Jak vybrat akvárium?

Nechte se i doma unášet uklidňující krásou podvodního světa. Akvaristika je krásný, ale náročný koníček. Obzvláště v začátcích nepodceňte výběr velikosti akvária a vhodného příslušenství, díky kterému zajistíte živočichům a rostlinám příznivé a zdravé podmínky k životu.

Nechte se i doma unášet uklidňující krásou podvodního světa. Akvaristika je krásný, ale náročný koníček. Obzvláště v začátcích nepodceňte výběr velikosti akvária a vhodného příslušenství, díky kterému zajistíte živočichům a rostlinám příznivé a zdravé podmínky k životu.

Doba čtení 9 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Před výběrem

Vaše zkušenosti

Při pořizování akvária hrají vaše dosavadní zkušenosti důležitou roli. Pokud s akvaristikou teprve začínáte, bude pro vás vhodnější akvarijní set. Jedná se o kompletně vybavené akvárium včetně technického příslušenství. Díky tomu vám na začátek odpadne starost s rozhodováním, co vše je ještě potřeba dokoupit.

Jestli se už v této oblasti pohybujete delší dobu, bude pro vás možná zajímavější akvárium bez výbavy, kde si jednotlivé doplňky (např. rostliny do akvária) pořizujete sami. Na to potřebujete umět odhadnout, jak silná filtrace je do vašeho akvária vhodná, jaký kompresor, osvětlení akvária a krytí. Počítejte také s vyššími náklady než u akvarijního setu.

Akvarijní sety

Akvária bez výbavy

Druh vody

Lákají vás exotické mořské ryby, medúzy nebo sasanky? Dáváte přednost osvědčené sladkovodní klasice? Rozdíl se nenachází jen v obsahu soli ve vodě a druhovém složení rostlin, ale hlavně v nárocích na údržbu nádrže a celkových nákladech na provoz. Vybudování sladkovodní nádrže je výrazně snazší a také provoz je podstatně levnější.

Rozpočet

Obecně vychází lépe akvarijní set, který můžete pořídit od několika set korun, v závislosti na velikosti a provedení. Na cenu má samozřejmě vliv i to, zda se jedná o sladkovodní, nebo mnohem dražší mořské akvárium. Na samotné velikosti akvária se nevyplatí šetřit, protože čím větší, tím snazší na údržbu a lepší pro rybičky. Ušetřit se do jisté míry dá na příslušenství.

Parametry

Rozměry

Jak jsme již načrtli výše, s rozměry akvária by se nemělo šetřit. Mimo to, že je větší prostor jistě přívětivější pro rybičky, bude i vám lépe sloužit. Snáze se vám bude udržovat konstantní teplota i kvalita vody.

Nejčastějšími rozměry jsou:

60 × 30 × 30 cm 80 × 35 × 40 cm 120 × 40 × 50 cm

Objem

Vybírejte podle počtu a velikosti rybiček a rostlin. Některé druhy ryb však potřebují ještě více prostoru, než by se k jejich velikosti mohlo zdát. Často se doporučuje začínat s 60–80l akvárii. Pro ryby delší než 10 cm bude vhodnější akvárium od 120 l. Existuje však i mnohem drobnější varianta - nano akvárium. Je však vhodné pouze pro malé živočichy žijící spíše na dně.

Objem

Vhodný živočich

Do 20 l

bojovnice, živorodky, krevetky, šneci

30–60 l

menší ryby do 5 cm, ne více než 20 kusů

100 l

menší ryby do 5 cm, nebo pár 10 cm

200 l

větší sladkovodní i mořské ryby, např. skaláry

300 l

velké tropické druhy, bohaté dekorace

Tloušťka skla

Ovlivňuje to, jak moc je akvárium náchylné k prasknutí. Udává se v milimetrech a její ideální hodnotu zjistíte poměřením délky a výšky akvária. V následující tabulce můžete najít, jaká tloušťka je vhodná pro nejčastější rozměry nádrží.

Rozměr (délka × výška v cm)

Tloušťka skla (v mm)

60 × 30

4,1

80 × 30

4,4

120 × 40

7

120 × 50

8,9

140 × 60

11,6

Tvar

Kulaté akvárium

 • Není vhodné pro chov ryb, protože se v něm hůře orientují

 • Problém byste navíc měli i s umisťováním příslušenství k filtraci

 • Kulatá akvária se proto spíše hodí jako designové prvky s vodními rostlinami

Kulatá akvária

Rohové akvárium

 • Akvárium se skříňkou je praktickým provedením, které šetří prostorem

 • Nabízí se kousky s rovnou nebo designově zajímavější prohnutou přední stranou

 • Vyrábějí se z plaveného floatového skla, přičemž zabroušené hrany skla jsou lepené

 • Bezpečnostním prvkem jsou stěnové a příčné rozpěry

 • Před nákupem si ale ověřte, že na daný rozměr seženete vhodné osvětlení

Rohová akvária

Obdélníkové akvárium

 • Klasický pravoúhlý tvar, který je pro rybičky nejvhodnější

 • Neomezuje jejich pohyb a poskytuje dostatek úkrytu

 • Kromě kvádrů můžete pořídit i krychlové akvárium a šestiúhelníkové

 • Tyto varianty při pohledu z určitých úhlů zkreslují, což může pomoci vyniknout menším exemplářům

