Jak vybrat centrální vysavač?

Obecně lze říci, že rychlý a snadný úklid lze zvládnout téměř s každým centrálním vysavačem. Rozdíl je samozřejmě ve výkonu a pořizovací ceně centrální jednotky. Účinnost a rychlost úklidu také významně ovlivňuje i vhodně použité příslušenství. Centrální vysavač ale zdaleka není jen o samotném vysávání, neboť nabízí hned několik užitečných vychytávek, které dokáží usnadnit každodenní úklid. Mezi ně například patří podlahová nametací štěrbina nebo samonavíjecí hadice VROOM.

Obecně lze říci, že rychlý a snadný úklid lze zvládnout téměř s každým centrálním vysavačem. Rozdíl je samozřejmě ve výkonu a pořizovací ceně centrální jednotky. Účinnost a rychlost úklidu také významně ovlivňuje i vhodně použité příslušenství. Centrální vysavač ale zdaleka není jen o samotném vysávání, neboť nabízí hned několik užitečných vychytávek, které dokáží usnadnit každodenní úklid. Mezi ně například patří podlahová nametací štěrbina nebo samonavíjecí hadice VROOM.

Doba čtení 9 min.
Kamila, redakce Heureka.cz

Jak funguje centrální vysavač?

Centrální vysávání pracuje na poměrně jednoduchém principu. Mimo obytnou část domu, například ve sklepě nebo garáži, je na zdi upevněna výkonná centrální jednotka. Při vysávání jsou veškeré nečistoty sváděny potrubím do centrální jednotky, kde jsou ukládány do prachového zásobníku. Proudící vzduch po přefiltrování odchází výfukovým potrubím nenávratně pryč – mimo dům.

Jaké jsou hlavní výhody centrálního vysávání?

Rychlost, pohodlí a čistota. Tato tři slova asi nejlépe vystihují výhody centrálního vysávání, jednu z největších vymožeností pro úklid (nejen domácností). Stačí vlastně jen připojit lehkou hadici do vysavačové zásuvky, cvaknout vypínačem na rukojeti a můžete začít tiše a elegantně vysávat.

Hlavní výhody centrálního vysávání jsou:

 • Méně práce a námahy

Žádné namáhavé tahání těžkého vysavače se spoustou elektrického kabelu.

Stačí pouhé zasunutí lehké hadice do zásuvky. Stisknutím vypínače na rukojeti aktivujete vysávací centrální jednotku - a můžete tiše začít...

 • Více výkonu = rychlejší úklid

Na rozdíl od běžných vysavačů jsou centrální vysavače mnohem účinnější, mají nižší spotřebu, několikanásobně větší zásobník na nečistoty a podstatně delší životnost.

 • Tichý provoz

Protože vysávací centrální jednotka není umístěna v obytné části domu, je vysávání příjemnější a neruší okolí.

 • Zdravé a čisté bydlení

Při vysávání centrálním vysavačem nedochází k víření prachu, a tím je rychlost a účinnost úklidu podstatně vyšší. Navíc na rozdíl od přenosných vysavačů nemusíte řešit účinnost filtrace, neboť ta je u centrálních vysavačů vždy rovných 100%, což jistě ocení především alergici.

Jak výkonný centrální vysavač budu potřebovat?

Pro výběr výkonově odpovídající centrální jednotky je důležité znát celkovou podlahovou plochu domu. Tu vypočítáte poměrně snadno, když půdorysnou plochu domu (m 2) vynásobíte počtem pater, která budete chtít centrálně vysávat.

Příklad výpočtu: Dům má vnější půdorys 10 x 11 m, dvě obytná podlaží a technické podlaží s garáží. Ve všech třech podlažích budou nainstalovány vysavačové zásuvky.

10 x 11 = 110 m2

110 x 3 = 330 m2

To znamená, že budeme vybírat centrální vysavač, který má doporučenou velikost podlahové plochy minimálně 330 m2.

Jakou délku vysavačové hadice zvolit?

Vysavačové hadice jsou vyráběny v délkách od sedmi až po téměř dvacet metrů. Délka hadice úzce souvisí s rozmístěním vysavačových zásuvek. V praxi to znamená, že po připojení hadice k zásuvce bychom měli jejím koncem bez problémů dosáhnout do všech nejzazších míst domu a to nejen podlah, ale i rohů místnosti, abychom mohli odstranit například nevzhledné pavučiny.

