Jak vybrat čističku a zvlhčovač vzduchu?

Kvalita vzduchu, který denně dýcháme má vliv na naše zdraví a celkovou duševní pohodu. Pokud jste navíc vy, nebo někdo jiný v domácnosti, alergik či astmatik, nákup čističky vzduchu, případně i zvlhčovače, potěší vaše plíce, napuchlé oči i nos, a to nejen v pylové sezóně. Vše podstatné si přečtěte v našem rádci Jak vybrat čističku a zvlhčovač vzduchu.

Kvalita vzduchu, který denně dýcháme má vliv na naše zdraví a celkovou duševní pohodu. Pokud jste navíc vy, nebo někdo jiný v domácnosti, alergik či astmatik, nákup čističky vzduchu, případně i zvlhčovače, potěší vaše plíce, napuchlé oči i nos, a to nejen v pylové sezóně. Vše podstatné si přečtěte v našem rádci Jak vybrat čističku a zvlhčovač vzduchu.

Doba čtení 11 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Jak vybrat čističku a zvlhčovač vzduchu

Video nákupní rádce

Jak vybrat čističku a zvlhčovač vzduchu podle typu přístroje

Čistička

I když se jedná o velmi podobné přístroje, čističky vzduchu a zvlhčovače nabídnou ve svém zpracování několik rozdílů. Čistička vzduchu je vhodná do každé domácnosti, ať už bydlíte ve městě, nebo na venkově, vždy je dobré dýchat co nejčistší vzduch.

Dokáže vyčistit vzduch od pylů, prachu, roztočů apod. Některé modely odstraní i jedovaté toxiny, bakterie nebo plísně. Samozřejmě se díky ní zbavíte výparů z vaření a cigaretového kouře. Tím vším výrazně uleví alergikům a astmatikům. Zároveň překvapí levným provozem, protože většina čističek spotřebuje stejné množství energie jako např. žárovka.

Při výběru se zaměřte na typ a údržbu filtrů. Čistička vzduchu s omyvatelným filtrem vyžaduje pravidelné umývání, a tak se škodlivé částice mohou opět uvolnit do ovzduší. Důležitá je i životnost filtrů, která se většinou pohybuje mezi 6–12 měsíci.

Některé čističky mají přídavné funkce, např. čistička se zvlhčovačem pomůže rovněž se suchým vzduchem v bytě, především v zimním období, čistička vzduchu s ionizátorem snižuje únavu a stres, a má tak pozitivní vliv na celkovou psychiku. Vybrané modely s předfiltrem zachytí i hrubé nečistoty, jako jsou např. zvířecí chlupy.

Čističky vzduchu Ultrazvuková čistička vzduchu Vodní čistička vzduchu Plazmová čistička vzduchu

Zvlhčovač

Zvlhčovač vzduchu je vhodný do každé domácnosti, ve které je problém s příliš suchým vzduchem, a to především v zimním a topném období. Usnadňuje dýchání a má vliv také na kvalitu spánku. Ideální stav je 45–55% vlhkost vzduchu v létě a v zimním období pak 45–65 %. Zvlhčené sliznice dýchacích cest lépe zachycují bakterie a viry, které mohou způsobit respirační onemocnění.

Zvlhčovače s horkou párou ničí bakterie a mikroorganismy. Jsou menších rozměrů a lze je umístit prakticky kamkoliv, kde nejsou v bezprostřední blízkosti předměty citlivé na vlhkost. Většina modelů disponuje integrovaným osvětlením, které může dětem nahradit noční světlo při usínání.

Vzduch přímo nečistí, ale usnadňují dýchání. Pokud je chcete využívat především v noci, dbejte na výšku maximální hlučnosti. Mezi nejtišší modely patří ultrazvukový zvlhčovač vzduchu.

Zvlhčovače vzduchu Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu

Pračky vzduchu

Rozhodně byste neměli pračku vzduchu zaměňovat s čističkou. I když se jmenují podobně, jde o diskové zvlhčovače. Nabírají do sebe vodu, kterou následně odpařují do vzduchu. Praní vzduchu funguje na principu rotace dvou disků ve vodní lázni. Vzduch se tak zcela přirozeně zvlhčuje a zčásti i zbavuje prachu.

