Jak si vybrat zahradní sestavu?

Nejlepší odpočinek je na čerstvém vzduchu, u dobrého jídla a ve společnosti nejbližších. Na takové posezení skvěle poslouží kvalitní zahradní nábytek, který vybírejte podle nejčastějšího počtu hostů u stolu, ale také podle vzhledu pergoly či terasy. Jaký materiál je vhodný pod pergolu a který nesnese vlhko? A jaký rozměr bude dostačující? Na vše si v našem rádci postupně odpovíme.

Nejlepší odpočinek je na čerstvém vzduchu, u dobrého jídla a ve společnosti nejbližších. Na takové posezení skvěle poslouží kvalitní zahradní nábytek, který vybírejte podle nejčastějšího počtu hostů u stolu, ale také podle vzhledu pergoly či terasy. Jaký materiál je vhodný pod pergolu a který nesnese vlhko? A jaký rozměr bude dostačující? Na vše si v našem rádci postupně odpovíme.

Doba čtení 7 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Hlavní otázky výběru

Využití

Důvodů, proč si pořídit zahradní sestavu, je mnoho. Ať už chcete grilovat s přáteli, posedět u čaje, nebo se opalovat, vždy mějte na paměti specifika konkrétního nábytku. U nízkého stolu se vám bude špatně jíst a to samé platí i pro hluboká křesla, která jsou sice pohodlná, ale pro večeři se příliš nehodí. Ne každé lehátko lze rozložit do roviny, což může vadit, pokud si chcete lehnout na břicho. Některé sestavy nabízí i praktické příslušenství (například servírovací vozík) pro usnadnění a zpřehlednění celého grilování. Chcete si prostě jen občas odpočinout a vzít si na zahradu knihu? V tom případě zapomeňte na nepohodlnou lavici.

Počet hostů

Pečlivě si dále rozvrhněte, kolik se u vás v průměru schází hostů. Od tohoto počtu se bude odvíjet nejen množství židlí nebo křesel, ale také velikost stolu a potřebný prostor pro celou sestavu. Pokud počítáte se stolováním pro 6 osob, bude kulatý stůl potřebovat alespoň 3,5 metru prostoru v průměru. Pro pohodlné usazení hostů navíc počítejte za každou židlí se 40 cm volného prostoru.

Zahradní set vybírejte i s ohledem na počet hostů

Umístění

Podle toho, kam se chystáte zahradní set umístit, budete nejspíš následně vybírat i materiál. Na příklad se stoly a křesly situovanými v zahradním domě nebo altánku budete mít volnější ruku s výběrem materiálu. Zastřešená a jinak krytá místa zamezí nepříznivému navlhnutí některých jemnějších materiálů, zatímco otevřené terasy budou vyžadovat odolnější vyhotovení nábytku.

Zahradní nábytek skládací, nebo stohovatelný?

Jednou ze základních vlastností venkovního nábytku je jeho složitelnost. Abyste nemuseli na zimu rozmontovávat jednotlivé kusy, vybírejte takový nábytek, který lze jednoduše složit nebo alespoň šikovně naskládat na sebe - tedy stohovatelné židle. Zahradní sety, které lze složit během chvíle oceníte i v případě nenadálé změny počasí. To ovšem závisí také na zvoleném materiálu, některý je lepší sklidit, jinému nevadí ani velké bouřky.

Při výběru skládacích setů se zaměřte také na kvalitu zpracování, aby přílišná flexibilita nebyla vykoupena častým utahováním šroubků. Pokud ale bojujete s nedostatkem místa na uskladnění, raději vybírejte co nejvíce složitelné sady než stohovatelné varianty, u kterých se základní rozměr už nijak nezmenší.

Materiál nábytku

Konkrétní výběr materiálu zahradní sestavy podmiňuje nejen váš vkus a celkový design exteriéru, ale právě zmiňované umístění. Před zakoupením sady si proto zkontrolujte, jak je vybraný materiál odolný a jestli snáší případné teplotní výkyvy.

