Rádi byste si pořídili piano, ale nechcete hraním rušit sousedy? Nebo preferujete užitečné funkce jako nahrávání a metronom? Ať jste se pro koupi digitálního piana rozhodli z jakéhokoliv důvodu, poradíme vám, jak vybrat digitální piano, které vám hned padne do noty.
Rádi byste si pořídili piano, ale nechcete hraním rušit sousedy? Nebo preferujete užitečné funkce jako nahrávání a metronom? Ať jste se pro koupi digitálního piana rozhodli z jakéhokoliv důvodu, poradíme vám, jak vybrat digitální piano, které vám hned padne do noty.
Pod pojmem klaviatura je myšlena soustava kláves. V této souvislosti pozorujeme její povrch, dynamiku i počet kláves.
Více o rozdílech v klávesách
Na trhu naleznete klávesy matné, které ale nemusí vyhovovat všem – pokud máte suchou pokožku, můžete vnímat dotek těchto kláves jako nepříjemný. Lesklé klávesy zase vyvolávají pocit klouzání prstů, což může být při delší hře nepříjemné. Další variantou jsou klávesy z materiálu, který svými vlastnostmi připomíná slonovinu – jsou porézní a při hraní trochu sají pot, takže se vám na ně bude hrát lépe. Tento typ kláves je však nejdražší.
Digitální piano by mělo nabízet různé stupně síly úhozu pro dosažení požadované dynamiky (hlasitosti). Vy tak podle síly stisku dané klávesy můžete ovlivnit hlasitost tónu. V souvislosti s dynamikou bývají piana vybavena řadou zajímavých funkcí, jako například možnost tlumeného dozvuku po zvednutí prstu z klávesy. Tato funkce opět výsledný zvuk velmi připodobní klavíru.
61 kláves
Digitální piana se 61 klávesami se díky malým rozměrům velmi snadno přepravují a jsou určena hlavně pro začátečníky. Své využití najdou v situacích, kdy si vystačíte se základním rozpětím tónů. Pro ty z vás, kteří se chcete neustále posouvat dál, by tato volba však mohla být po čase limitující.
Ani digitální piana se 73 klávesami (a digitální piana se 76 klávesami) klasické piano sice nenahradí, avšak díky většímu rozsahu se mnohem více hodí pro aktivní smysluplné hraní. Využijí je především pokročilí pianisté. Větší rozsah vám už umožní hrát více skladeb a zároveň vám rozměry piana obvykle neudělají čáru přes rozpočet, chystáte-li se ho převážet.
Větší rozsah oproti 61 klávesám
Omezený rozsah - náročnější skladby na nich nezahrajete
Úplného rozsahu klasického piana dosahuje teprve digitální piano s 88 klávesami, které má 7,5 oktávy. Jeho potenciál dokáží na 100 % využít už jen opravdoví profesionálové.
Veliký rozsah - vhodné pro klavírové skladby
Kvalita zpracování
Náročné na přepravu
Vysoká cena
Na co se zaměřit při výběru digitálního piana
Zvukový procesor
O to, jak kvalitní zvuk digitální piano vyvine, se stará zvukový procesor. Každý procesor v sobě nese nahrané zvuky skutečného klavíru. U levnějších nástrojů nebývá nahrána celá klaviatura, ale většinou jen vybrané tóny, přičemž zbytek je doplněn postprodukcí. Kvalitnější digitální piana v sobě mají nahrané kompletní klaviatury drahých koncertních modelů.
Zvukový procesor v mnoha případech poslouží jako nástroj pro skladbu vašich vlastních písní, které umí nejen zaznamenat, ale mnohdy i analyzovat a případně doplnit doprovodem. Také se s ním můžete učit hrát, protože řídící jednotka dokáže zobrazit notový záznam skladby, následně vyčká na stisk správného tónu nebo odpočítá přesný rytmus.
Kromě základních zvukových bank klasického klavíru disponují digitální piana množstvím dalších zvuků a hlasů od klasických keyboardů s množstvím efektových nástrojů až po sofistikované simulace starých syntezátorů či elektrických klavírů.
Polyfonie
Pod pojmem polyfonie rozumíme, kolik zvuků je piano schopné zahrát najednou. To má velký vliv právě na celkovou kvalitu zvuku.
Čím více hlasy piano disponuje, tím celistvější melodie budete schopni zahrát. Na trhu naleznete nástroje s pouhými 48 hlasy, ale pro pravidelné hraní se spíše doporučují digitální piana se 64 hlasy a více.
Existují i mnohem větší polyfonie, které ocení spíše profesionální hráči, jako např. digitální piana s 256 hlasy. S takovými kousky už zahrajete složité skladby bez useknutých tónů a s plným dozvukem.
Připojení
Jednou z největších předností digitálního piana je, že můžete hranou hudbu poslouchat přes sluchátka, a tím nebudete nikoho rušit. Proto je většina digitálních pian vybavena sluchátkovým výstupem na 6.3 stereo jack a velmi často také stereo RCA/Cinch (na připojení dalších přístrojů) nebo 2 mono 6.3jackovými výstupy.
