Jak vybrat čtečku knih?

Čtečka knih je zařízení, do nějž vměstnáte desítky až stovky publikací. Běžně přitom váží do 200 g a vydrží i měsíc na jedno nabití. Vyznejte se v rozdílech mezi jednotlivými modely a mějte svoji knihovnu vždy po kapsách. Jak vybrat čtečku knih se dočtete v našem rádci.

Čtečka knih je zařízení, do nějž vměstnáte desítky až stovky publikací. Běžně přitom váží do 200 g a vydrží i měsíc na jedno nabití. Vyznejte se v rozdílech mezi jednotlivými modely a mějte svoji knihovnu vždy po kapsách. Jak vybrat čtečku knih se dočtete v našem rádci.

Doba čtení 7 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Čtečka knih pojme stovky publikací

Jak vybrat čtečku knih dle hlavních pro a proti

čtečka knih Kindle

Mezi hlavní výhody patří dlouhá výdrž baterie, která vás nechá číst klidně až měsíc bez nabití. Kompaktní provedení schová všechny vaše publikace do zařízení, které se pohodlně vejde do vaší kabelky. Moderní E-ink displej nekazí zrak a promítaný obraz připomíná text na papíře. Čtečka knih nabízí více než dostatečnou vnitřní paměť, která pojme až tisíce elektronických knih

S velkým a kvalitním displejem se připravte také na vyšší cenu. Ne všechny modely pak nabízí podsvícený displej, což znamená, že se večer neobejdete bez zdroje světla, jako je např. lampička. Čtečky také mohou vyžadovat konkrétní formát podle značky výrobce (ePUB, nebo MOBI).  


Jakou čtečku knih - hlavní charakteristiky

čtečka knih PocketBook

Použití

Zatímco někteří si čtečku pořizují pouze k občasnému studiu vysokoškolských skript, jiní na ní denně pročítají mnohasetstránkové romány. Uvažujte tedy, jak často čtečku budete používat, co na ní budete číst a v jakém prostředí to nejčastěji bude. 

Jestliže např. rádi čtete za tlumeného světla či při nočním cestování, určitě využijete podsvícený displej. Hodláte-li na čtečku nahrát celou vaši knihovnu, oceníte zase velkou a rozšiřitelnou interní paměť.

Jazyk a prostředí

Přestože čtečky prodávané na českém trhu prakticky vždy podporují české znaky a knihy v rodném jazyce vám budou zobrazovat korektně, samotné prostředí může být pouze v angličtině. Týká se to především populárních čteček Kindle. 

Čtečky od různých výrobců mají rozličné uživatelské rozhraní, většinou je ale velmi intuitivní. Některé přístroje kromě čtení knih nabídnou i pokročilejší funkce, jako je připojení k internetu či poslech audioknih nebo jiných mp3 formátů. 

Existují i čtečky s operačním systémem Android, a tedy možností rozšíření o aplikace z Obchodu Play, funkčnost systému je ale s ohledem na možnosti e-ink displeje omezená.

Ovládání

Většina čteček na trhu disponuje dotykovým displejem, některé modely ale stále spoléhají na klasická tlačítka. Setkat se můžete také s kombinací, kdy je rozhraní ovládáno pomocí dotykového displeje, pro přepínání stránek nebo pro návrat na domovskou stránku jsou ale zachována tlačítka.

Čtečka knih a jak vybrat podle parametrů

Rozměry a hmotnost

Čtečky mají na výšku nejčastěji 15–20 cm, na šířku poté 10–15 cm. Zaměřte se také na hmotnost, nejčastěji se pohybuje okolo 200 g, seženete ale i lehčí modely vážící okolo 150 g.

Displej

Nejčastěji mají čtečky šestipalcový displej, což představuje optimální kompromis mezi přenositelností a čitelností. K sehnání jsou ale i modely s osmipalcovým displejem, které jsou příjemnější např. pro čtení formátů původně určených pro jiné využití než na čtečce. 