Ionizátory

Ionizátor je specifický v tom, že alergeny nezachycuje, ale neutralizuje. Navíc tímto přístrojem neprochází vzduch. Samotná neutralizace funguje tak, že ionizátor vypouští do prostředí záporné ionty a ty na sebe vážou většinou kladně nabité nečistoty. Právě výskyt kladných iontů může způsobovat únavu, bolest hlavy nebo podrážděnost.

Jakou čističku vzduchu podle parametrů

Výkon

Potřebný vzduchový výkon získáte tak, že objem místnosti vynásobíte hodnotou alespoň 2,5×. Pokud jsou v domácnosti alergici, vynásobte objem místnosti 4×. Vždy počítejte s tím, že čistička je schopná obsloužit pouze jednu místnost. Přístroje jsou však často přenosné, takže je můžete přenášet podle potřeby. Některé modely dokonce disponují kolečky pro snadnější přemístění.

Rozměry a hmotnost

Ty nejmenší přístroje můžete položit na poličku v pokoji. Větší modely pak bývají také výkonnější, nicméně ani tak se nejedná o velikosti, které by v bytě překážely. Standardně mohou mít až 50 × 30 × 25 cm.

Podobné jako s velikostí je to i s váhou čističky. Může vážit několik stovek gramů, ale s většími rozměry roste i váha. Přesto můžete počítat s hodnotami do 10 kg.

Hlučnost

Obecně můžete vycházet z předpokladu, že čím větší výkon, tím vyšší bude i míra hluku. A jakkoliv přes den může být provoz hlučnější, pokud budete mít přístroj puštěný i v noci, budete chtít klid. V každém případě by hodnoty neměly přesahovat 50 dB, v noci pak 30 dB. Některé modely disponují funkcí noční režim, kdy se čistička ztiší na minimum a nebude vás rušit ze spánku.

Příkon

Pohybuje se od 3 W až po 50 W a více u nejvýkonnějších modelů. Pro představu to je podobná úroveň, jakou mají žárovky. Nižší spotřebu pak mají čističky bez topného tělesa nebo motoru, což ale může znamenat i nižší účinnost.

Funkce čističky

 • Časovač – nastavte si sami, jak dlouho má být čistička v provozu. Přístroje mají většinou několik přednastavených hodnot.

 • Odložený start – ideální funkce ve chvíli, když chcete mít čističku v provozu během svojí pracovní doby. Nastavíte odložený start a přístroj spustí za vámi zadanou dobu.

 • Indikátor výměny filtru – nespoléhejte se na pravidelné intervaly. Akce jako stěhování nebo venkovní čištění mohou neplánovaně zvednout množství prachu u vás doma. S touto funkcí vám čistička sama řekne, kdy je třeba vyměnit filtr.

 • Ionizátor – funkce, díky které se urychluje shlukování prachových částí nebo sedimentací, a zvyšuje tak výkonnost čističek. Extrémně silné ionizátory mohou výjimečně způsobit bolest hlavy, nicméně takové přístroje s HEPA filtrem neobsahují.

 • Noční režim – pokud plánujete mít čističku v provozu i během noci, zvolte modely s tímto režimem. Během něj se sníží hlučnost (spolu s výkonem) a mohou se vypnout např. i informační diody nebo displej.

 • Čistička vzduchu s UV lampou – UV záření pomáhá sterilizovat vzduch a odstraňovat z něj tak viry a bakterie. Vzhledem k tomu, že UV lampa je uzavřená uvnitř čističky, nemusíte se bát negativních účinků.

 • Dálkové ovládání – stejně snadno, jako jste si zvykli na ovladač k televizi, zvyknete si i na ovladač k čističce vzduchu. Ovladač může být co nejjednodušší a slouží pouze k vypnutí či zapnutí přístroje, sofistikovanější model ovládá kompletní funkce čističky.

 • Displej – dokáže poskytovat mnoho informací – teplotu vzduchu nebo jeho vlhkost, zapnutý program čištění nebo další doplňkové funkce.

 • Senzor kvality vzduchu – jednoduchý senzor, který vám oznamuje, jaká je kvalita vzduchu ve vašem pokoji, kolik času může trvat vyčištění nebo kdy už není třeba mít přístroj zapnutý.

 • Regulace proudění vzduchu – sami si nastavte směr nebo intenzitu proudícího vzduchu. Nemanipulujte s celou čističkou, kontrolujte jenom proud vzduchu.

Typy filtrů do čističky

 • Uhlíkový filtr slouží především k zachytávání pachů ze vzduchu. Je možné ho kombinovat příkladně s HEPA filtrem.

