Jak vybrat člun?

Budete letos brázdit hladinu jezera v nafukovacím člunu, sjíždět divoké řeky na raftu, nebo zápasit s peřejemi v kajaku? Čluny vám otevírají dveře k novým dobrodružstvím, které si však užijete naplno jen s tím nejvhodnějším typem plavidla. Například na rybaření jsou vhodné čluny s pevným dnem, kterým neublíží kotva, rybářská výbava ani těžké boty a na dovolenou u přehrady zabalte spíše nafukovací člun. Zjistěte, který je pro vás ten pravý.

Budete letos brázdit hladinu jezera v nafukovacím člunu, sjíždět divoké řeky na raftu, nebo zápasit s peřejemi v kajaku? Čluny vám otevírají dveře k novým dobrodružstvím, které si však užijete naplno jen s tím nejvhodnějším typem plavidla. Například na rybaření jsou vhodné čluny s pevným dnem, kterým neublíží kotva, rybářská výbava ani těžké boty a na dovolenou u přehrady zabalte spíše nafukovací člun. Zjistěte, který je pro vás ten pravý.

Doba čtení 7 min.
Regina, redakce Heureka.cz

Správné plavidlo vás udrží nad vodou

Při výběru plavidla je nejdůležitější jeho účel. Ten totiž určuje velikost, typ i kvalitu plavidla. Pokud hledáte nafukovací člun na zpestření dovolené u přehrady, bude vám stačit jednoduchý celonafukovací model. Na pravidelné rybaření volte člun s pevným dnem, po kterém se můžete pohybovat. Pokud máte v plánu sjíždět divoké řeky, nebo vyzkoušet vodní turistiku, zaměřte se na sportovní modely, jako jsou kajaky, kanoe a rafty.

Kajak

Kajaky najdete jak nafukovací, tak laminátové v různých tvarech i velikostech - širší a kratší modely jsou zpravidla stabilnější, ale pomalejší, a delší a užší typy jsou sice vratké, za to rychlejší.

Kajaky

Nafukovací člun

Nafukovací čluny jsou ideální pro transport neboť je složíte do malého balíku. Čluny s pevným dnem lze vybavit motorem, typy s měkkým dnem vám však neumožňují rychlou plavbu a také hrozí proražením o větve nebo kameny ve vodě. Pohyb po člunu s nafukovacím dnem je méně stabilní, proto je volte spíše pro rekreační plavbu ve stojatých vodách, zatímco na rybaření vyplujte ve člunu s pevným dnem.

Nafukovací čluny

Raft

Pro sjíždění řeky se svými přáteli zvolte raft. Podle počtu osob, které se vašeho výletu zúčastní, volte rafty pro 4 až 12 osob. Nezapomeňte, že vícedenní výlet vyžaduje dostatečnou výbavu - na víkend v šesti lidech tak vezměte raději raft pro osm osob. Divoké řeky se s vámi mazlit nebudou, rafty se samovylévacím otvorem vám pomohou s přebytečnou vodou na palubě. Užitečné jsou také dvojité vzduchové komory bočních válců, díky kterým v případě poškození raftu vždy doplujete bezpečně ke břehu.

Rafty

Kanoe

Kanoe Old Shatterhanda bude děravá jako ústa staré ženy.” Zcela očividně proto, že neměl laminátový model, který dobře odolává mechanickému poškození, a je tak vhodný do mělkých toků. Nevýhodou je samozřejmě menší skladnost oproti nafukovacím kanoím, které se zase osvědčí na prudkých řekách. Ve zpěněných peřejích oceníte samovylévací nafukovací model, který má v zadní části jednocestný otvor s gumovým rukávem na odvod vody.

Kanoe

Jak poznáte kvalitní člun?

Kvalitní nafukovací čluny mají tloušťku materiálu kolem 1100 g/m², u laminátu se hodnoty pohybují kolem 350 g/m². Počítejte také s tím, že s vyšší gramáží sice stoupá odolnost, ale i hmotnost celého člunu.

Vedle tloušťky materiálu sledujte také jeho složení a kvalitu spojů. Materiály složené z více vrstev bývají odolnější než ty jednovrstvé. Náchylným místem k poškození jsou u nafukovacích člunů spoje - větší výdrž mají zatavené švy.

U nafukovacích plavidel sledujte počet oddělených komor neboli uzavřených částí s vlastním ventilem, které budete muset nafukovat zvlášť. Při nafukování a vyfukování si možná zanadáváte, ovšem ve chvíli, kdy se člun poškodí, budete vděční, že se nevyfouknul celý, ale jen jeho část. Čím více komor člun má, tím je plavba na něm bezpečnější.

Kanoe

Kdo chce plout, pádlo si najde

Kajaková pádla

Pádla na kajak mají listy na obou stranách. Pro rekreační jízdu vám stačí protáhlé, symetricky tvarované listy z termoplastu, na náročnější plavby volte raději krátké, široké a asymetricky tvarované listy z odolného kompozitu. Pádla na divokou vodu by měla měřit 195 až 210 cm a na klidnější vodu 210 až 230 cm. U nafukovacích modelů kajaků je potřeba připočítat ještě tloušťku dna.

Pádla na kanoe a rafty

Pádla na kanoe a raft mají list jen na jedné straně. Pochopitelně čím má list větší plochu, tím je záběr efektivnější, ale také náročnější. Správnou délku pádla určíte podle výšky jezdce: Pádlo na kanoistiku by mělo sahat mezi bradu a nos a pádlo na rafting k nosu.

Pádla na paddleboard (SUP)

SUP (Stand Up Paddling) si žádá velmi specifické pádlo. Zpravidla se jeho délka určuje podle výšky paže jezdce zvednuté nad hlavu. Hlavičku pádla byste měli držet ve vztyčené ruce, zatímco jeho list se dotýká země. Listy těchto pádel se odklánějí dopředu od osy žerdě, takže je váš záběr efektivnější. Takto dlouhá pádla se samozřejmě hůře převážejí, zvažte proto skládací modely.

Tak už plavte

Údržba a skladování

Největší pozornost věnujte údržbě a skladování nafukovacích člunů. Pokud nebudete člun delší dobu používat, dobře ho umyjte od písku, kamínků, soli a jiných nečistot, které by ho při skládání mohly poškodit. Pečlivě ho složte schovejte v místě, kde se k němu nedostanou myši a jiní hlodavci. Během mrazu se člunem nemanipulujte, guma bude ztuhlá a hrozí, že by mohla popraskat. Pokud máte dostatečně velké úložné prostory, můžete člun skladovat celoročně nafouknutý, ale opět pozor na hlodavce.

Když se nafukovací člun protrhne, ještě to neznamená, že ho musíte vyhodit. Pokud není díra ve švu, u ventilu nebo na jiném těžce přístupném místě, zvládnete ji pomocí opravné sady zalepit sami. Potřebujete k tomu speciální lepidlo a záplatu ze stejného materiálu, z něhož je vyroben člun. Záplata musí mít stejnou roztažnost, tloušťku i odolnost. Souprava na lepení člunu je užitečnou výbavou na každé vaší výpravě.

Lepení a záplaty na čluny

Nejčastější dotazy