Jak vybrat chytré hodinky?

Chytré hodinky nabízí řadu funkcí, z nichž přesný čas je paradoxně tou nejméně zajímavou. Zobrazují notifikace, měří tělesné funkce, sledují aktivitu, lze s nimi ovládat telefon na dálku, komunikovat přes ně nebo s nimi bezkontaktně platit v obchodě. Některé cílí na aktivní sportovce, jiné lákají na elegantní provedení a funkce. Jak vybrat chytré hodinky v široké nabídce vám nyní poradíme.

Chytré hodinky nabízí řadu funkcí, z nichž přesný čas je paradoxně tou nejméně zajímavou. Zobrazují notifikace, měří tělesné funkce, sledují aktivitu, lze s nimi ovládat telefon na dálku, komunikovat přes ně nebo s nimi bezkontaktně platit v obchodě. Některé cílí na aktivní sportovce, jiné lákají na elegantní provedení a funkce. Jak vybrat chytré hodinky v široké nabídce vám nyní poradíme.

Doba čtení 8 min.
Regina, redakce Heureka.cz
Jak vybrat chytré hodinky

Video nákupní rádce

Jak vybrat chytré hodinky

Chytré hodinky jsou svým vzhledem blízko klasickým hodinkám. Některé modely jsou navíc dostatečně elegantní i ke společenskému oděvu. Upozorní vás na notifikace, příchozí volání či zprávy (některé umožní i odpovědět), lze jimi ovládat přehrávač hudby či měřit tělesnou aktivitu během sportu, klidu i spánku. Řada modelů umožňuje nainstalovat další aplikace, měnit vzhled ciferníku a další užitečné doplňky.

 • Velké množství funkcí

 • Notifikace a ovládání telefonu

 • Přehledný displej

 • Kratší výdrž baterie

 • Vyšší cena oproti chytrým náramkům

Dámské

Dámské chytré hodinky bývají drobnější konstrukce pro menší zápěstí, přičemž modely běžně najdete ve světlých barvách:

Pánské

Pánské chytré hodinky jsou projektované na mužská tedy větší zápěstí. Průměr ciferníku bývá větší a barvy většinou střídmější - přesto i v této kategorii najdete rozmanitou škálu barev hodinek i pásků:

Jaké chytré hodinky pro děti

Dětské chytré hodinky jsou specifické nejen menší velikostí a často veselými motivy, ale také užitečnými funkcemi, jako například sledování polohy, nebo upozornění na opuštění oblasti, abyste měli vždy přehled o tom, kde se vaše ratolest právě nachází.

Výběr chytrých hodinek podle parametrů

Operační systém a kompatibilita

Podobně jako mobilní telefony pracují i chytré hodinky na operačních systémech. Mnoho výrobců si vyvinulo své vlastní, které jsou kompatibilní jak s iOS, tak s Androidem či Windows Phone, ale třeba Apple Watch vám se Samsungem kamarádit nebudou a naopak. Myslete také na to, že u méně známých výrobců není český jazyk samozřejmostí.

Procesor a operační paměť

Frekvence procesoru je sice jedním z nejvíce zobrazovaných parametrů, ale stejně jako u mobilních telefonů platí, že rychlost zařízení je dána sladěním hardwaru a softwaru. Proto budou hodinky s vlastním operačním systémem i s nižší frekvencí procesoru stejně rychlé, ne-li rychlejší, než hodinky s vyšší frekvencí, ale univerzálním systémem.

Dražší hodinky (za několik tisíc korun) s možností instalace aplikací a aktivní prací s notifikacemi mívají minimálně dvoujádrový procesor a 512MB operační paměť.

Výdrž baterie

Podobně jako chytrý telefon, i chytré hodinky si vyžádají nabíjení jednou za den, nebo za dva. Výdrž baterie se obvykle pohybuje mezi 1 a 5 dny, přičemž dražší model neznamená automaticky delší výdrž. Většinou je tomu spíše naopak, protože čím více funkcí hodinky mají, tím více energie spotřebují. Za 1 až 2 hodiny jsou však plně nabité. Způsoby nabíjení se u jednotlivých modelů různí - některé si vystačí s klasickým USB, jiné můžete nabíjet bezdrátově a jiné zase jejich vlastní nabíječkou obsaženou v balení. Žádný způsob sice nepředstavuje komplikaci, ale klasické USB je zárukou, že vždy seženete potřebný kabel.

Nabíjení chytrých hodinek.

Ovládání

Levnější modely budete ovládat pravděpodobně výhradně pomocí dotykového displeje, některé jsou pak po vzoru klasických digitálních hodinek vbaveny ještě postranními tlačítky.

 • Apple své hodinky vybavil ikonickým kolečkem na straně displeje, které funguje jako tlačítko (zmáčknutím) i jako zoom (otáčením), což se v rozlehlém menu na malém displeji opravdu hodí.

 • Samsung zase některé své modely osadil otočným kroužkem okolo celého ciferníku, jehož otáčením přepínáte mezi aplikacemi a ovládáte i další funkce hodinek.