Z letité praxe si dovoluji tvrdit, že nejoblíbenější a zároveň nejpraktičtější hadice je o délce 9,1 metru. Hadice je osazena volně otočnou koncovkou pro připojení k zásuvce na jedné straně a k příslušenství na straně druhé. Nutno podotknout, že vysavačové hadice pro centrální vysávání jsou velmi lehké, pružné a maximálně odolné proti deformaci – jako je například nechtěné prošlápnutí. Hadice jsou vyráběny ve dvou standardech: s vypínačem a bez vypínače. Hadice s vypínačem na rukojeti umožňuje uživateli kdykoliv průběh vysávání přerušit- vypnutím centrální vysavačové jednotky. V případě hadice bez vypínače se jednotka zapíná automaticky vložením koncovky hadice do zásuvky. Zajímavým funkčním doplňkem hadice může být například ochranný textilní potah, který bezpečně ochrání cenný nábytek a rohy před možným poškozením.

3 důležitá doporučení při výběru centrálního vysavače

Důležitá doporučení:

 • Kvalitní motor se samostatným chlazením typu By-Pass, více oběžných kol

 • Celková velikost Vaší podlahové plochy a maximální délka potrubí (vzdálenost od nejvzdálenější zásuvky k centrální jednotce) by neměly překročit doporučené hodnoty uvedené výrobcem

 • Spolehlivá filtrace, která ochrání motor před poškozením a přitom výrazně nesníží sací výkon centrální jednotky

Každý „servisák“ Vám z praxe potvrdí, že tím nejdůležitějším na centrálním vysavači je kvalitní motor a ověřená filtrační metoda. V případě motoru je to poměrně snadné, neboť široko daleko jedinými dvěma opravdu spolehlivými výrobci motorů pro centrální vysavače jsou americká společnost Ametek a slovinský Domel.

O tom, zda centrální vysavač bude svým výkonem vyhovovat potřebám Vašeho domu, zase vypoví parametr s doporučenou velikostí podlahové plochy. Ovšem nejdůležitější vlastností je způsob použité filtrační metody. Filtrace by měla účinně oddělovat prachové částice z vysávaného vzduchu a tím zároveň chránit motor před poškozením.

Co je to By-Pass?

By-Pass představuje zcela oddělené a nezávislé chlazení elektrické části motoru. Vysavač tedy není chlazen proudem přefiltrovaného vzduchu jako u přenosných vysavačů, ale zcela samostatně vzduchem z místnosti, ve které je centrální jednotka umístěna. Jeho výhodou je vyšší účinnost motoru a podstatně delší životnost oproti přenosným vysavačům.

Jaká je spotřeba energie?

Asi budete mile překvapeni, ale centrální vysavač právě díky své masivnější konstrukci motoru a účinnější turbíně má oproti přenosným vysavačům nižší spotřebu energie. Svou roli zde samozřejmě hraje i kratší doba potřebná pro stejně velký úklid.

Jaké jsou provozní náklady?

Jedinou provozní investicí centrálního vysávání, tedy kromě spotřebované elektřiny, představují náklady na filtraci. Způsob použité filtrace jasně určuje, kolik Vás bude provoz centrálního vysavače stát a jakou životnost od centrální jednotky lze asi očekávat. Proto je dobré ještě před samotným nákupem znát celkové skutečné náklady na provoz centrálního vysavače. 

Co značka, to odlišný způsob filtrace. Často jsme bohužel svědky známého úkazu, kdy snaha o maximální se odlišení vítězí nad jednoduchostí a účelností. O úspěšnosti nakonec stejně tak jako tak rozhodujeme my, každodenní uživatelé. Stále více se totiž ukazuje, že drahý a neekologický provoz centrálního vysavače má dnes jen malou šanci na úspěch.

Cyklonová filtrace

Centrální jednotka nemá žádný filtr, separaci nečistot zajišťuje pouze cyklónový efekt.

 • Klady

Žádné provozní náklady

 • Zápory

Nižší životnost centrální jednotky působením abrazivních nečistot
Poměrně nepříjemný způsob čištění

Jednorázové filtrační sáčky

Nečistoty jsou postupně vrstveny do jednorázového filtračního sáčku vyrobeného z papíru nebo netkané textilie, ev. kombinací těchto materiálů. Hlavní potenciál využití je spíše u přenosných vysavačů.

