Jak vybrat chrastítko?

Hračky jsou neodmyslitelnou součástí dětského světa, což je dobře, neboť právě pomocí her děti rozvíjí svou fantazii, motoriku, rozum i smysly. Chrastítka pro nejmenší bychom měli vybírat s rozmyslem. Dnes jich najdeme na trhu nepřeberné množství, takže vybrat tu správnou je leckdy oříšek.

Hračky jsou neodmyslitelnou součástí dětského světa, což je dobře, neboť právě pomocí her děti rozvíjí svou fantazii, motoriku, rozum i smysly. Chrastítka pro nejmenší bychom měli vybírat s rozmyslem. Dnes jich najdeme na trhu nepřeberné množství, takže vybrat tu správnou je leckdy oříšek.

Doba čtení 2 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

Proč vybrat chrastítko

Chrastítko hraje důležitou roli v životě miminka. Má poslání dopřát mu radost a zábavu, ale především poskytuje možnost učit se a rozvíjet se. Ideální chrastítko pro dítě je takové, které motivuje ke hře, není statické a rozvíjí fantazii.

Vše co je pestré, vydává zvuk, dá se dát do pusy a vejde se do malé ručky, je vhodné pro kojence. Aby totiž chrastítko dítě zaujalo dlouhodobě, musí vytvářet podněty pro hru. Hrou se děti učí a poznávají svět. Některé chrastítka nabízejí více stimulů než jiné. Volba vhodného chrastítka se také musí odvíjet od věku dítěte.

Novorozenec sleduje předměty ve vzdálenosti asi 25 cm. Učí se udržet zrakový kontakt s předmětem. Dobře vnímá, kdo na něj mluví a napodobuje mimiku obličeje.

Miminka poslouchají raději hlubší tóny, které je uklidňují. Na konci 2. měsíce už zvládají pozorovat pohybující se předmět a umí se smát.

Pro novorozence a kojence do 3. měsíců jsou vhodné např. kolotoče na postýlku, chrastítka s hracím strojkem apod.

Miminka se učí vědomě ovládat své pohyby rukou a nohou. Pokud se jim podaří dotknout hračky, budou to chtít zopakovat. Učí se uchopit podanou hračku, ale ještě ji neudrží.

Pro kojence od 3. měsíců jsou vhodné barevné chrastítka, kousátka a také hračky se zrcátkem.

Tvary a barvy

Dětství se bez hraček a barev neobejde. Barvy velmi stimulují dětský vývoj. Tvar chrastítka je důležitý. Miminku se chrastítko musí dobře držet, nesmí být příliš těžké a zbytečně velké. Nabídka na trhu je opravdu velká a není jednoduché si vybrat.

Miminka zhruba od čtvrtého měsíce dokáží udržet v rukou hračky, rozvíjí svůj úchop mezi palcem a ukazováčkem a rozeznávají širokou škálu barev. Správné barvy a tvary podporují jeho tělesný i duševní vývoj. Chrastítka rozvíjí jejich sluch a hmat.

Chrastítka by měla být vytvořena tak, aby je dítě nemohlo rozebrat a aby svou velikostí a váhou byla přizpůsobena velikosti dětské ruky.

Na trhu jsou chrastítka různých barev a tvarů. Chrastítka jako zvířátka, míče, autíčka a jiné. Tvary kulaté, šišaté atd. Vybírejte takové chrastítka, které se budou Vašim dětem dobře držet, zaujmou je a budou bezpečná.

Materiál a hygiena

Na trhu jsou různá chrastítka. Jsou plastová, plyšová, tzv. chladící (gelová) a kombinace různých materiálů. Pro miminka je dobré, když se chrastítka dají snadno čistit. Děti je velmi často dávají do pusy, a proto je nutné dbát na hygienu.

Dětským nejcitlivějším hmatovým orgánem je pusa, která musí vše prozkoumat. Všechny hračky a jejich části musí být tak velké, aby je dítě nemohlo spolknout. Kromě toho nesmí mít žádné ostré hrany a musí být nerozbitné, jinak hrozí, že se dítě poraní.

Chrastítka by měly být pokud možno vyrobeny z přírodních materiálů, například ze dřeva nebo látek, jejichž povrch je zdravotně nezávadný (netoxické barvy apod.). Kvalita a bezpečnost hraček by měly být důkladně testovány. Doporučuje se kupovat kvalitní hračky od renomovaných výrobců. Lákavá cena a hezký obal však udělají při rozhodování v obchodě své.

Pro nejmenší děti je velmi důležité, zda se chrastítka dají snadno prát, omýt nebo čistit. Přitom není třeba čistit hračky dezinfekčními roztoky, stačí běžné omytí vodou.