Jak vybrat běžky?

Trávíte zimní měsíce aktivně a rádi vyrážíte nejen na hory, ale třeba jen na zasněžené pole projíždět stopu? Pak se zaměřte na výběr správné běžkařské výbavy. Před tím, než si objednáte vytoužený pár běžek, zkontrolujte, na jaký styl jsou určené, do jakého terénu a v neposlední řadě i dobře zvolenou velikost. Vše se dozvíte v našem rádci Jak vybrat běžky.

Trávíte zimní měsíce aktivně a rádi vyrážíte nejen na hory, ale třeba jen na zasněžené pole projíždět stopu? Pak se zaměřte na výběr správné běžkařské výbavy. Před tím, než si objednáte vytoužený pár běžek, zkontrolujte, na jaký styl jsou určené, do jakého terénu a v neposlední řadě i dobře zvolenou velikost. Vše se dozvíte v našem rádci Jak vybrat běžky.

Doba čtení 9 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Jak vybrat běžky vám poradíme v našem rádci

Jak vybrat běžky podle stylu

klasické běžky

Na klasiku

Běžky můžeme rozdělit podle toho, na jaký terén je hodláte využívat. Pro jízdu v upravené stopě využijete klasické běžky. Ale jak vybrat běžky na klasiku? Poznáte je podle výrazné špičky a většího zaoblení v odrazové části. Rychlostí sice nebudete moci konkurovat bruslařům, zato vás tento styl jízdy tolik neunaví. Proto je klasika vhodná hlavně pro začátečníky a rekreační jezdce.

Běžky na klasiku

běžky skate

Na bruslení

Bruslení nebo také jinak řečeno skate volí běžkaři, kteří již mají zvládnutou techniku a preferují sportovnější styl jízdy. Tyto kratší běžky na bruslení s méně prohnutou a širší špičkou nejlépe sedí na uhlazeném a dostatečně širokém povrchu. Fyzicky vás taková jízda více unaví, ale o to více si užijete její dynamiku a rychlost.

Běžky na skate

běžky combi

Kombinované

Užíváte si skluz ve stopě, ale rádi si naložíte i během bruslení do kopce? Pokud se vám nechce investovat do dvou typů lyží, zvolte levnější kombinované běžky. Mají oproti těm klasickým méně vyklenutou mazací komoru a vyšší tuhost. Zároveň bývají o něco kratší, aby vám jejich délka při bruslení příliš nepřekážela.

Běžky combi

backcountry běžky

Backcountry

Pokud jste něco mezi běžkařem a průzkumníkem, pak na vás čekají backcountry běžky. S nimi totiž můžete vyrazit i mimo stopu do náročnějšího terénu. Takové běžky musí být mnohem širší, pevnější i kratší než klasické, aby vás udržely jak v hlubokém sněhu, tak na zmrzlých plochách. Pozor ale na upraveném povrchu. Jízda s terénními běžkami v něm bude o dost pomalejší i náročnější.

Běžky backcountry

Výběr běžek dle úrovně lyžaře

Turistické

Pro zjednodušení výběru si můžete zvolit své preferované zaměření. Turistické běžky, někdy také rekreační běžky, většinou vyhovují občasným běžkařům, méně zdatným jezdcům a dětem. Začátečníci mívají největší problém se stabilitou. Tu vám pomůže vyřešit širší skluznice, ovšem na úkor nižší rychlosti. Došlapování bude citelně měkčí, aby nedělalo problém ani méně vytrénovaným jedincům.

Turistické běžkyTuristické běžky s protismykem

Sportovní

Rádi vyrážíte na dlouhé celodenní trasy v horách a dokážete přitom udržet i náročnější tempo? Právě pro vás jsou určeny sportovní běžky, které jsou na rozdíl od turistických užší a tužší. To pocítíte zejména při došlapu. Především proto je potřeba zvládnutá technika. Odměnou za pot a dřinu vám bude svižná a rychlá jízda.

Sportovní běžky

Závodní

Techniku máte v kapse, síla a vytrvalost je vaší silnou stránkou? Pokud potřebujete lyže, které vám pomohou dosáhnout na upraveném terénu maximální výkon, volte závodní běžky. Ty bývají velmi lehké a zároveň tuhé, k čemuž obvykle dopomáhá konstrukce s karbonovými vlákny. Úzká a hladká skluznice vám minimalizuje odpor a umožní velmi rychlou jízdu.

Závodní běžky

Jaké koupit běžky podle rozměrů

Jak dlouhé běžky

Právě rozměry jsou nejdůležitějším hlediskem při výběru. Běžky dámské i pánské běžky vybírejte především podle výšky vaší postavy, až druhotný bude design běžky. Zkrátka, aby pro vás byla jízda na běžkách maximálně pohodlná, je potřeba zvolit správnou délku konstrukce. Příliš dlouhé lyže zhoršují manévrování, ty krátké vám zase omezují výkonnost.