Obdélníková akvária

Vypouklé akvárium

 • Ryby je v něm možné pozorovat z různých směrů

 • Zaoblené přední sklo nabízí maximální výhled

 • Vytváří moderní prvek v bytě i kanceláři

 • Nevýhodou může být mírně deformovaný pohled

Vypouklá akvária

Speciálním akváriem je tzv. betárium, které je určené pro Bettu bojovnici, druh nenáročné labyrintní ryby. Jednoduchá údržba s minimálním objemem je proto ideální volbou pro začátečníky. Mějte však na paměti, že tento druh je, jak už název napovídá, velmi agresivní vůči ostatním rybám, proto se chová samostatně ve speciálních akváriích.

Betária

Na co se zaměřit

Materiál

Nejčastěji se setkáte se skleněným, nebo plastovým akváriem, přičemž mezi ty nejkvalitnější spadají skleněná akvária lepená syntetickým kaučukem.

Mezi jeho hlavní výhody patří jednoduchá údržba a životnost materiálu, který nepodléhá korozi ani ve slané vodě. K tomu jsou náchylná skleněná akvária s kovovým rámem. Alternativou ke kovovým rámům jsou novodurová těsnění, která jsou vhodnější pro mořská akvária. Nelepené celoskleněné varianty jsou záležitostí malých akvárií do 40 l.

Plastová akvária jsou co do tvaru a designu variabilnější a také lehčí při převozu. V mnohém se podobají lepeným nádržím, jsou ale náchylnější na poškrábání a deformaci.

Skleněná akvária

Plastová akvária

Umístění

Základním pravidlem je, abyste akvárium neumisťovali tam, kde do něj přímo svítí slunce. Sluneční paprsky totiž podporují tvorbu řas a ohřívají vodu, jejíž teplota by měla zůstat co nejstálejší. Proto je nejlepší variantou klidně i tmavší klidný kout, kdy se o přísun světla postará umělé osvětlení akvária. Kolem nádrže především pak přímo nad akváriem si nechte dostatek místa.

Důležitou položkou je také komoda, nebo skříňka pod akvárium, která musí mít dostatečnou nosnost pro plnou nádrž a případné doplňky. Akvárium můžete zakoupit také v setu přímo s podstavcem. V takovém případě ho neumisťujte přímo na něj, ale nejdřív podložte měkkou výplní. Pokud pořizujete vysoko objemová akvária např. 500 l a více, nezapomeňte zkontrolovat nosnost podlahy.

Příslušenství

Filtrace

K odstranění volně plovoucích nečistot a odbourávání škodlivých látek slouží filtr. Děje se tak prostřednictvím mechanického, chemického a biologického čisticího procesu. Nejvhodnější jsou pak takové filtry, které spojují všechny 3 mechanismy.

 • Při mechanické filtraci se nečistoty zachytávají v zrnitém materiálu filtru. Filtr je potřeba čistit, aby se nachytaný nepořádek nezačal rozkládat a špinit vodu. Jakmile se v něm usadí bakterie, bude filtr vodu čistit také biologicky.

 • Biologická filtrace je zajištěna prospěšnými bakteriemi usazenými ve filtru. Ty se podílí na odbourávání dusíku v nádrži, a pomáhají předcházet vzniku nebezpečných dusitanů, které mohou vést až k zadušení ryb.

 • Během chemické filtrace voda protéká přes speciální sorbenty ve filtru, které dokážou z vody vázat např. dusíkaté látky či těžké kovy.

Filtry se dělí na vnitřní a vnější. Vnitřní se umisťují přímo do akvária, a pokud mají zabudované vlastní čerpadlo, mohou v menších nádržích vytvářet i větší proud vody. Vnější jsou umístěny zvenku a za pomoci čerpadla se voda hadicemi přivádí a vrací zpět. Pamatujte na to, že ani ten nejvýkonnější filtr neudrží vodu stále čistou, stále je potřeba vodu pravidelně vyměňovat.

Akvarijní filtry

Osvětlení

Jak bylo řečeno výše, pro rybičky je ideální tmavší klidný kout, do kterého nesvítí přímé slunce. Z toho důvodu je akvárium potřeba vybavit umělým osvětlením. Nejlepším řešením jsou podlouhlé zářivky s takovým spektrem záření, které vyhovuje akvarijním rostlinám. Klasické žárovky rozhodně pro účel osvětlení nádrže nestačí. Zářivky by v akváriu měly svítit zhruba 10–12 hodin denně bez přestávky tak, aby simulovaly koloběh dne a noci.

