Jak správně vybrat squashovou raketu?

Squashová raketa by měla odpovídat vaší technice a zkušenostem. Při výběru je dobré zvážit, jak často chcete hrát. Pokud plánujete zajít na squash párkrát do roka, nemá příliš smysl kupovat raketu z drahého materiálu, který usnadňuje technické zvládnutí hry. V případě, že chcete hrát často a ve hře se zlepšovat, důkladně si promyslete, jakou váhu, výplet a těžiště potřebujete.

Squashová raketa by měla odpovídat vaší technice a zkušenostem. Při výběru je dobré zvážit, jak často chcete hrát. Pokud plánujete zajít na squash párkrát do roka, nemá příliš smysl kupovat raketu z drahého materiálu, který usnadňuje technické zvládnutí hry. V případě, že chcete hrát často a ve hře se zlepšovat, důkladně si promyslete, jakou váhu, výplet a těžiště potřebujete.

Doba čtení 4 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Materiál

Hlavní rozdíly mezi raketami určuje materiál, ze kterého jsou vyrobené. Ten ovlivňuje pružnost, odolnost a přenos energie z rakety na míček. Platí pravidlo, že čím tvrdší raketa, tím pevnější odpal. Pokud bude raketa příliš pružná, nebude odpal přesný.

Hliníkové rakety

Jedná se o rakety, které jsou vyrobené ze slitin hliníku s dalším kovem, nebo kompozitem na bázi skleného vlákna.

Charakteristická je pro hliníkové rakety vysoká odolnost - například i proti nechtěným nárazům v zápalu hry. Nevýhodou těchto raket je jejich váha. Těžká raketa, která netlumí vibrace, může způsobit problémy s lokty. Váš odpal však bude razantnější než v případě rakety z grafitu.

Rakety z tohoto materiálu jsou cenově dostupné a díky svým vlastnostem ideální pro příležitostné hráče (využití cca 1x měsíčně).

Pokud máte v plánu pracovat na své technice a hrát pravidelně, je dobré uvažovat o kvalitnějším vybavení.

Grafitové rakety

Grafitové rakety se vyrábí buď spojením s kovem, nebo se skelným vláknem. Jedná se o rakety s vynikající torzní tuhostí a nízkou hmotností.

Grafit je velmi tvrdý a křehký materiál. Při prudkém nárazu o tvrdý povrch může prasknout. Lze sice snadno opravit, ale trochu se zhorší jeho původní vlastnosti. Proto je lepší kupovat si raketu s kovovými příměsmi, které materiál zpevní. Velmi dobrým materiálem je titan. Tato kombinace se dnes obohacuje o další látky (např. piezoelektrická vlákna). Díky tomu se eliminují vibrace při nárazu míčku. Mimo titanu se do raket v některých případech vkládá i dřevěné jádro působící jako výborný tlumič vibrací.

Hmotnost

Obecně platí, že se s lehčí raketou hraje lépe, ale vyžaduje to větší zkušenosti. Odpal lehčí raketou není zdaleka tak přímočarý jako s těžkou. Na druhou stranu snáze zvládnete technicky náročnější prvky při hře. Méně vážící raketa umožňuje i rychlejší a snazší manipulaci. Sama o sobě ale negeneruje razantní údery. Při hře proto musíte používat větší síly. Razanci úderu můžete ovlivnit i zvoleným vyvážením rakety.

Při výběru si dávejte pozor na to, jakou hmotnost výrobce uvádí. Některé firmy totiž informují pouze o váze rakety bez výpletu. Tím budí dojem, že se jedná o lehčí raketu. Tedy o takovou, která je vyrobená z dražšího materiálu. Ideálně by na výrobku měla být uvedena hmotnost s a bez výpletu.

Nejčastější hmotnost se pohybuje okolo 140 – 170 g bez výpletu. Váha raket se obvykle nachází v rozmezí cca 110 - 220 g. Hmotnost rakety ovlivňuje materiál, velikost hlavy a rakety celkově. Nejtěžší rakety jsou hliníkové, nejlehčí se vyrábí na bázi modifikovaného grafitu. Pro ženy určitě vybírejte lehčí rakety. Dětem vybírejte co nejlehčí. Muži mohou mít rakety těžší.

3. Těžiště

Místo těžiště rakety určuje sílu vašich odpalů. Zároveň ovlivňuje i zvládnutí technicky náročného pohybu při hře.

Pokud si pořídíte těžší raketu, je dobré pro usnadnění náročných prvků při hře zvolit těžiště do držadla (head light). To ale snižuje intenzitu razance při odpalu. Pokud raketa sama těžiště na ruce nemá, můžete si je změnit tzv. vyvažovací páskou.

Většina raket má vyvážené těžiště na střed (even balance). Takové se hodí pro hráče se standardní svalovou výbavou i váhou. Pokud si zvolíte raketu s těžištěm do hlavy (head heavy), nebude vaše hra rozhodně pozbývat výrazné razance. Takto vyvážená raketa ale ztěžuje technické pohyby při hře. Proto se často používá u lehkých raket a pro silově dobře vybavené jedince.

Tvar hlavy

Ideální raketu vybírejte i podle tvaru její hlavy. Důležité je i napojení hlavy na zbytek těla rakety.

Pro pokročilé je nejvhodnější tvar kapky a vidlicové napojení hlavy na držadlo. Siloví hráči ocení kapkový tvar hlavy, která už je ale na raketu napojena přímo, bez vidlice. Taková raketa se hodí i pro začátečníky a děti.

Výplet

Rakety se standardně prodávají s už hotovým výpletem. Kvalitní výplet se, stejně jako materiál, odrazí na výsledné ceně rakety.

Kvalitnější výplety jsou elastické a v odpalu umožňují velkou razanci i přesnost. „Ranaři“ by měli volit výplet z tvrdších strun. Pro techničtější typy se lépe hodí struny měkčí. Všeobecně platí, že pokud potřebujete větší razanci, volte výplet měkčí. Nevýhodou je horší přesnost úderu. Přímočarý úder vám umožní výplet tvrdší, který ale rozhodně nezintenzivní sílu odpalu.

Tvrdé a levné struny vyplétejte rozhodně měkčeji. Měkké struny potřebují naopak pevněji. Tvrdost strun se udává ve dvou číslech např. 9/10. První číslo platí pro svislé a druhé pro vodorovné struny. Jak pevně je raketa vypletená poznáte podle uvedených kg. Čím pevnější výplet, tím vyšší i uvedená hodnota v kg. Výplet můžete na raketě libovolně měnit a upravovat.

Autor: DomishSport.cz