Šetřit na ochraně očí se rozhodně nevyplácí, proto investujte do kvalitních cyklistických brýlí. Nejenže si užijete jízdu na kole mnohem víc, uděláte navíc i něco pro své zdraví. Pořiďte si takové, které vám budou skutečně vyhovovat. Jaké brýle na kolo vybrat se dozvíte v našem rádci.
Šetřit na ochraně očí se rozhodně nevyplácí, proto investujte do kvalitních cyklistických brýlí. Nejenže si užijete jízdu na kole mnohem víc, uděláte navíc i něco pro své zdraví. Pořiďte si takové, které vám budou skutečně vyhovovat. Jaké brýle na kolo vybrat se dozvíte v našem rádci.
Fotochromatické brýle na kolo jsou velmi sofistikované a také tomu odpovídá jejich cena. Zorníky se zabarvují samy podle aktuálních světelných podmínek. Při slunečném počasí tmavnou, ve tmě jsou čiré. Na světelné podmínky reagují do pár vteřin.
Polarizační cyklistické brýle značně omezují dráždivé odrazy a oslnění, které způsobuje světlo odražené od vodorovných povrchů, např. od vody, silnice, písku či sněhu. Polarizační čočky absorbují 100 % UV záření.
Existují 2 varianty pro dioptrické brýle na kolo. První varianta představuje speciální krycí polarizační brýle, které využijete v případě, že nosíte brýle. Tyto cyklistické brýle jsou větší a pohodlně skryjí brýle dioptrické. V případě druhé varianty si můžete pořídit cyklistické brýle se zabudovanými bifokálními čočkami.
Zrcadlové brýle eliminují odlesky a rovněž zvyšují filtrační schopnosti skel. Pro mnohé cyklisty představuje tento typ brýlí také skvělý módní doplněk.
Zabarvení skla
V naší nabídce najdete čiré cyklistické brýle, které se hodí do zhoršených světelných podmínek. Zatmavující zorníky oceníte především za jasn ého a slunečného počasí. Nejčastěji se zabarvují do všech odstínů hnědé a měděné.
Jezdíte na kole i za deště? Pak jistě oceníte brýle s hydrofobními zorníky, které vás ochrání nejenom před silným deštěm, ale také větrem.
Cyklistické brýle - dělení podle pohlaví
Samozřejmě, že většina cyklistických brýlí se vyrábí jako unisex, mohou je tedy nosit muži i ženy. Mnoho výrobců však nabízí pánské, dámské i dětské varianty.
Pánské
Pánské brýle na kolo se zhotovují v tmavších barvách, jsou také větší, velmi odolné a vyráběné z kvalitních materiálů.
Dámské
Dámské cyklistické brýle jsou zkonstruované tak, aby seděly převážně ženám, jsou proto o něco menší než pánské a často nesou světlejší barvy, jako je růžová, oranžová, žlutá nebo např. fialová.
Dětské
Dětské brýle na kolo jsou extrémně odolné, aby je děti hned nezničily. Vyrábějí se v malých velikostech a jsou lehké.
Světelná propustnost nám určuje, kolik procent světla, jež dopadne na zorník brýlí, projde až k našemu oku. Udává se v procentech a rozděluje se do jednotlivých kategorií:
Kategorie zorníků
Světelná propustnost
Použití
Kategorie 0
80–100 %
šero, tma, soumrak
Kategorie 1
43–80 %
mlha, zataženo, bouřka
Kategorie 2
18-43 %
zataženo, slabší mlha
Kategorie 3
8–18 %
polojasno až jasno
Kategorie 4
3–8 %
slunečno
Velikost
Kupovat si cyklistické brýle bez vyzkoušení nelze. Ze všeho nejdůležitější jsou však tyto rozměry:
Vnitřní a vnější šířka - měří se buď z vnitřní nebo vnější části
Výška objektivu s rámečkem - výška čočky i s rámečkem
Šířka nosníku - prostor mezi skly
Délka stranice - stranice slouží k tomu, aby vám brýle pohodlně držely za ušima
Velikost čočky - velikost skel od horního ke spodnímu okraji
Velmi oblíbenými typy brýlí jsou také celorámečkové anebo naopak bezrámečkové, které vám umožní lepší, tedy širší rozhled. Případně můžete zvolit i brýle s poloobrubou.
Máte-li doma staré cyklistické brýle a sedí vám, můžete si velikost změřit podle nich. Případně zajděte do specializovaného obchodu a rozměry si změřte přímo tam. Ale jak poznat vhodnou velikost?
K určení velikosti vám pomůže obyčejná platební karta nebo např. občanský průkaz. Podle karty snadno poznáte, zda máte velikost S, M nebo L. Kartu si přiložte hranou ke kořenu nosu. Delší strana karty směřuje k jeho špičce. Dle toho, kde končí její kratší strana, zjistíte, jaká velikost je pro vás vhodná.
Velikost S - karta přesahuje vnější koutek oka
Velikost M - karta končí přesně u vnějšího koutku oka
Velikost L - karta až k vnějšímu koutku oka nedosáhne
Místo karty ale lze použít i starý dobrý krejčovský metr. Tím si změřte velikost očí od vnějšího koutku ke kořenu nosu.
Především z odolného a lehkého. Zároveň si můžete vybrat mezi celorámovými a bezrámovými brýlemi. Brýle bez obrouček vám poskytnou širší zorné pole.
Musí mít brýle UV ochranu?
Nemusí, ale rozhodně je to žádoucí, protože slunce poškozuje zrak. Vyberte si brýle s UV 400. Tak si budete jistí, že svůj zrak maximálně chráníte.
Lze použít cyklistické brýle na ty dioptrické?
Ano, v tomto případě sáhněte po dioptrických cyklistických brýlích, pod které se vám vejdou klasické dioptrické brýle. Anebo si rovnou pořiďte cyklistické brýle s bifokálními čočkami.