Jak vybrat dětské pleny?

Očekáváte-li příchod miminka, je výběr plen zásadním krokem a vyplatí se vám věnovat mu čas. Na nejmenší děti potřebujete v průměru 10 plen denně, to je 300 za měsíc a 3650 za rok. A to už váš každodenní život znatelně ovlivní.

Očekáváte-li příchod miminka, je výběr plen zásadním krokem a vyplatí se vám věnovat mu čas. Na nejmenší děti potřebujete v průměru 10 plen denně, to je 300 za měsíc a 3650 za rok. A to už váš každodenní život znatelně ovlivní.

Doba čtení 7 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Výběr plen podle druhu

Výrobci nabízejí dva druhy plenek, a to jednorázové, nebo textilní neboli látkové. Za hlavní rozdíl mezi jednorázovými a látkovými plenami se považuje jejich opakovatelné použití. Zatímco jednorázovou plenku použijete a následně vyhodíte, látkové pleny můžete při správné péči používat opakovaně i několik let.

Často je dobré tyto dva druhy plenek kombinovat podle situace a potřeby. Například, pokud cestujete, sáhnete po jednorázových plenkách, které jsou k tomuto účelu velmi praktické. Pokud jste s miminkem doma, můžete více používat pleny látkové. Látkové pleny doporučují lékaři pro správný vývoj kyčlí dítěte, jedná se o takzvané balení na široko.

Jednorázové dětské pleny

  • Velmi jednoduché a rychlé použití bez nutnosti praní

  • Vysoká savost – nehrozí protečení

  • Neomezují v pohybu

  • Velmi široký výběr velikostí

  • U některých typů se lze setkat s indikátorem vlhkosti, který vás změnou barvy upozorní, kdy je potřeba přebalit

  • Vyšší cena

  • Zátěž pro životní prostředí

  • Nemusí vyhovovat dětem s citlivou pokožkou

Kalhotkové pleny a plenkové kalhotky

Jednorázové pleny

Jsou vyrobené z papíru a savé buničiny. Jejich největší výhodou je praktické použití bez nutnosti prát. Po použití je stačí jen zabalit, vyhodit a vzít další plenku. Na druhou stranu jsou velice neekologické a dlouhodobě zabírají jedno z předních míst v podílu na domácím odpadu. Podle některých zdrojů tvoří až 50 % odpadu rodin s malými dětmi. Nejsou rozložitelné a zatěžují životní prostředí.

Jednorázovky mohou být také parfémované či ozdobené nejrůznější potisky, výjimkou nejsou ani přídavky extraktu ze zeleného čaje nebo aloe vera. Ne každá pokožka však tyto „vychytávky“ snese.

Látkové dětské pleny

  • Možnost opakovaného použití

  • Univerzální velikost

  • Vysoká prodyšnost materiálu

  • Velmi široký výběr velikostí a veselých motivů

  • Šetrné k životnímu prostředí

  • Nižší výsledná cena

  • Vyšší pořizovací cena

  • Může dítě omezovat v pohybu

Mohou být vyrobené z mnoha druhů materiálů, které se liší savostí, jemností a ekologičností při výrobě. Nejčastěji se setkáte s bambusovými, bavlněnými, konopnými, a dokonce i s flanelovými plenami. Látkové pleny dobře absorbují tekutiny a jsou šetrné k dětské pokožce, na druhou stranu jsou méně odolné na časté praní. Dlouhodobě jsou však finančně úspornější než jednorázovky. Tyto plenky mají přirozenější charakter a jsou ekologicky méně náročné. A to i přesto, že jejich praní spotřebovává velké množství vody a energie. V celkovém součtu nákladů vycházejí jednoznačně výhodněji než pleny papírové. 

Moderní plenky jsou promyšlené do posledního detailu. Musí být schopné rychle vsáknout tekutiny a zabránit jim v prosakování zpět. Musí mít vysokou prodyšnost a nesmí dráždit citlivou dětskou pokožku. Důležitá je i odolnost upínacích pásků – aby se při pohybu nerozlepovaly a plena dítěti nepadala.

Látkové plenky jsou k dostání v mnoha barevných variantách s veselými motivy

Jaké pleny pro novorozence a jaké pro větší dítě?

Na rozdíl od oblečení se pleny kupují podle váhy dítěte, nikoli podle velikosti či věku. Každé dítě totiž roste jinak rychle, a to i kolem zadečku. Některé je baculaté a jiné už od narození štíhlé. Velikosti plínek se můžou překrývat – v tom případě je lepší zvolit tu větší.

Před narozením nenakupujte větší množství plen do zásoby – je dobré počkat, jak veliké miminko se vám narodí a také jaký typ plenky mu bude vyhovovat. Pro začátek vám postačí zásoba na první týden jeho života. 

