Jak vybrat cyklistický vozík?

Jste aktivní rodiče, pro které víkendový odpočinek znamená celodenní vyjížďku na kole? Pak jistě hledáte řešení, jak tuto zábavu skloubit i s nejmenším rodinným přírůstkem. Pořiďte do rodiny multifunkční vozík, na kterém vyvezete dítě na cyklotúru, inlinovou stezku nebo třeba v zimě na běžkařskou dráhu.

Jste aktivní rodiče, pro které víkendový odpočinek znamená celodenní vyjížďku na kole? Pak jistě hledáte řešení, jak tuto zábavu skloubit i s nejmenším rodinným přírůstkem. Pořiďte do rodiny multifunkční vozík, na kterém vyvezete dítě na cyklotúru, inlinovou stezku nebo třeba v zimě na běžkařskou dráhu.

Doba čtení 4 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

S čím začít

Na jakou aktivitu

Hledáte kvalitní vozík za kolo a už předem víte, že jiné využití nepotřebujete? Pak si zbytečně nepořizujete multifunkční vozítko s nástavci na jiné sporty. Čím více se vozík specializuje pouze na jednu aktivitu, tím lépe bude odpovídat vašim sportovním požadavkům.

  • Klasický vozík za kolo – uzpůsobený pro montáž k tyči na kolo, ideální pro pravidelné cyklistické jízdy

  • Cyklovozík + vozík na běhání – 2v1 provedení, vozík má velké přední kolo a nástavce pro běhání a jogging

  • 3v1 a další multifunkční zařízení – s vozíkem nejste vázani pouze na asfaltové stezky, pokročilé vybavení vám umožní zavítat také do terénu, využít vozík coby sportovní kočárek (2 přední otočná kolečka)

  • Běžkařský vozík – uzpůsobený pro jízdu ve sněhu, místo koleček jezdí na jednoduchých lyžích

Vozík za kolo pro psa

Hledáte vozík za kolo z jiného důvodu? Coby zodpovědní páníčci pejska, který by s vámi nevydržel běžet celou cestu, jistě uvítáte možnost svého mazlíčka uložit do vozítka. Takové psí provedení (nebo i kočičí) na první pohled od dětského nerozeznáte. Liší se většinou pouze v tom, že uvnitř nenajdete sedačku. Jinak funguje vozík stejně – připevníte ho na tyč kola a hurá do pedálů!

Na co se zaměřit

Rozměry a kapacita

Asi pro vás nebude těžké určit, jakou kapacitu má vozík mít. Pokud máte děti podobného věku, nebo dokonce dvojčata, nemusíte pořizovat dva vozíky. Zaměřte se na dvoumístné modely, které unesou těžší náklad. Čím víc místa svým drobečkům poskytnete, tím se jim pojede pohodlněji. Nezapomínejte však také na vaše pohodlí. Rozměrné vozíky budou mnohem těžší (a stabilnější) než ty kompaktnější. V kopcích vždy ale poznáte rozdíl mezi 14kilovým a 20kilovým modelem.

Nosnost

Pokud se věk vašeho dítěte pohybuje okolo 1 roku až 3 let, pak je nejlepší období na pořízení vozíku. Děti váží zhruba 20 kg, vozíky jsou proto stavěné se zhruba třetinovou rezervou. Nosnost většinou začíná od 30 kg, u dvoumístného provedení je pochopitelně vyšší. Za zlatý střed proto můžete považovat vozítka s nosností 34 kg.

Vozíky za kolo obvykle unesou více než 30 kg

Brzdy

Podle toho, kam a jak se chystáte jezdit, zaostřete také na brzdy. Chystáte se vozík používat pouze na cyklistiku? O brzdy se postará vaše jízdní kolo. Na jogging i inline, zvlášť z kopce, budete potřebovat kvalitní kotoučové nebo bubnové brzdy. Při oddechovém zaparkování vozíku u stánku s limonádou využijete nožní nebo parkovací brzdu pro uzamčení zadních kol. Takový systém jistě znáte z běžných kočárků.

