Na období mezi zimou a létem, kdy ještě není dostatečné teplo na sako, ale zároveň není takové chladno na zimní kabát, se ideálně hodí jarní a podzimní přechodné bundy a trenčkoty. Do hor a na lyže zas oceníte zateplené modely, zatímco v létě využijete lehké větrovky snadno sbalitelné na cesty. Nechte se inspirovat naším rádcem, ve kterém vás provedeme výběrem a ukážeme, jak jednoduše vybrat dámskou bundu přes internet.
Na období mezi zimou a létem, kdy ještě není dostatečné teplo na sako, ale zároveň není takové chladno na zimní kabát, se ideálně hodí jarní a podzimní přechodné bundy a trenčkoty. Do hor a na lyže zas oceníte zateplené modely, zatímco v létě využijete lehké větrovky snadno sbalitelné na cesty. Nechte se inspirovat naším rádcem, ve kterém vás provedeme výběrem a ukážeme, jak jednoduše vybrat dámskou bundu přes internet.
Odrazovou otázkou při vybírání bundy je roční období. Hledáte-li zimní bundy, zaměřte se především na funkčnost a dostatečné zateplení. Přechodné bundy pro jarní a podzimní období bývají prodyšné a lehčí než jejich zimní kolegyně. Podle činnosti, kterou budete v bundě vykonávat, volte vhodný vodní sloupec i střih. Také v létě se bez bundy nejspíš neobejdete. I v teplých měsících vás může vytrestat bouřka nebo náhlé večerní ochlazení. Letní bundy, větrovky a jiné sportovní lehké bundy můžete mít připravené stále při ruce, například v jednoduše sbalitelném provedení do kapsy.
Jaký styl hledáte
Hned vedle ročního období zvažte, jaký styl a na jaké příležitosti budete bundu nosit. Společenské kabáty a bundy unosíte v sezónně do divadla, k šatům na plesy, a jiné formální události. Na pohyb po městě, procházky do přírody a jiné nenáročné venkovní aktivity vybírejte volnočasové casual bundy. Velkou položku tvoří dále sportovní bundy, do kterých spadají všechny lyžařské, běžkařské, outdoorové a další specializované funkční modely.
Bundy vyplněné kachním nebo husím peřím vykazují vynikající izolační schopnosti. Tento přírodní materiál překvapí malou hmotností a snadnou sbalitelností. Funkční bundu bez problému stlačíte do batohu tak, že zabere minimum místa. Peří však po čase může ztrácet svou voděodolnost, nejlépe se proto hodí do suchého a mrazivého prostředí s menší vlhkostí. I s tím si však řada značek poradila vyvinutím speciální impregnace, která bundu dostatečně dobře ošetří a ochrání před vlhkostí. Nicméně časté praní těmto bundám rozhodně nesvědčí.
Bundy ze syntetiky
Syntetické materiály jako polyester a nylon dokáží co do zateplení věrně napodobit péřové provedení. Například speciální primaloftové vlákno patří k nejkvalitnějším umělým izolačním materiálům vhodných pro outdoorové užití. Oproti peří odolává syntetika nadměrné vlhkosti a rychle schne. Proto se vám bude i lépe udržovat. Funkční syntetické bundy mají však i svou odvrácenou tvář, syntetické materiály nevynikají takovou životností a po čase mohou své termoizolační a voděodpudivé vlastnosti ztrácet.
Zatímco péřové a syntetické bundy využijete na svahu, v zimě a náročných podmínkách, softshellové bundy plní svou funkci při sportu a venkovních volnočasových aktivitách. Při nošení vás překvapí svou lehkostí a elasticitou. Hustě tkaný materiál vykazuje vysoký stupeň prodyšnosti a voděodpudivosti. Obojí oceníte hlavně při sportování, kdy se nebudete při zvýšené tělesné aktivitě zapařovat, a navíc budete chráněni před deštěm a větrem. Při turistice a vysokohorských výletech se díky vynikající mechanické odolnosti nebudete domů vracet s děravými a poškrábanými rukávy, softshellový materiál vydrží opravdu mnoho.
Fleecové bundy
Známé flísky můžete pořídit samostatně, nebo mohou být odnímatelnou součástí objemné zimní bundy. Co se vlastností týče, nejvíce se podobají syntetice, až na to, že o něco méně hřejí. Bundy dobře přenášejí vlhkost po povrchu vlákna a jsou příjemné na dotek. Oproti syntetickým bundám však méně vydrží a rychleji žmolkovatí.
