Pojďme si podrobněji představit jednotlivé druhy bidýlek a jejich plusy i mínusy, s našimi tipy vyberete zajisté správně!
Dle umístění a způsobu uchycení
Většině z nás se pod slovem „bidlo“ vybaví vodorovná laťka vedoucí z jednoho bodu uchycení ke druhému – ano, toto je skutečně primární bidýlko, které lze do klece zakomponovat. Bidýlka tohoto druhu jsou statická a představují naprostý základ vybavení klece. Mimo ta uchycená na obou stranách ubikace, lze pořídit i kratší variantu, která dosahuje jen do poloviny šířky klece a drží pouze v jednom bodu - její výhodou je ušetření místa a možnost jeho využití pro umístění dalšího bidýlka o něco výše či níže, čímž se zvyšuje vyžití opeřence, neboť může přelétat a přeskakovat z jednoho na druhé. Efektní jsou také houpačková bidýlka zavěšená v horní části klícky, působí nejen hezkým dojmem pro lidské oko, ale zároveň poskytují zvířeti zábavu v podobě jemného kolíbání. Závěsná bidla lze kombinovat i se statickými, které se nepřichycují ke stranám klece, ale pokládají se na její dno – zpravidla ztvárňují pařez s vybíhajícími větvemi alias místy k usednutí ptáčka a nabízejí i plochy k umístění např. misky s pamlsky.
Na materiálu velmi záleží
Vybírat lze též z mnoha typů materiálů použitých k výrobě bidýlka – každý má své výhody i nevýhody, ideální je kombinace i dvou a více druhů v kleci. Při výběru přihlédněte k vlastnostem papouška, zda-li rád okusuje, šplhá, houpá se atd.
• Plastová
Patří mezi nejlevnější a zároveň i nejlépe udržovatelná bidýlka, co se týče zachovávání hygieny v kleci – snadno se omyjí a rychle osuší. K dostání jsou buď akrylová nebo PVC, kdy mnohem odolnější jsou právě první zmiňovaná, plastová bidýlka je žádoucí doplnit o další hračky z přírodních materiálů tak, aby papoušek mohl např. žvýkat – výborná je pro tento účel žvýkací lufa. Pokud dojde k poničení bidýlka, je nutné jej z klece ihned odstranit, aby pták nespolykal kousky plastu! Velkou nevýhodou jsou často příliš hladké plochy, proto se doporučuje povrch bidla narušit např. lehkým oškrábáním smirkovým papírem.
• Dřevěná
Nejžádanějšími bidýlky do ptačích klecí jsou bezesporu ta ze dřeva – i ona nebývají drahá a působí velmi přirozeným dojmem vzhledem k použití přírodního materiálu. Nevýhodou je opět až příliš hladká plocha, proto, je-li to možné, ji lehce mechanicky narušte – hrubším povrchem tak podpoříte masáž nožek opeřence, obrušování a zajistíte i lepší stabilitu.
Mnohem zajímavější než klasická, rovná bidla, jsou ta, která simulují větvoví stromu – nejen, že vypadají v kleci výborně, ale samozřejmě nabízejí opeřenci i širší okruh zábavy jako je šplhání a okusování.
• Provazová
Jsou velice vhodná a lze je rozhodně doporučit – díky pohupování se navozují pocit přirozeného pohybu větví stromů ve větru, takže opeřenec neustále cvičí své motorické dovednosti a skvěle se baví, protože provaz s občasným uzlem nabízí mnohem více legrace nežli rovný plast. Výborná je i udržovatelnost čistoty takového bidýlka – stačí jej vyprat v pračce a nechat usušit. V případě poškození a vytrhávání provazových vláken však bidýlko raději vyměňte za nové – pták by jednak mohl pozřít vyškubané části provazu, jednak si do vytažené nitky zamotat prst. Volte výrobky z nesyntetických materiálů jako je bavlna.
• Minerální
Moderní záležitostí a zdraví chovaného ptáčka velmi prospěšná jsou minerální bidýlka, kdy by alespoň jedno takové mělo být v každé kleci! Poskytuje výbornou oporu, pohodlnou pro ptačí prsty, neboť díky hrubé textuře se nohy pevněji přimknou a obyvatel klece se tak dokáže na bidýlku lépe udržet. Obrovskou výhodou oproti jiným typům materiálů je především možnost rovnoměrného obrušování špiček drápků a rovněž i zobáku. Pozor si dejte v případě bidýlek tvářících se jako minerální či betonová, avšak ve skutečnosti pokrytých pouhým smirkovým papírem – taková bidla jsou nevhodná!
Ideální bidýlko nesmí být ani moc tvrdé, neboť jej papoušek nemůže okusovat, ani moc měkké, protože v tomto případě by ho zase velmi rychle poničil. Rovněž do klece nedávejte bidýlka s velmi hladkým povrchem, raději upřednostněte ty s masážními výstupky nebo celistvý povrch narušte. Velmi důležité je i správné zvolení tloušťky bidýlka, kdy platí univerzální pravidlo, že noha ptáka by měla objímat dvě třetiny obvodu. Pokud se rozhodnete do klece umístit přírodní větve, nezapomeňte je nejprve důkladně vyvařit v horké vodě po dobu alespoň 20 minut, vybírejte vždy takové křoviny a stromy, které nebyly ošetřeny chemickým prostředkem, nejsou jedovaté a následně je nikdy nelakujte! Co se týče umístění v kleci, volte stupňovité, ve více výškových úrovních, vyvarujte se přílišnému množství bidýlek – pták musí mít prostor k létání.
Průvodce dodal internetový obchod PetHome.cz.