Jak vybrat dětskou kuchyňku?

Jste celí nesví, když vám dítě pobíhá pod nohama, zatímco připravujete večeři? Zabavte je v jejich vlastní bezpečné kuchyňce. Ta může podobně jako opravdová blikat, vydávat zvuky a svítit. Vaše dítě si bude připadat jako dospělé a ještě k tomu se seznámí s novými úkony, tvary a náčiním.

Jste celí nesví, když vám dítě pobíhá pod nohama, zatímco připravujete večeři? Zabavte je v jejich vlastní bezpečné kuchyňce. Ta může podobně jako opravdová blikat, vydávat zvuky a svítit. Vaše dítě si bude připadat jako dospělé a ještě k tomu se seznámí s novými úkony, tvary a náčiním.

Doba čtení 4 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

S čím začít

Věk a pohlaví dítěte

Kuchyňku můžete svému malému zvědavci pořídit už od 2 let. Pro takto malé děti však vybírejte spíše jednodušší modely ve výrazných barvách, bez drobného příslušenství, které by dítě mohlo spolknout. Čím budou vaše děti starší, tím více ocení propracované detaily a různé interaktivní efekty. Stejně tak se zaměřte i na design. Sourozencům pořiďte spíše neutrální barvy, holčičkám klidně vyberte celorůžovou linku.

Velikost pokojíčku

Plánujete kuchyňkou zaplnit prázdný kout v dětském pokoji? Pak vás velikost nemusí nijak omezovat. V malém bytě si však rozměry dobře přepočítejte a vše naplánujte. Právě pro vás mohou být vhodnější kufříkové varianty s vařičem, kam podle potřeby přidáte další spotřebiče a položíte na stůl nebo na podlahu. Dítě si může celou svou kuchyňku pak sbalit a odnést na zahradu nebo klidně na návštěvu u kamaráda.

Materiál

Dřevo

Přesto, že často nenajdete na dřevěných kuchyňkách tak propracované detaily a ani žádnou elektroniku, stejně většinou působí reálněji. Pevné a stabilní dřevo zvládne i méně šetrné zacházení a jen tak se nezbortí. Dětem se bude navíc s příjemnou strukturou dřeva dobře pracovat.

  • Stabilní

  • Bytelná konstrukce

  • Příjemný povrch

  • Není vybaveno elektronikou (zvuky, světýlky)

  • Méně doplňků

Plast

To, kvůli čemu dítě tolik fascinuje vaše kuchyň (syčení, pípání, cvakání) spíše najde u plastového modelu. Ten totiž může být doplněn o různé elektronické prvky, které hraní rázem zatraktivní. Stejně tak všemožné drobnůstky jako třeba ovládací knoflíky vařiče budou detailněji vypracované.

  • Nižší cena

  • Propracované doplňky

  • Snadná údržba

  • Méně stabilní

  • Náchylná k prasknutí a převrhnutí

Rozměry

Výška

Výběr velikosti závisí nejen na dostupném prostoru, ale i výšce vašeho dítěte. Kuchyňky obvykle měří od 40 do 120 cm. Podobně jako ve vaší kuchyni by měla být deska vysoká tak, aby se malý kuchtík nemusel příliš ohýbat a zároveň všude dosáhl.

Nejmenší děti od 2 do 3 let by měly mít pracovní desku ve výšce 40–48 cm. Pro větší děti je pak vhodná výška mezi 45 až 55 cm.

Hloubka a šířka

Hloubka dětských kuchyněk se pohybuje v rozmezí 30 až 50 cm a délka od 30 do 130 cm. Čím prostornější pracovní deska bude, tím rozmanitější recepty a lektvary může dítě vymýšlet. Některé modely lze dále rozšířit pomocí přídavného odkládacího pultu nebo servírovacího vozíku.