Vlněné bundy a kabáty
Bundy vyrobené z přírodní vlny, nejčastěji z ovčí merino, dokonale zahřejí a ochrání před okolními vlivy. Pružný materiál dokáže vstřebat vlhkost až do 30 % své hmotnosti. Po navlhnutí však ztěžkne a nějakou dobu trvá, než opět uschne. Při nákupu vlněné bundy dbejte na správnou údržbu, používání šetrného pracího programu na 30 °C a speciálního pracího prostředku.
V nabídce můžete narazit také na flaušový kabát. Flauš je teplá a měkká látka původně vyráběna z mykané vlny. V současné době se často objevují flaušové tkaniny z umělého vlákna, které se lépe udržují. Kabáty z této látky jsou velmi kvalitní, elegantní a příjemné na omak.
Dlouhá životnost, styl, osobitá textura, to je hlavní charakteristika kožených bund. Tradiční kožené bundy můžete nosit téměř v každém ročním období. V zimě se zateplenou kožešinkou a odepínacím límečkem a na jaře jen tak přes halenku, vždy přitom budete vypadat skvěle. Kvalitní kůže bude příjemná na dotek a přizpůsobí se vaší postavě. Pro zachování vzhledu a dlouhé životnosti je však třeba pečlivá údržba a pravidelné ošetřování. Drahé kožené bundy často nahrazuje levnější koženka, ta vás však tolik nezahřeje a po čase se může začít loupat.
Riflové bundy jsou skvělou volbou na jaro a léto, v případě zatepleného modelu i na chladnější období. Díky keprové vazbě tkaniny je džínový materiál velmi odolný a elastický zároveň. Univerzální provedení džínových bund se hodí téměř ke všemu a padne každé postavě.
Šusťákové bundy
Také známé jako větrovky, jsou lehké bundy především na sportování. Bundy vyrobené z polyesteru nebo polyamidu jsou skvělým doplňkem na večerní tréninky, cesty z fitka, běhy, ale i do batohu na letní výlet. Téměř nic neváží a po navlhnutí rychle schnou.
Střih
Bundy bychom mohli rozdělit do tří základních skupin - dlouhé, klasické regular a obepnuté krátké. Dlouhé bundy s prodlouženými střihy, ať už zimní parky nebo lehčí trenčkoty, se skvěle hodí do města, na lehké procházky a nenáročné výlety. Na sportování spíše využijete klasické regular fit střihy končící pod kyčlemi nebo obepnuté slim fit modely kopírující tvar těla. Ty vám dovolí dostatečně flexibilní pohyb a jen tak neprofouknou. Lehké letní varianty v podobě bomberů obepínají pánev a spolu s krátkými koženými a džínovými bundami jsou nejkratší možnou variantou. Některé modely mohou být doplněné o kožíšek a teplou podšívku, tudíž je můžete nosit i v zimě. Kromě bund můžete sáhnout po elegantnějších kabátech, které snadno sladíte s formálním oblečením.
Vodní sloupec
Tento parametr vás bude zajímat převážně u outdoorového a sportovního oblečení. Hodnota vodního sloupce se udává v milimetrech a označuje množství vody, kterému je bunda schopna odolat. Čím vyšší číslo, tím větší voděodolnost. Za nepromokavý materiál lze považovat bundy s vodním sloupcem od 2000 mm. Na vycházky v chladném a sychravém období vyžadujte nepromokavost alespoň 5000 mm. Vysoce kvalitní bundy dosahují i 12000 mm. Expediční modely poté ještě výše.
Voděoolnost ovlivňují i doplňky bundy jako YKK zipy, podlepené švy a odvětrávání.
Prodyšnost a paropropustnost
Společně s vodním sloupcem se obvykle uvádí také prodyšnost a paropropustnost, tedy schopnost bundy propustit vodní páry. Díky této schopnosti se nebudete v bundě zapařovat, tudíž nebude hrozit následné prochladnutí. Speciální technologie se snaží skloubit co největší voděodolnost a vysokou prodyšnost, což si může na první pohled odporovat. K tomuto účelu skvěle slouží membránové materiály, například Gore-tex. Hodnoty paropropustnosti se udávají v g/m²/24 hod. (kolik vlhkosti v gramech propustí 1 m² za den, přičemž čím vyšší hodnota, tím lépe bunda dýchá).
Hodnoty prodyšnosti, tedy odolnosti proti permanentnímu odpařování vlhkosti, najdete pod označením RET. Na rozdíl od paropropustnosti zde platí, čím menší číslo (odpor), tím snadněji bunda dýchá. Pokud vybíráte funkční bundu určenou na outdoorové aktivity, hodnota paropropustnosti by se měla pohybovat okolo 16 000 g/m²/24 hod., hodnota RET bude menší než 6.
