Jak vybrat boxovací pytel?

Nechcete dojíždět do fitka jenom proto, abyste tam trénovali kombinace na pytli? Pořiďte si jednoho statického sparring partnera přímo k vám domů. Řeč bude o boxovacím pytli, na kterém se budete moci nejen pořádně vybít, ale i vyšperkovat techniku a zpřesnit své údery.

Nechcete dojíždět do fitka jenom proto, abyste tam trénovali kombinace na pytli? Pořiďte si jednoho statického sparring partnera přímo k vám domů. Řeč bude o boxovacím pytli, na kterém se budete moci nejen pořádně vybít, ale i vyšperkovat techniku a zpřesnit své údery.

Doba čtení 5 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Základní typy

Boxovací pytel

Vyžíváte se v ostrých kombinacích, kopech a zároveň chcete pořádně vypilovat techniku? Zvolte klasiku v podobě oválného pytle, který buď zavěsíte na zeď, nebo pořídíte samostatně stojící provedení (trenažér viz níže). Závěsný pytel oceníte pro jeho univerzální využití. Potrénujete na něm všechny druhy úderů i kopů. Před nákupem si zkontrolujte vhodné rozměry i váhu. Jste začátečník? Pak vám může víc vyhovovat lehčí pytel, kde natrénujete horní údery. Naopak těžší a větší pytle ocení pokročilí a milovníci spodních kopů.

Fajnšmekři mohou narazit na tzv. Makiwaru, tedy boxovací pytel na zeď nejčastěji obdélníkových nebo čtvercových rozměrů (40 × 40 cm). Na tomto typu potrénujete spíše přímé rány i kopy. Obvykle se více používá mezi karatisty.

Boxovací hrušky a míče

Bez toho, aniž byste během tréninku shodili z poliček všechny kytky, by se vám boxovací pytel do bytu nevešel? Nezoufejte. Existují mnohem skladnější varianty. Najdete je pod názvem boxovací hrušky nebo boxovací míče. Oba typy poznáte buď podle hruškovitého, nebo pravidelného kulatého tvaru. Takové provedení sice není vhodné pro komplexní trénink jako na pytli, místo toho se zaměříte na rychlou reakci, úhyby, reflexy a přesnost rány.

Boxovací trenažér

Rádi byste potrénovali dopad svých ran? Poohlédněte se po figurínách, které simulují lidské tělo. Vy tak přesně uvidíte, kam vaše pěst míří. Mnohem častěji pod názvem trenažér najdete specifický typ boxovacího pytle. Pokud nechcete nikde nic vrtat a s pytlem hodláte manipulovat, například ho vytáhnout na zahradu pro venkovní trénink, pak bude právě trenažér tou vhodnější volbou. Jde o stojící verzi s pevným podstavcem, na kterém může stát buď válcovitý pytel nebo i klasická hruška.

Důležité parametry

Velikost

U kompaktních hrušek se už velikost příliš neliší. Většinou vám zabere do průměru cca 25 cm, na výšku 35 cm. Mnohem spíše však budete řešit výšku boxovacího pytle. Ta se odvíjí hlavně podle toho, co budete trénovat. Boxerům bohatě stačí 80–130 cm (úměrně k výšce boxera), kde budou trénovat pouze rány rukou. Pokud do tréninku zavádíte prvky kickboxu nebo thajského boxu, pořiďte si rozhodně vyšší pytel, alespoň 150 cm a více. Průměr se potom pohybuje úměrně podle velikosti většinou od 20 do 60 cm.

Větší pytle jsou vhodnější pro zkušenější sportovce, vhodné na intenzivní trénink

Zavěšení

Pořizujete-li závěsnou verzi, pak by vám spolu s pytlem měly přijít i závěsné řetězy. Jejich délku už nijak neupravujte. Pytle se zavěšují zhruba 10 cm nad výšku boxera. Mimo nejspíše známější stropní závěs můžete narazit také na nástěnné provedení. Tomuto provedení se říká šibenice podle podpěrných ocelových tyčí navrtaných na zdi. Pokud montujete nástěnnou konstrukci, ponechte alespoň 70 cm volného prostoru od zdi.

Hmotnost

Pokud toho nechcete příliš vymýšlet, řiďte se pravidlem poloviční váhy. Tedy že by pytel měl vážit přibližně o polovinu méně než vy. Do hry však vstupuje také vaše zkušenost a typ tréninku. Jste úplní začátečníci? Není třeba se hned vrhat do těžkých 50kg pytlů. Raději zvolte lehčí variantu do 35 kg. Jestli už nějaké zkušenosti máte, vybírejte zmiňovanou poloviční váhu. Coby zkušení boxeři už oceníte těžší pytle, klidně takové, jejichž hmotnost se přibližuje vaší váze. V tabulce níže si můžete orientačně zkontrolovat, jaká hmotnost je pro vás nejvhodnější.

