Jak vybrat dioptrické brýle?

Dioptrické brýle dnes pomáhají nejen vašemu zraku, ale splňují také funkci originálního doplňku, který vyzdvihuje vaši celkovou image. Pokud zrovna vybíráte nové dioptrické brýle, je třeba myslet na několik důležitých věcí. Brýle by vám měly v první řadě zajistit ostré vidění, pohodlné nošení a měly by na vaší tváři dobře vypadat.

Dioptrické brýle dnes pomáhají nejen vašemu zraku, ale splňují také funkci originálního doplňku, který vyzdvihuje vaši celkovou image. Pokud zrovna vybíráte nové dioptrické brýle, je třeba myslet na několik důležitých věcí. Brýle by vám měly v první řadě zajistit ostré vidění, pohodlné nošení a měly by na vaší tváři dobře vypadat.

Doba čtení 9 min.
Filip, redakce Heureka.cz

Co si ujasnit před nákupem

Znáte sílu dioptrií?

Brýle často představují nemalou investici na několik let dopředu. Proto je dobré dioptrie neodhadovat nebo nezakládat na starších odhadech, a raději si je před výběrem nechat přeměřit optometristou nebo oftalmologem. Pokud své aktuální dioptrie znáte, můžete tento krok s klidem přeskočit.

Dlouhodobé, nebo krátkodobé nošení?

Zdá se to jako banální otázka, ale pokud plánujete brýle nosit jen občas, třeba na čtení nebo k televizi, nemusíte tolik lpět na vizuální stránce a můžete zvolit levnější provedení. Jestli je nosíte každý den, je lepší si dát při výběru opravdu záležet na jejich lehkosti, pohodlnosti a atraktivitě.

Klíčové parametry dioptrických brýlí

Určení

Základní dělení na pánské, dámské a dětské brýle přetrvává. Dnes však seženete i slušnou řádku unisex modelů, pokud jsou na vás tradiční kategorie krátké. Tyto brýle sluší takřka každému, jen si dávejte pozor, ať trefíte i správnou velikost.

Dioptrie

Sférické dioptrie vyjadřují optickou mohutnost čočky. Určují jaké silné musí být čočky, aby zajistily korekci vašeho zraku. Čím vyšší číslice od nuly, tím vyšší sílu čoček budete potřebovat. Pokud jste dalekozraký, číslu předchází symbol (+). Pokud jste naopak krátkozraký, číslu předchází symbol (-). Dioptrie nejsou stálé a mohou se časem měnit, a proto brýle bez znalosti aktuálních hodnot raději nekupujte.

Materiál obrub

Brýlové obruby jsou de facto celou konstrukcí brýlí. Jejich materiál se proto zásadně podílí na celkovém pocitu z nošení, ale také odolnosti. Nejvíce modelů disponuje obrubami z plastu, které bývají opticky širší. Obruby z kovu zase bývají lehčí, ovšem při dlouhodobějším nošení může jejich pohodlnost klesat. Mezi jiné oblíbené materiály patří acetát, ocel, titan, ale i dřevo. Správná volba je otázkou osobních preferencí a vkusu. Jen si dejte pozor, ať nezapomenete i na kvalitu a odolnost materiálu.

Jak si vybrat správnou velikost

Velikosti dioptrických brýlí se standardně dělí do 3 skupin. Malá (M), standard a velká (L).

M: šířka čočky menší než 53 mm

Standard: šířka čočky 54 - 58 mm

L: šířka čočky větší než 58 mm

Velikost je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru brýlí. Je třeba mu věnovat extra velkou pozornost a důkladně si správnost a vhodnost velikosti ověřit. Velikost každého modelu je v mnoha případech zobrazena na vnitřní straně rámů kombinací 3 číslic (někdy jsou však udávané pouze první dvě).

Například při kombinaci 50 - 20 - 140 udává první číslice šířku čočky, druhá šířku nosníku a třetí délku stranic. Při výběru správné velikosti si tedy vždy můžete ověřit údaje na modelu, který již máte doma, a svůj výběr poté přizpůsobit.

Klíčovými údaji při výběru velikosti jsou:

1. šířka čočky

Šířka čočky je první číslicí v trojčíslí. Je to rozměr měřený v nejširší části čočky od můstku ke stranici. Tento rozměr je obvykle oddělen malou čárkou nebo čtvercem.

2. šířka nosníku

Šířka nosníku je druhé číslo v trojčíslí. Tento rozměr se typicky pohybuje v rozmezí 12 - 26 milimetrů. Jedna se o šířku měřenou z vnitřní strany od jedné strany čočky k druhé.

4. délka stranic

Délka stranic se udává jako třetí číslo v trojčíslí a reprezentuje délku stranic od přední části k zadní.

Všechny rozměry jsou udávány v milimetrech samotným prodejcem. S jejich znalostí už nebudete mít při výběru problém.

Vezměte kreditní kartu

Toto je přibližná šířka standardní čočky.

Postavte se před zrcadlo

Před zrcadlem nebo webkamerou přiložte kraj kreditní karty ke středu vašeho nosu. Kde končí druhý kraj karty?

