Jak vybrat chytrý náramek?

Chytrý náramek je takový osobní trenér, který bude vždy po ruce. Sleduje vaši denní aktivitu a měří sportovní výkony, kromě toho zobrazí notifikace z připojeného chytrého telefonu a dovolí vám některého jeho funkce na dálku ovládat. Jak si z široké nabídky vybrat ten správný chytrý náramek?

Chytrý náramek je takový osobní trenér, který bude vždy po ruce. Sleduje vaši denní aktivitu a měří sportovní výkony, kromě toho zobrazí notifikace z připojeného chytrého telefonu a dovolí vám některého jeho funkce na dálku ovládat. Jak si z široké nabídky vybrat ten správný chytrý náramek?

Doba čtení 5 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Kompatibilita s telefonem a uživatelské rozhraní

Většina chytrých náramků je kompatibilní se systémy Android a iOS. Liší se ale podporované verze, u Androidu je to většinou 4.3 nebo 4.4 a novější, v případě iOS pak verze 7.0, někdy i 8.0. V praxi to znamená, že s telefonem mladším čtyř let budete mít problémy jen výjimečně, přesto je na místě si kompatibilitu raději důkladně ověřit. S Windows Phone pracuje výrazně menší část náramků, v portfoliích značek Xiaomi, Fitbit či Garmin však kompatibilní produkty naleznete. Smartphone také musí podporovat Bluetooth 4.0, ale i zde platí, že to už je několik let standardem.

Zjistěte si také, jakou aplikaci výrobce k zařízení dodává a jak je uživateli hodnocena. To můžete jednoduše zjistit tak, že si v obchodě s aplikacemi (Google Play, App Store) projdete recenze. Nezapomeňte také prozkoumat, jestli vám v aplikaci nechybí nějaká pro vás důležitá funkce. Tou může být například podpora upozornění pro vaši oblíbenou chatovací aplikaci. Někteří výrobci mají kromě aplikace pro smartphony i webové rozhraní, k němuž můžete přistoupit přes počítač. Především u dražších modelů je často možné propojit fitness náramek s dalšími službami. Může jít o populární sportovní aplikace jako Strava nebo třeba aplikace zaměřené na hubnutí jako Noom či kalorické tabulky.

Výdrž baterie a možnost její výměny

Průměrná výdrž baterie chytrých náramků se pohybuje mezi jedním až dvěma týdny. Záleží především na tom, jestli mají displej nebo indikační pouze LED diody, ale také jak jsou používány – například větší množství vibračních notifikací dokáže ukrojit i několik dní. Většina zařízení má zabudovaný akumulátor, který se dobíjí pomocí kabelu a vyměnit ho může pouze servis. Setkat se ale můžete i s náramky, které mají klasickou vyměnitelnou „hodinkovou“ baterii.

Design, materiál a ergonomie

Vzhled náramků je obvykle velmi prostý, výrobci ale často nabízejí výrazná barevná provedení, která z něj mohou udělat i výraznou součást outfitu. Levnější modely mají řemínek standardně pryžový, silikonový či plastový. Někteří výrobci nabízejí možnost řemínky měnit a u oblíbených produktů si pak můžete vybrat takřka libovolný materiál i barevné provedení.

Odolnost

Jediným citlivým místem chytrých náramků bývá displej. Většinou je ukryt pod odolným sklíčkem, které zamezí menším škrábancům, tvrdý pád na zem by ale nemuselo vydržet. Ty nejdražší modely mají sklo safírové. Pokud ale vybíráte v nižší cenové hladině a očekáváte, že by displej mohl často přicházet do nebezpečných situací, určitě si k němu pořiďte ochrannou fólii.

Důležitým kritériem je také odolnost náramku proti vodě. Pokud s náramkem chcete plavat, potřebujete certifikaci IP68, která zaručuje, že do zařízení nevnikne žádná voda ani prach. Nezapomeňte ale zkontrolovat, jestli náramek má i speciální režim pro plavání.

Chytré náramky

Displej

Na obrazovce fitness náramků se standardně zobrazují kromě času a případných upozornění především dosud zaznamenané údaje, tedy například počet kroků a aktuální tep. 

Běžnější jsou zařízení s malými OLED displeji o úhlopříčce mezi 0,6 – 1 palcem, což si můžete představit jako průměr některé z českých mincí. Ty jsou k akumulátoru velmi šetrné, a představují tak ideální kompromis mezi funkčností a výdrží. Na trhu narazíte i na chtyré náramky s barevnými displeji, které už mohou zobrazovat podrobnější údaje o upozorněních a umožnit i základní ovládání telefonu, zde se ale bez nabíječky většinou neobejdete déle než dva dny. Kvůli větší úhlopříčce je také displej náchylnější k poškození.

Funkce, výbava, příslušenství

Volbu ideálního náramku z velké části určuje, jak jej hodláte využívat. V případě, že vás zajímají hlavně notifikace a počítání kroků, bude vám stačit některý z levnějších modelů, který využívá k zaznamenávání pohybu akcelerometr. Naopak chcete-li přesné zaznamenávání běžecké trasy, poohlédněte se raději po dražším kousku se zabudovanou GPS. Chcete-li častěji měřit fyzickou zátěž, určitě se zaměřte také na senzor srdečního tepu.

Dražší modely umožňují propojení s dalším chytrým zařízením, například hrudním pásem, levnější zase využívají optické měření pomocí laseru. To je sice výrazně pohodlnější, výsledky jsou ale spíše orientační. Většina chytrých náramků také slouží jako budík, který díky vibracím nebudí nikoho jiného než vás.

Pokročilejší funkcí je chytré buzení, jež rozpozná, kdy jste v lehké fázi spánku, a vzbudí vás právě v tu dobu. Kromě tepu je dobrým ukazatelem zátěže také sledování maximálního objemu využitého kyslíku, to ale najdete jen u několika dražších modelů. Většina chytrých náramků také slouží jako budík, který díky vibracím nebudí nikoho jiného než vás.

Dbejte také na to, jestli k vašemu vybranému náramku je k dostání i nějaké příslušenství. Vhod může přijít například ochranné krycí sklíčko na displej.

Cena

Cenově se chytré náramky pohybují zhruba od několika stovek korun až k částkám atakujícím hranici 4 000 Kč. Záleží především na množství funkcí – jestli chcete komplexně monitorovat veškeré své aktivity, nebo vám naopak stačí jen „trochu chytřejší ukazatel času“. Zlatá střední cesta se nachází v cenách kolem tisíce korun, za které najdete velmi vybavené kousky s kvalitními aplikacemi. Pro vskutku nenáročného uživatele, požadujícího jen přehled o čase a krocích, bohatě stačí i levné základní modely.

Závěr? Vybírejte podle funkcí

Základem úspěchu je určit si, jaké funkce jsou pro vás klíčové. Chcete-li především přehled o svém pohybu, zjistěte si například v recenzích, jak přesné údaje chytrý náramek dokáže poskytnout, a určitě sáhněte po modelu s možností měřit tep. Pokud vám jde především o upozornění, zjistěte, jestli náramek umí zobrazit i podrobnější informace (například jméno odesílatele zprávy).

Důležité také je, zdali umí posílat upozornění i z jiných než výchozích aplikací, tedy například z WhatsAppu místo základního klienta pro SMS. A jestliže vám záleží na celkovém přehledu o vaší aktivitě, určitě zjistěte, jaká data náramek dokáže zaznamenat a jak je zobrazuje v aplikaci.