Chcete dosáhnout nového, svěžího vzhledu, anebo jen zakrýt šediny či ozvláštnit svůj look na party? Pro každý způsob užití je vhodný jiný barvicí přípravek. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat barvu na vlasy, aby se k vám hodila a zároveň jste svoje kadeře zbytečně nezatěžovali.
Chcete dosáhnout nového, svěžího vzhledu, anebo jen zakrýt šediny či ozvláštnit svůj look na party? Pro každý způsob užití je vhodný jiný barvicí přípravek. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat barvu na vlasy, aby se k vám hodila a zároveň jste svoje kadeře zbytečně nezatěžovali.
Ještě než se pustíte do výběru vhodného odstínu barvy na vlasy, zhodnoťte objektivně jejich stav. Pokud jsou vaše vlasy spíše matné, vysušené a lámavé, zaměřte se před barvením na zlepšení jejich kvality. V opačném případě hrozí, že si je poškodíte. Pokud i přesto na barvení trváte, zvolte šetrný přípravek z nabídky přírodních barev na vlasy nebo přelivů na vlasy.
Studený, nebo teplý typ?
Jednoduché pravidlo říká, že pokud vám více sluší stříbrné šperky, jste studený typ, pokud vám naopak sedí zlato, patříte mezi teplé typy. Rozhodnout se můžete i na základě testu s barevnými papíry: Připravte si sadu barevných čtvrtek, které pokrývají celé spektrum barev od teplých až po studené, a postupně si je přikládejte k obličeji. Posloužit může i vaše oblečení, pokud ho máte v dostatečném množství barev. Podle toho, zda se k vám budou hodit více studené nebo teplé odstíny, se přikloníte k jednomu z barevných typů.
Studené odstíny barev na vlasy
Jedná se o barvy převážně v modré části spektra, to znamená, že mají modrý podtón. Působí chladně. Patří do nich fialová, modrá, tmavě zelená nebo třeba i platinová.
Pouhé dělení na studený a teplý typ může být v některých případech zavádějící. Proto je tady typologie ročních období, která rozděluje osobnosti podle pomyslné příslušnosti k jarním, letním, podzimním nebo zimním barvám. Dělení je podrobnější, a pokud se v něm najdete, pravděpodobně nesáhnete vedle.
Jarní typ – tento typ poznáte podle bledé pleti se zlatým podtónem, medově hnědých nebo zářivě modrých očích. Při opálení má pleť teplý medový odstín a vlasům sluší teplé odstíny se zlatavým a červeným nádechem.
Letní typ – má světlou pleť se studeným olivovým podtónem, dobře se opaluje, pihy bývají našedlé, rty chladně narůžovělé, vlasy jsou popelavé a nejvíce vyniknou ve studených odstínech.
Podzimní typ – charakterizuje nejčastěji pleť ve zlato-béžovém a broskvovém odstínu, špatně se opaluje a snadno se spálí, rty jsou sytě červené. Pro vlasy jsou ideální teplé, načervenalé odstíny.
Zimní typ – pleť se studeným, až namodralým podtónem, která se opaluje do olivových odstínů, řasy a obočí jsou tmavé a výrazné. Vlasy vyniknou v chladných a tmavých odstínech.
Další tipy, jak si správně vybrat barvu na vlasy
Na dobarvování odrostů vybírejte co nejpodobnější odstín tomu stávajícímu.
Počítejte s tím, že pokud je vaše barva vlasů výrazně odlišná od té, kterou jste si vybrali, nemusí být výsledek stejný jako na obalu barvy. Nejpřesnějšího odstínu dosáhnete obyčejně na zesvětlených nebo blonďatých vlasech. Někdy však bývá v balení uvedeno, na jaký základ byla barva modelce nebo modelovi aplikována. Setkáte se tak s označením barva na melírované vlasy, přeliv na melírované vlasy, barva na blond vlasy, barva na tmavé vlasy a podobně.
Pro nebarvené vlasy budete možná potřebovat více balení barvy najednou, dobře si proto přečtěte doporučení výrobce a řiďte se jím.
Druhy barev na vlasy podle výdrže
Přípravky na barvení vlasů dělíme primárně podle výdrže, tedy zda na vlasech vydrží natrvalo, anebo se postupně vymyjí.
Permanentní neboli dlouhotrvající
Pokud toužíte po dlouhodobé změně vizáže, permanentní barvy na vlasy jsou pro vás první volbou. Barva sice může vlivem mytí a UV záření blednout, ale nevymyje se jako ostatní, krátkodobější varianty. Rovněž lze s takovými barvami dosáhnout výrazného zesvětlení vlasů nebo aplikovat jakýkoliv odstín, a to i na tmavé vlasy.
