Jak vybrat autosedačku?

Kvalitní autosedačka zajistí vašemu dítěti maximální bezpečí a pohodlí na cestách. Při výběru na prvním místě zohledněte výšku a váhu dítěte. Dále se zaměřte na kotvící systém a další bezpečnostní prvky. Nezapomeňte, že svou funkci bude autosedačka plnit jen při dodržení všech důležitých postupů instalace. Jak vybrat autosedačku si projeďte v našem rádci.

Kvalitní autosedačka zajistí vašemu dítěti maximální bezpečí a pohodlí na cestách. Při výběru na prvním místě zohledněte výšku a váhu dítěte. Dále se zaměřte na kotvící systém a další bezpečnostní prvky. Nezapomeňte, že svou funkci bude autosedačka plnit jen při dodržení všech důležitých postupů instalace. Jak vybrat autosedačku si projeďte v našem rádci.

Doba čtení 9 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Jak vybrat autosedačku

Video nákupní rádce

Jak vybrat autosedačku podle hmotnosti dítěte

Před koupí autosedačky změřte a zvažte vaše dítě. Dítěti nesmí vyčnívat hlava z opěrky, ani v ní nesmí být příliš volná. Pro tyto účely poslouží oficiální rozdělení do 5 váhových skupin a 3 kombinovaných. V tabulce naleznete orientační rozdělení a následný seznam všech skupin:

Skupina

Hmotnost dítěte

Přibližný věk

0

0–10 kg

0–12 měsíců

0+

0–13 kg

0–18 měsíců

I

9–18 kg

1–4 roky

II

15–25 kg

3–7 let

III

22–36 kg

6–12 let

0/I

0–18 kg

0–4 let

I/II/III

9–36 kg

1–12 let

II/III

15–36 kg

3–12 let

Jakou autosedačku podle konkrétní váhy

Pro děti 0–13 kg

Autosedačka vhodná i pro novorozence, umisťuje se proto proti směru jízdy. Odpovídá zhruba 0–18 měsícům věku dítěte a nabízí oválnou konstrukci (tzv. vajíčko). Většinou bude tato kategorie, tedy autosedačka 0-13 kg vybavená madlem a půjde připevnit ke kočárku.

Pro dítě do 4 let je nejbezpečnější model autosedačka proti směru jízdy. Riziko zranění v případě nárazu je u takové sedačky až 5× menší než v případě orientace po směru jízdy.

Autosedačky 0-13 kg

Autosedačky proti směru jízdy

Pro děti 0–18 kg

Autosedačka 0-18 kg je vhodná pro novorozence, kojence i batolata. Tzv. rostoucí autosedačka vydrží déle díky flexibilnímu nastavení opěrek a sedátka. Není vhodná pro předčasně narozené děti, umisťuje se proti směru jízdy a disponuje zesílenou ochranou boků. Základní varianta do 18 kg poslouží až cca 4 roky.

Sedačka 0-25 kg je určena pro novorozence i děti do zhruba 7 let. Autosedačka do 36 kg je snadno nastavitelná pro kojence i dítě školního věku.

Autosedačky 0-18 kg

Autosedačky 0-36 kg

Pro děti 9–18 kg

Autosedačka 9-18 kg je vhodná pro děti od 9 měsíců až do 4 let. Dítě v ní sedí výš a má lepší výhled. Často půjde o model autosedačka 9-18 kg ISOFIX nabízející bezpečný systém kotvení. Není určena pro děti, které neumí samostatně sedět.

Pro vyšší bezpečnost vyberte sedačku se zvýšenými a zesílenými bočnicemi v oblasti hlavy. Dražší modely lze polohovat pro spánek i sezení. Autosedačky 9-25 kg lze přizpůsobit i dětem předškolního věku.

Autosedačky 9-18kg

Pro děti 9–36 kg

Autosedačka 9-36 kg nabízí dlouhodobé využití až do cca 10–12 let a také nastavitelný pásový systém a opěrku hlavy. Často vybavena odnímatelným 5 bodovým pásem. Nelze umístit proti směru jízdy. Některé sedačky umožňují zcela odejmout zádovou část, vznikne tak podsedák.

Autosedačka podsedák je skladnější a snadno přenosná varianta sloužící pouze k tomu, aby dítě přizvedla do dostatečné výšky s ohledem na vedení pásu přes tělo. Neposkytují žádnou dodatečnou ochranu zad, hlavy a krční páteře. Pokud je možné mít místo podsedáku plnohodnotnou sedačku, nepochybně se vyšší investice vyplatí. Jejich výhodou jsou však podstatně menší rozměry oproti autosedačkám.

Autosedačky 9-36 kg

Podsedáky

Pro děti 15-36 kg

Autosedačka 15-36 kg je pro děti od 4 do cca 12 let nebo do 150 cm. Nechybí nastavitelné opěrky a jištění pomocí klasického tříbodového pásu. Sezení je po směru jízdy a některé verze umožní regulovat šířku v oblasti ramen pro lepší fixaci dítěte.