 • Klady

Hygienická likvidace odpadu

 • Zápory

Drahý provoz - filtrační sáčky jsou jednorázové

Postupný pokles sacího výkonu

Skládaný polyesterový filtr

Přestože lze filtrační schopnost omytím povrchu "žeber" několikrát obnovit, jejich výměně se přesto časem neubráníte.

 • Klady

Nižší pořizovací cena centrální jednotky

 • Zápory

Poměrně nákladný provoz (filtr je třeba měnit)

Malá filtrační plocha - rychlý úbytek výkonu

Nehygienické a nepraktické čištění - po dobu schnutí musí být vysavač vyřazen z provozu

„Self Cleaning Filtration“ Systém neboli Samočistící filtrace 

Tento hojně používaný filtrační systém, který zpravidla nese obecný anglický název „Self Cleaning Filtration“ potvrzuje známé rčení, že v jednoduchosti je síla. Jak tato filtrace funguje? Představte si obrovský svislý rukáv, který je na konci uzavřený a každé zapnutí nebo vypnutí centrálního vysavače ho obrací z rubu na líc a obráceně, čímž dochází k neustálému uvolňování nečistot do sběrné nádoby.  

 • Klady

Žádné běžné provozní náklady v podobě jednorázových filtračních sáčků apod.

Poměrně vysoká odolnost a životnost

Minimální nároky na údržbu

Nízké provozní náklady

Poměrně vysoká odolnost a životnost

 • Zápory

Vyšší pořizovací cena

Nutnost pravidelného čištění oklepového filtru

Kvalitní a účelné příslušenství

Při nákupu centrálního vysavače je dobré pamatovat i na potřebné příslušenství. To je při samotném úklidu velice důležité. Totiž jen správně zvolené příslušenství zvládne rychlý a účinný úklid. Na každý typ podlahy, nábytku či čalounění je vhodný jiný druh nástavce. Důvod je prostý. Pouze odpovídajícími nástavci lze účinně a rychle odstranit i ty nejmenší částečky nečistot.

Vhodným příkladem může být kartáčový nástavec na domácí zvířata, který jistě ocení všichni chovatelé domácích mazlíčků nebo turbokartáč, který si zase hravě poradí s jakýmkoliv typem koberce. V široké nabídce příslušenství nechybí ani šetrná podlahová hubice z přírodních žíní či suchý mop na čištění tvrdých podlah.

Zkrátka, pryč jsou doby, kdy jsme při vysávání byli nuceni používat pouze jeden "všemohoucí" univerzální nástavec, který bezúčelně dřel koberec až do "morku kosti" a parkety zase "hobloval" se zručností truhlářského mistra. Bohu dík. Každý povrch si prostě žádá své. A  posuďte sami, že je z čeho vybírat: Na plovoucí podlahy nebo parkety šetrný kartáč z přírodních štětin či suchý mop. Pro případ, že máte větší množství koberců nebo chováte čtyřnohého miláčka je tu široký výběr turbokartáčů a konečně prachový kartáč, který si rychle poradí se všemi poličkami.

Chytré doplňky

Podlahová štěrbina – instaluje se do soklu kuchyňské linky nebo zádveří. Nečistoty stačí pouze namést před štěrbinu a ty pak jediným pohybem nožní páčky mizí potrubím do zásobníku centrálního vysavače.

VROOM je samonavíjecí hadice o délce 7,3 uzpůsobena k snadnému a rychlému použití. VROOM je ideální k rychlému úklidu malých ploch a suchých nečistot ve vysoce vytížených prostorách domu jako jsou kuchyně, jídelny, koupelny, ale třeba i auto v garáži.

Čím je dobré začít?

Pokud se centrální vysávání rozhodnete nainstalovat svépomocí, je dobré nejprve vše pečlivě rozvrhnout a naplánovat. Základem úvahy by mělo být vhodné umístění centrální jednotky a strategické rozmístění vysavačových zásuvek.

Kolik vysavačových zásuvek je zapotřebí?

