Jak vybrat bazénovou filtraci?

Zakalená voda plná nečistot je to poslední, co chceme v létě u zahradního bazénu řešit. Předejít tomu zvládne správně vybraná bazénová filtrace. Chlor a jiná chemie dokáže zabít bakterie, filtrace dostává z bazénu ostatní drobné nečistoty. Jak vybrat filtraci k bazénu si projděte s námi krok za krokem.

Zakalená voda plná nečistot je to poslední, co chceme v létě u zahradního bazénu řešit. Předejít tomu zvládne správně vybraná bazénová filtrace. Chlor a jiná chemie dokáže zabít bakterie, filtrace dostává z bazénu ostatní drobné nečistoty. Jak vybrat filtraci k bazénu si projděte s námi krok za krokem.

Doba čtení 5 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat filtraci k bazénu podle typu

Písková filtrace

Písková

Písková filtrace do bazénu je vhodná i pro hodně objemné bazény. Voda je do filtrace k bazénu nasávána čerpadlem a následně filtrována přes křemičitý písek (případně zeolit nebo filtrační sklo). Jedná se tedy o čistě přírodní princip a čím větší je objem písku, tím účinnější je i filtrace.

Disponuje dostatečným výkonem pro připojení dalších zařízení (např. solární ohřev vody nebo bazénový vysavač). Údržba je velmi jednoduchá, kdy písek stačí (podle vytížení) cca 1× týdně proprat a zhruba 1× za 2 roky vyměnit. Ideální zrnitost písku se pohybuje v rozmezí 0,5-0,7 mm.

Pískové filtrace

Kartušová filtrace

Kartušová

Bazénová filtrace kartušová nabízí objektivně nižší výkon než písková filtrace. Hodí se proto pouze do menších bazénů s objemem do cca 8 m³. Plastový válec filtrace je obklopen kartuší, tedy skládaným filtračním papírem, který je na obou koncích zakrytý.

V běžném provozu je nutné několikrát týdně tuto filtrační vložku vyndat a proudem vody ji vyčistit. Častá údržba má za následek rychlé celkové opotřebení, nový filtr tak budete kupovat minimálně 2× za rok. Nižší výkon zároveň nedovoluje připojení doplňkové výbavy.

Kartušové filtrace

Jakou filtraci do bazénu s ohledem na parametry

Výkon

U bazénové filtrace se jedná o tzv. kubíkový výkon (1 kubík = 1 m³) a jedná se o průtok vody za hodinu. Při intenzivním koupání v letní sezóně je žádoucí, aby filtrace zvládla zpracovat všechnu vodu do max. 4 hodin. Proto pokud vydělíte celkový objem bazénu čtyřmi, vyjde vám min. požadovaný průtok.

Průtok vody

Pro menší bazény o objemu do 16 000 l vody vám vystačí filtrace s průtokem cca 4 m³/h. Se zvětšujícím se objemem bazénu musíte stejně i zvyšovat nároky na filtraci.

Typ ventilu

Označuje, kolik různých druhů cirkulace vody nám filtrace nabízí. Jednotlivé polohy ventilu měňte vždy pouze s vypnutým čerpadlem. Stejně tak čerpadlo nezapínejte, pokud je ventil v poloze Zavřeno (valve closed).

Nejčastější funkce jednotlivých ventilů naleznete v následující tabulce:

4cestný ventil

6cestný ventil

7cestný ventil

1. Zazimování (winter)

1. Filtrování (filtration)

1. Zazimování (winter)

2. Filtrování (filtration)

2. Zpětný proplach (backwash)

2. Zpětný proplach (backwash)

3. Zpětný proplach (backwash)

3. Čistící výplach (rinse)

3. Čistící výplach (rinse)

4. Čistící výplach (rinse)

4. Vyprazdňování (waste)

4. Filtrování (filtration)

5. Cirkulace (circulation)

5. Cirkulace (circulation)

6. Zavřeno (valve closed)

6. Zavřeno (valve closed)

7. Vyprazdňování (waste)

Maximální teplota vody

Drtivá většina bazénových filtrací je stavěna na standardní provoz a není určena např. pro vířivky. Maximální teplota vody se proto pohybuje nejčastěji na úrovni 35 °C. U vyšších teplot je třeba se zaměřit na specializované modely.