Patří sem opět podsedáky bez zádové a hlavové opěrky. Méně obvyklou variantou vybavenou pásem tvoří autosedačky pro děti 15-25 kg.

Autosedačky 15-36 kg

Kompatibilita s automobilem

Většina autosedaček je univerzální a lze je použít do všech typů automobilů. Problém může nastat při instalaci modelu se systémem ISOFIX. Kompatibilitu ale zjistíte jednoduše na tzv. zkušební značce. Jedná se o označení, které naleznete na viditelném místě autosedačky.

Obsahuje několik informací o použití a bezpečnostním standardu. Označení "Universal" znamená, že je sedačka kompatibilní se všemi vozy. V opačném případě vyberte sedačku vhodnou pro váš typ vozu. Tuto informaci naleznete na stránkách výrobce.

ISOFIX a systém ukotvení

Při výběru sedačky se primárně zaměřte na způsob ukotvení ve vozidle. Jednodušší variantou je uchycení pomocí pásu ve vozidle, takové ukotvení není ovšem zcela pevné. Mnohem bezpečnějším a pevnějším řešením je autosedačka ISOFIX. Systém využívá kotvy uchycené přímo na konstrukci vozidla, automobil tak musí být tímto systémem na ukotvení sedačky vybaven. Jsou jím vybaveny různé hmotnostní kategorie, jako např.:

Autosedačka 15-36 kg ISOFIX Autosedačka 0-18 kg ISOFIX Autosedačka ISOFIX 0-13 kg

Bývá zpravidla na zadních krajních sedadlech, někdy i na sedačce spolujezdce. Za nevýhodu autosedačky s ISOFIXEM lze považovat větší rozměry a těžší manipulaci. U vajíček kategorie 0+ se do auta zpravidla instaluje pouze základna a samotná sedačka se přenáší bez ní. Platí však, že čím jednodušší je instalace sedačky do vozidla, tím nižší je riziko chyby při jejím zapojování. I s tím řada testů a certifikátů počítá.

Autosedačky ISOFIX

Evropské normy

Homologovaná sedačka je vždy opatřena oranžovým štítkem. Na štítku je uvedena splněná norma a váhový rozsah či výška dítěte. V současnosti platí 2 evropské normy. Starší z nich, s jistými změnami platná už od 80. let, nese označení ECE R44. Tato norma zahrnuje přísné požadavky na konstrukci a bezpečnost. Ještě větší jistotu představuje mladší (od července 2013) norma i-Size ECE R129.

Ta vyžaduje používání autosedaček proti směru jízdy min. do 15 měsíců věku. Testuje se i ochrana při bočním nárazu a musí být vždy vybavena systémem ISOFIX. I-Size norma by měla postupně normu ECE R44 nahradit.

Homologované sedačky jsou označené štítkem normy ECE R44 nebo i-Size

Jakou vybrat autosedačku - další charakteristiky

Materiál

Klasickým materiálem jsou syntetická vlákna jednoduchá na údržbu. Zvýšený komfort poskytnou bavlněné a semišové povrchy. Ty lépe sají pot a jsou příjemnější na dotek, o to hůře se však čistí. V takovém případě oceníte snímatelný a prací potah. U některých výrobků se můžete setkat také s letním potahem. Ten je vzdušnější a lépe větrá.

Tělo autosedačky bývá vyrobeno ze středně tvrdého plastu. Ten je kompromisem mezi dostatečnou tuhostí skořepinové konstrukce a její hmotností. Právě z toho důvodu je potřeba i po malé nehodě důkladně prověřit stav sedačky a případně ji vyměnit, i malá prasklina vzniklá při menším nárazu může zásadně ovlivnit celkovou pevnost. Mějte na paměti také životnost materiálu, jež kvůli změnám teploty a působení sil neustále pracuje. Sedačku byste měli používat maximálně 10 let v kuse.

Cena

Autosedačky pokrývající více váhových kategorií jsou dražší. Důvodem je složitější konstrukce, která musí poskytovat ochranu různě velkým dětem. Připlatit si za sedačku s dobrým hodnocením z crash testů se však rozhodně vyplatí. Vyberte i kvalitní potahový materiál a dobře řešenou instalaci. Velmi důležité jsou robustní bočnice pro ochranu při bočním nárazu. Při koupi sedačky se obecně nevyplatí šetřit. Není také vhodné kupovat model z druhé ruky.

Funkce a konstrukční možnosti autosedačky

Připojitelnost ke kočárku

Sedačky pro kojence často disponují madlem pro pohodlné přenášení, miminko tak přenesete bez vzbuzení. Některé modely umožňují také připojení ke kočárku. Tuto funkci nejvíce oceníte u krátkých převozů. Jednoduše stačí konstrukci s dítětem zacvaknout do základny v autě či do kočárku. Před zakoupením autosedačky si ověřte kompatibilitu s vaším kočárkem.

