Jak vybrat aku vrtačku a aku šroubovák?

Aku vrtačka i aku šroubovák jsou nezbytnými nástroji každého profi řemeslníka, ale neztratí se ani doma. Když dojde na vrtání nebo utahování a povolování šroubů, dokáží přidat na zručnosti, šetří náš čas a sílu. Čas strávený nad výběrem si ušetřete přečtením našeho rádce Jak vybrat aku vrtačku a aku šroubovák.

Aku vrtačka i aku šroubovák jsou nezbytnými nástroji každého profi řemeslníka, ale neztratí se ani doma. Když dojde na vrtání nebo utahování a povolování šroubů, dokáží přidat na zručnosti, šetří náš čas a sílu. Čas strávený nad výběrem si ušetřete přečtením našeho rádce Jak vybrat aku vrtačku a aku šroubovák.

Doba čtení 9 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat aku vrtačku a aku šroubovák

Jakou aku vrtačku

Aku vrtačka je určena primárně k vrtání do dřeva a kovu. Aku vrtačka s příklepem je vhodná i k vrtání do zdiva. Stále se však bavíme spíše o pracích menší náročnosti a rozsahu. Akumulátor dovoluje pouze omezený výkon.

Většinu aku vrtaček také využijete celkem dobře při šroubování. Jejich konstrukce a funkce však nemusí být této činnosti dokonale uzpůsobeny.

Aku vrtačkyModely s příklepem

Jaký aku šroubovák

Aku šroubovák je naopak pro tuto činnost ideální. Je lehký a obratný, proto se s ním dostanete i do hůře přístupných míst. Využijete ho pokaždé, když na vás čeká velké množství šroubů.

Model, který kombinuje aku vrtačky a aku šroubováky, tedy vlastnosti obou přístrojů se nazývá aku vrtací šroubovák. Umožňuje vrtání, utahování i šroubování. Výjimkou není ani aku šroubovák s příklepem.

Aku šroubovákyModely s příklepemAku vrtací šroubováky

Aku vrtačka a aku šroubovák podle parametrů

Otáčky

Kromě max. počtu otáček za minutu je důležitou informací počet rychlostí. Jednorychlostní stroje nabízí pouze jednu rychlost pro šroubování a vrtání. Dvourychlostní vrtačky disponují dvěma rychlostmi.

Buď jsou vhodné pro různé typy materiálu, nebo je jedna vhodná ke šroubování a druhá k vrtání. Profesionální přístroje vyšší třídy mohou překvapit i více rychlostmi.

Vrtání do tvrdých materiálů zásadně usnadní příklep, pomocí kterého snadněji rozrušíte vrtaný materiál. Pozor dejte u dutých cihel. Do těch naopak vrtejte vždy pouze bez příklepu, kvalitním vrtákem a pouhým tlakem ruky, jinak polámete široké okolí vrtu a snížíte tím pevnost cihly.

Pevné zdivo zdoláte s příklepem a odpovídajícím kvalitním vrtákem. Platí, že čím kvalitnější vrták, tím snadněji proniká do materiálu. Výrobce také vždy udává maximální průměr vrtáku do různých materiálů, ten nikdy nepřekračujte. Pro časté vrtání do panelu jsou určeny vrtačky s pneumatickým příklepem nebo vrtací kladiva.

Krouticí moment

Je udáván v Nm (newtonmetr) a určuje, jak komfortně se vám bude zavrtávat šroub do materiálu. Různě výkonné přístroje mají daný točivý moment v intervalu od cca 4 do 110 a více Nm.

U vrtaček bývají udávány 2 hodnoty – pro měkký a pro tvrdý šroubový spoj. Tvrdý spoj se týká šroubování do kovu bez pérové podložky na šroubu. U měkkého spoje se jedná o šroubování do měkkého materiálu (např. dřeva) nebo do kovu přes pérovou podložku. Setkáte se také s funkcí plynulého rozběhu a plynulého nastavení otáček.

Ergonomie

Přístroje mají obvykle tvar pistole, proto věnujte pozornost tomu, zda rukojeť dobře sedí v ruce. V kontaktní zóně by mělo být měkké a protiskluzové pryžové opláštění. To pomůže tlumit rázy a otřesy přenášené do dlaně při intenzivní práci. Povrch pláště by měl být zdrsnělý, aby vrtačka v dlani neklouzala. Prohlédněte si také, zda jsou ovládací prvky pohodlně dostupné. Dobře vyvážený nástroj postavený na rovnou plochu nepadá, přičemž neexistuje rozlišení na přístroje pro leváky a praváky.

Nastavení otáček se děje pootočením kroužku na hlavici před započetím práce. Samotný spínač je umístěn pod ukazováčkem, stejně jako spoušť pistole. Ovládání je tedy zcela intuitivní a nezávislé na dominantní ruce. Problém by mohl nastat u přepínače zpětného chodu. Ten bývá umístěn na levé straně hlavice, někdy přímo na dosah palce pravé ruky, pro leváka tedy „přes ruku”.

Hmotnost

Závisí na velikosti akumulátoru. Nejmenší aku šroubováky váží kolem 300 g, aku vrtačky pak cca 1 kg. I to je důvod, proč není vhodné kupovat za každých okolností výkonnější přístroj, pokud ho skutečně nevyužijete. Delší práce s těžkou aku vrtačkou je pak zbytečně namáhavá.

