Jak vybrat brýle na motocykl?

Hlavním úkolem brýlí na motorce je chránit Vaše oči před nepřiznivými vlivy prostředí. Při jízdě na motocyklu by Vás měly brýle ochránit proti větru, slunci, písku či hmyzu. Jsou nezbytným doplňkem zejména pro ty, kteří vlastní přilbu bez plexiskla. Při výběru brýlí na motorku byste si měli ujasnit především typ brýlí, které jsou pro Vás nejvhodnější. Dalšími kritérii jsou vybavenost brýlí UV filtrem, barva a materiál brýlových skel, případně ochrana brýlí proti zamlžování.

Hlavním úkolem brýlí na motorce je chránit Vaše oči před nepřiznivými vlivy prostředí. Při jízdě na motocyklu by Vás měly brýle ochránit proti větru, slunci, písku či hmyzu. Jsou nezbytným doplňkem zejména pro ty, kteří vlastní přilbu bez plexiskla. Při výběru brýlí na motorku byste si měli ujasnit především typ brýlí, které jsou pro Vás nejvhodnější. Dalšími kritérii jsou vybavenost brýlí UV filtrem, barva a materiál brýlových skel, případně ochrana brýlí proti zamlžování.

Doba čtení 5 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Jaký typ brýlí na motocykl zvolit?

Nejčastěji se u prodejců moto oblečení a příslušenství setkáte s motokrosovými, chopper a slunečními brýlemi. Brýle na motocykl si volíte nejčastěji podle kategorie, do které spadá Váš motocykl. Je asi pochopitelné, že motoktosové brýle si nebudete kupovat na choppera a naopak. Při nákupu brýlí na motocykl byste si měli dát pozor minimálně na to, zda nejsou brýlové čočky vyrobeny ze skla, jehož vlastností je křehkost a tříštivost, čímž se stávají nebezpečnými pro sport!

Motokrosové brýle jsou určeny pro cross, enduro a čtyřkolky. Nejčastěji jsou opatřeny čirým, velmi odolným sklem, které může být navíc opatřeno ochrannou fólií nebo systémem roll-off. Výrobci kvalitnějších modelů motokrosových brýlí Vám nabídnou také brýle s hledím odolným proti zamlžování.

Chopper brýle jsou stylovým doplňkem, ale zároveň chrání Vaše oči. Jsou vhodné především pro řidiče chopperů, cruiserů či customů. Pokud při jízdě na motocyklu potřebujete také ochranu proti UV záření, nezapomeňte si ověřit, zda jsou brýle vybaveny UV filtrem.

U motokrosových a chopper brýlí jistě oceníte pružný, nastavitelný pásek se silikonem, který fixuje brýle pevně k přilbě, a také měkké vnitřní polstrování, které umožňuje dlouhodobé, pohodlné nošení.

Sluneční brýle jsou nejen atraktivním módním doplňkem, ale především důležitou pomůckou při ochraně zraku. Na trhu jsou dostupné s různě zbarvenými skly, poskytují ochranu proti nepříznivým vlivům prostředí a především proti UV záření.

Záleží na UV filtru?

UV záření ohrožuje náš zrak. Mimo letní měsíce vnímáme sluneční svit sice méně intenzivně, ale to neznamená, že UV záření nedopadá na zemský povrch. Zda mají brýle ochranný UV filtr bývá označeno buďto samolepkou nebo je přímo na brýlích vyražen symbol UV, někdy i s číslem kategorie, která vyjadřuje stupeň ochrany proti UV paprskům. Pokud již máte brýle doma a nejste si jisti, zda UV filtr obsahují, můžete si jej nechat přeměřit. V prodejnách optiky Vám tuto službu za mírný poplatek poskytnou.

UV filtr odfiltruje ze slunečního spektra UV paprsky. Podle toho, kolik viditelného světla prochází skly (propustnosti viditelného záření) dělíme filtry do pěti kategorií. Jinými slovy číslo kategorie označuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné a jejich používání bezpečné.

Filtry kategorie 0 jsou čiré nebo velmi světlé, propouštějí 80-100% viditelného záření. Nechrání před sluncem, jsou vhodné při řízení v noci, jako ochrana proti větru či prachu. Jsou spíše módním doplňkem. Filtry kategorie 1 jsou světlé, s propustností 43 – 80%. Brýle s takovýmto filtrem využijete při slabém slunečním záření a rovněž jako ochranu očí do nepříznivého prostředí.

