Video nákupní rádce
Jak vybrat chytré hodinky
Chytré hodinky jsou svým vzhledem blízko klasickým hodinkám. Některé modely jsou navíc dostatečně elegantní i ke společenskému oděvu. Upozorní vás na notifikace, příchozí volání či zprávy (některé umožní i odpovědět), lze jimi ovládat přehrávač hudby či měřit tělesnou aktivitu během sportu, klidu i spánku. Řada modelů umožňuje nainstalovat další aplikace, měnit vzhled ciferníku a další užitečné doplňky.
Velké množství funkcí
Notifikace a ovládání telefonu
Přehledný displej
Kratší výdrž baterie
Vyšší cena oproti chytrým náramkům
Dámské
Dámské chytré hodinky bývají drobnější konstrukce pro menší zápěstí, přičemž modely běžně najdete ve světlých barvách:
Pánské
Pánské chytré hodinky jsou projektované na mužská tedy větší zápěstí. Průměr ciferníku bývá větší a barvy většinou střídmější - přesto i v této kategorii najdete rozmanitou škálu barev hodinek i pásků:
Jaké chytré hodinky pro děti
Dětské chytré hodinky jsou specifické nejen menší velikostí a často veselými motivy, ale také užitečnými funkcemi, jako například sledování polohy, nebo upozornění na opuštění oblasti, abyste měli vždy přehled o tom, kde se vaše ratolest právě nachází.
Výběr chytrých hodinek podle parametrů
Operační systém a kompatibilita
Podobně jako mobilní telefony pracují i chytré hodinky na operačních systémech. Mnoho výrobců si vyvinulo své vlastní, které jsou kompatibilní jak s iOS, tak s Androidem či Windows Phone, ale třeba Apple Watch vám se Samsungem kamarádit nebudou a naopak. Myslete také na to, že u méně známých výrobců není český jazyk samozřejmostí.
Význam OS pro aplikace
Operační systém také určuje, jaké aplikace (pokud vůbec) lze do hodinek vlastně stáhnout. Android Wear či Watch OS (Apple) instalaci aplikací umožňují (např. Instagram, Twitter, Facebook, Facebook Messenger, Livesport, Uber, Shazam, Počasí atp.), a vaše hodinky tak nejsou pouhým zrcadlem mobilního displeje, ale proměňují je v „prodlouženou ruku“ telefonu.
Procesor a operační paměť
Frekvence procesoru je sice jedním z nejvíce zobrazovaných parametrů, ale stejně jako u mobilních telefonů platí, že rychlost zařízení je dána sladěním hardwaru a softwaru. Proto budou hodinky s vlastním operačním systémem i s nižší frekvencí procesoru stejně rychlé, ne-li rychlejší, než hodinky s vyšší frekvencí, ale univerzálním systémem.
Dražší hodinky (za několik tisíc korun) s možností instalace aplikací a aktivní prací s notifikacemi mívají minimálně dvoujádrový procesor a 512MB operační paměť.
Výdrž baterie
Podobně jako chytrý telefon, i chytré hodinky si vyžádají nabíjení jednou za den, nebo za dva. Výdrž baterie se obvykle pohybuje mezi 1 a 5 dny, přičemž dražší model neznamená automaticky delší výdrž. Většinou je tomu spíše naopak, protože čím více funkcí hodinky mají, tím více energie spotřebují. Za 1 až 2 hodiny jsou však plně nabité. Způsoby nabíjení se u jednotlivých modelů různí - některé si vystačí s klasickým USB, jiné můžete nabíjet bezdrátově a jiné zase jejich vlastní nabíječkou obsaženou v balení. Žádný způsob sice nepředstavuje komplikaci, ale klasické USB je zárukou, že vždy seženete potřebný kabel.
Ovládání
Levnější modely budete ovládat pravděpodobně výhradně pomocí dotykového displeje, některé jsou pak po vzoru klasických digitálních hodinek vbaveny ještě postranními tlačítky.
