Jak vybrat bazénovou chemii?

Před každou sezonou je potřeba připravit bazén tak, abyste si ho mohli bezstarostně užívat celé léto. Kromě potřebné techniky je také důležitá bazénová chemie. Při správném výběru vám údržba bazénu nezabere mnoho času. Projděte si s námi, jakou chemii do bazénu vybrat pro úpravu pH a jakou například proti řasám.

Před každou sezonou je potřeba připravit bazén tak, abyste si ho mohli bezstarostně užívat celé léto. Kromě potřebné techniky je také důležitá bazénová chemie. Při správném výběru vám údržba bazénu nezabere mnoho času. Projděte si s námi, jakou chemii do bazénu vybrat pro úpravu pH a jakou například proti řasám.

Doba čtení 4 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Jak vybrat bazénovou chemii

Jakou chemii do bazénu podle typu úpravy vody

Bezchlorová dezinfekce

Bez chloru

Tato bazénová chemie je vhodná pro dezinfekci vody ve všech typech domácích bazénů s filtrací i pro vířivé vany. Bazénová chemie bez chloru je stále více vyhledávaným typem, dlouhodobě likviduje viry, plísně a bakterie a zároveň zabraňuje množení mikroorganismů.

Dodává vodě kyslík (i proto je často označována jako kyslíková chemie do bazénu) a v případě použití ve vířivé vaně odstraňuje nežádoucí pěnu. Tuto dezinfekci vody je možné zajistit také UV sterilizátorem a ionizátorem.

Bezchlorová bazénová chemie

Regulace pH

Pro regulaci pH

Vhodné pH vody v bazénu je důležité pro její kvalitu. Při vysokém pH dochází k vysušování pokožky a vzniku vodního kamene, přičemž zároveň klesá účinek dezinfekčních prostředků. Přípravky pro snížení pH najdete především v tekuté formě a ve formě granulí. Naopak při nízkém pH dochází k nepříjemnému zápachu vody a tvorbě slizu a rovněž vzniká koroze.

Stabilizátor je vhodný, pokud nastanou problémy se stabilizací pH. Správné pH je rovněž velmi důležité před zazimováním bazénu. Teprve až když je pH rovno 7, přijde do vody zimní chemie do bazénu. Ta udrží kvalitu vody bez řas přes zimní měsíce.

Chemie na zazimování bazénu

Bazénová chemie proti řasám

K odstranění řas

Přítomnost řas poznáme podle mazlavých stěn bazénu a pro typické zelené až hnědé zabarvení vody. Bazénová chemie proti řasám je bez zápachu a má dlouhotrvající účinek.

Algicid zamezuje růstu řas a funguje také jako preventivní opatření. Přípravky pro odstranění řas jsou v podobě tablet, granulí nebo roztoku.

Chemie proti řasám

Dezinfekce vody

Dezinfekce vody

K dezinfekci je vhodné přistoupit až po dosažení správné hodnoty pH. Dezinfekční přípravky zabraňují růstu řas a množení bakterií. K dispozici je chlorová i bezchlorová dezinfekce. Chlorovou dezinfekci si můžete vybrat v podobě tablet, granulí nebo roztoku.

Při silném znečištění vody je vhodné použít dezinfekci za použití tzv. nestabilizovaného chlorového šoku. Pro dlouhodobé používání a pro prvotní ošetření vody na začátku sezóny je vhodný stabilizovaný chlor.

Jakou chemii do vířivky

Chemie pro vířivky

S tím, jak se vířivky staly mnohem dostupnější a jejich nabídka širší, se zvedla také poptávka po prostředcích na jejich čištění. Oproti bazénu jde o velmi specifické prostředí, stejně jako u bazénu je však potřeba hlídat pravidelně stav vody a její pH.

Pokud je to nutné, používejte stabilizátory a regulátory pH k tomu určené. Mezi nejúčinnější chemii pro vířivky patří stále ta na bázi chloru, oblíbené jsou především chlorové tablety. Při péči o vířivku je doporučováno nárazové chlorování, tzv. šoková chlorace.

Chemie pro vířivky

Sůl do vířivky

Jakou sůl do vířivky

Slaná voda se dostává do popředí zájmu také u majitelů vířivek. Dnes už přitom tolik nezáleží, jestli jde o vířivku pevnou nebo nafukovací. Sůl totiž může kromě jiného působit jako velmi dobrá alternativa k bazénové chemii.

Její užití namísto chloru má několik výhod. Sůl totiž nedráždí oči ani nezpůsobuje alergie, nezanechává na vás typicky chlorový zápach, je vhodnější pro děti a vzhledem k ceně také pro vaši peněženku. Před jejím užitím se však vždy informujte u výrobce vaší vířivky, který vám poradí přesný postup.

Forma

Tablety

Bazénová chemie ve formě tablety dokáže ochránit bazénovou vodu až několik dní. Aplikace tohoto druhu dezinfekce je jednoduchá. Je možné využít plováku, chlorinátoru nebo skimmeru, ve kterých se tableta pomalu rozpouští.

Roztok

Roztok je vhodný k okamžitému použití bez nutnosti dodatečného ředění. Je nutné dodržovat doporučené dávkování. Automatický dávkovač bazénové chemie vám ušetří práci a čas.

Granulát

Granulát je vhodný používat spíš nárazově a ideálně na začátku sezóny, kdy je nutné uvést bazén po zimě znovu do provozu. Předností granulátu je jeho snadné použití a rychlé rozpouštění.

Čištění a údržba bazénu

Pravidelná péče je nezbytná pro udržení kvalitní vody. Nejméně jednou ročně je vhodné bazén vypustit a důkladně vyčistit. Nezapomínejte čistit také stěny a dno bazénu od vápenatých usazenin a nečistot. Nedoporučuje se používat chemické přípravky, které nejsou určené přímo k údržbě bazénu. Ty mohou vést k zakalení vody a vytvoření pěny.

Hloubkově čisticí přípravky odstraňují vápník a likvidují řasy. Stabilizátor tvrdosti bojuje proti usazování vápníku, chrání filtrační zařízení a výměníky tepla a vedení. Tvrdost vody je třeba upravit, pokud pro bazén používáte např. vodu ze studně.

Rady na závěr

Používáním správné filtrace a bazénových vysavačů, případně jiných mechanických čističů můžete užívání chemie omezit, ale úplně se jí nevyhnete. V nabídce najdete mnoho verzí bazénové chemie nové generace, čímž se myslí již zmiňovaná varianta bez chloru, která je šetrná k pokožce. Chemii můžete rovněž omezit použitím soli.

Další užitečné články