Jak vybrat antivirový program?

Koupili jste si nový počítač nebo mobilní telefon a chcete ho co nejlépe zabezpečit? Nebo hledáte antivirovou ochranu pro své starší zařízení? Dobře rozmýšlejte a nechte se při nákupu inspirovat naším rádcem.

Koupili jste si nový počítač nebo mobilní telefon a chcete ho co nejlépe zabezpečit? Nebo hledáte antivirovou ochranu pro své starší zařízení? Dobře rozmýšlejte a nechte se při nákupu inspirovat naším rádcem.

Doba čtení 6 min.
Míša, redakce Heureka.cz

Typy antivirových programů

Elektronická licence

Elektronická licence antivirového programu vám umožní instalaci ochrany ihned po jejím zaplacení.

 • Licence na jedno i více zařízení

 • Možnost nákupu licence od 1 roku

 • Po zaplacení obdržíte elektronický klíč k licenci

 • Vyšší pořizovací cena při nákupu 1 licence na 1 rok

Antivirus v krabici

Antivirus v krabici vám bude doručen na uvedenou adresu poté, co si ho objednáte, případně i zaplatíte.

 • Je možné si zakoupit licenci pro více počítačů či mobilních telefonů

 • Předplatné od 1 roku

 • Antivirový kód máte fyzicky v ruce

 • Vyšší náklady na pořízení

Upgrade antivirového programu

Upgrade antivirového programu vám umožní používat nejnovější verzi antivirového softwaru.

 • Aktualizace ručně či automaticky

 • Po zakoupení licence

 • Pro maximální zabezpečení zařízení

 • Někdy je nutné pro upgrade zaslat původní klíč k licenci prodejci prostřednictvím e-mailu

Prodloužení licence

Prodloužit si licenci můžete i předtím, než vám ta původní vyprší.

 • Automatické prodloužení po zaplacení

 • Obvykle není nutné znovu zadávat kód

 • Prodloužení na 1 rok, ale i na více let

Podle čeho vybrat

Počet a typ licencí a doba ochrany

Počet a typ licencí

Hledáte antivirovou ochranu pro celou domácnost? V tom případě si zakupte antivirus s vyšším počtem licencí. Na českém trhu jsou dostupné licence pro jedno, dvě, tři i více zařízení. Zakoupíte-li si antivirus na jeden počítač nebo mobilní telefon, do druhého zařízení už ho nenainstalujete.

Také zvažte, jestli si pořizujete licenci do domácnosti nebo do firmy. Pro domácnost jsou určeny licence pro soukromé osoby, pro firmy pak licence pro komerční využití, které bývají dražší. V žádném případě však nesmíte používat soukromou licenci na firemní počítač nebo mobilní telefon.

Doba ochrany

Licenci zakoupíte na jeden rok, dva roky, ale i na delší dobu. Čím delší dobu zvolíte, tím budete mít výhodnější cenu.

Zatížení počítače

Každý antivirus vyžaduje určitý výkon počítače. Aby antivirus splňoval svůj účel, musíte si pohlídat, aby nezpomaloval výkon počítače, výkon a rychlost reakce při běžném užívání počítače, a také aby disponoval rychlým skenerem. Moderní bezpečnostní programy už v dnešní době neprohledávají počítač několik hodin, jak tomu bylo dříve, ale skenování jim trvá jen pár (desítek) minut.

Obtížnost navigace

Pro pohodlnou obsluhu antivirového programu je zapotřebí, aby bylo jeho uživatelské prostředí co nejpříjemnější a jednoduché. Zvolte si takový antivirus, který je přehledný a umožňuje vám bez sebemenších potíží ovládat všechny funkce. Jistě oceníte například funkci hlídání dětí. Tak svým dětem zamezíte přístup na některé stránky, případně omezíte v počítači určité funkce, které by dítě nemělo provádět.

Kupte si antivirus, který budete moci snadno ovládat, a který bude v jazyce, kterému dobře rozumíte.

Uživatelská podpora

Někdy se může stát, že antivirus zničehonic přestane fungovat. V tom případě vyhledejte uživatelskou podporu. Pokud neovládáte žádný cizí jazyk, pak si vyberte antivirus s českou uživatelskou podporou. Ta může probíhat třemi způsoby:

 • Telefonicky - jednoduše zavoláte na zákaznickou linku

 • E-mailem - na stránkách poskytovatele antiviru by měl být uveden e-mailový kontakt

 • Live chat - někdy je možné kontaktovat zákaznickou podporu přes live chat, který najdete na oficiálních stránkách poskytovatele

Funkce

Které funkce u antivirového softwaru oceníte nejvíce?