Ratan

Ačkoliv se s pravým přírodním ratanem nesetkáte zas tak často, je dobré znát jeho hlavní výhody i nevýhody. Tento přírodní materiál je neobvykle ohebný a s měkkým podsedákem také příjemný i na dlouhodobé sezení. V létě se nezapařuje, naopak jeho vzdušnost a lehkost pomáhá zvládat parné dny. Jeho velkou nevýhodou je však nízká odolnost vůči dlouhodobému vlhku a přímému slunci. Je náchylný na vznik plísní nebo nežádoucí vysychání a následné popraskání. Ratanový zahradní nábytek je tedy určen prakticky jen do zimních zahrad a krytých pergol.

Oblíbeným a cenově dostupným je proutěný zahradní nábytek, který nemusí být vyroben pouze z proutí, jak se někteří mylně domnívají. I když proutěné sety mohou na první pohled ty ratanové lehce připomínat, mezi oběma materiály existují rozdíly. Proutěná křesla i stoly mohou být totiž vyhotoveny také z jiného přírodního materiálu jako bambus, vrba nebo sláma. Obecně se do zahrad a venkovních prostor spíše hodí nábytek z umělého ratanu, nebo proutí.

Umělý ratan

Naopak běžně dostupný a vyhledávaný nábytek z umělého ratanu si ponechává všechny výhody přírodního ratanu, tedy lehkost, ohebnost a prodyšnost, a navíc ho nezastaví ani nepříznivé počasí. Je totiž o dost odolnější, netrpí na praskání, blednutí nebo plesnivění. To však v případě, že spolu se svrchním materiálem vyberete také kvalitní konstrukci. Dřevěné nosné součástky totiž také časem podléhají zmiňovaným nešvarům, naopak pevné kovové konstrukce už nic nezastaví. Jistě vás také zaujme nenáročná údržba a nízká hmotnost, se kterou zvládnou i děti bez problému manipulovat. Na výběr navíc máte z řady barevných dekorů.

Kov

Jednoduchý kovový nábytek s čistými liniemi oceníte i v exponovaných nekrytých místech a u moderních staveb. Bytelnost a prakticky nulové nároky na údržbu jsou hlavními taháky kovových zahradních sestav. Nemusíte se starat o možnost navlhnutí, chránit jednotlivé kusy před přímým slunečním zářením, nebo upevňovat v případě vichřice. K nejkvalitnějším kovům přitom patří hliník, který odolává korozi a díky nižší hmotnosti se snadno přenáší. U kovových křesel a židlí však brzy zjistíte hlavní nevýhody kovu - v zimě vás bude kontakt s materiálem nepříjemně studit a v létě vás může i popálit. To mohou částečně vyřešit měkké podsedáky a dečky.

Dřevo

Tradiční dřevěný materiál vkusně doplní dřevěné pergoly a fasády v teplých barvách. Vybírat můžete z tuzemských stromů nebo exotických variant, jako je odolný eukalyptus nebo teak. Přemýšlíte-li o koupi dřevěné sestavy, mějte na paměti, že o materiál budete muset náležitě pečovat (mořit nebo napouštět olejem), aby vám vydržel co nejdelší dobu. Za to se vám dřevo odmění pevností, vysokou nosností a nezaměnitelnou strukturou.

  • Tuzemská dřeva - cenově nejdostupnější varianty dřevěného nábytku. Vybírejte ošetřené a impregnované dřevo, které déle vydrží. Nejkvalitnější variantou je potom masiv, který vyniká dlouhou životností a robustností.

  • Exotická dřeva - o něco dražší tropická dřeva jsou snadnější na údržbu. Především potom kvalitní pevné teakové dřevo, které odolává hnilobě a napadením hmyzem díky vysokému obsahu přírodních olejů.

Plast

Když se řekne plastový zahradní nábytek, možná si vybavíte lehoučké a snadno deformovatelné bílé židle, které odlétají při každém zafoukání větru. Situace se naštěstí mění a dnešní plastový zahradní nábytek je mnohonásobně bytelnější a lépe zpracovaný. Přitom mu zůstávají klasické výhody jako snadná omyvatelnost, nízká hmotnost i cena a široká nabídka barev. Dražší kousky bývají vyztužené kovovými profily, díky kterým jsou tyto zahradní sety mnohem stabilnější. Oproti předešlým materiálům nepůsobí tolik luxusně, ale při volbě vhodného barevného provedení se může i plastový jídelní set stát nápaditým kouskem moderních zahrad.

