Jak vybrat chemické WC?

Hodí se na zahradu, chalupu, chatu i při kempování v přírodě. Chemická toaleta je nepostradatelným pomocníkem také v případě, že vlastníte pozemek bez připojení k inženýrským sítím a tudíž nemůžete klasický záchod připojit na odpad. Když už si chemické WC vybíráte, je dobré vědět, podle jakých parametrů byste se měli řídit.

Hodí se na zahradu, chalupu, chatu i při kempování v přírodě. Chemická toaleta je nepostradatelným pomocníkem také v případě, že vlastníte pozemek bez připojení k inženýrským sítím a tudíž nemůžete klasický záchod připojit na odpad. Když už si chemické WC vybíráte, je dobré vědět, podle jakých parametrů byste se měli řídit.

Doba čtení 3 min.
Míša, redakce Heureka.cz

Rozdělení podle splachování

Pístové chemické WC

Chcete-li, aby vám přenosné WC dlouho vydrželo, pak sáhněte po WC s pístovým splachovacím systémem. Snadno se ovládá, a navíc je velmi levné.

Měchové chemické WC

Tyto modely WC jsou ještě levnější než pístové, ale bohužel vydrží mnohem kratší dobu. Měch se snadno opotřebuje a ztrácí své charakteristické vlastnosti. Proto je po čase dobré vyměnit ho za nový.

Elektrické chemické WC

Je pohodlné na ovládání, ale na druhou stranu potřebujete napojení na elektrický obvod (12 V), jenž bude napájet čerpadlo. Z tohoto důvodu je jeho instalace složitější. Zároveň je také nejdražší ze všech typů.

Objem nádrže

Nejčastěji se setkáte se zásobníkem vody o objemu 15 l, na českém trhu ovšem seženete také suchý záchod s objemem menším než 15 l i větším než 20 l.

Rozměry

Nejdůležitější je pohlídat si výšku chemického WC. Nejoblíbenější jsou modely WC s výškou 40 cm a vyšší. Zejména lidé s pohybovými indispozicemi ocení vyšší WC. Hloubka se nejčastěji pohybuje mezi 40 až 60 cm a šířka mezi 35 až 45 cm. Samozřejmě platí, že čím je WC širší, tím je pohodlnější, ale také méně skladné.

Hmotnost

Hmotnost chemických WC se pohybuje okolo 5 kg, těžší toalety už budete přenášet hůře. Při výběru se také zaměřte na nosnost.

Speciální toaletní papír zajistí, že se rozloží při kontaktu s vodou.

Vestavné chemické WC

Oproti přenosným modelům se vestavné WC nedá libovolně přesouvat a připomíná klasickou toaletní mísu. Své využití najde především v obytných vozech, na lodi nebo v chatě, kde je na něj dostatek prostoru. Dá se napojit na vodovodní systém nebo můžete splachovací nádrž plnit zvenčí.

Údržba chemického WC

Aby vám tento typ toalety vydržel co nejdéle, musíte pravidelně vylévat odpadní nádrž a doplňovat oplachovou vodu. Jednou za čas je také dobré věnovat čas komplexní údržbě chemického záchodu. Je nutné odpadní nádrž vypláchnout vodou, abyste ji zbavili nahromaděné usazeniny. Několikrát do roka je také zapotřebí usazeniny rozpustit pomocí speciálního čistícího roztoku.

Jednou za čas toaletu pořádně vyčistěte a zbavte ji usazenin.

Příslušenství

Speciální toaletní papír

Klasický toaletní papír do chemického WC nepatří, neboť má příliš pevnou strukturu a mohl by toaletu ucpat. Pořiďte si rozkladový toaletní papír, který se rozloží při kontaktu s vodou a zabraňuje vzniku zápachu.

Chemie na čištění

Jejím hlavním úkolem je rozložit odpad a neutralizovat zápach. Rozdělujeme ji podle barev:

  • Modrá chemie se postará o rozklad fekálií a toaletního papíru

  • Zelená chemie je mnohem ekologičtější variantou péče o suchý záchod

  • Růžová chemie se přidává do splachovací nádržky a slouží hlavně k dezinfekci mísy a ke snadnému splachování

Zároveň můžeme chemii rozdělit ještě do dalších třech kategorií:

  • Rozkladová chemie se nalévá do odpadní nádrže a jejím úkolem je rozpustit odpad a zabránit šíření zápachu

  • Údržbová chemie se přidává do nádržky s vodou; krásně toaletu provoní a vydezinfikuje

  • Čistící chemie rozpouští usazeniny v odpadní kazetě

Nejčastější otázky

Je chemický záchod ekologický?

Ne tak docela. Pokud toužíte po zcela ekologické variantě toalety, pořiďte si kompostovací WC. Takové toalety nepotřebují vodu ani žádnou chemii. Jejich obsahem navíc lze hnojit rostliny, trávu nebo stromy.

Jak funguje chemické WC?

Přenosná chemická toaleta se skládá ze dvou částí. Horní část představuje mísu a splachovací nádrž. Spodní díl tvoří odpadní nádrž. Tyto dvě části jsou od sebe odděleny záklopkou a dají se od sebe odpojit. Díky tomu se snadno dostanete do spodní části s nálevkou, přes kterou doplníte modrou chemii a rovněž vypustíte nahromaděný odpad.