Apple své hodinky vybavil ikonickým kolečkem na straně displeje, které funguje jako tlačítko (zmáčknutím) i jako zoom (otáčením), což se v rozlehlém menu na malém displeji opravdu hodí.
Samsung zase některé své modely osadil otočným kroužkem okolo celého ciferníku, jehož otáčením přepínáte mezi aplikacemi a ovládáte i další funkce hodinek.
Je dobré si předem vyzkoušet, zda vám daný typ ovládání vyhovuje, ale u všech známých výrobců je tak intuitivní, že si na něj časem nepochybně zvyknete.
Displej
Rozlišení displeje chytrých hodinek není samo o sobě příliš vypovídající, důležitější je hodnota PPI (počet pixelů na palec), která vychází z poměru rozlišení a velikosti displeje. Co se velikosti týče, rozměrnější displej obsáhne více informací a bude čitelnější, ale rychleji zkonzujume baterii. To stejné platí se světelností displeje (udává se v cd/m2).
Technologie displeje
IPS – levnější varianta s horším podáním barev (zvláště černé), ale s dobrým poměrem ceny a kvality.
OLED/AMOLED – šetrnější ke zraku, skvělá čitelnost na slunci a výborné pozorovací úhly a barvy, cenově je však náročnější.
Zajímavá funkce „Always-on“, která udržuje displej neustále zapnutý. Hodinky tak ukazují čas a základní informace, i když jsou položené na stole před vámi, a vy tak nemusíte mačkat žádná tlačítka ani kroutit zápěstím, abyste se dozvěděli kolik je hodin.
Voděodolnost
Některé hodinky nesmí přijít do kontaktu s vodou, některé jsou voděodolné do sprchy a deště. Vodotěsné chytré hodinky pak můžete nosit i při potápění. Hloubka, do které se s nimi můžete ponořit, se pak liší od 5 do 50 metrů. Dobře si rozmyslete, jak budete hodinky používat a zda je vodotěsnost do 50 metrů nutná. Na druhou stranu do deště či do sprchy s nimi jednou vejde každý.
Tabulka voděodolnosti hodinek
Voděodolnost udává, jak velkému tlaku vody jsou hodinky schopny odolat. Udává se v atmosférách (ATM), přičemž platí, že 1 ATM = 10 metrů vodního sloupce.
|Označení vodotěsnosti| Stříkající voda | Sprchování, mytí rukou | Plavání, potápění | Hlubinné potápění |:-- |:--:|:--:| 3 ATM |ANO |NE |NE |NE 5 ATM |ANO |ANO |NE |NE 10 ATM |ANO |ANO |ANO | NE 20 ATM |ANO |ANO |ANO |ANO 30 ATM |ANO |ANO |ANO |ANO 50 ATM |ANO |ANO |ANO |ANO 100 ATM |ANO |ANO |ANO |ANO
Design a materiál
Vzhled bývá u módních doplňků pro někoho důležitější než samotná funkčnost. U hodinek, které na vaší ruce zahlédne každý, to platí dvojnásob. Vybrat si můžete ze dvou základních typů:
Hodinky s hranatým displejem – jsou přirozenější pro technologii dotykového ovládání a typické pro smartwatch jako takové.
Hodinky s kulatým displejem – jsou dnes jen těžko rozeznatelné od klasických ciferníků. Působí elegantně a není problém si je vzít ke společenskému oděvu.
Materiál, ze kterého jsou hodinky vyrobeny souvisí s odolností, ale také částečně se vzhledem. Dražší modely často kombinují sklo s kovem či keramikou, díky čemuž nejenže ustojí pády a otlučení, působí také velmi noblesně. Cenově méně náročné hodinky bývají celé z plastu nebo silikonu, jsou zase vhodné na sport a výhodou je u nich nízká váha.
Pásky k chytrým hodinkám
Samostatnou kapitolou je pak výběr pásku. Ten může být silikonový, kovový i kožený, ale hlavně je téměř vždy vyměnitelný. Nic vám tak nebrání vyzkoušet si každý den jiný nebo je střídat sezónně. Pásky a další příslušenství k chytrým hodinkám naleznete i v kategorii Příslušenství k chytrým hodinkám.
