Jak vybrat dětskou obuv?

Miminko vám vyrostlo z capáček a vy už už hledáte první botičky na ven, přezůvky do školky nebo tenisky na tříkolku? Nejdříve si odpovězte na otázku, kam bude vaše dítě botky nosit nejčastěji. A pokud si hned od začátku promyslíte 3 základní parametry, máte už vyhráno.

Miminko vám vyrostlo z capáček a vy už už hledáte první botičky na ven, přezůvky do školky nebo tenisky na tříkolku? Nejdříve si odpovězte na otázku, kam bude vaše dítě botky nosit nejčastěji. A pokud si hned od začátku promyslíte 3 základní parametry, máte už vyhráno.

Doba čtení 3 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Velikost

Máte vítr z nakupování bot na dálku? S naším podrobným návodem můžete své obavy hodit za hlavu. K tomu, abyste bezchybně zjistili velikost chodidla vašeho dítěte, budete potřebovat jen pár pomůcek:

 • Papír

 • Pravítko

 • Izolepu

 • Krabici

 • Psací potřeby

Měření chodidla

Papír přilepte na zem izolepou tak, aby ho dítě nechtěně nestrhlo. Krabici nebo karton přilepte na kraj papíru. Poté umístěte dítěti nožku na papír tak, aby se patou dotýkala krabice. Tužkou vyznačte, kde končí nejdelší prst, a nejširší část chodidla. Nakonec přijde řada na měření. Pravítko přiložte na papír a změřte délku i šířku obkresleného chodidla. Délku následně převeďte podle hodnot konkrétní velikostní tabulky, níže naleznete orientační převody.

Velikost EU

Délka chodidla v mm

Velikost UK

Velikost US

16

100

1

2,5

17

105

1,5

3

18

110

2

3,5

19

120

3

4,5

20

125

4

5,5

21

135

5

6,5

22

140

5,5

7

23

145

6

7,5

24

150

7

8,5

25

160

8

9,5

26

165

8,5

10

27

170

9

10,5

28

175

10

11,5

29

180

10,5

12

30

190

11,5

13

31

195

12

13,5

32

200

13

1,5

33

205

1

2,5

34

215

2

3,5

35

220

3

4,5

 • Udávané hodnoty se mohou lišit napříč značkami.

Nadměrek

Výsledné hodnoty nejsou finální. K oběma rozměrům připočtěte tzv. nadměrek, tedy prostor před prsty a po stranách. K délce připočtěte 0,7–1,2 cm, k šířce přidejte 0,2–0,5 cm na každou stranu. Pokud vybíráte sněhule a jiné zimní boty, počítejte s větší vůlí na tlusté ponožky.

Tvar

Nožičky dětí jsou roztomile baculaté a měkoučké. Právě baculatost chodidel dětem zůstává zhruba do 4 let, proto do té doby nemusíte příliš řešit funkčnost a technologie. Spíše se zaměřte na tvar. Obouvejte svému dítěti vždy takový model, který nejlépe odpovídá plánované aktivitě. Na túry volte plnou špičku, do které dítěti nebudou zapadávat kamínky, naopak na přezůvkových botkách je otevřená špička vítaná. Dítěti se nepotí nohy a chodidlo krásně dýchá. V každém případě se vyvarujte zúžené špičce. Vnitřní hrana boty by měla být co nejrovnější, aby byl palec v co nejpřirozenější poloze.

Výšku obuvi kontrolujte hlavně u holínek a kozaček

Materiál

Nezáleží, z jakého materiálu jsou boty vyrobené, hlavně že se přizpůsobí tvaru nohy. I podle této poučky můžete vybírat ideální boty pro vaše dítě. Z tohoto pohledu nejlépe vychází přírodní materiál z kůže a textilu. Syntetické materiály jako poromery, koženky a plasty by měly být součástí pouze účelové obuvi ve vlhkých a chladných podmínkách.

 • Kůže: perfektní volba na téměř jakoukoliv dětskou obuv. Dítěti budou kožené botky dobře absorbovat pot, zpříjemňovat chůzi měkkým nášlapem, a navíc budou nevídaně odolné.

 • Textil a semiš: kombinace koženého semiše a příjemného textilu se často používá pro trekové sandály. Takové boty jsou tak akorát prodyšné a pevné.

 • Umělá kůže: co do odolnosti na tom může být podobně jako kožené boty. Oproti nim se však tolik nepřizpůsobí chodidlu, což byste měli u dětských bot vyžadovat na prvním místě.

 • Syntetika: funkční membrány a povrchové úpravy najdete u sportovních bot do náročnějších podmínek. Vždy u takových modelů hledejte vyhovující vnitřní materiál.

 • Koženkový materiál – se udržuje snadno, postačí trocha vody, mýdlo a kartáčkem jemně smýt nečistoty.

 • Textilní obuv – pokud výrobce neuvádí jinak, lze prát bez problému v pračce. Vždy si ale ověřte, zda tím nenarušíte funkčnost v případě sportovních membrán a jiných vychytávek.

 • Kožená obuv – při větším znečištění lze velké nánosy vyčistit mýdlem a speciálním kartáčem, po usušení boty vyleštěte voskem, nechte proschnout a opět doleštěte už za použití hadříku. Na závěr na boty použijte ochranný sprej. Veškeré doplňky k čištění naleznete v kategorii údržba a čištění obuvi.

 • Semišová obuv – při čištění dbejte na správné vysušení. Po omytí nečistot použijte například utěrku nebo papírové ubrousky k vysušení. Poté naneste ochranný sprej na semiš a nechte oschnout. Nakonec stačí uhladit jemným kartáčkem.