Jak vybrat baterii pro digitální fotoaparát?

V současné době má většina digitálních fotoaparátu jeden ze dvou způsobů napájení. Některé kompaktní přístroje a elektronické zrcadlovky fungují na tzv. tužkové (AA) baterie. Většina malých kapesních fotoaparátů však stále častěji využívá Lithium Iontové (Li-Ion) případně Lithiu Polymerové akumulátory. Velmi výjimečně pak podporuje přístroj oba systémy napájení.

V současné době má většina digitálních fotoaparátu jeden ze dvou způsobů napájení. Některé kompaktní přístroje a elektronické zrcadlovky fungují na tzv. tužkové (AA) baterie. Většina malých kapesních fotoaparátů však stále častěji využívá Lithium Iontové (Li-Ion) případně Lithiu Polymerové akumulátory. Velmi výjimečně pak podporuje přístroj oba systémy napájení.

Doba čtení 6 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Jaké vybrat tužkové baterie?

Nikdy neuděláte chybu, když vyberete ty s nejvyšší kapacitou, právě ta totiž udává výdrž baterií.

Přístroje na tužkové baterie jsou většinou těžší a objemnější, ale na druhou stranu jsou tyto baterie podstatně levnější a dostupnější. Jejich největší výhodou je jejich univerzálnost, takže kdykoliv se takové baterie ve fotoaparátu vybijí, lze je bez problému zakoupit v každé trafice, drogerii, čerpací stanici a podobně.

Na běžné alkalické baterie funguje digitální fotoaparát cca 10-30 snímků. Doporučuje se proto k takovému přístroji dokoupit tužkové dobíjecí (Ni-Mh) AA baterie a nabíječku. Na ty je pak přístroj schopny udělat až 10x více fotografií a to přesto že napětí takového článku je pouze 1,2 voltu, na rozdíl od alkalického, který má 1,5 voltu.

Všeobecně platí pravidlo že čím větší kapacita, tím větší výdrž a to platí u tužkových baterek dvojnásob. Nejlepší je proto zakoupit baterie s maximální kapacitou, která se dnes pohybuje v rozmezí 2500 - 2850 mAh. Na trhu jsou dokonce zvýhodněné sety například 4 ks baterií a nabíječka. Nabíječky se většinou liší pouze v době dobíjení. Ty inteligentnější a dražší mají pak navíc možnost dobíjet baterie i po jednom kusu nebo kontrolují stav dobytí akumulátoru a po ukončení dobíjení pracují jen v udržovacím režimu.

Někteří renomovaní výrobci představili nedávno speciální typ dobíjecích tužkových článku, které samovolně neztrácejí kapacitu tak jako je tomu u běžných Ni-Mh baterií. Takové baterie s označením Enelop (Sanyo) nebo Infinium (Panasonic) pak vydrží nabité bez úbytku energie až jeden rok. To je samozřejmě vhodné pro nepravidelné používání fotoaparátu, kdy bychom museli jinak před každým použitím baterie nejprve nabít. Jediná nevýhoda tohoto typu baterií je nižší kapacita oproti běžným. Ta je v současné době okolo 2100mAh.

Kolem tužkových baterií existuje celá řada mýtu a pověr. Jedním z nich je to že by se měly před nabitím nechat zcela vybít, jinak díky tzv.paměťovému efektu dochází ke snižování jejich životnosti. Jediné případ kdy platí režim zcela vybít a pak teprve nabíjet je když jsou baterie nové. Tento cyklus se doporučuje zopakovat 3x čímž se baterie naformátují a budou tak držet správně kapacitu.

Běžně Alkalické AA články se v digitálních fotoaparátech díky omezené kapacitě a malé životnosti.používají většinou pouze jako záložní zdroj, nebo tehdy pokud nemáme přístup k elektrickému a pobíječka tak nelze použít.

Jaké jsou výhody akumulátorových bloků, nebo-li Li-ion baterií?

Je to především fakt, že jsou dodávány i s nabíječkou už v základním balení fotoaparátu. A pak samozřejmě menší hmotnost a rozměry.

Díky nízké hmotnosti, malým rozměrům a vysokému výkonu se používají jak v ultratenkých a stylových kompaktech, tak v elektronických i profesionálních zrcadlovkách. Díky kapacitě lze na jedno nabytí vyfotografovat

  • 100 - 300 snímků v kompaktu

  • 250 - 500 snímků v elektronické zrcadlovce (EVF)

  • 500 - 1200 snímku v zrcadlovce (DSLR)

  • 3000 - 5000 snímků v profesionální zrcadlovce (DSLR - full frame)

Výdrž akumulátoru je samozřejmě závislá na použití zoomu, blesku, LCD displeje a v neposlední řadě na provozní teplotě. V chladnějších podmínkách se výdrž akumulátoru rapidně snižuje.

Výhodou akumulátoru je že jej dostaneme spolu s nabíječkou v základní výbavě fotoaparátu, tudíž se nemusíme starat o to jaký typ shánět. Většina akumulátoru není zaměnitelných s typem jiného výrobce.

