze však objednat jako příslušenství.

Připojení k PC nebo na tiskárnu?

Vybrané modely vah umožňují rozšíření o kombinační rozhraní pro připojení k PC, tiskárně nebo pokladnímu systému.

Nákupního rádce připravil obchod AAO s.r.o. - kancelářské potřeby.