Jak vybrat dron?

Drony jsou dálkově ovládané bezpilotní letouny, poháněné nejčastěji čtveřicí vrtulí - odtud také časté označení kvadrokoptéra. Sloužit mohou čistě pro zábavu, ale i k fotografování a natáčení nebo k soutěžím v létání. Právě od plánovaného použití se odvíjí následný výběr. Jak vybrat dron si přečtěte v našem rádci.

Drony jsou dálkově ovládané bezpilotní letouny, poháněné nejčastěji čtveřicí vrtulí - odtud také časté označení kvadrokoptéra. Sloužit mohou čistě pro zábavu, ale i k fotografování a natáčení nebo k soutěžím v létání. Právě od plánovaného použití se odvíjí následný výběr. Jak vybrat dron si přečtěte v našem rádci.

Doba čtení 10 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Drony s kamerou jsou profesionálním řešením pro pořizování fotek a videí z ptačí perspektivy

Jak vybrat dron podle počtu vrtulí

trikoptéra

3 vrtule

Jaký dron pro začátečníky? Právě tento! Trikoptéra nabízí velmi dobrou obratnost, avšak poměrně nízký výkon, jenž neunese dodatečnou kameru či zátěž navíc. Tyto drony nejsou také příliš odolné vůči povětrnostním vlivům. 

Jsou vhodné také pro závodní či akrobatické létání. Na trhu "Ready To Fly" dronů (od výrobce připravených k letu) jsou trikoptéry spíše raritou, v DIY (udělej si sám) odvětví je však tato konstrukce celkem oblíbená.

  • Obratnost letu

  • Vhodné pro začátečníky

  • Neunesou dodatečnou zátěž

  • Nejsou odolné povětrnostním vlivům

kvadrokoptéra

4 vrtule

Nejběžnějším typem dronu je kvadrokoptéra. Reprezentuje optimální kompromis mezi stabilitou a manévrovatelností, dokáže přitom poskytnout dostatečný výkon pro nošení malé kamery. Pro běžné použití jsou kvadrokoptéry zcela dostačující.

  • Unesou malou kameru

  • Poměr stabilita/manévrování

hexakoptéra

6 vrtulí

Drony se šesti vrtulemi, označované jako hexakoptéry, již unesou i větší kameru a dokážou vyvinout poměrně vysokou rychlost. Jsou přitom velmi stabilní i ve větrných podmínkách. Jejich obratnost je ovšem relativně nízká.

  • Unesou velkou kameru

  • Stabilní i ve větru

  • Nepříliš obratný let

oktakoptéra

8 vrtulí

Profesionální oktakoptéry pro nošení těžkých kamer či nákladů mohou létat i rychlostí přes 100 km/h, právě pro vysoký výkon a obtížnější manévrovatelnost patří jejich ovladač pouze do rukou profesionálů. Jsou velmi stabilní i za rychlého větru.

  • Unesou těžké kamery a jiný náklad

  • Disponují vysokým výkonem

  • Stabilní i za silného větru

  • Vhodné pouze pro profesionály

  • Obtížné manévrování 

Jaký dron koupit dle jeho parametrů

Velikost a hmotnost

Obecně platí, že větší a těžší dron je hůře skladný a méně obratný, má však větší stabilitu, výkon a unese i větší zátěž - zároveň je lépe vidět z větší dálky. 

Těžší dron je obvykle odolnější, neplatí to ale vždy. To především díky výskytu lehkých, avšak velmi odolných materiálů, jako jsou dural či karbon.

Nosnost

Tento parametr je důležitý především u dronů s přípravou pro připojení kamery, jelikož ohraničuje její hmotnost. Se zátěží se výkon vždy sníží, vejdete-li se však do limitu nosnosti, dron bude stále plně schopný letu.

Typ přenosu signálu a frekvence

Levný dron pro děti a mini drony ovládané pouze skrze telefon využívají spojení Bluetooth, které má dosah přibližně 20 m. Vyspělejší drony s dosahem v řádu kilometrů nejčastěji fungují na frekvenci 2,4 GHz, u které ale mohou nastat problémy s připojením v oblastech s větším výskytem WiFi sítí, jelikož mnoho z nich funguje na stejné frekvenci. 