Nevýhodou je jejich vyšší cena. Pokud chceme dokoupit náhradní akumulátor, dá se většinou zakoupit i tzv.neoriginální akumulátor. Ten je většinou shodný s parametry značkové baterie, jen je většinou o třetinu až polovinu levnější. Stejně tak je tomu u nabíječek k těmto akumulátorům. V případě že bychom chtěli zakoupit novou, dají se pořídit tzv. univerzální nabíječky. Ty proti originálním lze použít jak v běžné elektrické síti tak v autě přes zásuvku v zapalovači (CL). Pomocí speciálního plata, které se dá pořídit za desetinu ceny celé nabíječky pak lze pomocí jedné nabíječky nabíjet několik desítek různých baterií.

Jak akumulátory dobíjet?

Záleží na druhu nabíječky, některé si řídí nabíjecí proces samy, takže nemusíme hlídat stav nabití. Bateriím nikdy nesvědčí jejich úplné vybití, je tedy lepší nabíjet spíše častěji.

V případě speciálních akumulátorů, které jsou dodávány k jednotlivým typům fotoaparátů, je situace poměrně snadná. Prodávány jsou většinou včetně nabíječky v základním balení fotoaparátu, případně se nabíjejí přímo ve fotoaparátu po jeho propojení napájecím kabelem k elektrické síti.

Oproti tomu akumulátory typu AA se většinou pořizují nezávisle na fotoaparátu a je potřeba k nim vybrat rovněž odpovídající nabíječku. Těch existuje veliké množství různých typů lišících se zejména rychlostí nabíjení (v rozmezí od 20 hodin u nejjednodušších až do řádově několika minut u nabíječek vyšší třídy) a typem akumulátorů, pro který jsou určeny. Ne všechny nabíječky totiž umožňují dobíjení jak akumulátorů NiMH/NiCd, tak Li-ion.

Při výběru je také dobré věnovat pozornost tomu, zda je nabíječka po dosažení plného nabití akumulátorů schopna nabíjecí proces sama přerušit, a zamezit tak "přebíjení" akumulátorů (týká se zejména nabíječek řízených mikroprocesorem označovaných také jako "inteligentní"), nebo zda tato starost zůstane na vás.

Co je to paměťový efekt?

V případě digitálních fotoaparátů je naprosto zbytečné se obávat paměťového efektu, týká se především starých typů dobíjecích baterií.

Pomyslným "strašákem" se kterým se lidé zajímající se o dobíjení akumulátorů často setkávají, je tzv. paměťový efekt. Ten se týká pouze akumulátorů typu NiCd/NiMH a můžete se s ním setkat v situaci, kdy je akumulátor po velice dlouhou dobu používán ve stejném režimu, takže je vybíjen a nabíjen na stále stejnou kapacitu. Příkladem takového užívání je například situace, kdy je akumulátor každý den v provozu dvě hodiny, po kterých následuje jeho plné nabití. Většina lidí se však s takovýmito podmínkami prakticky nikdy nesetká a nemusí se tedy paměťovým efektem "trápit".

Jak akumulátory skladovat?

Ideální je skladovat akumulátory na suchém a relativně chladném místě v nabitém stavu.

V případě skladování akumulátorů po dobu kratší než zhruba jeden měsíc není potřeba věnovat jim zvýšenou péči. Plánujete-li ovšem nechat své akumulátory "ležet" bez používání déle, může vám k prodloužení jejich životnosti pomoci dodržování následujících pravidel:

  • NiCd/NiMH akumulátory se doporučuje skladovat plně nabité a každého cca čtvrt roku je nechat úplně vybít a opětovně nabít.

  • Li-ion akumulátory naproti tomu nemusí být při dlouhodobém skladování naplno nabité, ale neměly by být ani úplně vybité.

Pro oba typy akumulátorů, ale i pro speciální akumulátory dodávané k jednotlivým digitálním fotoaparátům, přitom platí, že by měly být uchovávány na suchém a chladném místě. Vhodným místem pro skladování tak může být třeba lednice či mraznička, kam akumulátory uložíte zabalené v mikroténu, který zabrání přístupu vlhkosti.

Co akumulátorům nejvíce škodí?

Nejvíc akumulátorům škodí extrémní teploty, přebíjení a dlouhodobé ponechání ve vybitém stavu.

Obecně jsou všechny typy akumulátorů citlivé na extrémní teploty. Nesvědčí jim tedy veliký mráz ani vedro. Vyrážíte-li proto v zimně ven, je dobré mít akumulátory například v náprsní kapse blízko u těla, kde je pro ně teplota příznivější. Naopak v parném létě byste neměli akumulátory nechat delší dobu ležet na přímém slunci, kde by mohlo dojít k jejich přehřívání.

Nepříznivý vliv na stav akumulátorů má také již výše zmíněné přebíjení, které hrozí zejména u levnějších typů nabíječek bez schopnosti rozpoznat ukončení nabíjecího cyklu, a dlouhodobé ponechání akumulátorů v úplně vybitém stavu.

Životnost většiny akumulátorů se pohybuje v rozmezí jednoho až tří let. Do značné míry však závisí také na způsobu zacházení s nimi. Pokud se budete při péči o akumulátory řídit výše uvedenými radami, odvděčí se vám nejen svou delší životností, ale i spolehlivostí při "lovu" nových snímků.

Vybrat Baterii do fotoaparátu podle parametrů