Jak vybrat lední brusle?
Jak zdatný bruslař jste a za jakým účelem lední brusle pořizujete?
Na co budete brusle na led využívat – na hokej, krasobruslení či rekreaci?
Jakou kvalitu očekáváte, a tedy kolik peněz chcete do bruslí investovat?
Je rozdíl, zda jste začátečník, či zkušený bruslař. Pokud brusle na led využijete zejména při rekreaci, bude vás zajímat hlavně pohodlí za nízkou pořizovací cenu. Jste-li profesionál, hledejte pevné zimní brusle s nižší hmotností a lepším větráním. V obou případech však volte brusle, které nabídnou co nejlepší oporu kotníku a ovladatelnost.
Pevnost a celková stabilita
Jedná se o nejdůležitější parametr pro výběr ledních bruslí všech typů, který závisí na použitém materiálu. Laciný materiál s nedostatečně vyztuženou konstrukcí způsobí vratkost kotníku a celkově zhorší stabilitu těla.
Velikost a tvar boty
Bota by měla jít dokonale utáhnout v oblasti nártu, nohu musí perfektně obepínat již za prsty a v oblasti kotníku, kde však nesmí být příliš těsná. Pokud sháníte rekreační brusle na občasné využití, pak počítejte s půl číslem navíc pro teplou ponožku, bez které se ve vysokých mrazech neobejdete. Naopak pro sportovní bruslení je lepší, když lední brusle padne přesně. Maximálně si můžete dovolit rezervu půl čísla.
Šířka
Nejčastěji se na trhu setkáte se dvěma variantami. Označení EE nebo také 2E mají hokejové brusle s větší šířkou a nižším nártem. Častější bývá označení D, kdy má brusle užší provedení a vyšší nárt.
Hmotnost
Čím lehčí, tím je brusle snáz ovladatelná. Pro sportovní účely se kvůli váze vyrábějí brusle z odlehčených materiálů nebo s perforací.
Materiál a komfort
Pohodlí je základem úspěchu a toho, že vás bruslení bude bavit. Materiál vnitřku boty ovlivňuje celkový pocit pohodlí při bruslení. Ideální je, když se materiál přizpůsobuje kotníku a zároveň na chladném ledě zahřeje. Svršek brusle je důležitý pro prodyšnost boty a její odolnost proti vnějším vlivům, v případě hokejových bruslích pak i proti nárazu pukem. Polstrování má vliv na prodyšnost a komfort při zátěži. Zavazování je dnes standardně tkaničkové, přezkové, na suché zipy či rychloutahovací. Ve sportovních soutěžích je zpravidla povolen pouze typ zavazování na tkaničky.
