Chůvička, nebo monitor dechu?
Zásadní rozdíl mezi chůvičkou a monitorem dechu je jejich účel. Zatímco dětské chůvičky primárně kontrolují, jestli miminko spinká a nepláče, monitory dechu hlídají pravidelnost dýchání. Jsou složené z podložky se senzory, která se umisťuje pod matraci. V případě vynechání a zástavy dechu spustí monitor alarm. Chůvičky fungují na principu vysílačky. Dětská jednotka plní funkci vysílače, který zaznamená zvuk, případně i obraz. Ten poté přenáší do rodičovské jednotky, přijímače. Ještě pohodlnější kontrolu umožní videochůvička přenášející i obraz z dětské postýlky či kočárku. Oproti klasické chůvičce má však méně stabilní signál.
Monitor dechu na plenku, nebo pod deku?
Na trhu častěji narazíte na deskové monitory, které se umístí pod dečku. Skládají se ze dvou kabelem propojených částí a během dětského spánku snímají pravidelnost dechu. Oproti tomu klipový monitor na plenku se umístí přímo k bříšku dítěte a je tak snadněji přenositelný.
Monitor deskový
Větší výběr
Dítě nijak neomezuje
Není vhodný pro časté přenášení
Je třeba zkontrolovat správnou tloušťku matrace
Monitor klipový
Snadno přenosný
Vhodný pro předčasně narozené děti
Lze používat kdekoliv, kde zrovna dítě usne (v zastaveném kočárku, postýlce, kolébce)
Nevydrží tak dlouho – jakmile se dítě začne přetáčet, není příliš praktický
Miminku může překážet
Nejčastější využití
Před výběrem konkrétního modelu si také zodpovězte otázku, kde budete zařízení používat nejčastěji. Od umístění by se měl dále odvíjet preferovaný způsob přenosu a dosah. Rádi trávíte volný čas na cestách nebo necháváte miminko spát v kočárku na zahradě? Pak spíše oceníte vyšší dosah signálu, senzory informující o teplotě v místnosti i skladnější provedení. Naopak u domácích chůviček si můžete připlatit za praktické funkce jako noční světlo nebo pouštění ukolébavek.