 • Správce hesel - hesla, která si nepamatujete, si můžete uložit do zabezpečené složky či prostoru, kam se nikdo jiný než vy nedostane

 • Cloudové úložiště - představuje zabezpečený prostor, kam si ukládáte důležité soubory a složky

 • Rodičovská kontrola - rodiče mají přehled o tom, co jejich dítko na počítači dělá, a zároveň mohou uzamknout nevhodné internetové stránky nebo složky v počítači

 • Ochrana VPN připojení - vaše připojení k veřejným sítím bude zabezpečené

Typ skeneru

Při výběru antiviru hraje důležitou roli i skener. Skener prohledává soubory v počítači, následně detekuje nebezpečí a odstraňuje ho. Před nákupem si proto ověřte, jaká je spolehlivost skeneru. Rovněž si zjistěte, jestli skener funguje i bez připojení k internetu. U některých skenerů klesá spolehlivost bez připojení až o třicet procent.

Rezidentní štít

Rezidentní štít monitoruje činnost uživatele zařízení na internetu a detekuje nebezpečí. Pokud funguje správně, pak vám rezidentní štít okamžitě znemožní přístup na nebezpečné stránky, případně zablokuje aplikaci. Před nákupem antiviru se proto podívejte, jakou úspěšnost rezidentní štít má. Většinou se pohybuje okolo 80 %.

Rezidentní štít dokáže odhalit i hrozby pocházející z připojených externích disků či flash disků.

Rychlost aktualizace databáze

Jakmile skener odhalí hrozbu, hraje se o čas. Čím rychleji antivirus zareaguje, tím pochopitelně lépe. Antivirus musí zabezpečit a zlikvidovat hrozbu v co nejkratším čase. Bohužel se někdy stává, že reaguje příliš pomalu a mezi detekcí hrozby a její likvidací může být rozdíl několika dní.

Při nákupu antiviru hraje prim zejména rychlost detekce hrozeb a rychlost jejich likvidace.

Nejčastější typy virů

Které typy virů mohou váš počítač nebo mobilní telefon potrápit nejčastěji?

Adware

Adware má podobu vyskakovacích oken či například bannerů. Pokud na reklamu kliknete a do počítače si nainstalujete třeba program poskytovaný zdarma, zároveň s ním si někdy nainstalujete i aplikaci na spouštění těchto vyskakovacích reklam.

Malware

Jeho účelem je vniknout do počítače nebo ho poškodit. Obvykle má podobu trojského koně či rootkitu. Tyto viry si do počítače nahrajete tak, že kliknete na nějaký odkaz nebo otevřete napadený soubor.

Phishing

Phishing je v dnešní době velmi častou hrozbou. Jeho cílem je z vás vylákat citlivá data a to nejčastěji pomocí SMS zpráv, zpráv na sociálních sítích nebo pomocí e-mailové komunikace. E-mailová komunikace se tváří jako oficiální dokument od nějaké velké instituce, například telefonního operátora nebo banky, ale když si rozkliknete odesílatele e-mailu, zjistíte, že jde o podvodnou adresu. Na sociálních sítích vám zase zprávy přicházejí tak, že působí, jako by byly od vašich přátel nebo známých. Ti ale s touto podvodnou komunikací nemají nic společného.

Ransomware

Ransomware je program, který vás má připravit o peníze vydíráním. Vir napadne váš počítač, zašifruje vaše data a následně jste kontaktováni s tím, že dokud nezaplatíte příslušnou částku, ke svým datům se nedostanete.

Spyware

Tento vir od vás získává citlivé údaje prostřednictvím internetu. Že ho máte v počítači, poznáte tak, že vám na obrazovce neustále vyskakují nejrůznější reklamy v českém, anglickém či ruském jazyce, případně je váš počítač výrazně zpomalen.

Nejčastější otázky

Nikdy nevíte, jestli se na externím úložišti, jako jsou externí disky, flash disky nebo paměťové karty, nenachází nějaký virus. Stejně tak nikdy nepřipojujte ke svému mobilnímu telefonu cizí USB kabel.

Jistě, antivirová ochrana je v případě mobilních telefonů stejně důležitá jako u počítačů. Ke všemu jsou to právě mobilní telefony, v nichž používáte sociální sítě a internet nejčastěji. Zároveň na nich máte mobilní bankovnictví a další citlivé přístupy.

Bohužel nikoliv. Programy se mohou navzájem vyrušit a tak se lehce stane, že ani jeden nebude fungovat na sto procent.

Je to jakási zeď mezi internetem a počítačem. Bývá součástí antivirových programů nebo operačních systémů. Chrání vás proti téměř všem hrozbám a nabízí lepší kontrolu nad odchozími a rovněž také příchozími daty. Jakmile firewall zjistí nějaké nesrovnalosti, spojení mezi hackerem a vaším počítačem přeruší.