Otáčky
Kromě max. počtu otáček za minutu je důležitou informací počet rychlostí. Jednorychlostní stroje nabízí pouze jednu rychlost pro šroubování a vrtání. Dvourychlostní vrtačky disponují dvěma rychlostmi.
Buď jsou vhodné pro různé typy materiálu, nebo je jedna vhodná ke šroubování a druhá k vrtání. Profesionální přístroje vyšší třídy mohou překvapit i více rychlostmi.
Jak vrtat do zdi a do panelu?
Vrtání do tvrdých materiálů zásadně usnadní příklep, pomocí kterého snadněji rozrušíte vrtaný materiál. Pozor dejte u dutých cihel. Do těch naopak vrtejte vždy pouze bez příklepu, kvalitním vrtákem a pouhým tlakem ruky, jinak polámete široké okolí vrtu a snížíte tím pevnost cihly.
Pevné zdivo zdoláte s příklepem a odpovídajícím kvalitním vrtákem. Platí, že čím kvalitnější vrták, tím snadněji proniká do materiálu. Výrobce také vždy udává maximální průměr vrtáku do různých materiálů, ten nikdy nepřekračujte. Pro časté vrtání do panelu jsou určeny vrtačky s pneumatickým příklepem nebo vrtací kladiva.
Krouticí moment
Je udáván v Nm (newtonmetr) a určuje, jak komfortně se vám bude zavrtávat šroub do materiálu. Různě výkonné přístroje mají daný točivý moment v intervalu od cca 4 do 110 a více Nm.
U vrtaček bývají udávány 2 hodnoty – pro měkký a pro tvrdý šroubový spoj. Tvrdý spoj se týká šroubování do kovu bez pérové podložky na šroubu. U měkkého spoje se jedná o šroubování do měkkého materiálu (např. dřeva) nebo do kovu přes pérovou podložku. Setkáte se také s funkcí plynulého rozběhu a plynulého nastavení otáček.
Ergonomie
Přístroje mají obvykle tvar pistole, proto věnujte pozornost tomu, zda rukojeť dobře sedí v ruce. V kontaktní zóně by mělo být měkké a protiskluzové pryžové opláštění. To pomůže tlumit rázy a otřesy přenášené do dlaně při intenzivní práci. Povrch pláště by měl být zdrsnělý, aby vrtačka v dlani neklouzala. Prohlédněte si také, zda jsou ovládací prvky pohodlně dostupné. Dobře vyvážený nástroj postavený na rovnou plochu nepadá, přičemž neexistuje rozlišení na přístroje pro leváky a praváky.
Nastavení otáček se děje pootočením kroužku na hlavici před započetím práce. Samotný spínač je umístěn pod ukazováčkem, stejně jako spoušť pistole. Ovládání je tedy zcela intuitivní a nezávislé na dominantní ruce. Problém by mohl nastat u přepínače zpětného chodu. Ten bývá umístěn na levé straně hlavice, někdy přímo na dosah palce pravé ruky, pro leváka tedy „přes ruku”.
Hmotnost
Závisí na velikosti akumulátoru. Nejmenší aku šroubováky váží kolem 300 g, aku vrtačky pak cca 1 kg. I to je důvod, proč není vhodné kupovat za každých okolností výkonnější přístroj, pokud ho skutečně nevyužijete. Delší práce s těžkou aku vrtačkou je pak zbytečně namáhavá.
Někteří výrobci nabízejí přídavné rukojeti pro uchopení vrtačky obouruč. To zvyšuje přesnost práce a pomáhá eliminovat únavu rukou.
Příklepové vrtáníPlynulé nastavení otáčekZpětný chod