Jak vybrat digitální fotoaparát?

Hledáte digitální fotoaparát na zaplnění rodinného alba, nebo plánujete dramatické záběry pohoří a jezer v dechberoucí scenérii zapadajícího slunce? Jak vybrat digitální fotoaparát právě pro vaše potřeby vám poradíme v následujících řádcích.

Hledáte digitální fotoaparát na zaplnění rodinného alba, nebo plánujete dramatické záběry pohoří a jezer v dechberoucí scenérii zapadajícího slunce? Jak vybrat digitální fotoaparát právě pro vaše potřeby vám poradíme v následujících řádcích.

Doba čtení 11 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Jak vybrat digitální fotoaparát?

Digitální fotoaparát je pro někoho hračkou, pro jiné koníčkem nebo pracovním nástrojem. V první řadě je tedy klíčové položit si otázku, na co fotoaparát vlastně potřebujete. Pokud vám jde o zachycení nejlepších momentů z oslav, může vám stačit kompakt za pár tisíc. Jestli si potrpíte na preciznost snímků, fotíte za zhoršených světelných podmínek, nebo živé události jako například sportovní utkání, využijete už kvalitní zrcadlovku.

Typy digitálních fotoaparátů

Jak vybrat digitální zrcadlovku

Digitální zrcadlovka fotí skrze hledáček nebo displej. Světlo prochází objektivem a přes zrcadlo se odráží do pentaprizmatického hranolu (u levnějších variant je nahrazen soustavou zrcadel) a následně do hledáčku. Po stisknutí spouště dojde ke sklopení zrcátka a světlo tak projde objektivem na snímač.

Nejčastěji se setkáte se snímačem Full Frame, který má stejnou velikost jako políčko kinofilmu (36×24 mm) a věrně tak vykresluje obraz s kvalitními detaily. Další variantou je menší APS-C snímač, využívaný u levnějších modelů. Zde se pak uvádí crop faktor, označující kolikrát je snímač menší než kinofilmové políčko a jak velký bude výřez výsledného snímku. To následně ovlivňuje vlastnosti celé optické soustavy fotoaparátu (čím menší snímač, tím víc se násobí hloubka ostrosti a ohnisková vzdálenost fotoaparátu). Větší crop faktor také znamená menší úhel záběru a vyšší šum.

Možnost výměny objektivu otevírá široké možnosti využití - od makrofotografií po reportáže ze sportovních událostí. Bajonet zrcadlovky, kterým je objektiv uchycen k foťáku, se liší u každého výrobce, k dispozici jsou však adaptéry pro zajištění kompatibility.

Výhody a nevýhody oproti digitální bezzrcadlovce:

 • Široká nabídka objektivů a příslušenství

 • Chráněný snímač závěrkou a zrcátkem

 • Obraz v optickém hledáčku je nezkreslený a bez zpoždění

 • Dlouhá výdrž baterie - zrcadlovka ji spotřebovává prakticky jen při zachycení a prohlížení snímku

 • Vyšší cena kvůli složitější konstrukci

 • Rozměrnější a těžší kvůli zrcátkům

 • Sklopení zrcátka omezuje rychlost snímání - nevýhoda především u focení sportu

 • AF senzor není v rovině snímače, ale pod zrcátkem a může dojít k nepřesnosti ostření

Jak vybrat digitální kompakt

Digitální kompakty poslouží nenáročným fotografům, především pokud hledáte foťák na zachycení rodinných momentů a vzpomínek. Právě podle určení použití se můžete orientovat nabídkou - je pro vás důležitá možnost přiblížení a jak velký zoom vyžadujete? Pokud budete natáčet videoblogy a pořizovat selfie, pak vyžadujte otočný displej. Chcete-li mít fotografie rychle k dispozici pro sdílení a úpravu, vyžadujte funkci Bluetooth nebo WiFi připojení.

Při výběru je dobré se řídit snímačem, ten se u kompaktů skládá z pixelů citlivých na světlo. Platí u něj, že větší velikost jednotlivých pixelů znamená více světla a tudíž lepší kvalitu dat pro další úpravu. Snímač je tedy v podstatě pro kvalitu obrazu důležitější, než vysoké rozlišení snímku.

 • Snímač 1/2,3" - nejrozšířenější a tedy standardní, vysokou kvalitu však od něj neočekávejte.

 • Snímač 1" - zpracuje velmi kvalitní snímky.

 • Snímač APS-C - u digitálních kompaktů je jen u špičkových modelů pro profesionály.

Rozlišení snímače ovlivňuje detaily obrazu - čím vyšší rozlišení, tím více detailů. Pochopitelně však také roste velikost souborů. Digitální kompakty poskytují rozlišení fotografií v rozmezí 4–24 Mpx, což plně stačí i pro tisk fotek.

Jak si vybrat digitální fotoaparát bezzrcadlovku

Jak již název napovídá, digitální bezzrcadlovky nemají zrcátko ani optický hledáček na rozdíl od zrcadlovek - někdy je najdete i pod názvem kompakt s výměnným objektivem, či CSC fotoaparát. Jsou lehčí a menší než zrcadlovky (právě díky absenci zrcadel) a v některých ohledech je předčí i dalšími funkcemi.

Ostření je v manuálním režimu dokonce přesnější než u zrcadlovky, díky přiblížení obrazu přes elektronický hledáček - ten je také oproti optickému lepší v horších světelných podmínkách. Snímač zde pracuje také jako autofocus senzor a snímek je tak vždy přesně zaostřený. Pracuje na stejném principu jako digitální kompakt - větší snímač znamená kvalitnější obraz s nižším šumem a více detaily.