Běžky by měly být vždy delší než vaše výška. O kolik mají přesahovat, se dozvíte z tabulky níže. 

Typ

Běžky délka

Klasické

20–30 cm delší než výška běžkaře

Na bruslení

o 5–15 cm delší

Backcountry

o 10–15 cm delší

Kombinované

o 10–15 cm delší

Šířka

Šířka běžek se obvykle uvádí v milimetrech. Začátečníkům i rekreačním běžkařům doporučujeme širší modely okolo 50 mm. Na takových lyžích se budete cítit stabilněji a pevněji. Jízda však bude o to pomalejší. Čím dynamičtější styl preferujete, tím užší lyže byste měli používat. Sportovním běžkařům proto doporučujeme lyže o šířce 45 mm.

Materiál

Jádro

Hlavní nosná konstrukce běžky se nazývá jádro. Zde se nejčastěji setkáte se třemi možnými materiály:

  • Dřevo – cenově dostupné, u levnějších modelů může jít o lepenou konstrukci s nižší životností, kvalitnější modely mají jádro frézované a odlehčené, materiál tak krásně dýchá.

  • Kompozit – doménou střední třídy jsou kompozitové běžky, ty kombinují dva a více materiálů. Důležitý je především ten nosný, obvykle polyuretan, u lepších modelů pak akryl. Oproti dřevěným běžkám se vyznačují vyšší tuhostí, což znamená efektivnější přenos síly. 

  • Karbon – profesionální jezdci volí jádra vyztužená karbonovými vlákny, velmi tuhá, pevná a přitom výjimečně lehká konstrukce, cena je ale výrazně vyšší.

Skluznice

Skluznice je spodní část lyže, po které se jezdí. Ta bývá v naprosté většině vyhotovena z polyethylenu, ten však může být doplněn o různé příměsi. U dražších lyží může být tímto doplňkem grafit, který dodá lepší skluzné vlastnosti.

Kromě doplňujících směsí je důležité i zpracování. Zde se rozlišují extrudované a sintrované skluznice. Extrudované najdete spíše u levnějších modelů, sintrované mají lepší skluz, a proto bývají dražší.

  • Extrudované skluznice: vyrábí se roztavením materiálu a následným vytlačením do potřebného tvaru. Díky tomu mají méně pórů, což znamená i jednodušší údržbu, ale také horší skluznost. 

  • Sintrované skluznice: jejich základem je práškový polyuretan stlačený do příslušného tvaru a následně krátce zahřátý. Díky tomu v konstrukci zůstane více pórů a celková skluznost je tak vyšší.

Druhy běžek podle dalších vlastností

Při výběru lyží se dále setkáte s řadou pojmů a vychytávek, pro které se můžete rozhodnout. Ať je to speciálně upravená skluznice nebo třeba originální konstrukční provedení, vždy mějte na paměti, jak často hodláte na běžky vyrážet, a zda se vám dané vylepšení vyplatí.

  • Běžky s vázáním – běžky se obvykle prodávají samostatně bez vázání. Hotové sety s vázáním většinou vyjdou výhodněji. Takové řešení volí spíše začátečníci, kteří se spokojí s univerzálním vázáním. 

  • Běžky s protiskluzem – také známé jako běžky s šupinami, tzn. se skluznicí, která má nejčastěji podobu tzv. šupin. Při jízdě do kopce omezují podkluzování pro ty, kteří nedokáží dostatečně zabrat, a při sjezdech naopak běžky zpomalují, což začátečníci taktéž ocení. Nevýhodou je menší skluznost na rovině. 

  • Běžky s tulením pásem – univerzální lyže (označované i jako běžky s mohérem) s tzv. technologií skin jsou vybavené mohérovými pásy připomínající chloupky na skluznici, které zlepšují skluz a zároveň nahrazují stoupací vosk. Po směru je pás hladký, protisměru naopak drsný. 


Rady na závěr

Správnou údržbou běžeckých lyží docílíte zvýšení jejich pevnosti a pohodlné jízdy, při které se nebudou zadrhávat, nebudou se na ně lepit nečistoty a zároveň nebudou příliš kluzké při jízdě do kopců.

  • Po nákupu lyží se obvykle provádí tzv. gliderování, tedy nanesení základního vosku zabraňující pronikání vlhkosti.

  • Gliderování opakujte před zahájením každé sezony.

  • Po aplikaci vosku skluznici otřete speciálním kartáčem, přičemž u nových lyží by kartáčování mělo proběhnout i před prvním voskováním.

  • Po sezóně důkladně očistěte lyže od všech nečistot a zbytků vosků. K tomu dobře poslouží speciální plastové škrabky nebo dřevěné špachtle. 

  • Po oškrábání naneste na hadřík speciální smývací tekutinu a důkladně otřete skluznici.

  • Čím méně odstraňovače použijete, tím lépe, v příliš velkém množství totiž může narušit i samotnou skluznici. Proto se nenanáší přímo na ni. 