 • Prachový filtr často slouží jako předfiltr pro HEPA filtr. Čistič vzduchu od prachu zachytává větší částice prachu, a brání tak v zanesení dalšího filtru. Kombinace s HEPA filtrem je ideální pro prašnější prostředí.

 • Čistička vzduchu s HEPA filtrem má jako jediná garantovanou účinnost 99,97 % a zachytává i velmi malé částice do 0,3 mikronu. Zbavuje vzduch pylu nebo úlomků zvířecí srsti, proto je ideální pro alergiky nebo astmatiky.

 • Elektrostatický filtr čistí vzduch na principu magnetismu. Nicméně pokud není v kombinaci s ventilátorem, pokryje pouze nejbližší okolí čističky. Předchozí varianty jsou prakticky vždy efektivnější.

Jaký zvlhčovač vzduchu podle typu

 • Tvořící páru – tento typ produkuje teplou sterilní páru, která dokáže zabíjet bakterie a jiné mikroorganismy. Zvlhčovače jsou účinnější a výkonnější, nepotřebují spotřební materiál, ale na druhou stranu mají vyšší spotřebu.

 • S přirozeným odparem – suchý vzduch je nasáván přes zvlhčovací filtr a tím získává potřebnou vlhkost. Celý proces je jednoduchý a prakticky bezúdržbový. Není však příliš vhodný pro alergiky z důvodu možného vzniku a růstu bakterií.

 • Ultrazvukové – v tomto případě využívají přístroje ultrazvuk, kterým mění vodu na parní mlhu. Mají malou spotřebu energie, ale je třeba měnit demineralizační filtry.

 • Diskové – takzvané vzduchové pračky, kdy ve vodní lázni rotují speciální disky a vzduch přirozeně zvlhčují a doslova promývají. Systém je jednoduchý, prakticky bezúdržbový, ale závislý na okolní vlhkosti. Nejlépe totiž pracuje tam, kde je suchý vzduch.

Parametry zvlhčovače

Zvlhčovací výkon

Klíčový výkon, který říká, kolik páry je maximálně zvlhčovač schopný vytvořit. Je udáván v gramech nebo mililitrech za hodinu činnosti a platí, že čím víc, tím líp. Některé přístroje umožňují regulaci tohoto výkonu.

Rozměry a hmotnost

Většinou jde o menší přístroj, který položíte na poličku nebo stolek. Rozměry úzce souvisí s nádržkou na vodu, výjimkou proto nejsou ani větší modely s rozměry 10l kbelíku.

Nejlehčí přístroje neváží ani 1 kg. Opět platí, že velkou měrou se na celkové váze podílí voda, a pokud má přístroj zásobník na 8 l, může zvlhčovač celkem vážit až 10 kg. Čím menší nádoba, tím častěji ji budete muset dolévat. Najdete však velké množství objemů – od 0,5 l až po 10l zásobníky

Hlučnost a spotřeba

Zvlhčovače jsou poměrně tiché, většinou najdete modely s hlučností do 25 dB. Drtivá většina modelů má příkon maximálně 50 W, tedy opět na úrovni žárovky. Některé je dokonce možné připojit USB konektorem k počítači nebo notebooku.

Funkce zvlhčovače

 • Zvlhčovač vzduchu s ionizátorem – vypouští do vzduchu záporné ionty, které zpříjemňují dýchání. Navíc napomáhají shlukování a usazování nečistot, takže pomáhají čistit vzduch.

 • Regulace vlhkosti a intenzity zvlhčování – jde o regulaci výkonu. Zvlhčovač totiž nemusí běžet celou dobu na 100 %. Můžete zvolit např. zvlhčování do hodnoty 55 % v místnosti nebo třeba celou dobu provoz na 75 % z celkového výkonu.

 • Regulace doby provozu – podobná funkce jako časovač, jen můžete vybrat dobu, kdy bude zvlhčovač v provozu. Ten se pak sám automaticky zapne a vypne bez nutnosti vaší přítomnosti.

 • Vlhkoměr – díky této funkci se dozvíte, jak vlhký je vzduch v místnosti. Podle hodnoty se můžete rozhodnout, zda zvlhčovač necháte spuštěný, nebo zda to již není třeba.

 • Teploměr – může vám ukázat nejen teplotu v místnosti, ale třeba i teplotu vypouštěné páry.

 • Indikátor prázdné nádoby – může to být jednoduchý tón nebo informační dioda na přístroji. Pokud dojde voda v nádobě, přístroj si sám „řekne“ o doplnění, aby nepracoval naprázdno.

