Jak vybrat deodorant a antiperspirant?

Antiperspiranty a deodoranty lidem často splývají v jedno. Oba sice mají za úkol zmírnit následky pocení, ale každý z nich to dělá jinak. Antiperspiranty snižují tvorbu potu, ale nejsou vhodné pro citlivou a podrážděnou pokožku. Deodoranty zpomalují bakteriální rozklad a tím i zápach potu a překrývají ho lehkou parfemací. Seznamte se s jednotlivými typy a vyberte si možnost, která vaší pokožce sedne.

Antiperspiranty a deodoranty lidem často splývají v jedno. Oba sice mají za úkol zmírnit následky pocení, ale každý z nich to dělá jinak. Antiperspiranty snižují tvorbu potu, ale nejsou vhodné pro citlivou a podrážděnou pokožku. Deodoranty zpomalují bakteriální rozklad a tím i zápach potu a překrývají ho lehkou parfemací. Seznamte se s jednotlivými typy a vyberte si možnost, která vaší pokožce sedne.

Doba čtení 4 min.
Regina, redakce Heureka.cz

Jak vybrat deodorant vs. antiperspirant

Základní rozdíl je ve způsobu boje s potem a nepříjemným zápachem.

Deodoranty obsahují parfemaci a antibakteriální látky, které zmírňují reakci potu s bakteriemi způsobujícími zápach, ale vznik potu nijak neregulují.

Antiperspiranty jsou v boji s potem efektivnější, protože za pomoci obsahu aluminiových solí zablokují potní žlázy a tím následně omezují tvorbu potu. Dělají to pomocí aluminiových neboli hliníkových sloučenin, jedná se konkrétně o sloučeniny hliníku rozpustné ve vodě, jako jsou například chlorhydrát hliníku (ACH) nebo aluminium zirconium. Tyto antiperspiranty nejsou příliš oblíbené, neboť některé sporné zahraniční studie prokazují souvislost ACH a zvýšeného výskytu nádorového onemocnění prsů. Navíc odborníci upozorňují také na fakt, že uzavírají potní kanálky, a tak brání odplavování tělu nebezpečných toxinů.

Vybírat můžete i mezi antiperspiranty bez hliníku a deodoranty bez hliníku.

Typy deodorantů a antiperspirantů

Tuhý

Tuhý deodorant koupíte většinou v plastovém obalu, odkud se vysouvají otočným kolečkem. Další variantou tuhých deodorantů jsou krystaly neboli kamence, které se skládají z minerálních solí. Minerální deodorant je přírodní variantou bez parfemace, k nanášení je potřeba voda, kterou navlhčíte pokožku před použitím. Kamenec není parfémovaný, lehce stahuje potní žlázy, dezinfikuje a omezuje vznik zápachu. Je dobře snášen i velmi citlivou pokožkou.

Tuhý antiperspirant Deodorant bez parfemace Neparfémovaný antiperspirant

Krém

Krémový deodorant se prodává v uzavíratelné krabičce či v tubě, podobně jako třeba krémy na ruce - ústí je však vybaveno zaobleným aplikátorem, který pomáhá s rozetřením krému v podpaží.

Krémový antiperspirant

Roll-on

Roll-on deodoranty a antiperspiranty neboli kuličkové deodoranty, mají lehkou krémovou konzistenci, nanášejí se na suchou pokožku a po aplikaci chvíli trvá, než zaschnou.

Sprej

Deodorant ve spreji mohou být jak v natlakovaných plechových láhvích, tak ve skleněných lahvičkách s pumpičkou a rozprašovačem. Po nanesení je potřeba chvíli počkat, než zaschnou.

Podle čeho vybírat

Účel

Při výběru přípravku proti pocení zvažte, jak moc se potíte, v jakých situacích ho budete používat a také jaký typ pokožky máte. Pokud se potíte hodně, je lepší volbou antiperspirant, který omezuje tvorbu potu a tím i viditelné skvrny v podpaží a zároveň tlumí zápach. Deodorant je vhodnou volbou v případě, že se potíte méně a potřebujete jen zamezit zápachu. Abyste se cítili svěže od hlavy až k patě, nezapomeňte na deodorant na intimní partie.

Dámský

Dámské deodoranty mívají svěží lehké vůně se sladkým nebo ovocným základem. Některé zabraňují tvorbě skvrn na oblečení.

Antiperspirant pro ženy

Pánský

Pánský deodorant se většinou vyznačuje kořeněnou vůní výraznější oproti těm dámským. Vybírat můžete i mezi unisex deodoranty, které nabízí neutrální vůně.

Pánský antiperspirant Pánský deodorant bez hliníku Pánský tuhý deodorant

Cestovní balení

Pokud potřebujete mít antiperspirant či deodorant u sebe v tašce, abyste ochranu proti potu mohli obnovit i během dne, zvolte malé balení - mini deodoranty s obsahem do 50 ml.

Deodoranty do letadla

Výrobci na přípravcích často uvádí dobu, během níž by měly působit. Nejčastěji se setkáte s 24 a 48hodinovou ochranou, ale existují i silnější přípravky, které omezují nadměrné pocení dlouhodobě. Stačí je aplikovat jednou za 7 až 10 dní, a to nejen na podpaží, ale i na ruce, záda, chodidla nebo čelo. Před použitím si vždy přečtěte návod k použití a řiďte se jím.

Přírodní a BIO

Pokud máte citlivou nebo přecitlivělou pleť, zvolte přípravek, který neobsahuje alkohol, parfemaci a jiné dráždivé složky. Přírodní přípravky jsou vhodné také pro děti.

Přírodní deodorant Přírodní antiperspirant BIO deodorant BIO antiperspirant

Bezpečné použití

Před použitím si vždy přečtěte doporučení výrobce a řiďte se jimi. Pokud zkoušíte nový antiperspirant či deodorant, zkuste se jím nejprve potřít na předloktí. Když se do 24 hodin neobjeví začervenání ani jiná nežádoucí reakce, můžete přípravek bez obav používat. V případě reakce přípravek nepoužívejte. Pořiďte si jiný, který je ideálně určen pro citlivou či přecitlivělou pokožku.

Antiperspiranty nepoužívejte na podrážděnou či čerstvě oholenou pokožku. K tomu účelu se hodí spíše deo krystal (kamenec) nebo jemný deodorant.

Nejčastější dotazy