Levnější modely využívají rozlišení 800 × 600 s jemností 166 dpi. Na takovém displeji je písmo mírně kostrbaté a v dnešní době je již lepší volit modely s jemností 212 či 300 dpi. U těch je text již ostrý, a čtení je tak podstatně příjemnější. 

Čtečky elektronických knih využívají technologii E-ink. Ta funguje na bázi mikrokapslí s tekutinou, kterou je vykreslován požadovaný obraz. Díky tomu je energie spotřebována pouze při překreslování, nikoli při samotném zobrazování jako např. u LCD displejů. To umožňuje dlouhou výdrž baterie a ostrý obraz.

Starší typ Pearl má tmavší pozadí a světlejší písmo, což v kombinaci s pomalejším překreslováním znatelně poznamenává pohodlí používání. Modernější Carta těmito neduhy netrpí, mnohem více tak připomíná klasickou knihu a je o poznání příjemnější. Doporučujeme tedy vybírat čtečky s novějším typem e-ink Carta.

Důležitým parametrem je také podsvícení. Podstatné je, v jakých podmínkách nejraději čtete. Nepodsvícené čtečky více připomínají klasickou knihu a jsou zdravější pro oči, podsvícení vám zase umožní číst bez ohledu na okolní světelné podmínky. 

Pochopitelně lze podsvícení u čteček také vypínat, v každém případě si za jeho přítomnost ale připlatíte. Lepší modely umožní také regulovat jas a případně i teplotu světla.

Kapacita paměti

Určuje, kolik souborů čtečka pojme. Základní modely mají obvykle 4–8 GB paměti, což je pro několik tisíc e-booků plně dostačující. Ve chvíli, kdy chcete archivovat co nejvíce souborů a případně k nim přidat i audioknihy, hledejte kapacitu vyšší. Vybrané modely také umožňují paměť rozšiřovat o karty typu microSD.

Výdrž baterie

E-ink displeje spotřebovávají energii pouze tehdy, když je obraz překreslován, často se tak používá údaj o počtu otočení stránky na jedno nabití. Údaj ale nebývá zcela přesný, proto se raději zaměřte na zkušenosti ostatních uživatelů. 

Naprostá většina čteček vydrží mezi jedním a dvěma týdny aktivního používání, výdrž negativně ovlivňuje podsvícení a využívání funkcí jako přehrávání audiosouborů či připojování k internetu.

Podporované formáty

Stěžejní je pro čtečky podpora jednoho z formátů ePub či Mobi. V nich jsou vydávány elektronické knihy a prakticky každý prodejce je nabízí v obou formátech. Standardem je dnes už také čtečka knih PDF, jen počítejte s tím, že v takovém případě bude potřeba písmo často přibližovat či číst na šířku. 

Vybrané modely si také poradí s formáty txt, doc či docx, přečtete na nich tak prakticky jakýkoliv textový soubor. Díky speciálním počítačovým programům nebo on-line nástrojům, můžete jednotlivé formáty převádět, např. z ePub na Mobi.

Některé elektronické knihy jsou chráněné tzv. Tvrdou ochranou DRM, tu používají vydavatelé, aby zabránili nedovolenému kopírování e-knih. Takové knihy musí před uložením do čtečky projít přes speciální program v počítači. Je také vyžadována registrace uživatele. 

Pokud budete takové knihy nakupovat, pamatujte na to, že vaše čtečka musí podporovat i formát DRM, bez toho takovou knihu ve čtečce neotevřete. V České republice se však nejvíce používá tzv. sociální ochrana, to znamená, že je na první stránce knihy uvedeno jméno nakupujícího a není potřeba speciální program, spoléhá se na poctivost každého z nás.