Speciální vlastnosti a doplňky
Funkční bundy - většina outdoorových bund je vybavena speciální povrchovou i vnitřní úpravou, aby dobře odolávala povětrnostním podmínkám i pocení. Tyto bundy mohou být doplněné o membrány zajišťující nepromokavost a prodyšnost. Mezi vysoce kvalitní membrány patří Gore-Tex, které ve svých výrobcích mohou používat pouze takové značky, jejichž výrobky splňují vysoké normy
Oboustranné bundy - dvě možnosti nošení, často rozdílná barva či prošívání na vnitřní a vnější straně
Hybridní bundy - provedení připomíná částečně mikinu i bundu, vyrobené z prodyšných a elastických materiálů často anatomického střihu
Sněhový pás - ochrana především pro lyžařské a snowboardové bundy, sněhový pás zabrání proniknutí sněhu k tělu
Kapuce - neměla by chybět u žádné lyžařské bundy, chrání hlavu a krk před větrem i sněhem
Vnitřní elastický rukáv - ochrana před vniknutím sněhu pod rukáv, obvykle s průstřihem na palec
YKK zipy - funkční certifikované zipy, které podpoří vyšší voděodolnost bundy
Podlepené švy - předchází provlhnutí a podpoří voděodolnou úpravu
Reflexní prvky - bezpečnostní prvek zvyšující viditelnost chodce či běžce
Sbalitelná - některé modely je možné zabalit přímo do kapsy, integrované taštičky nebo do kapuce
Odvětrávání v podpaží – bundy mohou být opatřené zipy v podpaží nebo prodyšnější látkou sloužící k odvodu vlhkosti z těla
Hmotnost
Pokud zrovna neplánujete vysokohorskou túru a delší expedici, nemusíte příliš řešit hmotnost bundy. V opačném případě vybírejte odlehčené modely, které jsou vyrobené ze speciálních materiálů. Takové modely bývají ochuzené o některé doplňky. Jsou vyrobené v jednoduchém střihu s minimem kapes. Mějte však na mysli, že s klesající hmotností také klesá odolnost proti opotřebení. Proto si vždy položte otázku, kam budete s bundou nejčastěji chodit. Nejlehčí nepromokavé modely váží i méně než 100 g. Za lehký standard lze řadit bundy vážící zhruba 400 g.
Vzor
Podle příležitosti i míst, kam budete bundu nosit nejčastěji vybírejte vzor. Kromě jednobarevné klasiky, můžete sáhnout po veselejších puntíkovaných a pruhovaných provedeních. Kostkované modely v podobě káro kabátu nápaditě podtrhnou formální oblek, zatímco květované bundy originálně oživí každý outfit. Dejte pozor při kombinování jednotlivých vzorů a barev. Bundu či kabát pořizujte vždy s přihlédnutím k vašemu stávajícímu šatníku. S džíny sladíte téměř cokoliv, složitější to ale bude s hnědými nebo jinými barevnými kalhotami a sukněmi.
Jak vybrat velikost
Při zvažování, jakou velikost vybrat, se nespoléhejte pouze na svůj odhad. Většina značek používá vlastní velikostní tabulky, které se vždy nemusí beze zbytku vzájemně shodovat. Proto si před nákupem změřte vaše míry, podle kterých spolehlivě vyberete padnoucí model.
Nejjednodušším pomocníkem ke změření hodnot bude krejčovský metr. K výsledné hodnotě přičtěte menší rezervu, protože se předpokládá, že pod bundou budete většinou nosit ještě pár vrstev. Pokud krejčovský metr nemáte, poradíte si s obyčejným metrem a provázkem. Tam, kde se provázek setká se svým koncem, udělejte značku a vzdálenost změřte. Máte-li doma jinou padnoucí bundu, můžete hodnoty přeměřit na ní. Níže naleznete orientační velikostní tabulku, která se však napříč značkami a výrobci může lišit.
Většinu funkčních bund je třeba prát na šetrný program, pokud cedulka neříká jinak. Teplota praní by neměla přesáhnout 40 °C. Na bundy s membránou, softshellem i vlnou nepoužívejte aviváž. Ta by mohla narušit strukturu oděvu a negativně ovlivnit jeho funkčnost. Péřové bundy perte raději ručně ve vaně s vodou a speciálním přípravkem na peří. Silně znečištěné bundy můžete před praním předčistit krouživými pohyby za pomoci měkkého kartáče a pracího prostředku. Stejně tak kožené bundy perte v ruce bavlněným hadříkem. Čisticí kartáče nebo houbičky by mohly narušit strukturu kůže, proto se jim raději vyhněte.