Největší kuchyňky jsou široké klidně 1 metr, nejmenší zas nepřekročí ani 30 cm

Prostor na hraní

Kolik místa můžete dětské kuchyňce vyhradit? K naměřeným hodnotám nezapomeňte připočítat nejméně dalších 50 cm na hraní. Dobře si prohlédněte samotnou konstrukci, protože ne všechny modely se dají snadno přirazit ke zdi. Některé typy mají na jedné straně kuchyňskou linku a na druhé jídelní pult. Dítě si tak může hrát z obou stran, a proto je potřeba vyhradit dostatek prostoru kolem dokola.

Výbava kuchyňky

Nádobí a potraviny

Se strohou kuchyňkou si vaše dítě tolik nevyhraje a rychleji ho přestane bavit. Proto je drtivá většina doplněná nádobím a umělými potravinami. Před nákupem si proto celý set prohlédněte a zjistěte počet kusů. Mějte však na paměti, že každá poklička i příbor vydá za 1 kus, takže nakonec i 12 kusů může vypadat poměrně chudě.

Balení nejčastěji obsahuje hrnce a pánve na vaření, které svou velikostí pasují na varnou desku. Většinou nechybí ani talíře, příbory, vařečky a jiné náčiní. Malí šéfkuchaři mohou nosit i kuchyňskou zástěrku a čepici. S rozmanitými doplňky bude hra mnohem zajímavější a realističtější.

Funkce

Některé plastové modely jsou na baterie a nabídnou tak dětem ještě věrohodnější zážitek. U dřevěných kuchyněk pak můžete nalézt například LED diody nebo drobné repráčky.

  • Zvukové efekty – imitují například bublající vodu v hrnci, smažení na pánvi a signály kuchyňských spotřebičů

  • Světelné efekty – zabudované světlo v troubě, LED pásky, barevné diody u spotřebičů, červené světlo na sporáku symbolizující žhnoucí plotny

  • Tekoucí voda – po otočení kohoutku vytéká z baterie do dřezu

  • Tepelně citlivé potraviny – mění barvu po kontaktu se studenou vodou v hrnci

  • Potraviny s funkcí řezu – zelenina i ovoce lze nakrájet a znovu složit

  • Dávkovač ledu – po zatlačení páčky se vysypají umělé kostky ledu

Čím je dítě starší, tím více ocení přídavné funkce a dodatečnou výbavu

Bezpečnost

Kvalita zpracování

Při dodání zboží si zkontrolujte stabilitu výrobku. Vyšší modely nemusejí být tolik stabilní. Pokud si opravdu nejste jisti, jestli kuchyňka odolá většímu tlaku či šplhání, připevněte ji ke zdi. Kromě bytelnosti mrkněte i na hrany desky. Ty by neměly být ostré, ani se nikde odchlipovat. Děti mladší 3 let by ve výbavě neměly nacházet malé části, které by následně mohly spolknout.

Nezávadnost

Výrobky určené dětem by měly být 100% nezávadné a zdraví bezpečné. I přesto si však dejte pozor, aby levnější dřevotřísková kuchyňka neobsahovala fenol-formaldehydové pryskyřice. Z nich se pak uvolňuje nežádoucí formaldehyd.

Vliv na rozvoj dítěte

Jakmile vaše dítě najde kuchyňku pod stromečkem nebo vedle narozeninového dortu, začne rozvíjet nekonečné hry na kuchaře, hospodyňky a ochutnávače. Dětská kuchyňka však není pouze interaktivní a originální hračka. Během hraní vaše dítě rozvíjí ve všech smyslech.

Děti se díky kuchyňce učí společenskému chování a sociálním dovednostem

  • Dítěti bezpečně ukážete, jak se připravují základní potraviny a co umí spotřebiče

  • Podporuje rozvoj drobné motoriky

  • Dítě se naučí i novou slovní zásobu

  • Rozvoj dětské fantazie

  • Učí dítě udržovat pořádek

  • Zlepšení a rozvoj koordinace