Jak vybrat cyklistickou láhev?

U výběru cyklistické láhve se zaměříme na materiál a rozměry, rozdíly najdeme také v provedení náustku na pití.

U výběru cyklistické láhve se zaměříme na materiál a rozměry, rozdíly najdeme také v provedení náustku na pití.

Doba čtení 3 min.
Katerina, redakce Heureka.cz

Chcete rychlé řešení? Zde je tip na populární cyklolahve:

Jak velkou cyklolahev vybrat?

Při výběru velikosti cyklolahve přihlížejme k tomu, jak dlouhé vyjížďky na kole absolvujeme, a kolik tekutin tedy budeme potřebovat, zároveň berme v úvahu také hmotnost, kterou tak s sebou povezeme navíc. 

Cyklolahve se vyrábějí ve většině případů o objemu 0,5 - 1 litr (600ml a méně, 600-650ml, 700-750ml, 800-850ml, 900ml a více). Zkusme se zamyslet, jakou délku mají většinou naše vyjížďky, popřípadě zda někde na trase můžeme tekutiny do lahve doplnit. V případě, že tato možnost není a podnikáme dlouhé vyjížďky, lze na kolo instalovat i dva košíky se dvěma lahvemi. Přihlédnout je nutné také k intenzitě jízdy a k předpokládanému počasí. Pokud pojedeme v horkém letním dnu, naše spotřeba tekutin bude samozřejmě výrazně vyšší, nežli při jízdě za podzimního deště. Pokud by naše potřeba tekutin byla vyšší, nežli dokáže uspokojivě pokrýt cyklistická lahev, můžeme místo ní pořídit pitný vak do batohu.

Jaké vlastnosti mají různé materiály cyklolahví?

Nejběžnější jsou plastové lahve, které však někdy uvolňují do nápoje nepříjemnou pachuť. Nízkou hmotnost nabízejí hliníkové lahve, které však nejdou stlačit, když chceme zvýšit průtok směrem do úst. Nejlepší cyklolahve mají vnitřní speciální úpravu, která zabraňuje tvorbě bakterií a plísní.

Plastové lahve jsou lehké, cenově dostupné a dobře plní svůj účel. Někdy ovšem plast uvolňuje do nápoje nežádoucí pachuť, navíc se musí důkladně udržovat čistota lahve, neboť ve zbytcích nápoje se často tvoří plísně a nežádoucí pach.

Právě proti tomu slouží speciální úprava vnitřní části některých lepších cyklolahví, která bývá založena například na přídavku iontů stříbra nebo křemíku. Speciální úpravu musejí mít i hliníkové cyklolahve, protože samotný hliník je toxický.

Některé lahve rovněž nabízejí termoizolační schopnost, takže nápoj v nich tak rychle nezteplá, popřípadě nevychladne.

Liší se u lahví nějak náustky na pití?

Náustky cyklistických lahví se liší. Některé dokáží udržet tekutinu i v otevřené poloze, pokud lahev nezmáčkneme, jiné zase umožňují vyšší průtok vody, než je běžné.

Při manipulaci s cyklistickou lahví se snadno může stát, že se lahev dostane do polohy vzhůru nohama s otevřeným náustkem. Je velkou výhodou, pokud v takové situaci náustek dokáže udržet drahocennou tekutinu. Všímejme si také celého uzávěru cyklistické lahve – čím větší je otvor po otevření uzávěru, tím lépe. Snáze tak budeme lahve čistit, sypat do ni prášek iontového nápoje nebo vhazovat kostky ledu.