Důležité parametry

Rozměry

Opět se vracíme k otázce, kolik lidí bude u stolu nejčastěji sedět, podle toho pochopitelně vybírejte velikosti stolů, případně délku lavic. Malé odkládací stolky mohou disponovat deskou o hraně 90 cm, pro větší počet lidí ale počítejte i s více než 130cm. Další možností je rozkládací stůl, díky kterému můžete po rozložení získat až další metr navíc. Co se týká výšky, k pohodlnému stolování je ideální přibližně 70 cm od země. Pokud hledáte sestavu se stolkem spíše na odkládání věcí, půl metru by vám mělo stačit.

Nosnost

V dnešní době byste již neměli narazit na nedostatečně nosné sestavy. I přesto si tuto hodnotu před zakoupením daného nábytku zkontrolujte. Standardem je nosnost mezi 100–120 kilogramy v případě židlí. Křesla s bytelnější konstrukcí mívají nosnost ještě vyšší. Židle a lavice s nižší nosností (90 kg a méně) bývají náchylnější na prasknutí, a proto vhodné spíše pro dětský zahradní nábytek. S nosností úzce souvisí konkrétní materiál, obecně nejvyšších hodnot dosahují dřevěné a kovové sety.

Hmotnost

Hmotnost je stejně jako nosnost závislá na použitém materiálu, velikosti stolu nebo počtu židlí. V případě menšího stolku se dvěma židlemi počítejte s 10–15 kg. Balík se šesti židlemi a stolem může vážit přibližně 30 kilogramů, pokud však budete mít zájem o pohodlná křesla například z umělého ratanu a k tomu stolek, počítejte i s 90 kg a více.

Údržba a péče o nábytek

  • Umělý ratan - zde se s údržbou nemusíte příliš zdržovat. V létě a na jaře stačí otírat vlhkým hadříkem od pylu a prachu a po zbytek roku se o nábytek nemusíte téměř vůbec starat.

  • Plast - podobně tomu bude i u plastového nábytku. Vyšší péče není třeba. Pokud se zašpiní, postačí opět vlhký hadřík a běžný čisticí prostředek.

  • Kov - ani kovový nábytek vás příliš nezaměstná. Kromě běžného očištění měkkým kartáček můžete před sezónou promazat spoje, případně použít v závislosti na konkrétním kovu antikorozní sprej.

  • Dřevo - naopak u dřevěného nábytku byste měli údržbě věnovat více času. Kromě pravidelného čištění byste alespoň dvakrát za sezónu měli nábytek natřít speciálním olejem nebo jiným přípravkem na dřevo. Díky pravidelné péči prodloužíte životnost nábytku a předejdete jeho blednutí.

O umělý ratan není třeba příliš pečovat. Bohatě postačí jednou za čas očistit

Mimo sezónu můžete nábytek rozmontovat a uskladnit. Obecně platí, že byste ho neměli vystavovat vlhku, chemikáliím (například v garáži nebo dílně), UV záření a velkým teplotním výkyvům. Pokud možnost uskladnění nemáte, pořiďte si alespoň neprůhledný kryt nebo plachtu a nábytek přikryjte. Zvýšenou opatrnost přitom přikládejte uskladnění méně odolných materiálů jako dřevo.

Příslušenství k zahradní sestavě

Aby byl váš zahradní kout, pergola nebo terasa kompletní a mohla si žít vlastním životem, bude se vám hodit další příslušenství. Co se pohodlí týče, věnujte čas také výběru podsedáků a útulných dek. Na mimosezónní uskladnění se vám mohou hodit plachty a obaly nejen na překrytí nábytku, ale i grilu a jiných doplňků. Pokud váš relax koutek není umístěn pod střechou, využijte praktických slunečníků či elegantních markýz.

Další užiteční články