V případě počtu vysavačových zásuvek platí naše zlaté pravidlo instalace "Méně je více". Čím méně zásuvek, tím bude vysávání komfortnější. Se standardní 9-ti metrovou vysavačovou hadicí lze z jedné zásuvky bez problémů obsloužit celou plochu patra rodinného domu (až 110 m2). Je tedy zbytečné, aby se akční rádiusy zásuvek navzájem překrývaly.

Rozmístění vysavačových zásuvek

Praktický postup: Kombinací dvou osvědčených metod snadno zjistíme, kolik vysavačových zásuvek budeme potřebovat.

 • Do náčrtku půdorysu, nejlépe v měřítku (M 1:100), vepíšeme z nejvzdálenějších bodů (rohů) kružnice o poloměru (9 cm). V průniku kružnic (viz. obr.) leží ideální místo budoucí vysavačové zásuvky.

 • Správnost si následně můžeme prakticky ověřit provázkem nebo drátem o délce 9-ti metrů, který bude představovat vysavačovou hadici a měl by volně spojovat nejvzdálenější místa domu s budoucí zásuvkou.

Vysavačové zásuvky budu součástí našeho každodenního života, proto musí být snadno přístupné.

POZOR: Zásuvku nikdy neplánujte za dveřmi na straně pantů kvůli obtížné manipulaci nebo v místě budoucího nábytku - např. uprostřed rovné zdi.

Kdy a jak se centrální vysavač instaluje?

Systém centrálního vysávání se dnes díky své cenové dostupnosti stává standardem při výstavbě nových rodinných či komerčních domů. Na instalaci centrálního vysavače ovšem není nikdy pozdě a lze jím samozřejmě a poměrně snadno dovybavit i již postavený dům

Instalace do novostavby

V případě novostavby je postup zcela jednoznačný -  rozvody se instalují pod povrch budoucích podlah do drážek ve zdech o velikosti cca 6x6 cm.

Realizace probíhá ve dvou fázích:

 • Instalace potrubních rozvodů

Instalace se provádí v hrubé stavbě domu souběžně s instalací ostatních rozvodů (vodoinstalace, elektroinstalace). Instalují se pouze zásuvkové základny (zároveň s budoucí omítkou), kabel dálkového ovládání 24V a vstupy pro VacPan, Vroom. Volné konce potrubí se zazátkují a přelepí, překontrolují se všechny spoje a zapojení elektroinstalace ovládání.

 • Zprovoznění

Závěrečnou a příjemnější fází je samotné zprovoznění systému centrálního vysávání. Instaluje se jednotka centrálního vysávání a dokončuje montáž všech vysavačových vstupů včetně elektrického 24 V ovládání. Veškeré úsilí je završeno kontrolou funkčnosti celého systému.

Dovybavení domu centrálním vysáváním

Představa, že dodatečná montáž centrálního vysávání se nevyplatí, protože znamená spoustu pracného sekání a nepořádku, není mnohdy opodstatněná.

Pokud dům dovybavujeme systémem centrálního vysávání, je potrubí vedeno na povrchu a kotveno speciálními příchytkami. Většinu potrubí lze rozvést suterénem nebo technickými místnostmi domu a zbylou část potrubí v obytných prostorách pak snadno překryjeme sádrokartonem nebo polystyrenovým hranolem. K potrubním  rozvodům lze rovněž dobře využít i již nepoužívaného komínu. Celou realizaci lze zvládnout velice rychle a navíc s minimálními stavebními zásahy.

Záruka a servis

Nedílnou součástí pořízení centrálního vysavače by měl být rovněž řádně zajištěný záruční a pozáruční servis. Záruční doby se podle značky centrálního vysavače zpravidla pohybují v rozpětí od dvou let stanovených zákonem až po následné různé formy nadstandardních záruk a servisních úkonů. Proto před samotným zakoupením centrálního vysavače je určitě vhodné se zajímat o rozsah a podmínky nabízených služeb nad rámec zákonné záruky, které daný prodejce nabízí.

Životnost a nároky na údržbu?

Životnost centrálního vysavače lze na rozdíl od toho přenosného směle počítat na desítky let. Robustní konstrukce samotného motoru a oddělený způsob chlazení je k tomu předurčuje. Údržba je rovněž podstatně snazší než u klasického vysavače. Stačí pouze několikrát do roka (zpravidla 3-4x) provést výrobcem předepsanou údržbu.

Nákupního radce dodal: allegrovac.cz