Hmotnost pytle (kg)

Orientační hmotnost sportovce

Určeno pro

5–15

do 30 kg

děti

20–35

35–45 kg

začátečníci

35–40

55–75 kg

středně pokročilí, kondiční tréninky

45–55

80–100 kg

pokročilí

60–80

80–100 kg

intenzivní profi tréninky

Na co se dále zaměřit

Materiál

V první řadě si promyslete, zda upřednostníte syntetiku nebo pravou kůži. Všemi opěvovaná kůže vám sice vydrží dlouhé roky, skvěle odolá vašim nárazům, za to však nepotěší začátečníky. Pro ně totiž bude příliš tvrdá. Z tohoto pohledu příjemnější koženku nebo vinyl můžete pořídit i dětem. Vyjde vás cenově mnohem lépe a nebudete se o ni muset nijak starat jako v případě kůže. Trénujete pravidelně a koženka je pro vás příliš měkká? Vyzkoušejte tvrdé PVC, které v lecčems nahradí kůži. Rychleji se ale opotřebí.

Výplň

Různé druhy výplně se od sebe většinou liší cenou. Nejmíň vás bude stát textilní náplň. U té vás potěší měkkost a určitá šetrnost ke kloubům. Po čase se však může začít deformovat, obzvláště, pokud není v pytli těsně nacpána u sebe. Podobně na tom bude i výplň z gumy a plastové drtě. Je pro vás důležitá tvarová stálost a pevnost? Připlaťte si za kvalitní pískovou nebo koženou výplň. Absolutní špičkou, která ani po letech nesesedá, je vzduchové plnění. To vás bude pochopitelně stát nejvíc ze zmíněných variant.

Nejkvalitnější vzduchová výplň se po čase nedeformuje ani nesesedá

Způsob plnění

Možná jste se už setkali s označeními vyplněný nebo plnící pytel. Rozdíl mezi jednotlivými typy je zřejmý, jaký však bude ideální právě pro vás?

  • Boxovací pytel plnicí – velmi flexibilní provedení, které si můžete plnit podle svého progresu. Jakmile se dostanete ze začátečnického levelu, můžete přidat výplň a pytli tak dodat na tvrdosti a hmotnosti.

  • Boxovací pytel vyplněný – zakoupíte hotový produkt, kde už s tvrdostí ani váhou nijak nepohnete. Pokud již máte nějaké zkušenosti, na trénincích jste si vyzkoušeli více pytlů a víte, který vám vyhovuje, není třeba dále experimentovat.

  • Boxovací pytel nevyplněný – dorazí vám pouze potahový materiál a vy si sami určíte, čím pytel vyplníte. Takové provedení volí zkušení boxeři, kteří vědí, jaká výplň bude nejlépe odpovídat jejich stylu a zvládnou výplň dobře vyvážit.

Co dokoupit

Vybavujete si domácí posilovnu nebo jen menší boxovací koutek? Pak vám mohou přijít vhod následující doplňky.

Boxerské rukavice

Spolu s pytlem si pořiďte boxerské rukavice, které by měly být samozřejmostí. Bez nich byste měli po prvních pár minutách sedřené klouby, a potom byste se do dalšího tréninku jen těžko přemlouvali. Nácviky bez rukavic jsou sice pro začátečníky zvlášť přínosné, ale vždy byste je měli po chvíli střídat s rukavicemi.

Bandáže

Klouby chrání pod rukavicemi bandáže, bez kterých by se váš trénink také neměl obejít. Pokud jste příznivci správného nácviku techniky a směru úderu, můžete na chvíli odložit rukavice, zato bandáže byste měli mít vždy pevně omotané kolem dlaně a zápěstí.

Bandáže chrání zápěstí a klouby ruky

Držák na boxovací pytel

U některých pytlů najdete závěsné části přímo v balení, u jiných si je budete muset dokoupit zvlášť. Na výběr potom máte z křízového háku, který navrtáte do stropu. K němu můžete ještě přidat pružiny tlumící nárazy na hák. Další možností je nástěnná konstrukce známá jako šibenice. K montáži vybírejte dostatečně pevné hmoždinky.

Tatami

Váš trénink přivede k dokonalosti kvalitní podloží. Měkké tatami bývají protiskluzové, velmi příjemné na dotek a hlavně tlumí nárazy chodidel. Máte-li malý boxovací koutek v bytě, také sousedi tatami ocení. Veškeré dopady nebudou totiž tolik hlučné.

Boxerská obuv

Pokud jste zaměřeni čistě na box, pak možná netrénujete bosi, ale ve speciálních boxerských botách. Ty by měly perfektně přilnout k noze a neklouzat po zemi.