Polohování

Změnu polohy oceníte při delších převozech. Posezení je možné mírně sklopit pro pohodlnější pozici pro spánek. Přizpůsobení často umožňuje i polohovací opěrka hlavy. Sedačka díky tomu doslova roste s dítětem. Pro ještě větší pohodlí lze u některých modelů nastavit loketní opěrku. Takto polohovatelné autosedačky naleznete především v kombinovaných váhových kategoriích.

Polohovací autosedačka Polohovací autosedačka 9-36 kg Polohovací autosedačka 9-18 kg

Umístění proti směru jízdy

Orientace sedačky proti směru jízdy výrazně sníží riziko poranění krční páteře. Při čelním nárazu sedačka pohltí sílu směřující dopředu. Dítě se tak vahou těla i hlavou pouze opře do podpěrné konstrukce. Krk tedy není zdaleka tolik namáhán.

V opačném případě se dítě směrem dopředu prohne. Nohy dotýkající se zadního opěradla sedadla v autě nejsou při správné instalaci na překážku. Takové nastavení sedačky se doporučuje do 4 let věku dítěte. V nabídce však nechybí ani otočná autosedačka.

Pult a boční ochrana

Některé sedačky pro menší děti využívají místo vlastního 5 bodového pásu pultík. Ten se upevňuje pásem v automobilu. Pultík dítě obejme z přední strany. To sice omezí jeho pohyblivost, ale vytvoří mu malou plochu určenou pro hraní. Vzdálenost mezi pultíkem a dítětem by měla být co nejmenší.

O ochranu hlavy a zajištění ze stran se postarají bočnice. Svým dílem přispěje také “šokabsorber”, tedy popruh na pás. Ten v případě prudkého brzdění výrazně sníží riziko pohmoždění hrudní oblasti.

Doplňky

  • Kapsáře a organizéry – obvykle se připevňují za přední sedadlo, obsahují systém kapsiček a sítěk

  • Fusak do autosedačky – vhodný do zimních měsíců při kratších přejezdech

  • Deka do autosedačky – často vybavena průstřihy na pásy

  • Hračky na autosedačku – zabaví dítě během dlouhé jízdy, nejčastěji se upevňují za přední sedadlo či jako hrazdička na konstrukci pro nejmenší

  • Ochrana předního sedadla – chrání autopotahy před znečištěním či prodřením, často vybavena síťkou na hračky si svačinu

  • Držák nápojů – poskytne místo na dětské lahvičky a kelímky s pitím

  • Sluneční clony – ochrání děti před přehřátím a zajistí ničím nerušený spánek

Rady na závěr

Pro svou jednoduchou údržbu se používají potahy ze syntetických vláken, které lze čistit za pomoci vlhkého hadříku a vhodného prostředku na daný typ materiálu. Případně pratelné potahy, které není problém sundat.

Spousta rodičů neví, kdy je ten správný moment pro pořízení jiné kategorie sedačky. Hlavním ukazatelem je samozřejmě váha dítěte, není však nutné sedačku měnit ihned po dosažení určité hranice. Čas na výměnu rozhodně nastává tehdy, kdy hlavička dítěte přesahuje horní okraj konstrukce, v případě nehody je za takové situace ohrožena jeho citlivá týlní oblast.

Při instalaci autosedačky do vozu vždy vycházejte z přiloženého návodu. Výhodu mají v tomto ohledu sedačky s podporou uchycení ISOFIX, které pouze zacvaknete do držáků. Správně zafixovaná sedačka se v takovém případě ani nehne. Přesto je na místě projít si crash testy sedačky, u některých levnějších produktů s ISOFIXem se totiž ukázalo, že skořepina byla špatně upevněná na konstrukci a při nárazu se toto spojení narušovalo.

Složitější je situace u sedaček upevněných pásy, jejich špatné zapojení je při nehodách častou příčinou zranění. Taková autosedačka bude mít vždy mírnou vůli do stran, měla by však držet pevně a v podélném směru se nehýbat. Při ukládání dítěte taktéž postupujte dle manuálu, proces by v něm měl být podrobně popsán.

Sedačky s kojenci se vozí vždy proti směru jízdy a většinou na sedadle spolujezdce. Tehdy je nutné deaktivovat airbag spolujezdce. Před každou, byť i krátkou jízdou, se přesvědčte o pevném ukotvení sedačky a správném zapnutí pásů a umístění dítěte.

Podle zákona č. 361/2000 Sb. platí povinnost přepravovat dítě v autosedačce, dokud nedosáhne 36 kg hmotnosti a 150 cm výšky. Bezpečnostní pás přitom nesmí vést přes krk dítěte. Na přední sedačce lze dítě přepravovat pouze v sedačce otočené proti směru jízdy a s vypnutým airbagem spolujezdce, po směru jízdy může být dítě umístěno pouze na zadních sedačkách. Z bezpečnostních důvodů lze očekávat změnu legislativy, kdy bude do 1 roku věku povinná orientace proti směru jízdy.