Navíc zde koliduje přenášení signálu z ovladače na dron a videa z dronu do ovladače/smartphonu. Alternativou jsou 5,8GHz drony, které těmito neduhy netrpí.

Dosah signálu ovladače

Udává, jak daleko od ovladače může dron létat. V zastavěných oblastech je reálný dosah vždy menší než maximální udávaný. Pohybuje se od desítek metrů až po jednotky kilometrů.

Maximální doba letu

Základní drony vydrží ve vzduchu na jedno nabití pouze několik minut, ty pokročilejší ale i desítky. Dobu letu prodlužuje možnost vyměnitelné baterie. Pokud dokoupíte baterie náhradní, můžete s mezipřistáním létat i déle než hodinu.

Kapacita baterie není vzhledem k rozdílným výkonům a hmotnostem dronů vypovídající. Zaměřte se i na dobu nabíjení a cenu náhradních baterií.

Ovládání

Především levnější model bude většinou dron ovládaný mobilem, tedy pomocí aplikace. Kvůli absenci mechanické zpětné vazby je však tento způsob méně přesný a mnohem náchylnější k pochybení. 

Spolehlivější tak bude klasický RC dron, tedy model s ovladačem, kde vám páčky nebudou zakrývat obraz.

Ovládání mobilemModely s ovladačem

Rozlišení kamery

Obecně platí, že čím vyšší rozlišení je, tím kvalitnější je výsledný snímek. Roli však hraje i velikost snímače, která do velké míry určuje schopnosti záznamu za šera a úroveň šumu. Jaký dron s kamerou tedy koupit?  

Drony s kamerou zvládají samozřejmě zaznamenávat i videa a výjimkou už není ani 4K dron. I zde vyšší rozlišení znamená více detailů a působivější kvalitu. 

Na paměti ale mějte fakt, že záběry ve vysokém rozlišení rychle zaplňují vnitřní úložiště dronu nebo paměťovou kartu. Výsledná velikost souboru záleží na datovém toku, snímkové frekvenci a úrovni komprese dat. 

Vyhledávané modely jsou především dron s HD kamerou, drony s Full HD kamerou i dron 8K.

Drony s HD kamerouDrony s Full HD kamerouDrony se 4K kamerouDrony s 8K kamerou

Rozlišení videa

Počet pixelů

Přibližná velikost souboru (1 minuta)

8K

8 192 × 4 320

1,5 GB

4K

4 096 × 2 160

700 MB

Ultra HD

3 840 × 2 160

600 MB

Full HD

1 920 × 1 080

250 MB

HD

1 270 × 720

150 MB

Funkce dronu

  • Integrovaná kamera - jde přímo o součást těla dronu, tudíž není potřeba připevňovat externí zařízení. U některých dronů jsou kamery pevné a pro zachycení požadovaného úhlu musíte naklánět celý dron.

    Pokročilejší drony mají kameru umístěnou na víceosém stabilizátoru (gimbalu), který většinou umožňuje kameru naklánět, zejména ale stabilizují výsledný obraz.

    Drony s kamerou a GPSDron s kamerou na mobilRC drony s kamerou

  • FPV drony (online přenos videa) – u dronů s možností létat dále od ovladače jde o klíčovou funkci pro přehled o jejich pozici. Na připojeném smartphonu, obrazovce ovladače či přímo ve VR brýlích vidíte, co kamera dronu aktuálně snímá.

  • Dron s Wi-Fi – její hlavní funkcí je bezdrátový přenos záznamu či fotografií, eventuálně může sloužit také pro propojení s telefonem či ovladačem.

  • Bluetooth – je doménou zejména základních dronů ovládaných z telefonu nebo tabletu. Dosah je v takovém případě pouze okolo 20 m.

  • Dron s GPS – umožňuje získávat důležité údaje o letu, lepší navigaci a usnadňuje ovládání dronu. Ten navíc podle souřadnic umí zůstat na místě nebo třeba oblétávat určitý bod. GPS je také důležitá pro další funkce jako návrat na místo přistání či sledování uživatele. V neposlední řadě informace z GPS umožní snadněji nalézt dron v případě havárie.