Osvětlení do akvárií

Vytápění a chlazení

Většina ryb vyžaduje určitou stálou teplotu vody, která se pohybuje kolem 22–26 °C. Požadovanou stálou teplotu spolehlivě zajistí ponorné elektrické topítko se zabudovaným termostatem. Topítko vybírejte především podle výkonu ve wattech (W), přičemž pro většinu nádrží v běžně vytápěných místnostech postačí výkon kolem 0,5 W na 1 l objemu nádrže. Při odkalování, nebo výměně vody, nezapomeňte topítko odpojit od elektrické sítě. Přes letní období je možné topení nechat zcela vypnuté.

U mořských akvárií se vám potom může hodit i chlazení. Kvalitní chladící jednotka zajistí, že bude dobře odváděn teplý vzduch od osvětlení akvária a zároveň v případě potřeby dodá chladnější mořskou vodu.

Akvarijní topítka

Chladicí jednotky

Dekorace

Interiér akvária můžete podle své fantazie doplnit nejrůznějšími dekoracemi, jako jsou kameny, kořeny a dřeva. Kromě estetické funkce poskytují dekorace rybám potřebný úkryt. Vzhled můžete dále zpestřit pozadími připomínajícími podmořskou krajinu. Pozadí jednoduše nalepíte na zadní část skla.

Dekorace do akvárií

Kameny do akvária

Kořeny do akvaria

Akvarijní pozadí

Testy a úprava vody

Pomocí praktických testovacích proužků a kapkových testů změříte pH vody, její tvrdost i obsah jednotlivých prvků. Na základě provedených testů můžete kvalitu vody upravit specializovanými přípravky. Testovací proužky se hodí na rychlé ověření kvality vody. Mnohem přesnější jsou potom kapkové testy. Ty však musíte uchovávat mimo dosah světla a v chladu.

Úprava akvarijní vody a testy

 • Teploměr - měří teplotu vody a sleduje její kolísání. Vyplatí se pořídit kvalitní a co možná nejpřesnější model. Naměřená hodnota se totiž může lišit u některých levnějších teploměrů až o několik stupňů.

 • Čerpadlo - postará se o přivzdušňování a cirkulaci vody v nádrži.

 • Kompresor - zajišťuje přísun vzduchu. Dostatečný obsah kyslíku ve vodě je jedním z předpokladů zdravého vodního ekosystému.

 • Odkalovač - určený na čištění dna akvária je tvořen odkalovacím zvonem a hadicí. Pro výměnu vody budete potřebovat hadici s větším průměrem, aby mohla voda rychleji odtékat. Pro odkalování volte naopak hadici užší, nebude se do ní nasávat písek.

 • Písky - dno akvária můžete založit pískem nebo speciálním substrátem. Dříve se používal výhradně štěrkový písek, který slouží zejména jako substrát pro kořenící vodní rostliny. Tento písek však neobsahuje žádné živiny. Hodí se tedy spíše pro ty akvaristy, kterým jde primárně o chov rybek, a ne rostlin. Pokud je vaším cílem pěstovat náročnější rostliny, zvolte jílové substráty.

 • Magnetické stěrky - praktické řešení na čištění skla, při odstraňování řas a jiných usazenin.

 • Síťka - slouží ke snadnému odchytávání rybiček. Pokud máte více nádrží, mějte i více sítěk.

 • Krmítko - pomůže automaticky udržet krmení na jednom místě a zamezí rozptylování po celé hladině.

 • Rostliny - rostliny v akváriích nejsou zdaleka jen estetickým doplňkem, ale zajistí stabilní biologickou rovnováhu. Poskytují možnost přirozeného úkrytu rybám a jejich potěru. Nově založené akvárium je vhodné zpočátku osázet co největším množstvím nenáročných a rychle rostoucích podvodních druhů rostlin. Teprve po době 2–3 měsíců, kdy se podmínky v akváriu stabilizují, můžete přistoupit k zasazení náročnějších a pomaleji rostoucích rostlin.

Rady na závěr

Rybičky byste měli podle druhu krmit alespoň jednou denně takovým množstvím, které jsou schopné spořádat do 5 minut. Pravidelně kontrolujte počet i chování rybiček. Zpozorujete-li u některé z ryb příznaky nemoci, přemístěte ji do zvláštního akvária a zahajte léčbu. U nově zasazených či přesazených rostlinek si všímejte, zda se dobře uchytily. V případě jejich uvolnění ze dna je znovu zasaďte.

Jednou za týden až dva vyčistěte přední sklo od řas a usazenin. Jednou za 10–14 dnů je třeba vyměnit vodu, přičemž přesná frekvence závisí na počtu ryb a rostlin. Pokud máte nádrž bez rostlin pouze s rybičkami, budete muset vodu čistit častěji. Vodu, kterou budete do akvária dávat, nechte nejprve odstát. Nevyměňujte však naráz celý objem, ale jen zhruba třetinu. Budete-li měnit více jak 30 % vody, dbejte na to, aby se teplota doplňované vody co nejvíce blížila té v akváriu.

Jednou za 3–4 týdny ze dna nádrže odkalte zbytky z potravy a výkalů, které zpracovaly bakterie. Použijte k tomu odkalovací zvon a hadici. Při sníženém průtoku vody filtrem properte filtrační náplně ve vodě předem odpuštěné z nádrže.