Jak vybrat blesk?

Při výběru externího blesku je důležité ujasnit si, na co jej budu používat. Potřebuji posílit výkon interního blesku nebo chci profesionální blesk na profesionální fotky? Důležitá kritéria, podle kterých se rozhodovat jsou žánr fotografie, cena, výkon a funkce.

Při výběru externího blesku je důležité ujasnit si, na co jej budu používat. Potřebuji posílit výkon interního blesku nebo chci profesionální blesk na profesionální fotky? Důležitá kritéria, podle kterých se rozhodovat jsou žánr fotografie, cena, výkon a funkce.

Doba čtení 9 min.
Tomáš, redakce Heureka.cz

Základní rozdělení fotografických blesků

Systémové TTL blesky

Jako systémové blesky se označují "originální" externí blesky od výrobců samotných fotoaparátů (Canon, Sony, Nikon, Panasonic, Fujifilm, Olympus,...). Pokud je fotoaparát a blesk od stejného výrobce, je zaručena 100% kompatibilita. TTL označuje automatické nastavení výkonu blesku. Zjednodušeně to znamená, že fotoaparát na základě vlastního měření expozice skrze objektiv blesk ovládá. To vede ke správně exponovaným snímkům bez nutnosti ručního nastavování blesku.

TTL blesky většinou podporují i systém vysokorychlostní synchronizace HSS (High Speed Synchronization). Ten dovoluje synchronizovat záblesk v celém rozsahu časů závěrky daného fotoaparátu, tedy s jakýmkoliv nastaveným časem závěrky až do hodnoty 1/8000 s. Velmi užitečné je to zejména při focení sportu a pohybu obecně.

 • Vždy 100% kompatibilita s tělem fotoaparátu

 • Automatické nastavení výkonu záblesku na základě scény

 • Podpora HSS

 • Vyšší pořizovací cena

Univerzální blesky

Pojmem univerzální externí blesky se rozumí blesky ostatních značek, které samy fotoaparáty nevyrábí. Univerzální blesky pasují na všechny fotoaparáty s tzv. "hot-shoe paticí", využívají však pouze jeden její středový kontakt, který slouží k odpálení blesku nezávisle na značce fotoaparátu. Nemají pokročilé režimy TTL a HSS. Proto vyžadují ruční nastavení a umožňují nejkratší synchronizační čas 1/200 s.

 • Mnohem přijatelnější cena

 • Nutnost plně manuálního ovládání

 • Nejkratší nastavitelný čas 1/200 s.

Parametry blesků

Výkon blesku (směrné číslo)

Výkon blesku je udáván v tzv. směrném čísle (označováno GN). To vyjadřuje množství světla, které je blesk schopen vyzářit. Čím větší číslo, tím je záblesk intenzivnější a tím dále blesk dosvítí. Lze ho interpretovat také jaké maximální vzdálenost, kam blesk ještě dostatečně dosvítí za použití objektivu se světelností f/1 a citlivosti ISO 100. Dosah blesku tedy lze dopočítat na základě směrného čísla a světelnosti objektivu, resp. zvoleného clonového čísla.

Napájení

Převážná většina externích blesků je napájená pomocí tužkových baterií AA. U levnějších a méně výkonných blesků to můžou být 2, častěji ale blesky vyžadují 4 kusy AA baterií. Pro použití ve fotoblesku, tedy krátkodobý odběr vysokého proudu, jsou nejlepším řešením nabíjecí baterie NiMH, které zvládnou 100 až 300 záblesků (dle výkonu blesku a práce s ním) a až tisíc dobíjecích cyklů.

Pokročilé blesky mohou využívat vlastní dobíjecí akumulátor, které zpravidla vydrží ještě větší počet záblesků a umožňují zkrátit obnovovací čas mezi záblesky. Existuje i možnost externího napájení, které dovoluje blesk provozovat déle bez nutnosti vyndávat a dobíjet baterie.

Některé fotoblesky lze odpalovat i dálkově, mohou být uchyceny na stativu.

Možnosti synchronizace

Pokud se chystáte používat více než jeden externí blesk, případě blesk oddělený od fotoaparátu, je nutné zaměřit se na možnosti synchronizace.

Prakticky všechny blesky podporují synchronizaci viditelným světlem, tedy reagují na předzáblesk jiného blesku (včetně interního). Toto řešení je spolehlivé v interiérech, v jasných venkovních podmínkách na vzdálenosti větších jednotek metrů však neuspěje. Na obdobném principu funguje infračervené "odpalování", u kterého je však navíc vyžadována i přímá viditelnost.

Pokud plánujete blesk odpalovat na dálku, nebo potřebujete "odpalovat" více blesků zároveň, doporučujeme vybírat mezi blesky s vestavěným radiovým odpalováním, případně možností využít externí radiový nebo kabelový odpalovač. Dosah signálu je v takovém případě i několik set metrů.

Konstrukce blesku

Obecně lze říci, že čím je externí blesk levnější, tím méně možností přizpůsobení nabídne. Nejlevnější modely nedovolují žádné, nebo pouze omezené směrování v jedné ose (nahoru/dolů). Dražší blesky naopak obvykle umožňují naklápění a rotaci zábleskové hlavy do několika směrů, díky čemuž lze se světlem kreativněji pracovat.