 • Aroma difuzér – některé modely mohou provonět vznikající páru a zpříjemnit atmosféru u vás doma třeba vůní lučního kvítí, eukalyptu nebo borovicového lesa.

Rady na závěr

Zaprášená čistička vzduchu vám nikdy nenabídne 100 % svého výkonu. Proto byste ji měli pravidelně otírat. Stejně tak důležitá je výměna filtrů. Pokud čistička nemá indikátor jejich výměny, kontrolujte pravidelně jejich stav a případně filtry včas vyměňte.

 • Místnost s čističkou by měla být vždy uzavřená. Pokud chcete čistit celý byt, postupujte místnost po místnosti. Přístroj má omezený výkon dimenzovaný právě na jeden pokoj.

 • Odstraňte i cigaretový kouř a prach. Kromě klasického HEPA filtru by měla být čistička vybavena i uhlíkovým filtrem nebo speciálním pachovým filtrem. Kouř není totiž nic jiného než pevné částice ve vzduchu.

 • Můžete větrat, ale čističku zapínejte až po vyvětrání. Vždy mějte na paměti, že místnost by měla být uzavřená – oknem by totiž při větrání do pokoje létaly další nečistoty, jako jsou pyl nebo prach.

 • Myslete na umístění čističky. Ta by totiž neměla ležet na zemi, pod stropem nebo v blízkosti okna a dveří. Ideální místo je zhruba ve výšce pasu mezi oknem a dveřmi. Výstup čistého vzduchu by měl směřovat do nejvíce používané části místnosti.

 • Myslete na počet osob v domácnosti a jejich potřeby. Vždy vybírejte model podle míry znečištění a s filtry podle toho, jestli máte v domácnosti alergika. Teprve pak může čistička plnit vaše očekávání.

V případě spotřeby můžete být klidní. Většina modelů má příkon do 50 W, v některých případech i 30 W a méně. Cena filtrů je pak různá – od 100 Kč za nejjednodušší typy přes uhlíkové filtry za několik set korun až po nejdražší sady filtrů v hodnotě několik tisíc korun.

Ano. U jednotlivých přístrojů dbejte na jejich výkon. Ten vám udává množství přefiltrovaného vzduchu v metrech krychlových za hodinu. Zároveň berte v potaz, že vzduch by měl přístrojem projít alespoň 2× až 3× za hodinu, a pokud je v domácnosti alergik, tak i 4×. Výkon by měl být zároveň naddimenzovaný, abyste nemuseli přístroj neustále vytěžovat na maximum.

Čistička vzduchu najde uplatnění v každé domácnosti. Dnes jsou v nabídce čističky s filtry, které dokážou zbavit vzduch nejen prachu, ale také alergenů nebo kouře z cigaret. Pokud vaše děti trpí astmatem a alergiemi, zjistěte si, zda existuje kompatibilní filtr v rámci příslušenství. To samé platí i pro kuřáky. A když máte psa nebo kočku, sáhněte po antialergenním nebo protipachovém filtru. Čističky vzduchu s předfiltrem zachytí i hrubé nečistoty, jako jsou chlupy apod.

Zvlhčovač průběžně otírejte a zaměřte se na kvalitu vody v nádržce. Zároveň prohlédněte čas od času filtry, jestli nejsou zanesené. Tato starost vám odpadá ve chvíli, kdy má zvlhčovač indikátor.

 • Zvlhčovač by měl být uprostřed místnosti. Nikdy ho neumisťujte blízko předmětů, kterým by mohla vlhkost vadit. Pokud byste ho chtěli položit na dřevěnou poličku, použijte ještě odolnou podložku.

 • Využijte možnosti zvlhčovače na maximum. Třeba v zimě, pokud je nízká vlhkost vzduchu, mějte přístroj puštěný i 24 hodin denně. V letních měsících se pak orientujte podle vlhkoměru. Vždy mějte na paměti, že doba provozu je závislá také na velikosti místnosti a dalších parametrech.

 • Během provozu zvlhčovače nevětrejte. Přístroj pouštějte vždy v uzavřené místnosti – otevřené okno bude snižovat efektivitu zvlhčování.

 • Používejte destilovanou vodu. Pokud nemáte k dispozici destilovanou vodu, zvolte alespoň takovou s nízkým obsahem minerálů, případně tvrdou vodu změkčete.