Jak vybrat diagnostický test?

Otestujte se v pohodlí domova.

Otestujte se v pohodlí domova.

Doba čtení 8 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Na co se zaměřit

Co chci diagnostikovat či zkontrolovat

Základní otázkou před nákupem testu je, co potřebujete diagnostikovat či zkontrolovat. V nabídce jsou testy detekující krevní skupinu, přítomnost drog, různorodých nemocí, zánětů a také testy, které se zaměřují na reprodukční zdraví. Při testování mějte vždy na paměti, že domácí testy slouží k orientační diagnostice, a nemohou tudíž nahradit profesionální laboratorní testy. Pokud odhalíte nějaký problém, navštivte svého lékaře, který výsledek 100% vyvrátí nebo potvrdí.

Forma

Diagnostické testy se liší pomůckami a nástroji, které k testování používají. Testy, jež vyžadují kapku krve, mají ve výbavě lancetu neboli jehlu k získání krve. V případě, že potřebujete krev odebírat denně, vyplatí se investice do odběrového pera. Na diagnostiku se používají reakční proužky, jež po kontaktu s příslušnou tělesnou tekutinou zareagují, a podle přiložené legendy se určí výsledek. Další variantou jsou reakční činidla neboli roztoky, které je potřeba smísit s odebraným vzorkem a až následně aplikovat na reakční proužek.

Velikost balení

Při výběru se zaměřte také na velikost balení či počet testovacích proužků. U testů, které provádíte pravidelně, je velké balení žádoucí a ekonomicky výhodnější (například testovací proužky do glukometru). Pokud však potřebujete test provést jen jednou za čas, je velké balení zbytečné. Pokud si kupujete testy do zásoby, sledujte datum expirace. Po jeho uplynutí není vhodné test používat, jeho výsledky mohou být zkreslené.

Způsob odběru

Diagnostické testy se liší podle druhu látky, kterou potřebují k určení výsledku. Mohou to být sliny, krev, stolice, moč a další tělesné tekutiny, jako například sperma. U některých typů testů si můžete vybrat formu testování. Pokud chcete například otestovat přítomnost protilátek proti viru HIV, máte na výběr mezi testem, který je detekuje z krve nebo ze slin.

test na chlamydie

Druhy testů

Diabetické / hladina glukózy v krvi

Ke každému měření je potřeba do glukometru vložit jednorázový měřicí proužek, který je nutné kupovat od stejného výrobce jako přístroj, a proto se předem informujte o dostupnosti a ceně náhradních proužků.

Glukometry jsou malé ruční přístroje sloužící k opakovanému měření glykemie (koncentrace glukózy) z kapilární krve neboli z krve získané z bříška prstu. K použití glukometru je potřeba také odběrové pero, jež se postará o rychlé získání vzorku krve z prstu. Někdy je pero součástí balení glukometru, jindy si ho musíte koupit zvlášť. 

Těhotenské a ovulační

Ovulační testy zjišťují vzestup luteinizačního hormonu (LH), když k němu dojde, lze předpokládat, že ovulace bude následovat další den. Pohlavní styk je vhodné naplánovat 1 až 2 dny po vzestupu LH. Na trhu najdete dva typy ovulačních testů. První z nich potřebuje k detekci vzorek slin a druhý vzorek moči. 

  • Ovulační testy na odběr slin tvarem připomínají rtěnku a obsahují miniaturní mikroskop, jímž si prohlédnete vzorek slin. Během ovulace se struktura slin změní z nepravidelné na pravidelnou kapraďovitou. Výhodou je možnost opakovaného použití. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a možnost nesprávné interpretace výsledku.

  • Ovulační testy na odběr moči jsou jednorázové, ale poměrně přesné. Podle formy testování se dělí na tři typy: první je diagnostický proužek, který se vkládá do nádobky s odebranou močí. Druhý je plastová kazeta, do níž se nakape několik kapek moči, výhodou kazety je přesnější dávkování moči než u proužku. Třetí typ se nazývá midstream a je to reakční proužek, který se dává do proudu moči.