Někteří výrobci nabízejí přídavné rukojeti pro uchopení vrtačky obouruč. To zvyšuje přesnost práce a pomáhá eliminovat únavu rukou.

Příklepové vrtáníPlynulé nastavení otáčekZpětný chod

Části přístroje

Akumulátor

Typy akumulátoru

  • Nikl-kadmiový (NiCd) akumulátor patří mezi galvanické články. Nabízí poměrně nízkou kapacitu, ale je spolehlivý i při nízkých teplotách. Je odolný vůči hlubokému vybití.

  • Nikl-metal hydridový (NiMh) akumulátor disponuje až dvojnásobnou kapacitou a nižší cenou. Špatně snáší nízké teploty.

  • Lithium-iontové akumulátory (Li-Ion) tvoří absolutní většinu mezi nabízenými produkty. Akumulátory Li-Ion nemají paměťový efekt, mají vysoké napětí, dochází u nich pouze k zanedbatelnému samovolnému vybíjení a mají dlouhou životnost. Nevýhodou je špatná snášenlivost úplného vybití.

Napětí a kapacita akumulátoru

Napětí akumulátoru je nejdůležitějším parametrem pro výkon přístroje. Pohybuje se v rozmezí od 3,6 V do 36 V. Ty s nejnižším napětím jsou určeny pouze ke šroubování. Pro snadnou orientaci, jak „silná“ je aku vrtačka nebo aku šroubovák, platí jednoduchá rovnice: čím vyšší napětí akumulátoru, tím vyšší výkon.

Kapacita akumulátoru určuje, jak dlouho je přístroj schopen pracovat do vybití. V naší nabídce najdete sady s více akumulátory, které zabrání nežádoucím pauzám v práci způsobenými nutným dobíjením. Aku vrtačka a 2 baterie jsou zkrátka železnou jistotou.

Oblíbené jsou tyto modely:

Nabíječka

Dobíjení trvá běžně až několik hodin. Čas závisí na velikosti dobíjecího proudu a kapacitě akumulátoru. Rychlonabíječky mohou zkrátit čas nabíjení až na cca 50 min, protože dobíjejí vyšším proudem. Přístroj však musí být s rychlonabíjením kompatibilní.

Nabíječka je obvykle součástí balení. Originální nabíječku je možné také dokoupit. Pro přístroje stejné značky vám obvykle stačí 1 aku kompatibilní se všemi přístroji, čímž výrazně snížíte náklady na vybavení dílny.

Motor

Výhodou klasických elektromotorů je nízká cena a poměrně vysoký výkon. Pro hobby nebo jen příležitostné využití jsou ideální. Při delší a často opakované činnosti se ale zahřívají, což limituje jejich výkon a po čase je nutná výměna opotřebovaných uhlíků.

Trendem jsou tzv. bezuhlíkové motory (bezkartáčové / bezkomutátorové). Tyto motory nevyužívají k přenosu elektřiny uhlíky, tudíž odpadá nutnost jejich pravidelné výměny. Kromě snadnější údržby spočívá jejich výhoda v delší životnosti.

Nepřehřívají se, mají nižší spotřebu, vydrží delší práci na jedno nabití akumulátoru a v neposlední řadě jsou i menší. Zatím jsou však stále poměrně drahé, což znamená, že je najdete především v profesionálních aku vrtačkách.

Příslušenství

Vlastní šrouby a vrtáky, tzv. bity, se dodávají samostatně, nebo častěji v celých sadách. Nástroje v hlavici se dají vyměňovat. Upínají se do sklíčidla pomocí tzv. rychloupínání, tedy bez potřeby použití speciálního klíče.

Bity

Sady bitů

Vrtáky

Rady na závěr

Jednoduchým pootočením dvou prstenců na hlavici. Tím se povolí nebo utáhnou kleštiny, které nástroj drží. Sklíčidla mají průměr od 1 do 13 mm. Většinou s každým nástrojem koupíte sadu příslušenství – šroubováků a vrtáků vhodné velikosti. Pokud ale chcete aku vrtačku či aku šroubovák pro použití různých vrtáků, vyberte nástroj s proměnným průměrem sklíčidla v co největším rozptylu.

Pokud vidíte, že jsou prachem zanesené otvory, kterými motor nasává vzduch, prach vysajte a udržujte přístroj v čistotě. Žádná jiná údržba není potřeba. U klasických elektromotorů je potřeba časem měnit opotřebované uhlíky, které doporučujeme nakupovat v autorizovaných prodejnách.

Starší aku vrtačky začnou být po čase hlučnější, sviští nebo pískají, což je známka toho, že potřebují promazat vazelínou přímo určenou pro vrtačky. Pokud to konstrukce dovoluje, sundejte vnější kryt, kde pravděpodobně uvidíte usazeniny odpadané staré vazelíny. Ty odstraňte a pohyblivé části namažte novou vazelínou. Hřídel motoru a ložiska se ale mažou speciálním olejem, jehož typ předepisuje výrobce. Často bývají uzavřeny v nerozebíratelné schránce. Zde je pak na řadě autorizovaný servis.