Dlouhotrvajícího efektu a výrazné krycí schopnosti přípravek dosahuje tím, že se dostává hluboko do vlasového vlákna. K tomu potřebuje vyvíječ (oxidant) ve vyšší koncentraci, který otevře vlasovou kutikulu a umožní proniknutí barvy až do středu vlasu. Jedná se však o výrazný zásah do struktury vlasů, zároveň jsou složky oxidantu alergeny (amoniak, PPD), proto se permanentní barvy považují za nejméně šetrné přípravky na barvení vlasů.
Permananentní barvy se většinou prodávají ve formě krému neutrální barvy, který svůj odstín vytvoří až po smíchání s vyvíječem a nanesení na vlasy.
Nejdelší výdrž
Nejširší výběr odstínů
Změna barvy z jakéhokoliv podkladového odstínu
Nejúčinnější krytí (dokáže 100% krýt šediny)
Nejméně šetrné k vlasům
Obsahují peroxid, amoniak či PPD (součást vyvíječe)
Přelivy neobsahují oxidant, barva tedy neproniká hluboko do vlasu a drží se jen na jeho povrchu. Přípravek je tak k vlasům šetrný, zároveň ale nedokáže vlasy výrazně zesvětlit a v případě tmavších vlasů ani plně překrýt původní odstín. Hodí se tak spíše jen pro tónování. Vydrží asi 5 až 10 umytí. Výhodou může být, že po vymytí přelivu se vlasům navrací původní, přírodní odstín, což u barev obsahující vyvíječ již není možné, takové vlasy se musí pro návrat k přirozené barvě nechat odrůst.
Semipermanentní barvy na vlasy a demi permanentní barvy na vlasy jsou na půl cesty mezi přelivy a permanentními barvami. Obsahují vyvíječ, ale pouze v nízké koncentraci. Barva se tak dostává jen kousek pod povrch vlasu, tím pádem neumožňuje tak efektivní krytí či zesvětlení. Na druhou stranu nezatěžuje vlasy tolik jako permanentní barvy a zároveň vydrží déle než pouhý přeliv.
Semi permanentní a demi permanentní přípravky se pak od sebe liší koncentrací vyvíječe, demi permanentní barva ho většinou obsahuje víc. Se zvyšující se koncentrací stoupá i výdrž barvy – počítejte mezi 10 až 25 umytími, podle druhu výrobku.
Pod těmito názvy se skrývá druh přípravku, který slouží pro jednorázové ozvláštnění účesu třeba na párty nebo jako rychlý prostředek k zakrytí odrostů nebo šedin. Smývatelné barvy na vlasy vydrží jen do dalšího umytí, takže s nimi můžete volně experimentovat. Prodávají se například jako barevný sprej na vlasy nebo jako vlasový korektor ve formě tyčinky či jako barevný pudr na vlasy.
Změna barvy bez závazků
Široká paleta barev
Víceúčelové: oživení barvy, krytí šedin/odrostů, optická redukce řídkých míst
Nejde o barvy na vlasy v původním slova smyslu, protože obvykle nenesou žádný odstín, mají za úkol vlasy pouze odbarvit nebo zesvětlit. Podobně jako u permanentních barev je ale efekt trvalý, protože přípravky se dostanou do hloubky vlasu a zbaví ho jeho původního odstínu.
Peroxid se obvykle přidává jako vyvíječ u oxidačních barev, ale lze ho jako peroxid na vlasy použít i samostatně pro zesvětlení, například pro přípravu před radikální změnou odstínu nebo pro redukci žlutých tónu z blond vlasů.
Podobnou funkci mají i takzvané melíry nebo odbarvovače, které umí barvu stáhnout i více než o 5 odstínů. Většinou se v obchodech setkáte s melírovacím práškem, který se používá při kadeřnických úkonech. Na trhu ale existují i melírovací barvy na vlasy, které v jednom kroku vlasy odbarví/zesvětlí a aplikují barvu.
Pokud vám záleží nejen na tom, jak dlouho barva na vlasech vydrží, ale také jak na vaše vlasy působí, zajímejte se o složení barev. Pokud máte málo kvalitní vlasy, nešetrný barvicí přípravek by je mohl poškodit. Obzvláště důležité je to pro osoby s citlivou pokožkou hlavy nebo pro alergiky, kteří se již setkali s reakcí na některou ze složek barvicí směsi.
Oxidační
Takové barvy obsahují oxidant (vyvíječ), který umožňuje proniknutí hlouběji do vlasové struktury, a tak zajistí delší výdrž barvy a výraznější schopnost krytí. Nevýhodou je, že otevírání vlasové kutikuly vlasy namáhá. Platí zde přímá úměra – čím silnější koncentrace peroxidu ve vyvíječi, tím agresivněji barva na vlasy působí. Osoby s jemnými nebo poškozenými vlasy by tak použití oxidačního přípravku měli dobře zvážit.