Těhotenské testy detekují takzvaný těhotenský hormon choriogonadotropinu (HCG) v moči. HCG začíná tělo produkovat ve chvíli, kdy se embryo uhnízdí v děloze. K tomu dochází přibližně týden po oplodnění a jeho hladina se postupně zvyšuje. Nejlepší dobou na provedení testu je několik dní po datu očekávané menstruace. Testy se liší formou testování stejně jako ty ovulační. Můžete si vybrat test k namáčení, k podržení v proudu moči nebo k nakapání moči do testovacího otvoru pomocí pipety.

Na plodnost

Domácí testy plodnosti jsou určené mužům a zjišťují, zda ejakulát obsahuje dostatečné množství spermií. K testování je potřeba vzorek spermatu, který se nechá odstát přibližně 20 minut a následně se z něj odebere část přiloženou injekční stříkačkou a kápne se do testovací kazety, kde se za 7 minut objeví výsledek.

Na přítomnost drog

Testy na drogy jsou většinou multifunkční a z jednoho vzorku moči jsou schopny detekovat nejužívanější psychotropní látky, k nimž patří kanabinoidy (marihuana, hašiš), opiáty (heroin, morfium, kodein), metadony, benzodiazepiny, kokain a methamphetamin (pervitin), extáze (MDMA) a amfetamin. Ne všechny testy detekují všechny typy drog, vždy si proto dobře prostudujte popis konkrétního produktu.

Detekce onemocnění

Na trhu je také široká nabídka domácích testů, které slouží k diagnostice základních onemocnění.

  • Test na alergie a intolerance dokáže z kapky krve zjistit přítomnost imunoglobulinu E (IgE) nesprávně aktivované protilátky, která způsobuje alergické projevy, jako jsou kýchání, svědění, ucpaný nos, pálení očí, slzení a jiné. Testy se většinou zaměřují na nejběžnější alergeny, k nimž patří roztoči, travní pyly a kočičí srst, ale mohou to být i jiné, záleží na konkrétním testu.

  • Test HIV detekuje přítomnost protilátek proti viru HIV, jenž způsobuje syndrom získaného selhání imunity (AIDS). Domácí testy na jeho zjištění se dělí na ty, které potřebují vzorek krve, a na neinvazivní testy ze slin. 

  • Mezi testy pohlavně přenosných chorob patří především test schopný prokázat z kapky krve nákazu syfilidou, ale také testy diagnostikující ze vzorku moči přítomnost trichomonas vaginalis, candida albicans a gardnerella vaginalis.

  • Test na intoleranci lepku je na místě, pokud vás pravidelně trápí zažívací potíže neznámého původu, nadýmání nebo průjem. Ty mohou být způsobeny právě intolerancí lepku, který se vyskytuje v obilninách: pšenice, ječmen, žito a oves. S nesnášenlivostí lepku se pojí chronické autoimunitní onemocnění – celiakie. K testování vám bude stačit kapka krve z prstu.

  • Test na lymskou boreliózu potřebuje k prokázání infekce bakterií borelia kapku krve z prstu, který získáte pomocí lancety, jež je součástí balení. Krev se následně smísí s reakčním činidlem a do 10 minut znáte výsledek.

  • Test bakteriálních infekcí určuje množství CRP (C-reaktivního proteinu) v krvi. Tento údaj poskytuje informace o reakci imunitního systému na počínající bakteriální zánět. Zvýšené hodnoty znamenají, že tělo bojuje s bakteriální infekcí a je na místě nasazení antibiotik.

  • Testy na detekci onemocnění trávicího traktu dokážou z kapky krve z prstu zjistit přítomnost bakterie Helicobacter pylori, která je hlavní příčinou zánětu střev neboli gastritidy a způsobuje žaludeční vředy. 