Na profesionálních digitálních pianech najdete i dvojici XLR výstupů pro přímé připojení nástroje do mixážního pultu či ozvučovací soustavy.
Více o připojení
Digitální piana mohou obsahovat také slot na paměťovou kartu a rozhraní MIDI nebo USB, skrze které piano propojíte s počítačem nebo jiným chytrým zařízením. Díky tomu nástroj snadno spojíte s vaším hudebním softwarem. Stejně jednoduše si budete moci zálohovat vaše skladby nebo naopak rozšířit paměť piana o nové zvuky, pokud to výrobce umožňuje.
Oblíbené funkce
Další z neodmyslitelných vlastností digitálního piana je možnost plně regulovat hlasitost zabudovaných reproduktorů nebo poslouchat zvuk ve sluchátkách. Vedle toho bývá také vybaven funkcí metronomu udávající rytmus. Podle vašich požadavků (chystáte-li se hrát na zábavách, skládat vlastní hudbu) se zaměřte na nabídku přídavných funkcí.
Key off – simuluje efekt dozvuku, kdy klávesy (podobně jako u klasického piana) nepřestanou hrát hned po puštění kláves, nýbrž kvůli dusítkům, která dosednou na struny, vydají charakteristický utlumený tón.
Escapement – napodobuje situaci klavíru, kdy pokud není klávesa stlačena dostatečně, nerozezní se struna a žádný tón se tudíž neozve.
Dynamika úhozu – reaguje na různě silné stisknutí klávesy, tedy hlasitost a průběh tónu. Čím více stupňů dynamiky úhozu digitální piana nabízejí, tím více se zvukem podobají skutečnému klavíru.
Damper Resonance – napodobuje sešlápnutí pravého pedálu, kdy struny nejsou tlumeny dusítky a tóny znějí mnohem déle.
Stereophonic Optimizer – upraví zvuk po připojení sluchátek tak, aby zněl stále prostorově a pocitově vycházel přímo z těla nástroje.
IAC (Intelligent Acoustic Control) – automaticky přizpůsobí zvuk nastavené hlasitosti tak, že ani v nízké hlasitosti nezaniknou basy nebo vysoké tóny.
Doprovodné zvuky a efekty – nabízí repertoár zvuků varhan, smyčců, žesťů a dalších, se kterými můžete zahrát jakýkoliv styl hudby.
Základem každého digitálního piana je mechanika, která simuluje pocit úderných kladívek na skutečném pianu. Mechanika se připravuje v tzv. lineární variantě, kdy jsou všechna kladívka stejně těžká, nebo v odstupňované variantě, kdy mají hluboké tóny těžší kladívka než tóny vysoké, jako je tomu u skutečného akustického piana. Disponuje-li digitální piano tzv. kladívkovou mechanikou, znamená to, že jsou klávesy uzpůsobeny tak, aby se při hraní chovaly mechanicky stejně, jako klávesy na akustickém pianu. Využijete ji hlavně v situacích, kdy často střídáte akustické a digitální piano a rozdíly v chování kláves by mohly mít negativní vliv na zdokonalování vaší techniky.
Digitální piano pro začátečníky, nebo pro pokročilé?
O tom, že začátečníkovi stačí méně kvalitní digitální piano se dá polemizovat. Pokud jste začátečník, ale plánujete se dlouhodobě zdokonalovat, nebojte se zainvestovat. Vaše zlepšení na sebe nemusí dlouho čekat a vy byste, dříve než se očekávalo, mohli potřebovat větší rozsah kláves. Hledáte náhražku za akustické piano, protože se chystáte hrát v kapele nebo nahrávat vlastní písně? Pokud je pro vás nejdůležitější právě zvuk, nepotřebujete přídavné funkce navíc - zaměřte se především na polyfonii a klaviaturu. Také v případě, že vaše dítě dochází na hodiny klavíru, spíše využijete co nejvěrnější kopii toho akustického, aby dítě při hraní doma nepociťovalo takový rozdíl. Oproti tomu členové kapel spíše využijí řadu praktických funkcí, zvukové efekty, nahrávání atd.
Jak se u piana vyhnout bolestem zad?
U hraní na piano mnohdy zapomeneme na čas a vůbec si neuvědomíme, že jsme v jedné poloze strávili několik hodin. Aby po čase nezačalo tělo protestovat, je třeba dbát na pár základních rad, díky kterým bude i hra samotná mnohem plynulejší.
Mějte nohy přirozeně opřené před tělem v pravém úhlu.
Nehrbte se, naopak při hraní zpevněte pánev tak, že jemně zatlačíte chodidly do země.
Na židli nebo stoličce sedíme tak akorát na kraji, tedy ne na celé ploše.
Spusťte ramena volně od uší. Při hraní bývají často sevřená, což zapříčiňuje bolesti šíje.
Lokty nechte volně klesnout tak, aby byla celá paže uvolněná a umožňovala lehkou hru.
Pokud po nějaké době pociťujete v jakémkoliv místě napětí, dejte si od hraní pauzu, do které zakomponujte některé z uvolňujících cviků na danou partii.