Jak vybrat aparaturu pro univerzální použití?

Ozvučte větší prostory jediným zařízením.

Ozvučte větší prostory jediným zařízením.

Doba čtení 7 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Na co se zaměřit

Účel a požadavky

Jak napovídá samotný název, univerzální aparatury jsou vhodné pro různé typy využití. Hudbu mohou reprodukovat nejen z různých přehrávačů, telefonů či počítačů, ale také z mikrofonů a připojených hudebních nástrojů. Kromě domácího poslechu tak naleznou uplatnění při různých večírcích, nástrojových zkouškách, karaoke, buskingu či přednáškách. Definovat si, k čemu bude aparatura využívána, je důležité zejména s ohledem na počet a typ vstupů, výkon, přenositelnost a typ napájení

Pokud nebudete aparaturu používat pouze na jednom místě, zajímejte se o to, jak dobře se s ní manipuluje. Rozhodně berte v potaz hmotnost, jelikož tato zařízení mohou vážit i ke dvaceti kilogramům. Dále se pak zaměřte na různé způsoby, jimiž se výrobci snaží přenositelnost usnadnit. Minimem je ruční madlo, u těžších přístrojů pak přijde vhod madlo výsuvné v kombinaci s kolečky. Pokud aparaturu hodláte využívat i mimo dosah elektrické sítě, zvolte model disponující vlastním akumulátorem s odpovídající délkou výdrže.

Pokud budete mít jasněji v základních parametrech, můžete se zaměřit i na další doplňkové funkce. Mezi nimi lze zmínit například Bluetooth pro bezdrátové připojení, čtečku paměťových karet, vlastní displej, podsvícení, kolečka pro snadné převážení a mnoho dalšího. 

Materiál a kvalita zpracování

Naprostá většina aparatur je vyhotovena převážně z plastů. Kov někdy bývá využíván na exponovaných částech, jako jsou madla, tlačítka nebo ochranná mřížka před reproduktory. Kvalita plastových konstrukcí se pak různí – důležité je, aby plasty byly dostatečně silné, pečlivě slícované a nedocházelo k jejich prohýbání.

Zaměřte se také na povrchovou úpravu. Nepříliš vhodný je lesklý povrch, který se velmi snadno zašpiní a poškrábe. Lepší variantou je provedení matné nebo pogumované, což zabraňuje tomu, aby aparatura při manipulaci vyklouzávala z rukou.

Design

Univerzální aparatury seženete v široké škále podob – od nenápadných jednolitých reproboxů až po výrazné přístroje s různobarevným podsvícením. Zde záleží především na vašich preferencích a využití. Zatímco pro přednášky bude vhodnější jednoduchý reprobox neodpoutávající pozornost, na večírku naopak může výrazná aparatura s různobarevným podsvícením dotvořit atmosféru. 

Cena

Základní univerzální aparatury se pohybují mezi 3–5 000 Kč. Jde o přístroje s nižším výkonem, vhodné spíše do interiérů, s průměrnou kvalitou zvuku bez širších možností nastavení. V hladině 5–10 000 Kč již dosáhnete na velmi slušně hrající aparatury s rozsáhlou výbavou a vyšším výkonem. Rozmezí 10–20 000 Kč je pak vymezeno pro vysoce výkonná zařízení s velmi kvalitním zvukem a rozsáhlou nabídkou konektivity i doplňkových funkcí.

stojany

Parametry

Výkon

Čím větší je výkon aparatury, tím hlasitěji dokáže reprodukovat zvuk. Výrobci většinou udávají tzv. RMS výkon, což značí maximální výkon, který dokáže aparatura vyvinout kontinuálně, aniž by došlo k jejímu poškození. Někdy se můžete setkat také s údajem o maximálním výkonu, při něm však není možné zařízení dlouhodobě provozovat. Údaj je obvykle součtem všech reproduktorů, v podrobnějších specifikacích nicméně většinou naleznete i informace o výkonu jednotlivých částí.

Pro použití na domácích večírcích vám postačí aparatury s výkonem okolo 50–80 W. Pro větší místnosti vyžadujte výkon alespoň 100 W a v případě rozlehlejších prostor nebo venkovního použití hledejte aparatury s alespoň 200 W

Příkon

Udává, jak vysoký elektrický výkon potřebuje zařízení k provozu. Čím je tato hodnota vyšší, tím více elektrické energie aparatura při provozu spotřebuje.

Počet reproduktorů

Většina aparatur je tvořena vícero reproduktory – někdy bývají součástí jednoho těla, ale může jít i o dva nebo více samostatných kusů. U jednodušších zařízení se obvykle jedná o reproduktory pokrývající celé zvukové spektrum. Lepší aparatury oproti tomu využívají kombinaci subwooferů a výškových reproduktorů, což přináší kvalitnější zvuk zejména právě v okrajových frekvencích. 

Frekvenční rozsah

Tento parametr udává, v jakých frekvencích dokáže reproduktor vydávat zvuk. Ve většině případů aparatury dokážou pokrýt celé pásmo 20–20 000 Hz, které je běžně slyšitelné lidským sluchem. Některá zařízení mají pak rozsah ještě širší, v praxi to ale neznamená příliš velkou změnu a obecně údaj o frekvenčním rozsahu o kvalitě zvuku příliš nevypovídá.

