Video nákupní rádce
Typy kamer podle využití
Co budete natáčet a pro jaké účely záznam pořizujete?
Typ kamery | Účel |
---|---|
Akční kamery | Sportovní úspěchy z vlastního pohledu. |
Kamera do auta | Důkazní materiál o tom, jak dobře řídím. |
IP kamery | Monitorování majetku. |
Profesionální kamery | Video pro reklamní účely a vlastní propagaci - nahrávku budu ještě upravovat v počítači. |
Domácí videokamery | Rodinné oslavy a nahrávky pro soukromé účely. |
Akční a outdoor kamery
Akční kamery jsou konstruovány v co nejmenších rozměrech. Videozáznam a fotografie (u kamer, které tuto funkci nabízejí) přenáší pomocí WiFi nebo Bluetooth a to ve Full HD, v případě GoPro kamer dokonce až ve 4K. Tyto mini kamery lze připnout na helmu, nebo jiné sportovní vybavení a zaznamenávat adrenalinovou jízdu lesem na kole, nebo zpěněnými peřejemi divoké řeky kajakem. Outdoorové kamery jsou vybavené do náročných podmínek (voda, prach, sníh), akční kamery však většinou vyžadují dodatečnou ochranu v podobě pouzdra, které u některých modelů bývá součástí balení.
Co by měla akční kamera umět?
U akčních kamer záleží na tom, co chcete nahrávat a v jakých podmínkách. Jestliže kameru použijete vodních sportech, zásadní kritérium bude voděodolnost kamery, případně jejího pouzdra, a také hloubka, do které se s ní můžete potopit (10–40 m). Cyklistům, lyžařům a snowboardistům se vyplatí investovat do kamery s kvalitním stabilizátorem. Milujete-li adrenalinové sporty, vybírejte kameru, která má vysoké rozlišení i FPS (umožní vám získat vysokou ostrost i u zpomalených záběrů) a bude odolná.
Proč záleží na tvaru
Outdoorové kamery mohou mít buď tvar kvádru, nebo tubusu. Akční kamery ve tvaru kvádru se lépe drží v ruce a hodí se k připnutí na hruď nebo na řidítka. Tubusové kamery vzhledem ke svým aerodynamickým křivkám dobře padnou na helmy. Pokud budete mít kameru připevněnou na helmě, vybírejte kameru s co nejnižší hmotností (rozpětí se pohybuje od 50 do 90 gramů), ať nebolí vás hlava.
K akčním kamerám lze dokoupit nejrůznější příslušenství od držáků na hlavu, řidítka, nebo prkno až po hrudní pásy a držáky do úst. Užitečné je u těchto kamer také dálkové ovládání buď do ruky, nebo na pásku na zápěstí.
Domácí videokamera
Videokamery využijete pro záznam rodinných oslav, dovolené nebo významných událostí. Tyto digitální kamery bývají vybavené větším displejem pro okamžitou kontrolu záznamu a ergonomický tvar počítá s natáčením z ruky. Jejich ovládání je jednoduché, takže je zvládne každý, ale s dražšími modely, které natá čejí ve Full HD nebo dokonce 4K, můžete pořídit velmi kvalitní videozáznam - například sportovního utkání. Pokud budete natáčet statické záběry, nezapomeňte pořídit také stativ na kameru.
Profesionální a poloprofesionální videokamery
Profesionální videokamery už mají více funkcí pro snímání obrazu a dovolují vyladit nastavení podle vlastních potřeb. Umožňují výměnu objektivů, přidávání filtrů a připojení mikrofonů, či světel. Jejich obsluha však vyžaduje určité zkušenosti a znalosti pro využití veškerého jejich potenciálu. Jejich konstrukce je mezi digitálními kamerami největší a nejtěžší, často je proto potřeba stativ na kameru.
Sférická 360° kamera
360° kamery disponují vícero čočkami, díky kterým jsou schopné vytvářet prostor pro virtuální realitu, takže se na snímcích a videu můžete rozhlížet všemi směry. Kameru ovládáte pomocí tabletu nebo smartphonu a samotný záznam přenáší sférické kamery přes Bluetooth či WiFi.
Kamera do auta
Kamera do auta je dnes populárním vybavením vozidla - v případě nehody máte záznam události pro policii nebo pojišťovnu. Zpravidla nahrávají do smyčky (když dojde paměť, začne přepisovat nejstarší záznam) a ve vysokém rozlišení, takže snadno rozeznáte obličeje a poznávací značky vozidel. V nabídce nechybí ani kamery na motorku, u těch lze ale využít akční kameru na helmě, nebo na řidítkách.
Bezpečnostní kamera
IP kamera slouží ke sledování prostoru kolem domu, ale hodí se také jako kamera do bytu. Síťová kamera totiž slouží v interiéru i jako venkovní kamera na dům. Nahrává videozáznam na vzdálené úložiště, zatímco obraz lze sledovat živě na počítači, nebo v mobilu - je tak ideální nejen jako bezpečnostní kamera, ale také jako pozorovací kamera, pokud se vám na parapetu uhnízdí ptačí rodinka, kterou chcete sledovat, aniž byste ji vyrušovali.
Webkamery
Akční kamera s funkcí webkamery zvládne přenášet videokonference přes počítač stejně dobře jako natáčet vaše triky na kole, nebo na lyžích.
Webkamery jsou potom vhodné pokud nepotřebujete stopáž zaznamenávat a sháníte pouze doplněk k počítači nebo notebooku.