  • Návrat domů/Go Home – s touto funkcí se dron při vyslání pokynu či ztrátě spojení automaticky vrátí na místo vzletu.

  • Follow Me – s touto funkcí vás dron při zadání příkazu dokáže v určité výšce následovat. Užitečná je především při natáčení sportů, jako jsou jízda na kole či lyžích.

  • Waypoints – umožňuje zadat pomocí souřadnic či mapy určité body, jež dohromady vytvoří dráhu letu, kterou dron bude následovat.

Další charakteristiky

Použití

Drony lze dělit do několika kategorií podle jejich plánovaného použití. Drony určené pro začátečníky a sváteční letce neohromí množstvím funkcí ani parametry, jsou ale snadno ovladatelné a dostupné za nízkou cenu. 

Mezi dražšími drony pak naleznete modely určené pro závodní létání nebo pro záznam kvalitních fotografií a videa. U těch můžete vybírat mezi drony s vestavěnou kamerou či závěsem na externí kameru.

Zkušenosti

Pokud bude s dronem létat někdo, kdo zatím žádné zkušenosti nemá, je lepší zpočátku sáhnout po levnějším modelu. Pro naučení základů letu bude při správném výběru postačovat, v případě začátečnických chyb pak nevznikne příliš velká škoda. 

Zkušení uživatelé mohou sáhnout po dražších dronech s větším doletem, rychlostí a více funkcemi.

Náročnost sestavení a obsluhy

  • Pro méně náročné a zkušené uživatele jsou nejvhodnější drony Ready To Fly, které jsou ihned po vybalení z krabice připraveny létat, maximálně vyžadují doplnění baterií. 

  • Almost Ready To Fly drony mají plně připravené tělo, vyžadují ale před letem namontovat motor a vysílač. 

  • Bind To Fly drony jsou kompletní drony, avšak dodávané bez ovladače. Ten je nutné přikoupit a dbát na to, aby podporoval stejnou frekvenci jako samotný dron. 

  • DIY drony jsou poté rozložené na malé části, jež uživatel musí zkompletovat, proto jsou vhodné až pro zkušenější uživatele.

Materiál a odolnost

Levnější drony bývají vyrobeny z různě kvalitního plastu. Ten má však své limity a především v případě nárazů či pádů není odolnost vysoká. Kvalitnější drony využívají různých odlehčených slitin či odolnějších materiálů, nejčastěji jde o karbon, dural či laminát. 

Ty nejkvalitnější mají navíc demontovatelné části, jež můžete v případě poruchy či nehody nahradit, aniž byste museli kupovat nový dron. Další vlastností je odolnost proti vodě, jež se hodí především při letu v deštivém počasí nebo při létání nad vodními plochami. Pokročilejší modely umožňují na vodě i přistát.

Většina dronů je outdoor, tedy určená pro létání venku. Takové drony jsou obvykle větší, těžší a také dražší, poskytnou však potřebnou stabilitu a odolnost pro venkovní podmínky. Existují i indoor modely, jež jsou kompaktní, lehké a mají pouze základní funkce. Díky nízké ceně jsou ideální pro děti či pro osvojení principu ovládání.

Drony a legislativa

Létání s dronem má zákonem stanovené hranice. Na konci roku 2020 vstoupila v platnost jednotná evropská pravidla, která velí registrovat každý dron, který má kamerový senzor - Nerozhoduje účel využití. Registrovat se musí i provozovatel takového dronu a pilot musí projít krátkým testem. Registrace i test jsou zdarma. 

Stručně lze pravidla shrnout takto: létejte s dronem na dohled, držte se v bezpečné vzdálenosti od osob a budov, respektujte soukromí a mějte povědomí o omezeních a pravidlech létání v dané oblasti. Maximální výška letu je omezena na 120 m. Obecně dbejte na to, abyste letem nic ani nikoho neohrožovali a vždy měli dostatečný prostor pro manévry.

