Jak vybrat bojler?

Ohřev teplé vody má hned po vytápění největší vliv na spotřebu energií v domácnosti. Pokud nebydlíte v domě s centrálním ohřevem, správným výběrem dokážete tyto náklady příjemně snížit. Ohřívač vody by vám měl sloužit minimálně jedno desetiletí, dejte si tak na výběru patřičně záležet a neplaťte za teplou vodu víc, než musíte. Vše důležité se dočtete v našem rádci Jak vybrat bojler.

Ohřev teplé vody má hned po vytápění největší vliv na spotřebu energií v domácnosti. Pokud nebydlíte v domě s centrálním ohřevem, správným výběrem dokážete tyto náklady příjemně snížit. Ohřívač vody by vám měl sloužit minimálně jedno desetiletí, dejte si tak na výběru patřičně záležet a neplaťte za teplou vodu víc, než musíte. Vše důležité se dočtete v našem rádci Jak vybrat bojler.

Doba čtení 10 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat bojler podle typu

Průtokový

Průtokový ohřívač vody ohřeje pouze vodu, která jím protéká. Vždy je napojen přímo ke konkrétnímu vedení teplé vody, např. ke kuchyňskému dřezu. Pokud sháníte malý průtokový spotřebič, půjde většinou o elektrický průtokový ohřívač vody. Ty větší jsou známé pod zažitým názvem „karma“, přičemž jde o plynový průtokový ohřívač vody.

Průtokové ohřívače vody

Tlakový průtokový ohřívač vody Průtokový ohřívač vody s baterií

Zásobníkový

Zásobníkový ohřívač ohřívá načerpanou, uloženou vodu a nejběžnějším zástupcem je bojler. Na trhu nechybí elektrický bojler, plynový ohřívač vody ani kombinovaný bojler, který používá vždy v aktuální chvíli levnější způsob ohřevu.

Zásobníkové ohřívače vody

Druhy ohřívačů dle zdroje energie

První důležitým parametrem, podle kterého vybírat bojlery a ohřívače vody je právě zdroj energie, který z velké části ovlivní provozní náklady.

Elektrický

Elektrický ohřívač nabídne při stejném objemu nižší pořizovací cenu, navíc získáte nárok na sníženou sazbu D25d, díky které budete mít 8 hodin denně levnější elektřinu. Poměrně jednoduché je i zapojení, které nevyžaduje žádné velké zásahy. Elektrické ohřívače mají dlouhou životnost, nevyžadují ale přitom žádnou složitější údržbu.

Elektrické ohřívače vody

Plynový

Plynový ohřívač dosahuje oproti elektrickému vyššího výkonu a nemusíte dbát na to, aby byla voda ohřívána jen při nižší sazbě. Ohřev plynem je sám o sobě levnější, zato samotný plynový ohřívač je na pořízení dražší než ten elektrický a stejné je to i s počátečními náklady. Ty souvisí s úpravami plynových rozvodů a nutností vyvložkovat komín. Nákladnější je i údržba, která je kromě prodloužení životnosti nutná také z bezpečnostního hlediska. Především u větších rodin je pak nevýhodou, že se nevyrábí s tak velkými objemy jako ohřívače elektrické.

Plynové bojlery

Jak funguje kombinovaný bojler

Kombinovaný ohřívač vždy využívá levnější druh energie. Při snížené sazbě tak ohřívá elektřinou a ve zbylém čase v případě potřeby plynem. Pokud vás postihne výpadek elektrické energie, budete mít navíc stále možnost vodu ohřívat.

Kombinované bojlery

Solární řešení

V poslední době se zvyšuje poptávka po ohřevu vody fotovoltaikou, tedy pomocí elektřiny získané přeměnou slunečního záření nebo fototermikou, kdy je voda přímo ohřívána tepelným slunečním zářením. Pro tyto účely se zhusta využívá stávající zásobník vody. Tyto typy hledejte v rámci parametru solární ohřívač vody.

Solární ohřívače vody

Jaký bojler vybrat na základě objemu

Před koupí pečlivě zvažte spotřebu své domácnosti. Příliš velký objem ohřívané vody vám zbytečně zvedne spotřebu energií. Na druhou stranu řešit neustále nedostatek teplé vody také není ideální. Pokud se stěhujete z domu s centrálním ohřevem, mohou vám pomoci poslední vyúčtování.

Vždy je potřeba počítat s rezervou, neměla by ale být příliš velká, jinak bude zbytečně docházet k tepelným ztrátám. Uvažujte také o svých návycích – např. jestli se pouze sprchujete, nebo často využíváte vanu, či zdali u vás často nocují návštěvy.

Ohřívač vody 5l Bojler 10l Bojler 20l

Jak velký bojler pro 2 osoby

Obecně by se objem měl odvíjet především od množství lidí v domácnosti. Pro jednoho člověka až pár bude stačit podle konkrétních návyků rozpětí od bojler 50l, přes oblíbený objem bojler 80l a bojler 100l až po bojler 120l.

Elektrický bojler 50l Bojler 60l Elektrický bojler 80l

Jak velký bojler pro 4 osoby

Tři až čtyři lidé využijí bojler 150l, bojler 160l nebo i bojler 200l. Více členů domácnosti by pak mělo hledat objem nad 200 l.

Elektrický bojler 150l Elektrický bojler 160l Elektrický bojler 200l

Ohřívač vody a další parametry

Spotřeba a hospodárnost

Při koupi se také zaměřte na energetický štítek, který musí ze zákona mít každý ohřívač. Většina spotřebičů spadá do kategorie „C“. Především u vyšších objemů vám však nadstandardní energetická třída „B“ přinese významnou úsporu.

