Jak vybrat dochucovadlo?

Existuje mnoho různých náhrad cukru a sladkých i slaných příchutí, jako jsou omáčky, extrakty a esence, sirupy a toppingy, které mají příjemnou sladkou či slanou chuť a široké spektrum příchutí, aby nahradily známé druhy čokolád, ovoce, či jiných pamlsků a potravin. Na trhu najdete klasická sladká ochucovadla, jejich bezkalorické verze i slaná ochucovadla.

Existuje mnoho různých náhrad cukru a sladkých i slaných příchutí, jako jsou omáčky, extrakty a esence, sirupy a toppingy, které mají příjemnou sladkou či slanou chuť a široké spektrum příchutí, aby nahradily známé druhy čokolád, ovoce, či jiných pamlsků a potravin. Na trhu najdete klasická sladká ochucovadla, jejich bezkalorické verze i slaná ochucovadla.

Doba čtení 2 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Druhy dochucovadel

Dochucovadla slouží k doplnění chuti sladkých i slaných pokrmů a nápojů. Vykouzlíte díky nim chutnou snídani, dezerty i hlavní jídla. Mají různou formu konzistence a širokou škálu příchutí, které dokážou věrně nahradit chuť známých surovin. Najdete mezi nimi bezkalorické výrobky, sladké i slané formy dochucovadel, které oživí vaši stravu. Výhodou dochucovadel je, že jsou většinou připraveny k použití ihned a v kuchyni vám ušetří spoustu času.

• Sladká dochucovadla

Sladidla s obsahem různých příchutí, jako karamel, nugát, čokoláda, oříšky, banán, jahoda, mango, vanilka a mnohé další, jsou ochucovadla s přidanými látkami a aroma. Jídlu dodají vůni a chuť oblíbeného ovoce či sladkosti. Mohou mít odlišné formy konzistence a zároveň využití v kuchyni. Jde o toppingy a sirupy na zmrzlinu, palačinky, ovocné poháry, nápoje a drinky nebo extrakty a esence z vanilky, pistácií, mandlí, které jsou vhodné do dezertů, koláčů a na rychlou přípravu sladkých jídel. 

• Bezkalorická dochucovadla

Bezkalorická dochucovadla jsou alternativou sladkých ochucovadel. Mají totiž sladkou chuť a aroma, rozmanité příchutě, a přitom neobsahují žádné kalorie, tuk, cukr či sacharidy. Najdete je ve formě vysoce koncentrovaných kapek, sirupů či omáček, nebo v práškové formě. Navíc, jelikož neobsahují cukr, mohou být některá z bezkalorických ochucovadel vhodná i pro vegany a diabetiky.  

Najdete je v široké paletě ovocných, čokoládových, tradičních i exotických příchutí, které věrně nahradí chuť čokolády, ovoce nebo sladkých pokrmů. Vy si díky nim můžete dopřát oblíbený koláč, kávu, či dezert bez výčitek.

• Slaná dochucovadla

Náhrady pepře, soli a zeleniny koupíte většinou v krystalické formě, protože jde o sypané směsi sušených koření a zeleniny v různém poměru. Jejich chuť je ovlivněna nejvíce zastoupenou složkou v produktu. V této kategorii však najdete i tekutá ochucovadla, kterými si jednoduše a rychle ochutíte polévky a omáčky. Patří sem také pasty, které jsou vhodné pro přípravu teplých i studených pokrmů bez tepelné úpravy. Všechny typy ochucovadel ve slané, kořeněné či pikantní verzi. Mezi nejoblíbenější patří náhrady za chilli, kari, sóju, křen, sůl, mix zeleniny, česnek, zázvor a jiné.  

                    

Konzistence

• Tekuté složení

Mezi ochucovadla tekutého složení patří flavor drops nebo ochucené kapky, extrakty, esence, sirupy, topping a tekuté náhrady koření. Díky kapalné konzistenci je rychle a jednoduše přidáte do jakéhokoliv pokrmu a nápoje. Jsou vhodné i do smoothie, jogurtu a můžete je přidat do polévek, omáček, zamíchat do těsta nebo jimi dochutit maso, zeleninu či polévky

• Pasty

Mají hustší krémovou konzistenci a slouží k výraznému dochucení jídla. Můžete je přimíchat do omáček, těsta, nebo přímo přiložit na talíř k připravenému pokrmu. Nejznámější jsou chilli, kari, sójová nebo wasabi pasta, které slouží jako náhrady populárních druhů koření.

• Krystalická konzistence a prášek

Konzistenci krystalů nebo drobných kousků mají obvykle směsi koření a soli v různém poměru, náhrady soli a cukru. Některé mají schopnost rozpustnosti v kapalinách, jiné ani po uvaření neztratí krystalickou formu. Jsou vhodným ochucovadlem do polévek, zavařenin, hlavních jídel, omáček, dezertů, nebo i nápojů.

Nákupního rádce dodal: GymBeam