Způsob odsávání
Odtahové
Odtahovou digestoř použijte tam, kde ji lze napojit na komín nebo na potrubí na dostatečný odvod par. Tento způsob je taktéž označován jako vnější odtah. Nejefektivnější je přímé odtahové potrubí bez dalších nadbytečných prvků. Jde o vyvedení roury přímo ven z domu bokem nemovitosti či horem, kdy je nutné zajistit instalaci vhodné střešní tašky kvůli zamezení průtoku nežádoucí vody dovnitř.
V zimě počítejte i s možností srážení par směrem dolů, což můžete vyřešit různými záhyby a speciálními prvky v cestě odtahu. Typickým příkladem takových opatření je zpětná klapka, otevírající se pouze od digestoře ven. Délka roury by neměla přesáhnout 2–3 metry. V případě delší cesty lze v jejím průběhu použít další přídavný motor, a tím upevnit její výkon.
Digestoř zadní odtah Digestoř boční odtah Digestoř se spodním odtahem
Recirkulační
Cirkulační digestoř volte do prostor, kde není možnost připojit se na komín. Vzhledově jde o stejný prvek jako u odtahových digestoří. Zásadní rozdíl je však uvnitř digestoře. Ta není napojena na žádný odtah, ale je vybavena recirkulačním systémem, který funguje tak, že digestoř nasává vzduch z místnosti do sebe, vyčistí ho např. přes uhlíkový filtr a vrací zpět do prostoru. Toto zajišťují speciální filtry, které se doporučuje čistit a nejdéle jednou za 6 měsíců je vyměnit, což se podepíše i na vašich financích.
Na trhu se objevují i digestoře, jež v sobě kombinují dva předchozí typy. Odtah přebytečných par si tak můžete nastavit podle momentální potřeby.
Digestoře s recirkulací Uhlíková digestoř
Výkon
Jedním z nejdůležitějších parametrů je výkon, který se udává v m³/hod., což značí hodnotu objemu vzduchu, jenž je digestoř schopna odsát za hodinu. Právě výkon rozhoduje o tom, zda digestoř bude odvádět správnou práci ve vašem vnitřním prostoru kuchyně. Potřebný výkon si však můžete snadno spočítat.
Jak spočítat potřebný výkon digestoře?
Jestli si nejste jisti výkonem, který by měl odpovídat místnosti, v níž budete digestoř instalovat, pomůže vám tento jednoduchý vzoreček:
Délka × šířka × výška = objem v m³
Spočítáte tak objem místnosti, ve které budete vařit, a tím i kolik vzduchu se v ní nachází. Výkon vaší nové digestoře by měl tento objem vyměnit alespoň 10× za hodinu, nejlépe však 16×. Vypočtený objem dosaďte do následujícího vzorečku:
Objem v m³ × 16 = výkon v m³/hod.
A právě takový výkon, v lepším případě i trochu větší, potřebujete pro své prostory. Pokud však máte kuchyni spojenou i s obývací částí, při výměně vzduchu na tomto prostoru by docházelo zároveň k úniku tepla. Tehdy raději volte výkon digestoře, který zvládne 600 m³/hod.
Pro správné odsávání par je dále důležitá samotná konstrukce digestoře. Jde např. o pozice a celkovou plochu filtrů, hloubku digestoře, vnitřní vedení vzduchu a taktéž o provedení odtahového potrubí, které by mělo mít co nejkratší cestu bez zbytečných záhybů, ať se nepřipravujete o výkon.
Výkon přímo ovlivňuje energetickou náročnost. Čím větší výkon požadujete, tím vyšší spotřebu očekávejte. Proto si hlídejte, aby přesah výkonu nebyl velký, zbytečně byste tak plýtvali elektrickou energií.
Objem místnosti | Ideální sací výkon digestoře |
---|
40 m³ | 400 m³/h |
60 m³ | 600 m³/h |
80 m³ | 800 m³/h |
100 m³ | 1000 m³/h |
Hlučnost
Tento parametr je důležitý hlavně v případě, pokud máte kuchyň spojenou s obývací částí. Hlučnost roste s výkonem digestoře. Recirkulační modely jsou všeobecně hlučnější, avšak vyšší hluk může souviset i se špatnou montáží. Mezi tišší digestoře patří modely s hlučností nižší než 60 dB, ty nejtišší z nich se mohou pyšnit hodnotou pouhých 40 dB, některé dokonce i nižší. Hlučnější modely vydávají hluk vyšší než 70 dB.
Hmotnost
Berte ohled také na hmotnost digestoře, a to hlavně u závěsných a komínových, kde je potřeba znát nosnost skříňky, v níž bude digestoř umístěná, nebo stropu, na kterém bude připevněná.
Energetická účinnost
Poměřuje výkon a spotřebu digestoře. Tedy kolik energie potřebuje digestoř pro dosažení určitého výkonu. Nejúspornější spotřebiče se pyšní hodnotou A, ty nejméně úsporné hodnotou G. Výjimečně se můžete setkat i s třídou A+.
Materiál
Digestoře jsou nejčastěji vyráběny v provedení matovaného nerezu, který se snadno čistí. Nebo si můžete vybrat digestoř, která kombinuje hliník, ocel a čiré mléčné sklo. U skla však počítejte s tím, že pro dokonalý vzhled bude potřeba jej důkladně leštit. Z módy zatím stále nevyšly ani klasické bílé digestoře zpravidla vyráběné v kombinaci plechu a smaltu.
Nerezová digestoř Retro digestoř Digestoř černá Digestoř bílá