Jaké chytré hodinky koupit podle výbavy
NFC a bezkontaktní platby
Skrze NFC technologii můžete provádět bezkontaktní platby za podpory standardů jako Google Pay, Garmin Pay, Samsung Pay a Apple Pay. Je-li pro vás tato funkce důležitá, doporučujeme ověřit, zda daná služba funguje v ČR a zda ji podporuje i vaše banka.
Volání a SMS
Notifikace na hovory a příchozí zprávy je poměrně běžnou funkcí, pokud však chcete hovory uskutečňovat přímo z hodinek, ujistěte se, že jde o chytré hodinky s voláním. Pouhá přítomnost mikrofonu a reproduktoru nezaručuje schopnost telefonování. Mikrofon totiž může sloužit jen k hlasovému ovládání hodinek a reproduktor k přehrávání hudby.
Modely se slotem pro SIM kartu nebo zabudovanou eSIM k volání nepotřebují mít připojený mobil.
Další funkce
Chytré hodinky s GPS – vestavěná GPS umožní zaznamenat trasu chůze, nebo rychlost běhu/pohybu bez nutnosti propojení s telefonem během aktivity.
Chytré hodinky s krokoměrem – dnes již součást zákaldních funkcí prakticky u všech chytrých hodinek.
Hybridní chytré hodinky – kombinují klasické analogové ručičky s digitálním displejem, na kterém můžete sledovat denní cíle.
Chytré hodinky s měřením tepu – většina chytrých hodinek měří tep ze zápěstí, další pak umožňují připojení hrudního pásu, který je přesnější .
Měření okysličení krve – snímač saturace kyslíku v krvi, může včas upozornit na zdravotní problémy. U zdravého člověka by měla hodnota dosahovat 95 - 99 %.
Měření krevního tlaku – funkce je užitečná zejména pro osoby s kolísajícím krevním tlakem nebo potížemi se srdcem.
Wi-Fi – přímé připojení k internetu, umožní stahování dat či aplikací nezávisle na mobilním telefonu.
Hudební aplikace – skrze chytré hodinky můžete ovládat přehrávač hudby v mobilu, hlasitost apod.
Ovládání spouště fotoaparátu v mobilu – hodí se při focení selfie nebo skupinových fotografií.
Teploměr – je schopen změřit aktuální okolní teplotu vzduchu, případně i vaši tělesnou teplotu.
G – senzor (akcelerometr) – slouží k přesnému sledování pohybu, reaguje na naklonění a zrychlení přístroje.
Nejčastější dotazy
Jaký je rozdíl mezi hodinkami a náramkem?
Nejčastěji výbavou a funkcemi, dále poté designem a v neposlední řadě cenou - ta se však vždy v každé kategorii odvíjí od výbavy konkrétního modelu. Platí ovšem, že chytré náramky jsou cenově dostupnější, zejména díky menšímu množství funkcí.
Budou chytré hodinky kompatibilní s mým telefonem?
Kompatibilitu s mobilním telefonem určuje operační systém. Pokud vlastníte iPhone, porozhlédněte se po Apple Watch, s jiným OS si pravděpodobně nebude rozumět. Většina ostatních výrobců však myslí na všechny uživatele a jejich OS je kompatibilní i s iOS, Androidem nebo Windows Phone.
Které hodinky mají funkci detekci pádu?
Vestavěný akcelerometr, který dokáže detekovat pád, mají ve výbavě nejčastěji chytré hodinky Garmin a Apple Watch. Ty potom také dokáží odeslat SOS zprávu a přivolat pomoc.
Jak poznám, že mohu s hodinkami telefonovat?
Hodinky, které zprostředkují telefonní hovory musí mít vestavěný mikrofon a reproduktor. Jejich pouhá přítomnost však nezaručuje schopnost telefonování. Mikrofon totiž může sloužit jen k hlasovému ovládání hodinek a reproduktor k přehrávání hudby.