Jak vybrat badmintonový set?

Baví vás raketové sporty nebo jen hledáte aktivní náplň vaší dovolené? Pořiďte si badmintonový set s raketou, míčky i další výbavou a můžete rovnou vyrazit na hřiště. Při výběru si zkontrolujte, co vše balení obsahuje a s jakým typem rakety budete hrát. I s tím vám pomůže náš rádce, ve kterém se zaměříme na výběr vhodné rakety a míčků.

Baví vás raketové sporty nebo jen hledáte aktivní náplň vaší dovolené? Pořiďte si badmintonový set s raketou, míčky i další výbavou a můžete rovnou vyrazit na hřiště. Při výběru si zkontrolujte, co vše balení obsahuje a s jakým typem rakety budete hrát. I s tím vám pomůže náš rádce, ve kterém se zaměříme na výběr vhodné rakety a míčků.

Doba čtení 8 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Výběr podle pokročilosti

Začátečník

S badmintonem teprve začínáte nebo ho hrajete pouze párkrát ročně na dovolené? Coby rekreační hráči se nezdržujte vybíráním rakety podle herního stylu. Vybírejte balení s pružnými a středně pružnými raketami. Při hře s nimi lépe pocítíte své údery a snáze si tak osvojíte základní techniku. Vyhovovat vám budou plastové rychlejší míčky, které jsou takřka nezničitelné. Tedy pokud je omylem nepřepinknete sousedovi přes plot.

Středně pokročilý

Smeče, dropy, podání, to vše už máte zvládnuté. Hrajete vesměs pravidelně a neustále se zdokonalujete. Vám nejlépe sednou středně pružnéa středně tuhé rakety. S nimi už zareagujete na protihráčovy údery rychleji. A pokud navíc sáhnete po raketě s vyvážením na střed, užijete si od všeho trochu: lepší kontrola, silnější úder, rychlost. Skvělá volba pro hráče na středně pokročilé úrovni.

Pokročilý a závodník

Vy už pravděpodobně víte, jaký styl hry vám vyhovuje lépe a kde jsou vaše silné stránky. Pokud své pravidelné tréninky dále doplňujete o různé turnaje a soutěže, zvládnete zahrát skvělou hru s jakoukoliv raketou. Dáváte přednost rychlému a nečekanému útoku? Pak své přednosti umocníte tuhou raketou. Jestli však spíše protihráče přemůžete taktickou hrou, bude pro vás jasnou volbou pružná raketa s vyvážením do ruky. Nakonec oceníte péřové míčky pro jejich špičkovou dynamiku i možnost upravovat jejich rychlost přistřižením délky.

Začátečníci spíše využijí pružné a snadno ovladatelné rakety, pokročilí hráči by měli při výběru zohledňovat způsob a styl hry

Důležité parametry rakety

Tuhost

To, jak tuhý/pružný rám vaší rakety bude, podstatně ovlivní sílu vašeho úderu, rychlost a ovladatelnost. Běžně se setkáte s rozdělením tuhý (stiff), pružný (flexible), středně pružný (medium flex, dynamic).

Tuhé rakety

Chcete se blýsknout prudkým smečem? S tím vám nejlépe pomůže tuhá raketa. Ta je maximálně stabilní a díky tomu míček dosáhne vyšší rychlosti.

 • Rychlý útok

 • Ostré smeče

 • Větší rychlost s přímou trajektorií

 • Vyžaduje větší švih

 • Nutná dobrá technika

Pružné rakety

S pružnou ohebnou raketou doletí váš míček dál a vám se tak bude lépe bránit. Čím ohebnější model budete používat, tím lépe se vám bude raketa ovládat. Pokud s hraním teprve začínáte, s pružným rámem si rychleji osvojíte základní techniku.

 • Dlouhé výměny

 • Vhodné pro defenzivní hru

 • Do úderu není třeba vložit takovou sílu

 • Menší rychlost míčku

 • Horší na ostré útoky

Středně pružné rakety

Přesně od každého trochu vám nabídnou středně pružné rakety. Pro vaši všestrannou hru proto budou nejlepší volbou. Mnohem více tu poté hrají roli následující parametry.

Hmotnost

Váhu rakety uvádí výrobci většinou bez výpletu a omotávky. To ovšem neznamená, že by jimi nebyla raketa vybavena. Vždy záleží na konkrétním modelu. Na trhu běžně seženete rakety lehčí než 85 g, ale i těžší než 100 g.

Lehké rakety do 90 g vám umožní hrát skvělou technickou hru, ale s menší razancí úderu. Oproti tomu těžší rakety nad 95 g dodají hře na síle, zato za cenu horší ovladatelnosti. Na pravidelné tréninky spíše oceníte lehčí rakety, se kterými bude manipulace rozhodně pohodlnější.

Nevýhodou těžké rakety je její obtížnější kontrola a manipulace

Vyvážení

O tom, jestli vaše raketa bude spíš útočná nebo obranná, rozhodne její vyvážení. Běžně se rozlišuje trojí: na střed, do hlavy a do ruky. A jak si v praxi vyvážení představit? Položte si raketu na prst a v místě, kde se model dostane do rovnovážné polohy, je bod vyvážení.

