Jak vybrat atomizér do e-cigarety?

Uvnitř clearomizérů a tanků se nachází malá, za to podstatná část elektronické cigarety. Atomizér nebo také žhavící hlava má mnoho podob a parametrů, vyberte proto tu správnou pro vás a váš clearomizér.

Uvnitř clearomizérů a tanků se nachází malá, za to podstatná část elektronické cigarety. Atomizér nebo také žhavící hlava má mnoho podob a parametrů, vyberte proto tu správnou pro vás a váš clearomizér.

Doba čtení 3 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

Co je to atomizér / žhavící hlava?

Má mnoho názvů (např. atomizér, spirálka aj.), ale vždy plní stejnou funkci. Jedná se nejčastěji o kovový váleček nebo trubičku, uvnitř které se nachází odporový drát (žhavící spirálka) spolu s knotem, ale v současnosti už spíše s organickou vatou.

Atomizér / žhavící hlava je jednou z nejdůležitějších součástí elektronické cigarety. Uvnitř atomizéru se nachází odporový drát, který je pomocí elektrického proudu z baterie rozžhaven a z knotu nebo vaty uvnitř žhavící hlavy pak tento drát odpařuje e-liquid.

Typ a parametry odporového drátu uvnitř atomizéru určují, kolik bude vaše elektronická cigareta produkovat páry. Materiál, do kterého se nasákne náplň – obvykle knot nebo vata – pak zase ovlivňují chuť vdechované páry.

Jak dlouho vydrží atomizér / žhavící hlava?

To je složité říct. Obvyklá životnost se může pohybovat mezi jedním až čtyřmi týdny, ale závisí to na mnoha faktorech.

Jedním z nich je typ e-liquidu. Čím tmavší a sladší náplň je, tím více bude zanášet spirálku a tím kratší dobu vydrží. Stejně tak tomu je v případě, že má Váš e-liquid vyšší procento VG (rostlinného glycerolu) – pro některé typy tanků je však tento e-liquid naopak vhodnější.

Životnost spirálky ovlivňuje také nastavení Vaší baterie, tedy na kolik voltů / wattů pracuje. Čím vyšší hodnoty nastavíte, tím více sice bude Vaše e-cigareta produkovat páry, ale také rychleji přestane spirálka fungovat.

A v neposlední řadě životnost spirálky ovlivníte také sami tím, jak Vaši elektronickou cigaretu používáte, jak často z ní potahujete a jestli necháváte žhavící hlavu / atomizér dostatečně nasáknout e-liquidem.

Co je nízkoodporové vapování?

V případě, že má atomizér / žhavící hlava odpor nižší než 1,0Ω, nazýváme ji nízkoodporovou. Těmto žhavícím hlavám je pak třeba přizpůsobit také způsob vapování, kdy se preferuje přímé potahování do plic.

Čím je nižší odpor žhavící hlavy, respektive její spirálky, tím více a rychleji žhaví a odpařuje e-liquid. Takové množství vytvořené páry je třeba nasát z tanku pryč. Klasické kouření, tedy potáhnutí do pusy a pak teprve do plic už v takovém případě mnohdy nestačí. Je tak třeba přejít od tohoto potahování tzv. „pusa-plíce“ k přímému potahování do plic.

V případě přímého potahování do plic se zhluboka nadechujete přímo do plic a páru poté vydechujete. Tímto způsobem jste schopni z clearomizéru / tanku natáhnout dostatečné množství páry.

Pokud byste zkoušeli nízké odpory (např. 0,5Ω) potahovat klasicky, tedy „pusa-plíce“, nejenže si ze svého clearomizéru / tanku pořádně nezavapujete, ale zároveň mohou kvůli nevhodnému používání začít protékat.

Při nízkoodporovém vapování rozhodně doporučujeme snížit sílu nikotinu ve Vašich e-liquidech o jeden až dva stupně. Tedy například z 24mg na 12mg, z 18mg na 6mg atd.

Slovníček pojmů

Clearomizér / tank

Jedná se o nádržku, do které se plní e-liquid a nachází se v ní žhavící hlava / spirálka, která tento e-liquid odpařuje.

Liší se designem, velikostí, závity atd. Rozdělit je můžeme i podle toho, zdali se jedná o klasické nebo nízkoodporové clearomizéry / tanky.

Atomizér / Žhavící hlava

Má mnoho názvů (např. atomizér, spirálka aj.), ale vždy plní stejnou funkci. Jedná nejčastěji o kovový váleček nebo trubičku, uvnitř které se nachází odporový drát (žhavící spirálka) spolu s knotem, ale v současnosti už spíše s organickou vatou.

Odporový drát se pomocí baterie žhaví a z nasáklé vaty odpařuje e-liquid.

Většina clearomizérů / tanků používá své vlastní žhavící hlavy. Liší se také typem odporového drátu a jeho odporem.

Odpor

Tato fyzikální veličina je ve světě elektronických cigaret spojována se žhavícími hlavami, respektive jejich spirálkami. Žhavící spirálky se dají rozdělit na vysokoodporové a nízkoodporové – tedy ty s odporem vyšším než 1Ω a ty s odporem nižší než 1Ω.

Čím je nižší odpor žhavící spirálky, tím víc a rychleji bude žhavit a tím více bude produkovat páry. Pro správné fungování různých odporů je potřeba na baterii / MODu nastavit dostatečný výkon či napětí. Ne všechny žhavící spirálky jsou vhodné pro všechny typy baterií a MODů. Čím nižší je odpor, tím výkonnější baterii budete potřebovat. Každá baterie / MOD má podporované rozmezí odporů, se kterými může pracovat.

Nízkoodporové spirálky jsou navíc vhodné pro přímé potahování do plic. Zatímco vyšší odpory (zpravidla ty nad 1Ω) můžete klasicky kouřit, tedy potahovat styl „pusa-plíce“, nízké odpory (zpravidla ty pod 1Ω) je potřeba potahovat přímo do plic.