Ovládání blesku

Univerzální a základní systémové blesky umožňují často pouze manuální nastavení intenzity záblesku. Pokročilé a profesionální blesky nabízí plně automatické nastavení (TTL, viz výše).

 • Některé blesky mají displej, který usnadňuje nastavení a zlepšuje přehled o stavu blesku (výkon, ohnisko, clona, stav baterií atd.)

 • Pro nejběžnější funkce mají pokročilé blesky zpravidla tlačítka přímé volby (např. kompenzace expozice blesku, auto vs. manual zoom, slave/master, HSS atd.).

Externí blesky použijete především při focení v interiéru.

Další užitečné funkce blesků

 • Difuzní a rozptylové destičky - bývají součástí balení, rozptylují (změkčují) světlo, aplikují se na hlavu blesku.

 • Expoziční kompenzace blesku (FEC) - možnost korekce expozice až o 2 expoziční hodnoty i v automatickém režimu (TTL).

 • Zoom hlava – výbojku uvnitř hlavy blesku motorek automaticky posouvá vpřed/vzad podle aktuálně použitého ohniska.

 • E-TTL – automatické nastavení síly záblesku a zoomu hlavy, dle aktuálních světelných podmínek a ostřící vzdálenosti.

 • Režim slave/master – pokročilé systémové blesky spolu mohou vzdáleně komunikovat (reagují na předblesk předcházející hlavnímu záblesku). V případě "slave" se blesk nechá odpálit jiným zábleskem, v případě "master" sám odpaluje další blesky.

 • AF přisvětlenít – blesk vysílá IR mřížku, která pomáhá systému AF lépe zaostřit i v naprosté tmě.

 • HSS (High Speed Sync) – blesk lze využit i při velmi krátkých expozičních časech (1/500 s, 1/1000 s a kratší) a při focení na slunci na nízká clonová čísla.

 • Stroboskop - větší počet záblesků během jedné expozice.

Časté dotazy

Oproti interním bleskům mají externí blesky řadu výhod - nabízí větší výkon, lze je vyklápět a natáčet, lépe se korigují a v neposlední řadě je můžete ovládat i na dálku.

U portrétní a ateliérové fotografie, ale i při focení interiérů, se může hodit blesků více. Tzv. "vícezážehová" soustava focený objekt zpravidla osvětluje z více stran, díky čemuž se fotografie stává plastičtější. Poloprofesionální a profesionální systémové blesky mezi sebou mohou komunikovat, ať už bezdrátově, nebo pomocí kabelu. Díky tomu lze najednou "odpálit" několik blesků rozmístěných na různých místech. Takováto soustava blesků se dá rozdělit na hlavní a vedlejší skupiny (tzv. master a slave).

Standardní externí blesk je určen na práci ve vzdálenosti řádu metrů. Není vhodný pro přesná měření v řádu centimetrů na krátké vzdálenosti, kdy je potřeba velmi jemného zážehu. Na tento žánr fotografie se používají speciální makro blesky. Makro blesky komunikují s fotoaparátem stejným způsobem jako blesky klasické, tedy přes tzv. sáňky, dají rozdělit do dvou základních skupin:

 • Kruhové - záblesková část se umísťuje kolem objektivu a výbojky opisují kruh. Tento kruhový zdroj světla může osvětlovat zábleskem nebo stálým svícením.

 • Sestava - skladba blesku je velmi podobná kruhovému typu, zdrojovou část záblesku nahrazuje soustava dvou a více malých blesků, které si může fotograf libovolně v kruhu posouvat a aranžovat. I v tomto případě se může jednat o záblesk, nebo tzv. reflektor.

Každý výrobce používá odlišný způsob komunikace mezi fotoaparátem a bleskem a produkty různých značek si tak spolu nemusí rozumět. Samotný odpal blesku fungovat bude, ale s ostatními funkcemi bude nejspíše problém. Plnou funkčnost získáte pouze použitím blesku od stejného výrobce.

Bude-li blesk umístěný na těle fotoaparátu, stačí jej zasunout do hot-shoe patice, která se obvykle nachází na horní straně fotoaparátu a můžete začít fotit. Pokud ale blesk plánujete používat mimo fotoaparát, potřebujete dálkovou řídící jednotku pro externí blesky zvanou odpalovač. Ta se umisťuje do hot-shoe patice. U nižších řad blesků potřebujete kromě řídicí jednotky (vysílače) i přijímač, který uchytíte na patici externího blesku. U TTL blesků doporučujeme vybrat řídící jednotku s přijímačem opět podle značky fotoaparátu. Vyšší řady externích blesků mají přijímače pro radiové řídící jednotky již vestavěné v těle a stačí k nim tak pořídit pouze samotnou řídící jednotku, která se s bleskem snadno spáruje. Většina externích blesků má navíc i „slave“ mód, ve kterém detekují předzáblesk okolních blesků v režimu "master" a na základě něj se pak synchronně odpálí. Toto řešení je ideální při kombinaci blesků různých značek.