Jak vybrat autožárovky?

Posviťte si na cestu v noci i v mlze.

Posviťte si na cestu v noci i v mlze.

Doba čtení 4 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Typy autožárovek

LED

Kromě světlometů najdete LED žárovky také v interiéru nebo jako estetický prvek v rámci tuningu. Jednou z největších výhod LED osvětlení je jeho dlouhá životnost, která se pohybuje na úrovni 50 000 hodin. Klasické halogenové žárovky přitom vydrží zhruba 2–5 000 hodin. „Ledky“ jsou navíc odolnější proti otřesům. Jejich nízká spotřeba elektřiny je v drtivé většině případů plusem, jen tuto žárovku nechtějte automaticky a bez rozmyslu instalovat kamkoli. Některé chytré automobily ji nemusí rozpoznat a nízký odběr energie mohou vyhodnotit jako chybu.

Halogenové

Halogenové žárovky jsou v tomto přehledu nejstarším typem. Světlo v nich vzniká zahříváním vlákna ve skleněné baňce naplněné plynem. Zároveň jde stále o nejrozšířenější variantu na českých silnicích. 

Xenonové

Xenonové žárovky jsou novější než zmíněná halogenová varianta. Jsou vysoce výkonné, ale s tím jde ruku v ruce i vyšší spotřeba energie.

Na co se zaměřit

Pokud nevíte přesně, jakou autožárovku potřebujete, počkejte ještě s návštěvou e-shopu. Před samotným nákupem byste totiž měli vědět několik důležitých věcí.

Homologace

Každá žárovka, kterou chcete používat, musí být homologovaná pro provoz na českých silnicích. Měla by nést jasné označení na krabičce nebo přímo na žárovce. Samozřejmě vždy existuje riziko, že jde o padělek, proto je lepší nakupovat výhradně v prověřených e-shopech. Dobrým vodítkem je také dostatek zákaznických recenzí.

Autožárovku schválenou pro provoz na českých silnicích poznáte jednoduše. Značka je složená z písmene „E“ a čísla určeného každé zemi. Pro nás je to 8, takže na obalu nebo žárovce musíte hledat označení E8.

Kompatibilita s vozem

Na trhu existuje nepřeberné množství žárovek, které se liší značkou, výkonem, homologací pro určitý typ vozu a také paticí, kterou se instalují do světlometů. Ty nejběžnější typy mají potom označení H1, H4 a H7 a liší se počtem vláken a příkonem. Existují ale desítky dalších typů s různými paticemi, jejich označení začínají písmeny C, D, P, R, H, T atd. 

Kvalita

Víc než kde jinde je zřejmé, že na autožárovce se nevyplatí šetřit. Hledejte co nejvyšší kvalitu a vyhněte se podezřele levným nabídkám. Nakupujte vždy u ověřených prodejců a vybírejte značkové produkty. Tak budete mít jistotu dostatečně silného osvětlení i za těch nejnáročnějších podmínek. Dobrým vodítkem je také dostatek zákaznických recenzí.

xenon

Parametry

Od obecných pouček se dostáváte ke konkrétním parametrům, které byste měli při nákupu zohlednit. 

Patice

Patice je část, jež slouží k mechanickému připevnění žárovky a propojení se zdrojem světla. Měli byste vědět, že druhů patic je velké množství a nejsou vzájemně kompatibilní. Kromě specifického označení mohou být šroubovací, bajonetové nebo kolíčkové a samozřejmě i v různých velikostech.

Světelný tok

Veličina udávaná v lumenech a vyjadřující sílu autožárovky. Nemusí přitom platit, že čím vyšší hodnota, tím lepší rozhodnutí. Ideální číslo se pohybuje mezi 1 400 a 2 000 lumeny. Pokud bude menší, nebude výkon dostatečný, pokud vyšší, hrozí, že budete oslňovat protijedoucí vozidla. 

Jmenovitý výkon

Výkon žárovky se udává ve wattech a pohybuje se od jednotek wattů až po více než 70 wattů. Přitom je důležité, kde bude žárovka umístěná a také jakou má technologii (halogen, xenon, LED). Spolu s výkonem se vyplatí sledovat také hodnoty příkonu, povolená hodnota je 55 W, případně 60 W pro patici H4.

Napětí

Momentálně existují pouze dvě varianty napětí. U osobních vozů pracují autožárovky s napětím 12 V, u nákladních aut to je 24voltová elektrická síť.

Barva světla

V Česku je možné svítit pouze bílým světlem. I to má ale různou barvu, někdy se můžete setkat také s pojmem chromatičnost. Tento parametr udávají výrobci v kelvinech, hodnota kolem 1 200 K znamená namodralé světlo, 3 000 kelvinů je teplejší a nažloutlý odstín bílé, 4 500 K je prakticky shodná barva s běžným denním světlem a 6 000 K je pak chladná bílá barva. 

Životnost

Parametr, kde panují velké rozdíly. Na jednom konci je klasická halogenová žárovka se zhruba 2 500 hodinami svícení, na druhém konci pak LED varianta, která vydrží i 50 000 hodin. Jde však o orientační hodnoty, které ve výsledku ovlivňuje spousta dalších faktorů. Mezi jinými třeba četnost rozsvěcení nebo výkon autožárovky. Platí totiž klasická úměra: Čím výkonnější žárovka, tím kratší životnost. 

ledky jiné

Rady a tipy

Nyní už dokážete vybrat vhodnou autožárovku. Podívejte se ještě na dva tipy spojené s její výměnou a na důvody, proč je lepší některé věci nechat na profesionálech.

Výměna žárovky

Výměnu byste měli vždy nechat na kvalifikovaném autoservisu nebo alespoň na někom, kdo je odborníkem. Světlomety jsou totiž často poměrně složité, s různými způsoby uchycení, a může se toho tudíž pokazit až příliš. V případě poškození jakékoli části byste mohli platit násobně vyšší sumy, než kdybyste se rozhodli tuto práci přenechat profesionálům.

Výměna typů

Podobná situace nastává i ve chvíli, kdy uvažujete o výměně celého světlometu – například chcete novější xenonový místo původní halogenové varianty. Náročnost celého procesu samozřejmě závisí na typu auta a platí, že čím novější auto, tím náročnější postup. I proto byste měli navštívit autoservis a v první řadě si ověřit, že je váš záměr možný. Někdy totiž bude nezbytné vyměnit víc částí než jen světlomet, případně zasáhnout do elektroinstalace vozu.