 • Vyvážení do hlavy – pokud je raketa vyvážená blíže ke své hlavě (výpletu), bude se vám lépe hrát dynamická hra s rychlými údery.

 • Vyvážení do ruky – čím blíže je raketa vyvážená k rukojeti, tím bude vhodnější na technickou hru a obranu, protože se vám s ní bude lépe manipulovat.

 • Vyvážení na střed – raketa vyvážená zhruba ve svém středu přinese od každého něco, kontrolu švihu i rychlost míčku.

Někteří výrobci mohou vyvážení udávat v milimetrech. Tehdy hodnota vyjadřuje vzdálenost od konce rukojeti směrem k hlavě rakety.

Vyvážení

Anglické označení

Vzdálenost v mm

Styl hry

Do hlavy

head heavy

více než 315 mm

útočný

Do ruky

head light

méně než 304 mm

obranný, technický

Na střed

even balance

305–314 mm

všestranný

Délka

I když má délka rakety vliv na styl hry, pocítí ji spíše pokročilí techničtí hráči. Za běžný rozměr se považují rakety o délce 665 mm. Dnes se však stále více používá prodloužené provedení tzv. longovka. Tyto rakety dosahují 675 mm. A proč si pořídit spíše delší model? Longovky zvětšují dráhu švihu, a tím i intenzitu úderu.

Vlastnosti míčků

Materiál

Většina setů obsahuje plastové míčky. Ty využijete jak na dovolené, tak na svých pravidelných trénincích. Tyto míčky jen tak nezničíte a hru s nimi si užijete coby začátečník nebo pokročilý hráč. Vedle toho míčky z husího peří jsou rozhodně náchylnější na deformaci, proto je spíše využívají zkušení hráči. U takových míčků vysledujete lepší letové vlastnosti i vyšší rychlost.

Kromě plastových, nylonových a péřových míčků najdete na trhu i špičkovou kvalitu v podobě karbonových míčků. Ty spojují výhody plastu a peří, tedy je jen tak nezničíte, a navíc s ním zakusíte perfektní letové vlastnosti. Za karbon si však připlatíte.

Rychlost

Chystáte se hrát na prosluněné pláži nebo v uzavřené hale? I okolní podmínky ovlivní vlastnosti míčku. Na tubě většinou najdete číselné označení rychlosti, kdy číslo 75–76 odpovídá pomalým až středně pomalým míčkům, 77 středním a 78–79 středně rychlým až rychlým modelům.

Středně rychlé míčky jsou nejprodávanější a hodí se do cca 23 °C

Na vyhřáté hřiště, kde se teplota vzduchu pohybuje mezi 20–30 °C si ideálně sbalte pomalé míčky. Naopak v klimatizovaných halách do 20 °C vám spíše přijdou vhod rychlé míčky. Pokud si ještě nejste jistí svými údery, raději volte pomalejší míčky. Nebudete muset vyvíjet takovou sílu a spíše se zaměříte na správnou techniku.

Další badmintonová výbava

Nechcete se zdržovat výběrem dalších doplňků? Zaměřte se na nadupaný badmintonový set, který kromě míčků obsahuje i další výbavu. Z té, kterou využijete hned při prvním tréninku, je důležitá badmintonová síť. Ta je dlouhá cca 6 m a vysoká 0,5. Výšku upravují tyče a kolíky na zajištění. Správně by měla být síť při hře vysoká 1,5 m. Pokud ji balení neobsahuje, pořídíte ji i samostatně v kategorii sítí.

Aby se vám veškeré příslušenství a hlavně raketa dobře přenášela, budete potřebovat badmintonovou tašku. Obaly a tašky se většinou vyrábí s popruhem do ruky i na záda a obsahují více kapes. V setu můžete mít jen základní obal, propracovanější model potom seženete v kategorii badmintonových tašek. Do té potom můžete uložit i vhodnou sportovní obuv a převlečení.

Slovníček pojmů

 • Podání – základní úder, kterým uvedete míč do hry. Zahrát můžete buď vysoké, polovysoké nebo nízké.

 • Lob – míč hraný od sítě a letící obloukem k zadní čáře soupeřovy poloviny hřiště

 • Drajv – všechny údery hrané vedle těla hráče a to buď na forhendové, nebo bekhendové straně.

 • Klír – míč letící vysokým obloukem ze zadní části hřiště k zadní čáře soupeře

 • Drop – míč hraný ze zadní části kurtu a dopadající v blízkosti sítě

 • Smeč – velmi prudký úder, kdy míč letí šikmo dolů do soupeřovy poloviny hřiště

 • Krátký míč – míč zahraný co nejblíže u sítě a padající těsně za síť

 • Sklepnutý míč – prudký míč u sítě zahrávaný nad úrovní pásky a letící šikmo dolů

 • Sweet spot – optimální plocha na raketě pro zahrání dobrého míčku

 • Longovka – prodloužená raketa měřící 675 mm

 • Grip – omotávky, které zlepšují pohodlí, rozšiřují rukojeť a sají pot

 • Shaft – hřídelka, část mezi rukojetí a hlavou rakety