Na župany tradičně používaný materiál, který je oblíbený nejen pro svou měkkost a prodyšnost, ale především pro vysokou savost. Dobře se udržuje, avšak při příliš častém praní může začít žmolkovatět. Čím dál častěji se můžete setkat také s Bio bavlnou (organickou bavlnou), která se pěstuje bez použití chemikálií, čímž je vhodná i pro osoby s citlivou pokožkou trpící na ekzémy a jiné kožní alergie. Pro zmiňovanou vysokou savost se bavlněné župany skvěle hodí do sauny a na wellness procedury. O něco lehčí a vzdušnější variantou jsou bavlněné materiály doplněné o mikrovlákno. Takové župany se lépe udržují a déle si zachovají svou barevnost.
Od hřejivé a teploučké bavlny přeskočíme na druhý pól, tedy k chladivým saténovým županům, o kterých během nošení ani nevíte. Svou lehkostí a hebkostí se spíš řadí k letním župánkům, které mnohem více slouží jako ozdoba a oživení domácího outfitu, či plavek, než jako funkční koupací plášť. Saténové župany se vyrábějí v mnoha variantách od romantických jednobarevných s krajkovým lemem, po veselé s květinovými vzory. Výhodou saténu je především prodyšnost a dobré pohlcování vlhkosti.
Dražší a luxusnější variantou saténových županů je pravé hedvábí. Tento velmi drahý a zcela přírodní materiál působí elegantně a lehounce. Co se savosti a hřejivosti týče, tu zde nehledejte. Jedná se o čistě módní a vkusný doplněk domácího spodního prádla. Za umělé hedvábí se kromě saténu také označuje viskóza, která je podobně lehká a chladivá.

Mikroplyš
Přesně na ty chladné dlouhé večery, kdy si po celodenní dřině chcete dopřát chvíle klidu, poslouží župany z mikroplyše. Hebký plyšový materiál vyrobený ze 100% polyesteru přinese hřejivý relax. Vysoké termoregulační vlastnosti materiálu vás udrží v teple i v méně vytopené domácnosti. Dalšími jeho skvělými vlastnostmi jsou snadná údržba a vysoká prodyšnost. Oproti ostatním však mikroplyš hůře saje vlhkost, tudíž se příliš nehodí k bazénům a na podobné vodní kratochvíle.
Smyčková tkanina vyrobená z bavlny, nebo bambusu se oproti mikroplyši vyznačuje vysokou savostí. Také proto se s froté materiálem často setkáte u ručníků a osušek. Pokud hledáte funkční koupací plášť, volte froté provedení, které dobře odvádí vlhkost a je velmi příjemné na dotek. Vedle klasické bavlněné varianty můžete narazit na bambusová vlákna, které jsou ceněná pro své antiseptické vlastnosti. Za měkké froté se označuje směs bavlny a polyesteru, který župan ještě více odlehčí.
S fleecem se neodmyslitelně spojují známé flísovky, tedy velmi příjemné a hřejivé mikiny. Stejně tak to je i s fleecovými župany. Jemné na dotek, vysoce hřejivé a měkké modely unosíte především v chladných měsících. Při praní a údržbě se nemusíte strachovat o jejich vzhled, župany z fleecu nežmolkují a ani se nemačkají. Široký pojem fleece někdy výrobci upřesňují a rozdělují podle délky vlasu. Běžně se setkáte s názvem Wellsoft, coral fleece, který označuje teplý a heboučký materiál s hřejivým chloupkem z lícové strany a delším ze strany rubové.