Typy kamer podle způsobu ukládání záznamu
Harddisk
HDD kamery ukládají záznam na vnitřní harddisk, přičemž některé modely umožňují ukládat záznam také na paměťovou kartu. HDD kamera dokáže natočit 7 až 9 hodin videa v nejvyšší kvalitě, nákladnější modely zvládnou zaznamenat i 30 hodin. HDD kamery navíc nemají klasický hledáček, zato ale většina z nich snímá zvuk v Dolby Digital 2.0 kvalitě. Stahování záznamu do PC a jeho archivace není nijak komplikovaná. Nevýhodou harddisku je jeho citlivost proti nárazům. Nejčastěji se s ním však setkáte u bezpečnostních kamer, které jsou statické a prakticky se s nimi nemanipuluje.
Vysoká kvalita záznamu
Zvuk v Dolby Digital 2.0
Méně odolné proti nárazu
Většinou bez hledáčku
Paměťová karta
Kamery s paměťovou kartou ukládají záznam elektronicky na vloženou paměťovou kartu. Kromě velké kapacity pro ukládání záznamu je jejím plusem to, že ji lze do nekonečna přepisovat a stažení videa z paměťové karty je jednoduché bez speciálního softwaru. Záznam na kartu nevyžaduje komplikovanou mechaniku, a proto je kamera méně poruchová. Jejich nevýhodou ale je nižší kvalita získaného videa, protože se záznam ukládá zkomprimovaný.
Snadné stažení videa do počítače
Velká kapacita pro ukládání záznamu
Méně poruchová
Kompaktní rozměry
Nižší kvalita záznamu
Kombinovaný záznam
Kamery s kombinovaným záznamem - tato varianta je nejmodernějším typem kamer současnosti a nacházejí se ve vyšší cenové kategorii. Umožňují ukládat záznam na dvě různá média (v komprimovaném formátu na paměťovou kartu a ve vyšší kvalitě na mini DV, DVD nebo HDD).
Parametry
Snímková frekvence (FPS – frames per second)
Jedná se o počet snímků zachycených za sekundu. Čím vyšší číslo, tím plynulejší bude video. Filmová produkce pracuje s frekvencí 24 snímků za sekundu, ale některé dnešní kamery se chlubí až 60 snímky za sekundu. Vyšší FPS je užitečné zejména u sportovních kamer. Existují i kamery s počtem 240 snímků za sekundu, které dovedou snímat záznam zpomaleně, což poskytuje unikátní záběry např. při extrémních sportech.
Stabilizace obrazu
Elektronická stabilizace je dnes u kamer samozřejmostí. Třes vyrovnává pomocí rozsáhlejšího záběru (zabírá širší okraje, než jaké ve výsledném videu uvidíte) a následně posouvá obraz tak, aby chvějící se objekty zůstávaly na stále stejném místě.
Optická stabilizace je účinnější. V objektivu kamery se nachází senzor pohybu spouštějící při chvění pohyblivou součástku, která protipohybem vyrovnává snímek. Kamery s optickou stabilizací obvykle mívají i elektronickou stabilizaci.
Zoom
Proměna ohniskové vzdálenosti - díky zoomu může kamera plynule přibližovat vzdálené objekty v záběru.
Optický zoom umožňuje přiblížení se zachováním stejné kvality obrazu. Výhodou je tedy možnost ulovit ostrý záběr objektů v dáli, nevýhodou je velká citlivost kamery s optickým zoomem na sebenepatrnější pohyb – jak vaší ruky, tak snímaného objektu. Rozmazání obrazu lze zamezit použitím stativu.
Digitální (elektronický) zoom v podstatě přibližuje pouze výřez obrazu, podobně jako když na fotku v počítači používáte funkci lupy. Nevýhodou je riziko rozpadání obrazu na jednotlivé pixely. Lepší digitální zoom používá citlivější snímač než při normálním režimu snímání a do určité míry tak udržuje dobré rozlišení přiblíženého obrazu.
Konektivita kamery
Je důležitá při přenosu natočeného videa z kamery. To se týká nejen přenosu záznamu do PC, ale i promítání nahrávky přímo z kamery na TV. Dnes se velice často u kamer využívá bezdrátová konektivita, tedy připojení přes Wi-Fi nebo Bluetooth. Umožňuje kameru ovládat na dálku např. chytrým telefonem, což oceníte v případě dronových, ale i sportovních kamer.
Velice nenáročným řešením přenosu záznamu z kamery do PC je paměťová karta, kterou z kamery vyjmete a vložíte ji přímo do PC či notebooku. Některé kamery je třeba propojit s počítačem nebo televizí přes kabel. V takovém případě může někdy stačit USB kabel, jindy je třeba speciální FireWire konektor. Pokud váš PC tento vstup nemá, lze takovou situaci vyřešit zakoupením redukce FireWire portu na USB.
Provoz a údržba kamery
Prevence
U kamer je zásadní udržovat v čistotě objektiv. Lepší je prevence než následné čištění. Objektiv před znečištěním ochrání nasazovací fotografický filtr. K dostání jsou UV filtry, jejichž výhodou je nulový vliv na výsledný obraz snímku, nebo skylight filtry, ty mírně potlačují azurovou část světelného spektra. Vyhněte se levným a nekvalitním filtrům, které by mohly znehodnotit výsledný obraz.
Údržba
Pokud již objektiv vyčistit musíte, použijte speciální příslušenství. S prachem navátým do čočky vám pomůže ofukovací balónek či jemný štěteček na optiku. Přichycené nečistoty z objektivu odstraníte snadno hadříkem na optiku s mikrovláknem. Pokud na objektivu ulpívají mastné nečistoty, rozpustí je speciální roztok na čištění optiky, a následně je lze snadno setřít.