Konkrétní pravidla létání definuje několik navzájem se prolínajících tříd, kategorií a podkategorií, do kterých drony spadají zejména na základě své hmotnosti. Všechny z nich vyžadují registraci dronu i test pilota.

Kategorie OPEN

Nejnižší kategorie, do které spadá naprostá většina dronů pro širokou veřejnost a která dovoluje létat s dronem bez nutnosti předchozího informování Úřadu pro civilní letectví („ÚCL“) pokud je provozovatel registrován, pilot absolvuje test a dodrží pravidla provozu - vizuální kontakt s dronem a maximální výška 120 m. Dále se škáluje do tříd C0, C1, C2, C3 a C4, které se týkají fyzických vlastností dronu a podkategorií A1, A2 a A3, které se týkají vzdálenosti od budov a osob.

  • A1 – Smí létat nad lidmi, ale ne nad shromážděním lidí. Pro letadla třídy C0 a C1.

    • Třída C0 – stroje do 250 g, bez kamery není nutná registrace.

    • Třída C1 – stroje do 900 g, nutná registrace a štítek, pilot prošel online testem.

  • A2 – Smí létat nejméně 30 m od shromáždění lidí. Nutná praktická zkouška na ÚCL nebo letecké škole. Pro letadla třídy C2.

    • Třída C2 – stroje do 4 kg, nutná registrace a štítek, pilot prošel online testem.

  • A3 – Smí létat nejméně 150 m od obytných, obchodních, průmyslových a rekreačních oblastí. Pro letadla třídy C2, C3 a C4.

    • Třída C3 a C4 – stroje do 25 kg, nutná registrace a štítek, pilot prošel online testem.

Kategorie SPECIFIC

Do této kategorie spadají bezpilotní systémy, které se nevejdou do podmínek kategorie Open. Tedy zejména drony používané k profesionální činnosti. Jejich provozovatel musí vypracovat tzv. posouzení provozních rizik, které následně zhodnotí ÚCL a na základě toho vydá povolení k provozu takového stroje. Vyžadováno je také speciální pojištění.

Kategorie CERTIFIED

Tato kategorie počítá s masivnějším nasazením dronů do budoucna, např. pro doručování zboží nebo dopravu osob. Blíží se požadavkům na provozovatele a piloty malých nebo ultralehkých letadel s posádkou.

Časté dotazy

Ovládání dronu vyžaduje určitou dobu, abyste si zvykli, a navíc je třeba se připravit na situace, jako jsou ztráta vizuálního kontaktu, přerušení on-line přenosu videa atd. V začátcích se vám snadno stane, že dronem do něčeho narazíte, nebo nad ním ztratíte kontrolu.

Proto je lepší své pilotní začátky absolvovat s levnějším modelem a několik prvních vzletů vyzkoušet na volném prostranství. Jakmile si budete jistější, můžete již přejít na pokročilejší model s nižší pravděpodobností vzniku velké škody.

Nejlevnější drony bez kamery či pouze se základní kamerou pro orientaci, plastovým tělem a jen s nejnutnějšími funkcemi seženete do 5 000 Kč. Pro začátečníky či příležitostné a nenáročné piloty jde o dostačující řešení, jejich výdrž obvykle dosahuje pouze několik minut letu.

Do 10 000 Kč již seženete kvalitnější drony s lepší kamerou a gimbalem, který kameru vyvažuje. Jsou vhodné i pro časté použití, nevyžadujete-li vysoký výkon, pokročilé funkce nebo vysoce kvalitní video.

Dražší drony s funkcemi jako GPS, automatický návrat na místo přistání a 4K záznam startují zhruba na 15 000 Kč a šplhají až k 50 a více tisícům. Nabídnou vysoký výkon, precizní ovládání a další pokročilé funkce.

Připojení mobilního telefonu k dronu je většinou jednoduchou záležitostí na pár minut a kliknutí. Nejprve zapněte dron, případně i dálkové ovládání. V telefonu je pak třeba zapnout funkce Bluetooth a Wi-Fi a vyčkat, dokud telefon váš dron sám nenajde. Poté už se řídíte pokyny na obrazovce, případně postupem, který vám nabídne sama aplikace od výrobce dronu.