 • Snímač 4/3 " - jeho velikost je zhruba jedna čtvrtina Full Frame snímače a využívají ho především značky Panasonic a Olympus.

 • Snímač APS-C - poloviční velikost Full Frame snímače a poslouží fotografickým nováčkům a nenáročným fotografům.

 • Full Frame - snímač o velikosti filmového políčka (36×24 mm) zaručí nejlepší kvalitu obrazu.

Rozlišení snímače bezzrcadlovek se pohybuje mezi 10–50 Mpx. I zde platí, že vyšší rozlišení poskytne více detailů pro další úpravu a tisk ve větším formátu.

Výhody a nevýhody oproti digitální zrcadlovce:

 • Nižší cena

 • Lehčí a menší rozměry

 • Přesnější ostření i za šera

 • Absence zrcátka eliminuje cvakání při focení

 • Rychlé focení sériových snímků (není zpomalen mechanickým sklopným zrcátkem)

 • Menší výdrž baterie

 • Omezený výběr originálních objektivů a dalšího příslušenství

 • Odkrytý snímač postrádá jakoukoliv ochranu a při výměně objektivu ho snadno znečistíte

Pro děti

Dětský digitální foťák slouží především pro zachycení rodinných událostí a dobrodružství vašich ratolestí třeba na táboře. Snadno je rozeznáte podle veselých dětských motivů a nízké ceny, která zaručuje váš klid na duši, až je svěříte svým potomkům.

Parametry

Rozlišení

Určuje počet obrazových bodů, které tvoří jeden snímek. Čím je vyšší, tím je fotka detailnější a tím větší formát můžete vytisknout.

Optický zoom

Optický zoom přibližuje scénu změnou ohniskové vzdálenosti pomocí přeskupení čoček v objektivu. Jeho nespornou výhodou je absence ztráty kvality snímku, ke které dochází u digitálního zoomu.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost představuje prostor mezi optickým středem objektivu a bodem, kde se protnou paprsky světla procházející objektivem - tedy výchozím bodem objektivu (čočkou) a snímačem fotoaparátu. Ovlivňuje tedy úhel záběru (jak velkou oblast objektiv zachytí) a zvětšení (čím větší ohnisková vzdálenost, tím větší zvětšení a lépe tak zachytí vzdálené objekty).

Světelnost objektivu

Říká nám kolik světla dokáže objektiv propustit a značí se clonovým číslem “f” (ohnisková vzdálenost ku průměru vstupní čočky). Menší clonové číslo tedy znamená vyšší světelnost a tím kvalitnější a ostřejší snímky za šera nebo v noci, protože si vystačíte s kratším expozičním časem.

Typ snímače

 • CCD - zaznamenává obraz pomocí RGB filtrů před snímačem, nebo před pixely ve vzoru šachovnice a informace přenáší po řádcích. Je pomalejší a náročnější na baterku oproti CMOS.

 • CMOS (APS) - nejrozšířenější typ u digitálních fotoaparátů. Přenášejí data samostatně z jednotlivých bodů. Je méně náročný na spotřebu energie, rychleji zpracovává data a je levnější.

Napájení

Naprostá většina digitálních fotoaparátů je dnes vybavena dobíjecím akumulátorem. U některých kompaktů (zejména těch dětských) se však setkáte také s tužkovými AA bateriemi.

Noční scéna

Funkce

 • Videosekvence - schopnost natáčet videa je dnes téměř nutnou výbavou, kdy narazíte i na rozlišení 4K.

 • Stabilizace obrazu pomáhá eliminovat otřesy při natáčení videa a rozmazání snímku při focení.

 • Digitální fotoaparát s WiFi nebo Bluetooth přijde vhod, když potřebujete rychle sdílet nebo upravovat pořízené snímky.

 • Výklopný displej je užitečný především pro natáčení videoblogů, nebo focení selfie.

 • Voděodolný digitální fotoaparát využijete především na dovolené, nebo na výletě, kdy přežije pád do vody i deštivý den.

Nejčastější dotazy

Zpravidla si fotograf pořizuje více objektivů, protože každý se hodí na něco jiného:

 • Širokoúhlé objektivy - reportáže, fotografie architektury

 • Dlouhý zoom - divoká zvěř, sportovní události

 • Makro objektivy s ohniskovou vzdáleností 90 mm pro zachycení nejmenších detailů Bližší informace o výběru najdete v kategorii Objektivů.

 • Optický zoom – přiblížení záběru či fotografie obstarává objektiv a nedochází při něm ke ztrátě kvality.

 • Digitální zoom – přiblížení probíhá čistě digitálně, čímž se zvyšuje šum a snižuje ostrost.

Bajonet je typ uchycení objektivu k tělu fotoaparátu. Každý výrobce má určitý typ bajonetu, na který lze připojit pouze kompatibilní objektivy - ty ostatní je nutné zapojovat přes adaptér, ne vždy jsou pak dostupné všechny jejich funkce. Adaptéry jsou nicméně k dostání prakticky na jakékoliv dva typy bajonetů, na nové tělo tak klidně můžete připojit i třicet let starý objektiv.

 • Začínající nadšenec: Pokud je pro vás focení nově objevenou zálibou a chcete se v něm neustále zlepšovat, doporučujeme nákup levnější zrcadlovky nebo bezzrcadlovky, která vás naučí práci s různými objektivy a expozicí.

 • Pokud jste jen příležitostný fotograf hlavně na rodinných dovolených a nechcete se příliš stresovat, sáhněte po pohodlném automatickém kompaktu, který většinu práce obstará za vás.