Řadíme zde permanentní, semi/demi permanentní přípravky, melíry a odbarvovače.
Oxidační barvy hrozí vznikem alergické reakce na složky vyvíječe (například amoniak, PPD). Je tak vhodné před použitím použít přibalený test. Při jakýchkoliv známkách alergické reakce je pak nutné vyhnout se dalšímu barvení a ideálně stav konzultovat s lékařem!
Přírodní a neoxidační
Jde o výrobky založené na barevných pigmentech, které pro svoji funkčnost nepotřebují oxidant, jedná se tedy o barvy na vlasy bez peroxidu. Do této skupiny patří přelivy a jednorázové barvy, ale hlavně přírodní barvy, z nichž nejrozšířenější je henna.
Henna na vlasy vděčí za své barvicí schopností extraktu z rostliny Lawsonia inermis, existují ale i další přípravky na rostlinné bázi, jako například indigo (Indigofera tinctoria) nebo cassia/senna (Cassia obovata). Pozor však na to, že některé produkty se jako čistě přírodní pouze tváří: kromě rostlinného barviva obsahují i spoustu chemikálií, proto doporučujeme si před nákupem prostudovat složení.
Přírodní a neoxidační barvy jsou k vlasům šetrné, vlas pouze obalují a nedostávají se pod jeho povrch. Postrádají však širokou paletu tónů a kvůli své omezené schopnosti krytí nemohou úplně nahradit původní odstín vlasů. Rovněž zesvětlovat s nimi nelze.
Kvůli možným alergickým reakcím pokožky hlavy se výrobci snaží nahrazovat potenciálně dráždivé složky šetrnějšími látkami. Mezi problémové substance může patřit amoniak nebo sloučeniny označované jako PPD či PTD. Dnes tak na trhu existují barvy na vlasy bez amoniaku nebo barvy na vlasy bez PPD.
Nahrazování těchto látek je ale v oxidačních barvách obtížné, protože se jedná o jedny z důležitých složek barvicí směsi. Někteří výrobci tak jdou spíše cestou změnšování jejich podílu ve složení.
Profesionální versus z drogerie
Na trhu si můžete zakoupit jak barvy určené přímo na domácí barvení, tak profesionální barvy na vlasy, které používají kadeřníci. Ty se oproti přípravkům z drogerie liší tím, že v balení neobsahují vyvíječ. Ten si musíte koupit zvlášť a pak vše správně namíchat.
Je ale potřeba znát, jak silný vyvíječ použít, což závisí nejen na druhu barvicího přípravku, ale i na kvalitě vlasů nebo efektu, kterého chcete docílit. Profesionání barvy umožňují například zvolit šetrnější řešení ve srovnání s drogistickými barvami, ale musíte vědět, co děláte. Bez dostatku zkušeností se do pokusů s profesionálními barvami raději nepouštějte.
Číslování profesionálních barev
U profesionálních barev naleznete značení odstínu v podobě číselných kombinací obsahující jedno číslo před lomítkem či tečkou a dvojčíslím za ním. První číslo udává výšku tónu, tedy to, jak bude barva světlá či tmavá. Platí, že čím nižší číslo, tím tmavší výsledná barva bude. Univerzální škála se pohybuje mezi 1 (černá) a 12 (světlá blond). Další dvě čísla informují o odstínu a odlesku. První číslo za lomítkem udává hlavní barevný tón a druhé číslo vedlejší tón, tedy odlesk. Konkrétní barevná škála se liší u každé značky. Pokud se obě čísla za lomítkem shodují, jedná se o intenzivní barevný odstín.
Šedivé vlasy mají hrubší strukturu, proto se na ně nejvíce hodí přípravky s vysokou krycí schopností. Požadavky barvy na šedivé vlasy tak nejvíce splňují permanentní barvy, které mohou mít i speciální složení na míru hrubším vlasům. Jako první pomoc proti šedinám se ale využívají i různé jednorázové prostředky k zakrytí odrostů a šedých vlasů, například korektory. Šediny jsou také častým důvodem, proč se k barvení vlasů odhodlají muži. Na trhu tak existují speciální barvy na vlasy pro muže navržené primárně pro krytí šedin bez výrazné změny odstínu.
Barvením péče o vlasy nekončí. Pokud si chcete udržet vybraný odstín co nejdéle, musíte ho chránit před vymýváním, sluncem a dalšími faktory, jež způsobují blednutí. Pořiďte si přípravky na podporu barvy. Červeným, růžovým, hnědým i jiným výrazným odstínům prodlouží životnost tónovací šampony a kondicionéry, které by měly barevně ladit s vlasy. Interval mezi jednotlivými barveními vám pomůže prodloužit korektor na odrosty a šediny.