Rozměry a hmotnost
Čtečky mají na výšku nejčastěji 15–20 cm, na šířku poté 10–15 cm. Zaměřte se také na hmotnost, nejčastěji se pohybuje okolo 200 g, seženete ale i lehčí modely vážící okolo 150 g.
Displej
Nejčastěji mají čtečky šestipalcový displej, což představuje optimální kompromis mezi přenositelností a čitelností. K sehnání jsou ale i modely s osmipalcovým displejem, které jsou příjemnější např. pro čtení formátů původně určených pro jiné využití než na čtečce.
Levnější modely využívají rozlišení 800 × 600 s jemností 166 dpi. Na takovém displeji je písmo mírně kostrbaté a v dnešní době je již lepší volit modely s jemností 212 či 300 dpi. U těch je text již ostrý, a čtení je tak podstatně příjemnější.
Čtečky elektronických knih využívají technologii E-ink. Ta funguje na bázi mikrokapslí s tekutinou, kterou je vykreslován požadovaný obraz. Díky tomu je energie spotřebována pouze při překreslování, nikoli při samotném zobrazování jako např. u LCD displejů. To umožňuje dlouhou výdrž baterie a ostrý obraz.
Starší typ Pearl má tmavší pozadí a světlejší písmo, což v kombinaci s pomalejším překreslováním znatelně poznamenává pohodlí používání. Modernější Carta těmito neduhy netrpí, mnohem více tak připomíná klasickou knihu a je o poznání příjemnější. Doporučujeme tedy vybírat čtečky s novějším typem e-ink Carta.
Důležitým parametrem je také podsvícení. Podstatné je, v jakých podmínkách nejraději čtete. Nepodsvícené čtečky více připomínají klasickou knihu a jsou zdravější pro oči, podsvícení vám zase umožní číst bez ohledu na okolní světelné podmínky.
Pochopitelně lze podsvícení u čteček také vypínat, v každém případě si za jeho přítomnost ale připlatíte. Lepší modely umožní také regulovat jas a případně i teplotu světla.
Kapacita paměti
Určuje, kolik souborů čtečka pojme. Základní modely mají obvykle 4–8 GB paměti, což je pro několik tisíc e-booků plně dostačující. Ve chvíli, kdy chcete archivovat co nejvíce souborů a případně k nim přidat i audioknihy, hledejte kapacitu vyšší. Vybrané modely také umožňují paměť rozšiřovat o karty typu microSD.
Výdrž baterie
E-ink displeje spotřebovávají energii pouze tehdy, když je obraz překreslován, často se tak používá údaj o počtu otočení stránky na jedno nabití. Údaj ale nebývá zcela přesný, proto se raději zaměřte na zkušenosti ostatních uživatelů.
Naprostá většina čteček vydrží mezi jedním a dvěma týdny aktivního používání, výdrž negativně ovlivňuje podsvícení a využívání funkcí jako přehrávání audiosouborů či připojování k internetu.
Podporované formáty
Stěžejní je pro čtečky podpora jednoho z formátů ePub či Mobi. V nich jsou vydávány elektronické knihy a prakticky každý prodejce je nabízí v obou formátech. Standardem je dnes už také čtečka knih PDF, jen počítejte s tím, že v takovém případě bude potřeba písmo často přibližovat či číst na šířku.
Vybrané modely si také poradí s formáty txt, doc či docx, přečtete na nich tak prakticky jakýkoliv textový soubor. Díky speciálním počítačovým programům nebo on-line nástrojům, můžete jednotlivé formáty převádět, např. z ePub na Mobi.
Některé elektronické knihy jsou chráněné tzv. Tvrdou ochranou DRM, tu používají vydavatelé, aby zabránili nedovolenému kopírování e-knih. Takové knihy musí před uložením do čtečky projít přes speciální program v počítači. Je také vyžadována registrace uživatele.
Pokud budete takové knihy nakupovat, pamatujte na to, že vaše čtečka musí podporovat i form át DRM, bez toho takovou knihu ve čtečce neotevřete. V České republice se však nejvíce používá tzv. sociální ochrana, to znamená, že je na první stránce knihy uvedeno jméno nakupujícího a není potřeba speciální program, spoléhá se na poctivost každého z nás.
Hardware
Přestože v porovnání např. se smartphony znějí parametry čteček směšně, pro dané použití jsou plně dostačující. Limit rychlosti u čteček stanovuje především E-ink displej, jehož překreslování vždy nějakou dobu zabere. Pokud hodláte číst objemnější soubory, zejména větší PDF, požadujte čtečku s alespoň 512 MB RAM a 1GHz procesorem.