Hospodárnost je dále zajištěna především kvalitní izolací. Zaměřte se proto na tloušťku pláště a izolace - oba tyto faktory mají velký vliv na tepelnou ztrátu a tím i spotřebu. Údaj o úrovni tepelných ztrát by měl být uveden v katalogu výrobce. Oproti dosluhujícímu starému ohřívači vody vám kvalitní nový může ušetřit až 35 % nákladů za energie.

Bojler s tepelným čerpadlem dokáže získat většinu potřebné energie ze svého okolí. Jedná se o klasický model vzduch/voda. Bojler tak získává teplo ze vzduchu a ukládá ho do vody.

Modely s tepelným čerpadlem

Orientace a umístění

Vodorovný - ležatý bojler má větší plochu, na které dochází k mísení studené a teplé vody. Ve chvíli, kdy voda není spotřebována, rychleji dochází k jejímu ochlazování, což snižuje účinnost, a tudíž zvyšuje potřebné množství energie.

Pokud vám to prostor umožní, sáhněte raději po svislém modelu. Zde je plocha, na níž k mísení dochází, výrazně menší. Měnit orientaci bojleru z výchozí pozice nelze doporučit. Pokud byste svislý bojler položili, bude se teplá voda při odpouštění rovnou mísit se studenou, která je do bojleru přiváděna. Výrazně se tak sníží účinnost, množství dostupné teplé vody a zvýší se náklady na ohřev.

Ohřívač instalujte do zateplené části domu, a to co nejblíže odběrným místům. Ideálně tak, aby od nich nebyl vzdálen více než 2 m. U delšího potrubí se voda cestou ochladí. Vy byste tak zbytečně platili za její ohřev. Pokud tuto podmínku není možné dodržet, zvažte ke vzdálenějšímu odběrnému místu pořízení samostatného ohřívače vody.

Bojler 120l vodorovný Ležatý bojler 80l Bojler 160 l ležatý

Doba ohřevu

Je doba, za kterou bojler dosáhne cílové teploty. Z velké části závisí na jeho objemu. Nejmenším 50l bojlerům stačí cca 1,5 h. 120l bojler na to potřebuje zhruba 3,5–4 h a 200l pak alespoň 6 h.

Doplňkové funkce

Výčet funkcí rozhodně nemusí končit jen samotným ohřevem. Mezi ty základní patří možnost regulovat cílovou teplotu. Modely s LED displejem zobrazí kromě aktuální teploty vody i čas potřebný pro ohřev. Pokročilejší spotřebiče umožní také načasovat spuštění a případně ovládat bojler pomocí smartphonu.

Důležité jsou samozřejmě také bezpečnostní prvky, např. ochranné čidlo. To zapne automatický ohřev při poklesu teploty vody pod kritickou hranici. Bezpečnostní pojistka spalin u plynového ohřívače kontroluje teplotu spalin. Její výkyvy signalizují, že něco není v pořádku.

Rady na závěr

Údržba a čištění ohřívačů se v českých domácnostech často zanedbává, přitom jde nejen o životnost samotného spotřebiče, ale v extrémních případech i o zdraví. Při nedostatečné péči se zvyšuje množství energie potřebné pro ohřev, případně se snižuje přesnost jejího měření. Především v oblastech s tvrdou vodou je potřeba pravidelně odstraňovat nánosy vodního kamene na vnitřních stěnách nádoby, topném tělese a termostatu.

Zjistit stav ohřívače je jednoduché – vypusťte zásobník a poté opticky zkontrolujte množství nánosů. Měkké usazeniny stačí otřít hadrem nebo odstranit proudem vody. Tvrdé nánosy je pak potřeba odstraňovat velmi opatrně dřevěným předmětem tak, aby nedošlo k poškození smaltu. Vyměňujte také 1× za 2,5–5 let hořčíkovou tyč, jejíž účelem je ochrana před korozí.

Při delší odstávce, např. při návratu z dovolené, vyměňte v bojleru vodu. Je to vhodná prevence proti množení bakterie legionella.

Ta způsobuje tzv. „legionářskou nemoc“, která se projevuje jako akutní a několik týdnů trvající zápal plic. K množení bakterií dochází v teplé vodě, přibližně do 60 °C. Nebezpečí zde představují především nevhodně velké bojlery, které nejsou často využívané a kde je teplota ohřevu stabilně nastavená pod hranici 60 °C, nejčastěji kvůli úspoře energie.

V takovém případě je potřeba pravidelně upouštět vodu do odpadu tak, aby docházelo k její dostatečné cirkulaci. Alternativou je přechodné zvýšení teploty na 65–70 °C, při níž bakterie zahynou. Některé bojlery jsou vybaveny antibakteriálním programem, který v případě potřeby teplotu automaticky sám dočasně zvýší.

Na ohřívači vody se určitě nevyplatí šetřit za každou cenu, problémy s jeho nefunkčností patří mezi ty, které nikdy nepřijdou vhod. Proto sáhněte raději po ověřeném a kvalitním spotřebiči od renomovaného výrobce a stejné podmínky klaďte i na prodejce.

Ten by vám měl být schopen pomoci tehdy, kdy si nebudete svým výběrem zcela jistí a zároveň by měl být schopen zajistit nebo doporučit spolehlivý servis. Vždy také zkuste najít reference ideálně ve svém okolí, případně v našich recenzích. S dobře zvoleným ohřívačem si zajistíte teplou vodu bez starostí na 15 i 20 let.

Další užitečné články