Je dobré si předem vyzkoušet, zda vám daný typ ovládání vyhovuje, ale u všech známých výrobců je tak intuitivní, že si na něj časem nepochybně zvyknete.

Personalizovaný displej je jednou z výhod chytrých hodinek.

Displej

Rozlišení displeje chytrých hodinek není samo o sobě příliš vypovídající, důležitější je hodnota PPI (počet pixelů na palec), která vychází z poměru rozlišení a velikosti displeje. Co se velikosti týče, rozměrnější displej obsáhne více informací a bude čitelnější, ale rychleji zkonzujume baterii. To stejné platí se světelností displeje (udává se v cd/m2).

Technologie displeje

 • IPS – levnější varianta s horším podáním barev (zvláště černé), ale s dobrým poměrem ceny a kvality.

 • OLED/AMOLED – šetrnější ke zraku, skvělá čitelnost na slunci a výborné pozorovací úhly a barvy, cenově je však náročnější.

Voděodolnost

Některé hodinky nesmí přijít do kontaktu s vodou, některé jsou voděodolné do sprchy a deště. Vodotěsné chytré hodinky pak můžete nosit i při potápění. Hloubka, do které se s nimi můžete ponořit, se pak liší od 5 do 50 metrů. Dobře si rozmyslete, jak budete hodinky používat a zda je vodotěsnost do 50 metrů nutná. Na druhou stranu do deště či do sprchy s nimi jednou vejde každý.

Design a materiál

Vzhled bývá u módních doplňků pro někoho důležitější než samotná funkčnost. U hodinek, které na vaší ruce zahlédne každý, to platí dvojnásob. Vybrat si můžete ze dvou základních typů:

 • Hodinky s hranatým displejem – jsou přirozenější pro technologii dotykového ovládání a typické pro smartwatch jako takové.

 • Hodinky s kulatým displejem – jsou dnes jen těžko rozeznatelné od klasických ciferníků. Působí elegantně a není problém si je vzít ke společenskému oděvu.

Materiál, ze kterého jsou hodinky vyrobeny souvisí s odolností, ale také částečně se vzhledem. Dražší modely často kombinují sklo s kovem či keramikou, díky čemuž nejenže ustojí pády a otlučení, působí také velmi noblesně. Cenově méně náročné hodinky bývají celé z plastu nebo silikonu, jsou zase vhodné na sport a výhodou je u nich nízká váha.

Zvolte pásek, který bude ladit k vašemu outfitu.

Jaké chytré hodinky koupit podle výbavy

NFC a bezkontaktní platby

Skrze NFC technologii můžete provádět bezkontaktní platby za podpory standardů jako Google Pay, Garmin Pay, Samsung Pay a Apple Pay. Je-li pro vás tato funkce důležitá, doporučujeme ověřit, zda daná služba funguje v ČR a zda ji podporuje i vaše banka.

Volání a SMS

Notifikace na hovory a příchozí zprávy je poměrně běžnou funkcí, pokud však chcete hovory uskutečňovat přímo z hodinek, ujistěte se, že jde o chytré hodinky s voláním. Pouhá přítomnost mikrofonu a reproduktoru nezaručuje schopnost telefonování. Mikrofon totiž může sloužit jen k hlasovému ovládání hodinek a reproduktor k přehrávání hudby.

Další funkce

 • Chytré hodinky s GPS – vestavěná GPS umožní zaznamenat trasu chůze, nebo rychlost běhu/pohybu bez nutnosti propojení s telefonem během aktivity.

 • Chytré hodinky s krokoměrem – dnes již součást zákaldních funkcí prakticky u všech chytrých hodinek.

 • Hybridní chytré hodinky – kombinují klasické analogové ručičky s digitálním displejem, na kterém můžete sledovat denní cíle.

 • Chytré hodinky s měřením tepu – většina chytrých hodinek měří tep ze zápěstí, další pak umožňují připojení hrudního pásu, který je přesnější .

 • Měření okysličení krve – snímač saturace kyslíku v krvi, může včas upozornit na zdravotní problémy. U zdravého člověka by měla hodnota dosahovat 95 - 99 %.

 • Měření krevního tlaku – funkce je užitečná zejména pro osoby s kolísajícím krevním tlakem nebo potížemi se srdcem.

 • Wi-Fi – přímé připojení k internetu, umožní stahování dat či aplikací nezávisle na mobilním telefonu.

 • Hudební aplikace – skrze chytré hodinky můžete ovládat přehrávač hudby v mobilu, hlasitost apod.

 • Ovládání spouště fotoaparátu v mobilu – hodí se při focení selfie nebo skupinových fotografií.

 • Teploměr – je schopen změřit aktuální okolní teplotu vzduchu, případně i vaši tělesnou teplotu.

 • G – senzor (akcelerometr) – slouží k přesnému sledování pohybu, reaguje na naklonění a zrychlení přístroje.

Chytré hodinky vám nabídnou nepřeberné množství funkcí a aplikací.

Nejčastější dotazy