Kategorie 2 označuje brýle vhodné proti středně silnému slunečnímu záření, hodí se pro běžné nošení. Středně tmavý filtr kategorie 2 propouští 18 – 43 % viditelného záření. Proti silnému slunečnímu záření Vás ochrání brýle s filtry z kategorie 3 a 4. Oceníte je například na horách nebo u moře. Tmavý filtr kategorie 3 propouští 8 – 18%, velmi tmavý filtr kategorie 4 pouze 3 – 8 % viditelného záření. Brýle s filtrem kategorie 4 nejsou vhodné pro řízení motorových vozidel.

Označení UV 400, které můžete na brýlích naleznout, označuje, že brýle chrání Vaše oči před zářením do vlnové délky 400 nanometrů. Čili před neviditelným a škodlivým zářením zvaným ultrafialové. UV záření se rozděluje na záření krátkovlnné UVC (100-280 nm), středněvlnné UVB (280-315 nm) a dlouhovlnné UVA (315-400 nm).

Vhodná barva brýlových skel

Barvu skel je nutné dobře zvážit. Nejde pouze o módní trend, ale především o to, jak je přes skla vidět a zda je barva skla našim očím příjemná. Dále je důležité si uvědomit, že zabarvení skel a ochrana proti UV paprskům jsou dvě různé věci! Tmavě zabarvená skla Vám ještě nemusí zajistit dostatečnou ochranu, důležité je se řídit dle kategorie UV filtru. Obecně se brýle nabízejí s různě barevnými odstíny skel, neboť světelné podmínky a oblasti použití vyžadují různé typy skel.

Každá barva skla má své specifické vlastnosti a je určena do jiných viditelnostních podmínek. Různé barvy se také používají pro brýlové čočky vhodné ke sportovním aktivitám. U moto brýlí se můžete setkat nejčastěji s těmito barvami skel:

  • Čirá skla - ochrana před větrem, hmyzem a volnými částicemi, vhodné za šera a pro jízdu v noci

  • Oranžová, žlutá skla – zvyšují kontrast, vhodné při snížené viditelnosti

  • Hnědá, šedá skla (kouřová, zrcadlová) – ochrana před intenzivním sluncem

Materiál brýlových čoček

Podle použitého materiálu rozlišujeme čočky skleněné (minerální) a plastové (organické).

Sklo je nejstarším a nejlevnějším využívaným materiálem pro výrobu brýlových čoček. Jeho výhodou je vysoká odolnost vůči oděru. Nevýhodou je vysoká hmotnost, křehkost a tříštivost. Skleněné brýlové čočky se proto nedoporučují pro děti a na sport!

Plastové materiály si získávají u lidí stále větší oblibu. Mezi jejich výhody patří nižší hmotnost, pružnost a větší odolnost vůči rozbití. Jsou zde však i nevýhody a to v podobě nízké odolnosti vůči poškrábání – to se řeší tvrzenou vrstvou.

Polykarbonát je speciální plastový materiál, je vysoce odolný vůči rozbití a nárazu, lehký, pružný. Je doporučován do sportovních brýlí a také pro děti.

Je důležité, aby se brýle nemlžily?

Nemlžící se brýle Vám zaručí bezstarostnou jízdu za jakéhokoli počasí. Nemusíte se bát, že se Vám brýle v nevhodné situaci zamlží a způsobí zhoršenou viditelnost.

Proti zamlžování skel na brýlích se nejčastějši používají větrací otvory. Ty Vám však nemusí zaručit 100% ochranu proti zamlžování. Účinnější je tzv. Anti-fog nebo dvojité vakuované sklo. Anti-fog je speciální vrstva proti kondenzování vody, která zabraňuje mlžení skel. V případě dvojitého vakuovaného skla jsou dvě skla neprodyšně spojena k sobě, což zajišťuje, že se brýle nemlží.

Jak se o brýle co nejlépe starat?

Aby Vám brýle dobře sloužily, je třeba o ně pečovat. Na úschovu je vhodné si pořídit tvrdé pouzdro s měkkou výstelkou uvnitř. Brýle nikdy nepokládejte tak, aby se skla dotýkala nějakého tvrdého povrchu.

Na běžné čištění brýlí jsou nejvhodnější speciální čisticí hadříky z mikrovlákna. Při čištění jakýmkoli hadříkem či kapesníkem na brýlové sklo netlačte! Pokud by se Vám mezi hadřík a sklo dostalo tvrdé smítko, může dojít k poškrábání skel. Vyhněte se používání silných (agresivních) čističů, které by mohly znehodnotit skla i obroučky (rámy) brýlí. A co čištění ultrazvukem? Je to nejdokonalejší způsob, jak brýle vyčistit. Vibrace vzniklé ultrazvukem přenášené v čisticím roztoku dokážou na fyzikálním principu kavitace oddělit usazenou nečistotu od plochy čočky i od materiálu obruby a tím se nečistoty ze špatně přístupných míst zbavit.