  • Pomocí testu okultního (skrytého) krvácení zjistíte přítomnost krve ve stolici, i když není okem viditelná. Příměs krve ve stolici může signalizovat hemoroidy, Crohnovu chorobu, ale i nebezpečný nádor střeva. K provedení domácího testu je potřeba odebrat vzorek stolice.

  • Test funkčnosti štítné žlázy vám pomůže zjistit, jestli štítná žláza pracuje tak, jak má. Z kapky krve umí test určit množství hormonu tyreotropinu (TSH), jenž stimuluje štítnou žlázu k tvorbě hormonů T3 a T4.

Zjištění krevní skupiny

Domácí krevní test slouží k určení krevního typu v systému AB0 a Rh. Sada obsahuje lancetu pro získání vzorku krve a diagnostickou kartu s kontrolním proužkem, který udává, zda test proběhl správně.

Systém AB0 rozděluje krevní skupiny do čtyř typů A, B, AB a 0. Krevní skupina A má na povrchu erytrocytů protein s názvem antigen A, krevní skupina B tam má antigen B, krevní skupina AB má antigen A i B a krevní skupina 0 nemá antigen A ani B. U systému Rh je nejdůležitější antigen D a odpovídající protilátka Anti-D. Antigen D je na povrchu erytrocytů a člověk, u něhož se vyskytuje, je D-pozitivní nebo Rh-pozitivní. Krvinky bez antigenu D se nazývají D-negativní či Rh-negativní.

Zjištění menopauzy

Pokud vás trápí nepravidelná menstruace, návaly horka, vaginální suchost, vypadávání vlasů a problémy se spánkem, můžete si pomocí domácího testu zjistit, zda se jedná o příznaky menopauzy, či nikoli. Testy pracují na základě detekce hladiny FSH (folikulostimulačního hormonu) z ranní moči. Hladina hormonů je kolísavá, a proto se v jednom balení nachází dvě sady. Pro spolehlivou diagnostiku je nutné provést 2 testy s týdenním odstupem.

Kooperace hypotalamu, hypofýzy a vaječníků zajišťuje pravidelný menstruační cyklus. Podvěsek mozkový neboli hypofýza produkuje folikulostimulační hormon (FHS), který stimuluje růst folikul ve vaječníku, v nichž se tvoří estrogen. V polovině cyklu se díky tomu uvolní vajíčko a dojde k ovulaci. Obal vajíčka se následně změní ve žluté tělísko produkující progesteron. Když dojde k menopauze, zastaví se cyklická produkce hormonů a spolu s ní i menstruační cyklus.

Kontrola pH moči

PH moči slouží k určení překyselení organismu a měří se pomocí indikačních papírků, které se vkládají do proudu ranní moči. Podle stupně překyselení se papírek zbarví a výsledný odstín se porovná s přiloženou stupnicí. Působením vnějších a vnitřních faktorů se pH v těle neustále mění. Pokud se kyselost pravidelně dostává z normy, jedná se o acidózu nebo alkalózu. Normální pH krve je v rozmezí 7,36 až 7,44. Při poklesu hodnot pod 7,36 se jedná o překyselení. Opakem je alkalóza, při níž pH stoupá nad 7,44.

test na alergie

Rady k použití a skladování

Diagnostické testy nakupujte jen u ověřených prodejců, nejlépe v lékárnách, kde vám s výběrem i použitím může poradit lékárník. Před testováním si důkladně přečtěte návod k použití a striktně se ho držte, sebemenší odchylka od doporučeného postupu může zkreslit výsledky testu.

Pokud si kupujete testy do zásoby a nevyužijete je hned, přečtěte si doporučení ke skladování. Některé testy mohou vyžadovat specifické podmínky uskladnění. Nevhodným skladováním můžete test poškodit ještě dřív, než ho použijete.

Další užitečné články