Napájení

Zatímco některé aparatury hrají pouze po připojení do elektrické sítě, jiné mají i vlastní vestavěný akumulátor.

Velmi se různí kapacita a doba výdrže akumulátorů, která se pohybuje v rozmezí 4–20 hodin. Údaj deklarovaný výrobcem někdy může být nadnesený, spolehlivější je proto vyhledat reálné zkušenosti uživatelů. Navíc velmi záleží na tom, s jakým výkonem bude reproduktor používán – někdy je maximální hlasitost při používání baterie omezena. Kromě výdrže se zaměřte i na dobu nabíjení – zatímco některé přístroje se nabijí během několika málo hodin, u jiných to může trvat i půlden. 

U přístrojů s připojením do sítě se pak zaměřte na délku přívodního kabelu.

Rozměry a hmotnost

Aparatury dosahují různých rozměrů, obvykle se ale velikostí blíží běžným příručním zavazadlům – mají tak okolo půl metru na výšku, o něco méně na šířku a přibližně 30 cm do hloubky. Samozřejmě se setkáte s většími i menšími přístroji, stejně tak existují aparatury složené z více kusů. Čím je aparatura větší, tím vyšší bude pravděpodobně i její výkon a věrnější podání basů, ani to ale nemusí být pravidlem. 

Hmotnost aparatur se pohybuje zhruba od 5 do 15 kilogramů. Lehčí zařízení jsou příjemnější na přenášení, ta těžší ale většinou disponují bytelnější konstrukcí a větším výkonem. Důležitý je tento parametr hlavně s ohledem na požadovanou mobilitu.

přenosný

Funkce a možnosti

 • Bluetooth - pomocí Bluetooth můžete k aparatuře jednoduše připojit telefon či jiné zařízení a přehrávat z něj hudbu.

 • FM Tuner - integrovaný FM tuner vám umožní naladit si rádiové stanice vysílající v pásmu FM.

 • Displej - některé aparatury disponují integrovaným displejem. Obvykle jde o menší černobílé panely, které vám zobrazí převážně informace o přehrávaných skladbách, zvoleném vstupu, nastavení zvuku a stavu baterie.

 • Dálkové ovládání - zejména k větším aparaturám výrobci často přibalují i dálkové ovládání. Někdy mají jen základní funkce typu ovládání hlasitosti a přepínání vstupů či skladeb, jindy umožňují i podrobnější ladění zvuku nebo ovládání osvětlení, pokud jím přístroj disponuje.

 • Madlo a kolečka k manipulaci - protože aparatury jsou obvykle poměrně rozměrná zařízení, výrobci se snaží jejich přenášení různými způsoby usnadnit. Může jít například o jednoduché madlo na delší straně přístroje, ale také o vysouvací madlo v kombinaci s kolečky podobně jako u cestovních kufrů. 

 • Integrované chlazení - výkonnější aparatury se při používání mohou zahřívat, zejména pokud přehrávají na vyšší hlasitost. Proto je výrobci mohou osadit vlastním chladicím ventilátorem, jenž teplotu pomáhá snižovat. Nevýhodou je, že ventilátor sám o sobě vydává hluk, což může být patrné při nižší hlasitosti. Je-li ale chlazení dobře vyřešené, pak by větrák měl spínat pouze tehdy, pokud jej reproduktor spolehlivě přehluší.

 • 6,3mm jack konektor - široký 6,3mm jack konektor slouží k připojení profesionálních mikrofonů a hudebních nástrojů, jako jsou například elektrické kytary či bicí.

 • XLR konektor - jedná se o další typ konektoru, který využívají profesionální mikrofony.

 • AUX vstup - umožňuje připojit externí zařízení pomocí AUX kabelu a přehrávat z něj hudbu. Počítejte s tím, že AUX dokáže přenášet pouze samotný zvuk, například přepínání skladeb tak budete muset provádět přímo na zařízení, z nějž je hudba přehrávána.

 • MP3 - aparatura podporuje nejběžnější ztrátový formát pro hudební soubory – MP3. 

 • USB - prostřednictvím USB připojíte jak paměťové úložiště typu externí hard disk nebo flash disk, tak i zařízení typu mobilní telefon nebo hudební přehrávač. Následně můžete přes USB do aparatury odesílat soubory k přehrání. Některé aparatury také umožňují zařízení prostřednictvím USB dobíjet.

 • Čtečka karet - některé aparatury dokážou číst paměťové karty a přehrávat z nich soubory. Obvykle jsou podporovány karty ve standardním formátu SD, někdy pak v menším microSD používaným hlavně u mobilních telefonů a hudebních přehrávačů.

 • Ground Lift spínač - slouží k přerušení uzemňovacích smyček. Ty vznikají přenosem elektrické energie v okruhu propojených zařízení, což může mít za následek rušivé bzučení v reprodukovaném zvuku.

 • AutoEQ - automatická ekvalizace zvuku znamená, že aparatura samostatně přizpůsobí charakteristiku zvuku připojenému zařízení.

 • Stojan a obal v balení - aparatury určené pro statické využití bývají často umisťovány na stojany pro zvýšení dosahu reprodukce. Někteří výrobci tyto stojany k aparaturám rovnou přibalují, často navíc i ve variantě, která umožňuje nastavení výšky. Dále může být součástí balení také ochranný obal, a to buď pouze měkký hadrový, nebo i tvrdý skořepinový, jenž ochrání aparaturu při transportu.