  • Celou skluznici včetně špičky poté navoskujte měkkým parafinem, který na nich vydrží do další sezóny a bude bránit před oxidací konstrukce. 

  • Lyže uložte do chladného a suchého prostředí, kde na ně nebude dopadat sluneční světlo. 

  • Pokud jste zvyklí lyže svazovat k sobě, neutahujte je příliš pevně, aby nebyl materiál zbytečně napjatý.

  • Zvolte vhodný vosk. Ten se vybírá podle vaší pokročilosti, teploty i náročnosti terénu. 

  • Na prostřední vyklenutou část se někdy nanáší speciální stoupací vosky, které disponují vyšší přilnavostí.

  • Stoupací vosky nikdy neaplikujte na špičku a patu lyží, jelikož byste tím jízdu prakticky znemožnili.

  • Po jízdě odstraňte z lyží co nejvíce zachyceného sněhu a ledu.

  • Uložte je do místnosti s teplotou nad 0 °C, kde zbytek jednoduše roztaje a steče. 

  • Vosk nanesený na skluznici nemusíte pečlivě čistit po každé jízdě.

  • Naopak mazací komoru (místo skluznice, kam se nanášejí vosky pro odraz) před nanášením nového vosku očistěte důkladněji, jelikož většinou zachytí nejvíce nečistot.

Aby vám běžky neprokluzovaly a správně se odrážely, měli byste je pravidelně mazat. K tomu se vám bude hodit kartáč na otevření skluznice, škrabka na odstranění starých vosků a žehlička na běžky.

Při voskování nejprve škrabkou očistěte běžky od starého vosku. Poté kartáčkem zahřejte skluznici, žehličkou naneste vosk a po zažehlení nechte vše vychladnout. Škrabkou opět odstraňte zbytky vosku a kartáčkem vyleštěte.

Ještě předtím, než se vydáte na výlet, věnujte pozornost oblečení na běžky. To by mělo být lehké, vysoce prodyšné a zároveň nepromokavé a větruodolné. Pánské nebo dámské kalhoty na běžky jsou základem. Nejčastěji se jedná o zateplené přilnavé kousky. Při pohybu v horách nesmí chybět ani pánská či dámská bunda na běžky a doplňky jako funkční čepice nebo rukavice na běžky.

Potřebná výbava

Boty

Boty na běžky by vám měly být maximálně pohodlné bez sebemenšího škrábání či tlačení. Pro rekreační jízdu jsou vhodné boty se zateplením. To u závodních bot spíše nenajdete , jelikož tam se počítá s intenzivním zahříváním pohybem, a méně výkonnému jezdci v nich tak bude chladno. I u běžkařských bot se rozlišuje styl jízdy.

Vázání

Výběr bot se nese ruku v ruce s vázáním. To totiž musí být kompatibilní. Nejčastěji narazíte na boty na běžky SNS nebo NNN. Zatímco první varianta SNS využívá jednu vodicí drážku, NNN obsahuje dvě. Nelze říci, který systém je lepší – pokud s běžkami začínáte, zvolte jednoduše vázání, které vám bude vyhovovat nebo bude kompatibilní s botami.

Širší drážka SNS systému usnadňuje čištění od sněhu, podélné drážky u NNN vázání zase drží botu pevněji na svém místě, a tím zlepšují kontrolu nad lyží. Setkat se můžete také s vázáním Prolink, které je vzájemně kompatibilní s typem NNN.

Oblečení

Abyste během jízdy neprochladli, ale zároveň nepřijeli propocení, vybírejte funkční ideálně přímo běžkařské oblečení. Důležité je, aby bylo dostatečně prodyšné, což zabrání právě přehřívání i přílišnému pocení. Pohyb vás sám o sobě zahřeje poměrně intenzivně, proto i zdánlivě tenká vrstva může stačit. Lepší je oblečení rozdělit do více vrstev, které lze v případě potřeby odkládat.

Hole

Nejdůležitějším parametrem při výběru hůlek je délka. U klasického stylu by měly dosahovat zhruba do podpaží, u rekreačních jezdců klidně i níže, v případě bruslení jsou pak potřeba delší hůlky sahající zhruba k vašemu nosu. Rekreačním jezdcům postačí hole hliníkové, sportovci by měli sáhnout po kompozitových, a to ideálně s příměsí karbonu. Ten pak používají hlavně závodní jezdci.

Vosky

Kdo maže, ten jede! Na trhu existují vosky o různých tvrdostech vhodné pro rozličné teplotní podmínky i úrovně jezdců. Vosky se dělí na ty, které se nanáší jako dlouhodobá vrstva, a na ty, které se používají před každou jízdou. Mezi nimi jsou jednak skluzné vosky zajišťující plynulou jízdu sjezdových částí lyže, ale i stoupací vosky, které snižují přilnavost a aplikují se na prostřední došlapovou část.