Průměr hadice pro napojení

Menší nadzemní bazény mají průměr 32 mm nebo 38 mm. Pokud budete vybírat filtraci pro větší nebo zapuštěný bazén, měla by mít připojení pro hadici o průměru 50 mm.

Hmotnost

Kartušové filtrace jsou samozřejmě lehčí než pískové. Počítejte v jejich případě s váhou od 2 do 10 kg. Výkonnější pískové filtrace najdete v nižší váhové kategorii do 10 kg stejně jako v té vyšší do cca 25 kg. Ty nejvýkonnější filtrační zařízení pak mohou vážit až ke 30 kg.

Doplňkové funkce

  • Boční ventil - pokud vaše filtrace nemá ventil, je v některých případech možné jeho boční připojení.

  • Dělená nádoba - filtrační nádoba je rozdělena na polovinu. Díky tomu je snadnější např. výměna písku a celkový servis.

  • Solinátor - ze slané vody uvolňuje chlor a tím dochází k dodatečné dezinfekci vody.

  • Chlorinátor - podobně jako u solinátoru jde o dezinfekci vody, jen v tomto případě se chlor přidává přímou cestou.

  • Dezinfekce vody - filtrace s touto funkcí zvládne dodatečně likvidovat nečistoty, které nezvládne klasická bazénová chemie.

  • UV lampa - zaměří se na mikroorganismy ve vodě, které eliminuje UV paprsky (bez chemie).

  • Integrovaný časovač - díky tomuto doplňku se filtrace zapne nebo vypne v konkrétní čas a vy nebudete muset řešit, zda jste ji náhodou nenechali v provozu.

  • Koš na listí a odpad - oceníte zvláště ve chvíli, kdy máte bazén v zahradě se stromy. Filtrace odchytí větší nečistoty a vy nemusíte složitě manipulovat s různými síťkami.

  • Kompatibilita s ohřívačem vody či s bazénovým vysavačem - bazénový vysavač i ohřívač vody jsou často nezbytné doplňky. Pokud je možnost je připojit k filtraci, jde o ideální stav.

Rady na závěr

Filtrace by měla být blízko bazénu, aby nedocházelo ke zbytečnému úbytku výkonu čerpadla. Stejně tak by vždy měla být umístěna pod úrovní hladiny vody. Měla by být zakrytá, chráněná před přímým sluncem, prachem a povětrnostními vlivy. Filtraci umisťujte na rovný povrch a nezapomeňte vykopat odtokový kanál pro vodu po proplachování.

Bazén bez filtrace není ideální stav a musíte to náležitě kompenzovat jinými postupy. Využívat byste měli především bazénové chemie a bazénových vysavačů. Pokud se vodu přesto nedaří udržet čistou, nezbývá než bazén vypustit a znovu napustit.

V případě kartušové filtrace se připravte na výměnu několikrát za sezónu. Písek vám oproti tomu ve filtraci vydrží i 2 nebo 3 roky. Náplň potom nemusíte vyhazovat, ale můžete ji využít jako stavební nebo posypový materiál, na kypření trávníků nebo s ní zasypávat spáry.

Kartušovou filtraci je nezbytné několikrát týdně oplachovat, ideálně proudem vody pod tlakem. U pískové varianty je údržba jednodušší, stačí jí cca 1× týdně proprat. Vždy ale záleží na frekvenci koupání.

Důležité je po skončení sezóny dokonalé odvodnění filtrace. Tomu by měl ještě předcházet důkladný proplach pískových filtrů. Filtrace by měla být přes zimu umístěna např. v garáži nebo sklepě, aby nedošlo k poškození mrazem.

Další užitečné články