Velikost jednorázových plen

Výrobci mají rozpětí velikostí plen různé. U jednorázových se většinou podobá a odpovídá zhruba tomuto rozložení (velikosti se i u jedné značky většinou překrývají). Velikost si však vždy raději ověřte přímo u výrobce.

Označení

Velikost

Hmotnost dítěte

Předčasně narozené dítě

0

do 2,5 kg

Novorozenec

1

2–5 kg

Mini

2

3–6 kg

Midi

3

4–9 kg

Maxi

4

7–18 kg

Maxi+

4+

9–20 kg

Junior

5

11–25 kg

Extra large

6

16+ kg

Velikosti látkových plen

Většina látkových plen má univerzální velikost. Někteří výrobci nabízejí velikost do 15 kg a druhou velikost nad 15 kg váhy dítěte. Díky tomu, že se látkové plenkové kalhotky nastavují patentkami, nebo suchým zipem, rostou spolu s dítětem. Jiní výrobci se číslováním blíží papírovým plenám a dodržují škálu velikostí od 3 do 5.

Zvláštním případem jsou klasické látkové bavlněné pleny TETRA, které se vyrábějí ve velikostech S, M, a L. Používají se nejen k přebalování, ale i místo slintáku, sluneční clony na kočár, podložky i osušky.

Ekologické plenky

Rozhodnete-li se pro jednorázové pleny, ale trápí-li vás jejich ekologická zátěž, můžete snadno zvolit jejich ekologickou verzi. Je sice výrazně dražší, ale zato má schopnost se v přírodě z větší části rozložit. Ekologické jednorázovky poznáte na první pohled podle přírodní béžové barvy namísto čistě bílé.

Klasické látkové plenky jsou k životnímu prostředí mnohem shovívavější

Rady a tipy

Péče o bavlněné dětské pleny

Rozhodnete-li se pro bavlněné pleny, budete k nim rozhodně potřebovat dobrý koš či kyblík na skladování po použití. V něm budou čekat na vyprání a nutnou podmínkou je, že nesmějí být z koše cítit. Oblíbenou prevencí proti zápachu je v tomto případě tea tree oil. Stačí pár kapek a zápach z místnosti zmizí. 

Doporučená teplota praní látkovek je od 40 do 60 °C, ale záleží na výrobci. Pokud budete prát na 90 °C, plenka se vám rychleji opotřebuje. Ždímejte maximálně na 800 otáček za minutu a nikdy nepoužívejte aviváž. 

Pokud používáte sušičku, zapněte ji jen na šetrný program. Kvůli sušení v sušičce dochází k rychlejšímu opotřebení plen. Ideální možností je sušit pleny venku na sluníčku, které je nejlepším bělicím a dezinfekčním prostředkem.

Látkové pleny najdou v domácnosti široké využití i po tom, co dítě odroste

Jak likvidovat jednorázové pleny

Použité jednorázové plenky nelze dále recyklovat, neboť jsou vyrobeny z mixu materiálů. Také jejich znečištění nedovoluje další využití. Proto je nutné je ukládat do kontejnerů na směsný odpad, odkud putují k uložení na skládce či častěji do spalovny odpadů. 

Výjimkou jsou ekologické jednorázové pleny, jež můžete odložit do biologického odpadu, pokud je tak uvedeno na obalu. Jejich likvidace je tak výrazně šetrnější k životnímu prostředí.

Jak často plenku vyměňovat

Počítejte s tím, že miminka potřebují plenu vyměnit obyčejně jednou za 3 až 4 hodiny. Předejdete tak vzniku opruzenin, jejichž hlavní příčinou většinou je, že zadeček zůstává v mokré plence příliš dlouho.

Zarudnutí se může objevit i ve chvíli, kdy je dětská pokožka alergická na některou z látek, které jednorázovky obsahují. Často se to může objevit u parfémovaných plen.

Pro správnou péči o dětskou pokožku vybírejte přípravky z naší sekce dětské kosmetiky.

Opruzeniny od plínek jsou nejčastějším problémem s dětskou pokožkou, proto je dobré plenky často měnit a mít po ruce dětský pudr

Nevyhovují? Zkuste jiné

Pokud si nejste jisti, že jste vybrali správný druh plen, rozhodně se vám vyplatí hledat dál. Za komfort i zdravou pokožku dítěte to jistě stojí.

Možná bude vašemu dítěte lépe vyhovovat odlišný materiál nebo jiný plenkový typ. Výměnu vyzkoušejte určitě pokaždé, když se dítěti začnou dělat opruzeniny nebo když má některá místa na těle otlačená.

Další užitečné články