Hardware

Přestože v porovnání např. se smartphony znějí parametry čteček směšně, pro dané použití jsou plně dostačující. Limit rychlosti u čteček stanovuje především E-ink displej, jehož překreslování vždy nějakou dobu zabere. Pokud hodláte číst objemnější soubory, zejména větší PDF, požadujte čtečku s alespoň 512 MB RAM a 1GHz procesorem. 

Další funkce

Čtečka knih s podsvíceným displejem je pro oči o něco náročnější, některé ale nabízejí noční režim, při němž zjemní podání barev, sníží jas a filtrují modré světlo. Obraz tak získá nádech do červena, je otázkou několika minut si na něj zvyknout.

Audio čtečka knih dokáže daný text předčítat. Tento výběr je však mnohem širší v angličtině. Berte v potaz, že kvalita předčítání zdaleka nedosahuje té u namluvených audioknih, ale např. pro předčítání skript může být funkce užitečná.

Kromě těch nejlevnějších modelů půjde dnes již téměř vždy o model čtečka knih s Wi-Fi. Prohlížení webových stránek sice na čtečkách příliš pohodlné není, vhod ale technologie přijde pro bezdrátový přenos souborů z počítače, případně přístup do internetového obchodu s e-booky.

Protože některé čtečky umožňuji i ukládání MP3 souborů, mohou být vybaveny 3,5mm jack konektorem pro připojení sluchátek. Týká se to především pokročilejších modelů.

Bluetooth slouží jako další možnost přenosu souborů, případně k připojení bezdrátových sluchátek či reproduktoru.

Všechny čtečky nabízejí možnost písmo přiblížit, jen některé podle toho ale dokážou i zalomit text tak, abyste se po stránce nemuseli neustále posouvat. Rozlišujte tedy mezi přiblížením a nastavením velikosti písma. Vybrané typy umožňují měnit také font, stejně jako zalamování, to ale platí pouze u formátů ePub/Mobi přímo určených pro použití se čtečkou. U PDF souborů to bohužel možné není.

Slot na paměťovou kartu umožní rozšířit interní paměť pomocí paměťové karty, standardně typu microSD. Vhod přijde především tehdy, hodláte-li do čtečky ukládat hudbu či audioknihy.

Vybrané modely umožňují i vložení datové SIM karty, můžete tak být připojeni k internetu i mimo dosah Wi-Fi sítí. Pokud si čtečku často berete např. na pláž mimo dosah hotelového internetu, může být tato funkce užitečná. Tam se vám hodí také voděodolná čtečka knih.

Pokud často čtete cizojazyčné knihy, funkce slovníku vám může přijít vhod. Některé čtečky přímo umožní označit konkrétní slova a rovnou je přeloží do jiného jazyka. Často jsou však ve čtečkách nahrané jen výkladové slovníky, a to především v angličtině.

Rady na závěr

Některé obchody umožňují import po nákupu rovnou do čtečky, případně je možné na počítači k uspořádání knihovny využívat organizační software (např. oblíbený Calibre), jež se o nahrání postará. Ne každá čtečka je ale s takovými programy kompatibilní, pokud je tedy používáte, zaměřte se na kompatibilitu s vámi používaným řešením. V krajním případě je vždy možné soubory přetahovat manuálně do příslušné složky v paměti čtečky.

Do podoby elektronických knih je převedena většina titulů beletrie, naučné a populárně naučné literatury. Čtečky Kindle od společnosti Amazon disponují vlastním obchodem s e-knihami přístupným i přímo z přístroje, výběr knih v českém jazyce je zde ale velmi omezený. Všechny čtečky vám nicméně umožní nahrávat e-knihy v kompatibilních formátech. 

E-shopů s elektronickými knihami existuje celá řada, včetně takových, kde naleznete široký výběr knih přeložených do češtiny. Publikace jsou standardně k dispozici ve formátu Mobi i ePub a jsou kompatibilní se všemi současnými čtečkami.

E-booky si můžete koupit přímo u nás na Heurece. Případně si můžete u knihy porovnat ceny a pak se proklikat do příslušného e-shopu.