Kola

K jízdním kolům se vám budou nejlépe hodit 16" až 20" průměry pneumatik. Větší průměr kol vozíku pro vás bude znamenat lepší vypořádání se s nerovnostmi a držení stopy. Za situace, kdy se s vozíkem budete ručně vyhýbat překážkám zas spíše oceníte kolečka menší. Proto i zde posuzujte kola podle vaší nejčastější aktivity. Aby vám kola dobře pružila a hlavně dlouho vydržela, volte pneumatiky s dušemi a kovovými disky.

Provedení koleček přehledně

Materiál konstrukce

Nevíte, jak dlouho budete vozík využívat a radši byste sáhli po levnějším modelu? Volte hliníkovou konstrukci. Ta je sice méně odolná, za to vás potěší do kopců nízkou hmotností. Sice pevnější, ovšem také těžší ocelový rám zvládne lépe náročný terén. Po čase vám však může začít reznout. Chcete sobě a svému dítěti nadělit špičkovou kvalitu? Jednoznačně sáhněte po duralové konstrukci. Ta snoubí výše zmíněné – odolnost a zároveň lehkost.

Úložné prostory

Doposud jste si vystačili s malou kapsičkou na kapesník a telefon? S dětmi budete rádi, že se vám vše vejde do většího batohu. Proto v budoucnu jistě velmi oceníte vozík s bočními kapsami, přídavným zavazadlovým prostorem a jinou chytře řešenou vnitřní organizací.

Bezpečnost

Pokud jste se rozhodli pro koupi cyklovozíku, možná proto, že je považován za bezpečnější variantu převážení dítěte na kole. Váš malý pasažér bude ve vozíku skutečně v bezpečí. Při jízdě ho budou jistit pevné (ideálně 5bodové) bezpečnostní pásy a stříšky chránit před nepříznivým počasím. Některé modely jsou navíc vybavené ochranou proti převrácení. Díky ní si můžete být jisti, že se vám vozík během náhlých zatáček či brzdění nevychýlí.

Komfort

Chcete, aby si vaše miminko hovělo v maximálním pohodlí? Vybírejte takové vozíky, které mají dostatečně polstrovanou sedačku a nejlépe i polohovatelnou. Objednáváte-li dvoumístnou variantu, pak je jistě lepším řešením samostatná nastavitelnost obou sedaček zvlášť.

Co dokoupit

Přemýšlíte, čím byste ještě přispěli k vyšší bezpečnosti při jízdě nebo chcete svému drobečkovi dopřát pohodlí i v horších povětrnostních podmínkách? Nechte se inspirovat 5 tipy dodatečné výbavy.

  • Reflexní pásky – některé modely jsou vybavené vlaječkou, vždy se přesto vyplatí investovat do dodatečných zviditelňujících prvků

  • Miminkovník – nejmenší děti mohou být převážené v autosedačce (pokud to daný model umožňuje) nebo ve speciální vložce zvané miminkovník

  • Pláštěnka – vozíkům uzpůsobené voděodolné kryty

  • Rukojeť – často ji najdete přímo v setu pro jogging či inline brusle

  • Sluneční clona – ochrana před ostrými slunečními paprsky Dodatečný výbava vozíku

Cyklovozík, nebo cyklistická sedačka

Nevíte, jestli se rozhodnout pro vozík, nebo také hojně využívané a oblíbené cyklistické sedačky? Níže najdete krátké srovnání obou typů.

Cyklovozíky

  • Při šlapání o vozíku nevíte

  • Díky kolečkům se tolik nenadřete

  • Větší pohodlí dítěte v samostatném krytém vozítku

  • Všestrannější využití – inline, běh

  • Při jízdě se s nimi hůře vyhýbá

  • Vyšší hmotnost

  • Méně stabilní zatáčení

Cyklosedačky

  • Zaberou méně místa při jízdě

  • Lehčí konstrukce

  • Nepřevrátí se na nerovném terénu

  • Nejsou tolik blízko zemi

  • Mohou překážet při šlapání

  • Při vyjížďce taháte větší váhu – nemá vlastní kolečka