Změřte velikost

A) Pokud okraj karty končí u rohu vašeho oka, vaše velikost by měla být standard. B) Pokud překračuje hranici rohu vašeho oka, vaše velikost je M. C) Pokud její okraj končí blíže k nosu, máte velikost L.

Okázalé obroučky nikdy nevyjdou z módy.

Nejčastější otázky před nákupem

Jaké údaje z receptu jsou při koupí brýlí důležité?

Pří koupi dioptrických brýlí je třeba vědět několik podstatných údajů z vašeho receptu. Tyto údaje zahrnují:

  • Hodnota dioptrie (SPH) - (-) krátkozrakost / (+) dalekozrakost

  • Vzdálenost zornic (PD) - udávána v milimetrech

  • Hodnota cylindru (CYL) - pouze v připadne astigmatismu

  • Osa cylindru (Axis) - pouze v případě astigmatismu - udávána ve stupních

Cylindr (CYL) Cylindr udává sílu čočky potřebnou na korekci očního onemocnění zvaného astigmatismus. Pokud na vašem předpisu nemáte žádný údaj v políčku 'Cylindr', astigmatismem netrpíte, a proto tento údaj při objednávce brýlí udávat nemusíte. Osa cylindru (Axis / A / ACH) Osa cylindru vyjadřuje stupeň a směr astigmatismu. Tato hodnota zajišťuje, že jsou čočky přesně zarovnané. Je udávána ve stupních a její hodnoty se pohybují v rozmezí od 0 ° do 180 °. Vzdálenost zornic (PD) Vzdálenost zornic představuje vzdálenost mezi středy zornic a je měřena v milimetrech. Tento údaj se používá k zarovnání čoček přes střed vašich zornic, aby vám mohly být zhotoveny dokonalé brýle. Obvykle se na receptu vyskytují dva údaje, zvlášť pro pravé a levé oko. Vzdálenost zornic se zpravidla pohybuje mezi 25 až 38 mm. V některých případech recept uvádí pouze jeden údaj, v takovém případě stačí toto číslo vydělit dvěma a při objednávce brýlí můžete použít stejný údaj pro pravé i levé oko. Důležitým faktorem, který je při výběru dioptrických brýlí třeba zvážit, je tloušťka čočky, tzv. Indexu lomu (RI). My doporučujeme následující čočky v souvislosti s kategorií dioptrií: Refrakční Index 1.5 pod +/- 1.25 RI 1.5 je vhodný pro všechny, kteří hledají jednoduché a ekonomické čočky. Je doporučován pro nižší hodnoty dioptrií a brýle s plným rámem. Tento typ se naopak nedoporučuje pro bezrámové modely. Refrakční Index 1.6 pod +/- 1.50 to +/- 3.50 RI 1.6 je tenký, velmi pohodlný typ čočky s velmi dobrou optickou kvalitou. Je možné jej zvolit u všech typů rámů, ale hlavně u bezrámových brýlí. Refrakční Index 1.67 nad +/- 3.75 RI 1.67 je velmi tenký a estetický typ čočky. Rovněž je vhodný pro všechny typy rámů, zvláště pro bezrámové brýle.

Který typ brýlí nejlépe sedí k vašemu obličeji?

Tvar vaší tváře je jedním z rozhodujících faktorů při výběru toho správného modelu. Stačí znát pár základních pravidel a výběr toho správného modelu se stane bezproblémovým zážitkem.

Kulaté obličeje jsou obvykle stejně široké jako dlouhé, čelist a lícní kosti jsou zaoblené. Tváře jsou plné a širší než čelo. Pro tyto typy obličeje doporučujeme a hranaté rámy, ideálně se silnými liniemi, které vizuálně zjemňují výrazné lícní kosti. Polorámové brýle, které opticky prodlužují tvář, jsou tedy ideální volbou. Hranaté obličeje se vyznačují stejnou šířkou lícních kostí, čela a čelisti. Ideální jsou kulaté rámy, oválné rámy nebo cat-eye rámy, které značně zjemní čelist. V případě obdélníkového rámu doporučujeme zaoblené okraje. Pokud je vaše tvář delší než širší (máte dlouhé čelo, vysoké lícní kosti a zaoblenou dolní čelist), doporučujeme rámy s větší plochou čoček. Oversize rámy jsou jednoznačně správnou volbou pro vás. Tento tvar brýlí vizuálně rozšíří a zároveň opticky zkrátí vaši tvář. Srdcové obličeje, také nazývané trojúhelníkové, jsou charakteristické širokým čelem a malou bradou. Při výběru brýlí vám doporučujeme zaměřit se na čtvercové rámy nebo obdélníkové rámy. Kulaté a oválné rámy jsou také dobrou volbou. Oválné typy obličeje mají lícní kosti mírně širší než čelo a bradu a připomínají tvar vajíčka. Lidem s tímto typem obličeje se hodí jakýkoli tvar rámu. Nejdůležitějším faktorem při výběru je velikost.

Je na brýle nějaká záruka?

Ano, většina prodejců dnes nabízí 30 dní na vyzkoušení, během nichž můžete brýle z jakéhokoliv důvodu vyměnit nebo zcela vrátit.

Příslušenství k brýlím

Ke každým brýlím je potřeba i správná sada doplňků. Některé sice dostanete společně s nákupem, vždy se ale hodí mít jich pár do zásoby.